Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ανυπότακτοι εξωτερικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 525354
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ανυπότακτοι εξωτερικού
    Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 12:54
Τα χαρτιά που ζητάνε είναι
συμβόλαιο εργασίας, φορολογική δήλωση, απόδειξη ότι είσαι ασφαλισμένος , βεβαίωση κατοικίας για όλα τα χρόνια που είσαι στο εξωτερικό . Τα χαρτιά αυτά δεν είναι πρόβλημα γιατί από τώρα τα έχω κ τα μαζεύω.

Το θέμα είναι ότι το κράτος στην Ελλάδα μου έδωσε αναβολή μέχρι το 2020 λόγω σπουδών. Και σου λέει μετά, εγώ φίλε σου έδωσα για σπουδές. Δεν σου έδωσα την αναβολή για να δουλεύεις ενώ έχεις τελειώσει την σχολή στην Ελλάδα το 2014.

Πιστεύω ότι από το 2020 θα αρχίσουν να μετράνε τα χρόνια για ΜΚΕ. Δηλ όταν τελειώνει η αναβολή.

Επιστροφή στην κορυφή
Mike Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 14/Σεπτεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:42
Δεν ισχύει αυτό φίλε μου.

Τα χρόνια εργασίας μετράνε κανονικα από όταν ξεκίνησες να εργάζεσαι. Για την ακρίβεια για τον στρατό αυτό που μετράει είναι η μόνιμη εγκατάσταση, οι σπουδές θεωρούνται προσωρινές.

Η αναβολή λόγω σπουδών έχει μέγιστη διάρκεια Χ. Αυτό που μετράει είναι όντως να σπουδασες στη διάρκεια της αναβολής. Αν δεν σπουδασες, τότε έχεις κάνει κακή χρήση της αναβολής.

Αλλά δεν έχει κάποια σχέση με την μόνιμη κατοικία στο εξωτερικό.
Επιστροφή στην κορυφή
Παύλος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παύλος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Νοεμβρίου/2018 ώρα 16:24
Mike και Τεο ,

Σας ευχαριστώ εκατέρωθεν,

μίλησα με την στρατολογία στην Αθήνα κ μου είπαν ακριβώς τα ίδια που απαντήσατε εσείς.

ΥΓ. Το πτυχίο το πήρα ;)

Επιστροφή στην κορυφή
Λεωνίδας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λεωνίδας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 15:12
Καλησπέρα σε όλους,
Γνωρίζω μια περίπτωση επιστροφής του προστίμου των 6,000 ευρώ, για την ακρίβεια του ποσού που έχει ήδη πληρωθεί. Η περίπτωση αυτή είναι των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού. Αν δηλαδή ένας Έλληνας κάτοικος εξωτερικού πληρώνει το πρόστιμο σε δόσεις, όταν φτάσει στα πολυπόθητα εφτά συνεχόμενα χρόνια βιοπορισμού στο εξωτερικό (ή στα έντεκα χρόνια απλής συνεχούς διαβίωσης στο εξωτερικό) θα καταφέρει να κηρυχθεί Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού. Τότε λοιπόν, ακυρώνεται το πρόστιμο: Ό, τι ποσό έχει ήδη πληρωθεί, επιστρέφεται (σε περίπτωση που έχει πληρωθεί όλο το ποσό, επιστρέφεται ολόκληρο). ’λλα δύο πλεονεκτήματα του στάτους των Μονίμων Κατοίκων Εξωτερικού: Η θητεία πέφτει στους 6 μήνες, υπάρχει δυνατότητα εξαγοράς της θητείας ακόμα κι αν οι ενδιαφερόμενοι είναι μικρότεροι απ'το όριο των 33 ετών (που ο νόμος ορίζει για την εξαγορά).
Επιστροφή στην κορυφή
Stelios007 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Stelios007 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 19:04
Καλησπερα σε ολους,

Προσφατα πηρα το χαρτι κατοικου εξωτερικου-και απο ανυποτακτος εσωτερικου τωρα ειμαι εξωτερικου. Αν και μενω 11 χρονια εξω, και δουλευω πανω απο 7, δε μπορεσα να το αποδειξω γιατι δουλευω σαν ελευθερος επαγγελματιας τα τελευταια 5 χρονια, και αρχικα εμενα με συγκατοικους και δεν ειχα συμβολαιο στο ονομα μου. Πριν αλλαξω δουλεια, ειχα μαγαζι με τον αδερφο μου και το λογαριασμο της δεη στο ονομα μου. Δηλαδη μπορω να αποδειξω οτι ειχα αυτον το λογαριασμο σε μαγαζι αρα δουλευα (δε θυμαμαι αν το συμβολαιο του ενοικιου ηταν και στο δικο μου ονομα, και δεν το εχω ουτος η αλλως). Η ερωτησεις που εχω ειναι οι εξης:

1. Αν παω πισω στο προξενειο με το λογαριασμο απο τη δεη, και αν το δεχτουν, μπορει να γινει αλλαγη απο ανυποτακτος εξωτερικου σε μκε; η ειναι τωρα αργα και θα πρεπει να περιμενω 2 χρονια; δε μου κοψε οταν πηγα τα χαρτια να παω και το λογαριασμο της δεη..

2. Με αμερικανικη υπηκοοτητα και διαβατηριο, αν κατσω πανω απο 30 μερες θα υπαρχει θεμα; αν υποθεσουμε οτι δε μπορω να βγω μκε τωρα. Εχω να κανω καποιες δουλειες οταν ερθω και 30 μερες δε ξερω αν μου φτανουν.. αυτα τα περι μεσω χωρων σεγκεν ισχυει ακομα;

3. Αφμ δεν εχω καθως εφυγα μικρος. Προστιμο υπαρχει; και αν ναι, σβηνετε με το που γινω μκε; (ειμαι 99% σιγουρος πως ναι, πιο πολυ με ενδιαφερει να μαθω τι γινετε απο τη στιγμη που δεν εχω αφμ).

Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 525354
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.