Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mike Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό
    Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 18:20
Επιτελους ηρθε και η δικη μου σειρα να απολυθω. Την παρασκευη παιρνω αδεια απολυσεως.
θελω να μαθω τι πρεπει να παραδωσω οταν παω να παρω το ΧΑΡΤΙΙΙΙΙ
Επιστροφή στην κορυφή
Strouthos Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Απριλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Strouthos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 18:31
Σιγουρα την Στρατιωτικη σου ταυτοτητα, δεν θυμαμε εαν θελουν τιποτα αλλο.
Επιστροφή στην κορυφή
VampireBlaster Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Απριλίου/2010
  Παράθεση VampireBlaster Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 18:44
Αρχικά αποστάλθηκε από Strouthos

Σιγουρα την Στρατιωτικη σου ταυτοτητα, δεν θυμαμε εαν θελουν τιποτα αλλο.
ξεχασα να κανω log in πριν!
κατι ακουσα για λουκανικο και πετσετες θελει και τιποτα αλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 20:09
1) Εννοείται δίνεις την στρατιωτική ταυτότητα... Αλλιώς δεν παίρνεις ούτε απολυτήριο ούτε την πολιτική σου. ’ρα και δεν απολύεσαι
2) Λουκάνικο

εγώ αυτά είχα δώσει πετσέτες δεν μου είχανε ζητήσει
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 20:19
Οταν εννοεις λουκανικο εννοεις τυπου φρανκφουρτης ή χωριατικο;
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
VampireBlaster Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Απριλίου/2010
  Παράθεση VampireBlaster Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2010 ώρα 22:03
Αρχικά αποστάλθηκε από greko_27

Οταν εννοεις λουκανικο εννοεις τυπου φρανκφουρτης ή χωριατικο;
9 μηνες που το εχω οτι και να ηταν εχει χαλασει τωρα
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2010 ώρα 21:05
1. Εξάρτυση
2. Κράνος
3. Κουβέρτες, μαξιλάρι, μαξιλαροθήκη
4. Πετσέτες
5. Λουκάνικο
6. Γεμιστήρες

Τις πετσέτες μπορεί να μη σου τις ζητήσουν, όλα τα άλλα όμως θα πρέπει να τα δώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
rony Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rony Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2010 ώρα 22:27
Επειδη ειμαι ασχετος, θα ηθελα να ρωτησω: Απολυσεις γινονται καθε μερα με τη συμπληρωση ακριβως 365 μερων ή υπαρχει καποια συγκεκριμενη μερα του μηνα απολυσης για ολους; Γινεται και καποια τελετη (αντιστοιχη με την ορκομωσια) ή οχι;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2010 ώρα 22:31
Αν μπεις 9 αυγούστου και δεν έχεις φάει φυλακές η δεν έχεις πάρει παραπάνω μέρες άδεια από αυτές που δικαιούσαι απολύεσαι 9 μαιου αφού πλέον είναι 9μηνη η θητεία. Δεν γίνεται καμία τελετή. Και δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέρα απόλυσης γιατί δεν μπαίνουνε όλη την ίδια μέρα. Και δεν κάνουνε όλη την ίδια θητειά. Μερικοί κάνουνε μειωμένη
Επιστροφή στην κορυφή
rony Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rony Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2010 ώρα 22:36
Α οκ. Ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
cpap79 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 18/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση cpap79 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2010 ώρα 01:43
Στρατιωτική ταυτότητα και λουκάνικο; Εγώ γιατί τα κράτησα όλα;

Επεξεργάστηκε από Nassos - 06/Μαΐου/2010 ώρα 21:06
Επιστροφή στην κορυφή
X. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση X. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2010 ώρα 15:04
Στρατ. Ταυτότητα και ακτινογραφία απολύσεως δίνεις Για Να απολυθείς.
Μπορεί να σου ζητήσουν και το λουκάνικο
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2010 ώρα 21:06
Αρχικά αποστάλθηκε από cpap79

Στρατιωτική ταυτότητα και λουκάνικο; Εγώ γιατί τα κράτησα όλα;

Συγγνώμη, πώς πήρες την αστυνομική ταυτότητα;

Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαΐου/2010 ώρα 00:48
Κανονικα παραδινονται ολα (εκτος μπερε ορκομωσίας ) αλλα και στρ ταυτοτητα μπορει να κρατησεις και λουκανικο. Εγω κρατησα λουκανικο αλλα αυτο μαλλον επειδη ειχα φυλακες και απολυθηκα μετα τους αλλους. Τη στρ. Ταυτοτητα θελει κολπο να την παρεις αλλιως δε γινεται. Στο λουκανικο ειχα κανα 2 ζευγαρια αρβυλα, στολη αγγαρειας κτλ που δεν παραδωθηκαν αρα δε τα ζητανε.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2010 ώρα 06:50
Αρχικά αποστάλθηκε από Guest

1. Εξάρτυση
2. Κράνος
3. Κουβέρτες, μαξιλάρι, μαξιλαροθήκη
4. Πετσέτες
5. Λουκάνικο
6. Γεμιστήρες

Τις πετσέτες μπορεί να μη σου τις ζητήσουν, όλα τα άλλα όμως θα πρέπει να τα δώσεις.
ΟΠΛΟ κ ΓΕΜΙΣΤΗΡΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2010 ώρα 06:56
Αρχικά αποστάλθηκε από rony

Επειδη ειμαι ασχετος, θα ηθελα να ρωτησω: Απολυσεις γινονται καθε μερα με τη συμπληρωση ακριβως 365 μερων ή υπαρχει καποια συγκεκριμενη μερα του μηνα απολυσης για ολους; Γινεται και καποια τελετη (αντιστοιχη με την ορκομωσια) ή οχι;
Η σειρα μου απολοταν Τριτη - Τεταρτη - Πεμπτη...
Τη προ-προυγουμενη Παρασκευη τ πρωι ο Λοχαγος μας ηθελεα με τις στολες εξωδου (τοτε ειχαμε τις battledress) και μας ειπε 2-3 λογια...
Επιστροφή στην κορυφή
Λογαμύντωρ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 15/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση Λογαμύντωρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 01:51
Μια ερώτηση. Όποιος κατατάσσεται το Φλεβάρη πότε ακριβώς απολύεται; Είναι σημαντικό να ξέρω, για να κανονίσω τα θέματα σπουδών κλπ. Υπάρχει δυνατότητα να πάρεις άδεια απολύσεως αρκετά νωρίς; Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να απολυθώ κανά μήνα πριν, για να ξεκινήσω διδακτορικό στο εξωτερικό; Γενικά με άδειες τι παίζει; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Λογαμύντωρ

Μια ερώτηση. Όποιος κατατάσσεται το Φλεβάρη πότε ακριβώς απολύεται; Είναι σημαντικό να ξέρω, για να κανονίσω τα θέματα σπουδών κλπ. Υπάρχει δυνατότητα να πάρεις άδεια απολύσεως αρκετά νωρίς; Δηλαδή με λίγα λόγια μπορώ να απολυθώ κανά μήνα πριν, για να ξεκινήσω διδακτορικό στο εξωτερικό; Γενικά με άδειες τι παίζει; Ευχαριστώ.

’δειες στον στρατό αν κάνεις κανονική θητεία θα απολυθείς τον Νοέμβριο
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>