Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Απόλυση από τον Ελληνικό Στρατό
    Αποστολή: 30/Ιουλίου/2016 ώρα 21:01
Όχι μην ανησυχείς. Εάν δεν ξεπεράσεις το προβλεπόμενο όριο (για να μην γίνουν υπηρετήσιμες), τότε δεν έχεις θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2016 ώρα 19:57
Καλησπέρα

Γνωρίζει κανείς, πόσες μέρες βάσει νόμου πριν τη απόλυση σταματάς να κάνεις υπηρεσίες.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2016 ώρα 09:27
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάτι τέτοιο, προσωπικά εκτελούσα χρεή θαλαμοφύλακα μέχρι και τη προηγούμενη της απολύσεως.
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2016 ώρα 10:27
Αρχικά αποστάλθηκε από Γιώργος

Καλησπέρα

Γνωρίζει κανείς, πόσες μέρες βάσει νόμου πριν τη απόλυση σταματάς να κάνεις υπηρεσίες.

Καμία διότι είσαι στρατιώτης μέχρι και την τελευταία μέρα, άρα εκτελείς κανονικά τις υπηρεσίες που προβλέπονται, εκτός και αν έχεις ημέρες άδειας και τις αιτηθείς στο τέλος της θητείας σου.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Επιστροφή στην κορυφή
lele Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lele Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2016 ώρα 12:28
Εγω που απολυομαι στις 10 αυγουστου επιτρεπεται να κανω υπηρεσια τα ξημερωματα εκεινης της μερας;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2016 ώρα 12:52
Αν είναι από υπηρεσία προηγούμενης ημέρας τότε προβλέπεται κανονικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Χρήστος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Χρήστος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 09:44
Γεια σας. Σε 42 μέρες απολυομαι και επειδή δεν έχω ιδέα για τις διαδικασίες που πρέπει να γίνουν για την απόλυση θα θελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Οποιος γνωρίζει ακριβώς ας μου απαντήσει. Ειναι ψιλοεπιγον.1) Το χαρτί με τις υπογραφες το ζητάμε οι ίδιοι από το 1ο ή μας φωνάζουν;2) Μπορώ να βγάλω ακτινογραφία σε πολιτικό νοσοκομείο να πάρω την ακτινογραφία στη μονάδα και την πάω στο ιατρείο; Αν δεν έχει μέσα το λουκάνικο κάποιο από τα ενδύματα δε πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα; αυτά τα λίγα

Επιστροφή στην κορυφή
michalis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση michalis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Οκτωβρίου/2017 ώρα 00:51
Παιδια καλησπερα στις 18 οκτοβριου απολυομαι απο μοναδα στην αθηνα αλλα εκανα ολη την θητεια μου σε νησι λογω τις ειδικοτητας που εχω. Θελω να κανω μερικες ερωτησεις... Εχω ακομα 11 μερες αδεια αλλα η αδεια μου ξεκιναει μολις τελειωσει ο παρμενιων στις 6 του μηνος. Θελω να μου πειτε αμα γνωριζετε 1) περνω υπογραφες απο την μοναδα στο νησι η απο την μοναδα που θα απολυθω;2) επισης υπαρχει περιπτωση να με κρατησουν μεχρι να τελειωσει ο παρμενιωνας στην μοναδα;3) αν παιρνουμε υπογραφες απο τ νησι θα μπορεσω να παρω υπογραφες λογω παρμενιωνα η θα λειπουν ολοι; Η βοηθεια σας ειναι σημαντικη παιδια... Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Chris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Chris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Νοεμβρίου/2017 ώρα 21:44
Καλησπέρα! Μια μέρα πριν απολυθούμε ξεχρεώνουμε τα ρούχα; Φαντάζομαι πρωί τα ξεχρεώνουμε σωστά; Αν ναι το υπόλοιπο της μέρας κυκλοφορούμε με τα πολιτικά μέσα στο στρατόπεδο ή παίρνουμε έξοδο και ερχόμαστε την επόμενη να πάρουμε το χαρτί;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Νοεμβρίου/2017 ώρα 00:53
Δεν ξεχρεώνεις μόνο αυτό, πρέπει να πάρεις και κάποιες υπογραφές από ΚΨΜ κλπ.

Όχι, δεν κυκλοφορείς με πολιτικά μέσα στο στρατόπεδο

Αν δεν έχετε υπηρεσία, βγαίνετε εξοδούχοι με ή χωρίς διανυκτέρευση και την επομένη το πρωϊ πάτε στο Διοικητήριο για να πάρετε ταυτότητα, ΕΦΠ, και απολυτήριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Λουκας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λουκας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 13:15
Καλησπέρα, απολυομαι στις 10 Απριλίου. Κυριακή του Πάσχα ειναι 8 Απριλίου, άρα στις 10 είναι ακομη αργία. Θα απολυθω κανονικά στις 10 ή στις 11;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 18:30
Στις 10 Απριλίου πρωΐ-πρωΐ πάς στο Διοικητήριο και παραλαμβάνεις Αστυνομική ταυτότηα, ΕΦΠ, και Απολυτήριο Στρατού και "καλός Πολίτης".
Επιστροφή στην κορυφή
gimitrop Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση gimitrop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 19:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Λουκας

Καλησπέρα, απολυομαι στις 10 Απριλίου. Κυριακή του Πάσχα ειναι 8 Απριλίου, άρα στις 10 είναι ακομη αργία. Θα απολυθω κανονικά στις 10 ή στις 11;

Αγχώνεσαι από τώρα για τις 10 Απριλίου; Ψαράκι είσαι ακόμα.
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Επιστροφή στην κορυφή
jemadux Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Μαρτίου/2018
  Παράθεση jemadux Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2018 ώρα 23:32
Οταν τελιωσει το φανταρικο μια στολη θα την πάρουμε μαζί μας ή θα την δώσουμε; Απλα απορία
Επιστροφή στην κορυφή
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2018 ώρα 16:46
Ειμαι αναγκασμένος να πάρω αναβολή θητείας για λογους υγείας αλλά θα επιστρέψω σε μερικούς μηνες να υπηρετήσω το υπόλοιπο ( 4 μηνες ). Αρχικά έχω δώσει χρήματα για να φέρω ρούχα στα μετρα μου και να ράψω σήματα κλπ. που δεν θα ηθελα να ξαναδώσω και δεύτερον διάβασα μια δημοσιευση, από το 2014 όταν άρχισαν να ζητάνε πίσω τα είδη ρουχισμού, πως αυτά τα εχουμε "αγορασει" με τις κρατήσεις του βασικού μισθού που περνούμε σαν οπλίτες. Αυτό ισχύει; Αν οχι, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου πει πόσο κοστίζει να κρατήσω παντελόνι, ζώνη, χιτώνιο και ενα ζευγάρι αρβύλες;

Επιστροφή στην κορυφή
Μητσος100096 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Απριλίου/2018
  Παράθεση Μητσος100096 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2018 ώρα 12:22
Λοιπών παιδιά ο φίλος μου εχει ακόμα περίπου θητεία 2 μήνες το Πολύ ήταν σε άδεια γκρούπ καί σβήκε κάπου έξω να διασκέδαση κατανάλωσε αλκοόλ πήρε το αμάξι μετά και και στα 30 μέτρα τον σταματάει η αστυνομία και τον κάνει αλκοτέστ και τον βρίσκουν μεγάλο ποσοστό αλκοόλ αλλα η εξωτερική εμφάνιση τού ηταν αψωγη τον πήγαν στο τμήμα αφτοφορο και ειπαν οτι δεν θα έχει θέματα με στρατονομία και στρατοδικείο
Απλα κανει αργότερα ενα δικαστήριο για πλημελιμενα γίνατε να μην ενοιμερωθει το στρατοδικείο;
Επιστροφή στην κορυφή
Μητσος100096 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Απριλίου/2018
  Παράθεση Μητσος100096 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2018 ώρα 12:31
Υπάρχει περίπτωση να εχει προβλήματα με τον στρατό
Επιστροφή στην κορυφή
roko Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση roko Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2018 ώρα 00:28
Θεωρητικα την δινεις και την στολη μαζι με ολα τα στρατιωτικα σου ειδη πλην του μπερε, του τζοκευ, και της στρατιωτικης μεταλλικης σου ταυτοτητας. Πρακτικα παιξτο οτι την εχασες τελευταια μετα και κρατα την ή συνεννοησου απο πριν με τον αποθηκαριο - υπευθυνο αν ειναι συζητησιμος.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 456
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.