Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μετεκπαίδευση εφέδρων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μετεκπαίδευση εφέδρων
    Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2006 ώρα 20:03

πως μπορώ να την γλιτώσω;

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2006 ώρα 22:29
Κλασσική ερώτηση για Έλληνα υποθέτω, ανάμεσα στις ακόμη πιο δημοφιλείς:
  • "Πως μπορώ να μην πληρώνω φόρους;"
  • "Πως μπορώ να κλέψω χωρίς να με πιάσουν;"
  • "Πως μπορώ να μην πάω στρατό;"
  • "Πως μπορώ να πάρω πτυχίο από το Internet;"
  • "Πως μπορώ να γίνω πλούσιος χωρίς να δουλέψω;"
  • κ. λπ.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι, μερικοί από τους οποίους είναι οι εξής:

• Μπορεί να μην σε καλέσουν καθόλου (πολύ πιθανό)
  • Μπορείς να βάλεις πολιτικό/στρατιωτικό βύσμα για να μην πας όταν σε καλέσουν
  • Μπορείς να βάλεις ιατρικό βύσμα για να πάρεις βεβαίωση ότι είσαι σε νοσοκομείο
  • Μπορείς απλά να μην πας (στη χώρα του τίποτα είναι πιο πιθανό να μην πάθεις και τίποτα).

Ελπίζω να καλύφθηκες και ελάτε όλοι μαζί να πούμε 3 ζήτω για την μελλοντική Ελλάδα.

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Οκτωβρίου/2006 ώρα 22:34
Γιατί ρε φίλε δεν θες μετεκπαίδευση; ’λλοι στα 40 τους νοσταλγούν τις βολές με το FN FAL...
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2007 ώρα 16:10
Μόλις παρέλαβα email από την αδελφή μου (έχω μετακομίσει από το πατρικό μου σπίτι) ότι πρέπει να περάσω από το αστυνομικό τμήμα να παραλάβω την κλήση για μετεκπαίδευση από τον ελληνικό στρατό!

Αυτό πραγματικά δεν το είχα υπολογίσει.

Το μόνο που ξέρω προς το παρόν είναι ότι θα πρέπει να παρουσιαστώ τον Σεπτέμβρη. Πόσες μέρες και που δεν γνωρίζω ακόμα, αλλά αύριο θα το μάθω και αυτό.

’ντε... καλός μου φαντάρος! Ευτυχώς που είμαι έφεδρος αξιωματικός δηλαδή...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2007 ώρα 19:08

Έτσι, έτσι!!

Αν και μου φαίνεται ύποπτη η περίοδος (βλ. Τουρκία και Κουρδικό)
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2007 ώρα 16:55
Μην ανησυχείς Νάσο, θα σε προστατεύω από το Ρουφ!

Παρέλαβα το 'προσκλητήριο'.
Επιστροφή στην κορυφή
Dimitris Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Dimitris Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2007 ώρα 19:42
Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν είσαι έφεδρος αξιωματικός και κληθείς για μετεκπαίδευση είναι υποχρεωτική η παρουσία σου; Δικαιλογείται κάπως (διαμονή στο εξωτερικό, σπουδές, κλπ) το να μην πας;

Αλλιώς ποιες είναι οι κυρώσεις;

ευχαριστώ

Δημήτρης
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουλίου/2007 ώρα 23:18
Έπεσες στην περίπτωση. Είμαι έφεδρος αξιωματικός και κλήθηκα για μετεκπαίδευση.

Μου δώθηκε σχετικό φυλάδιο και θα μεταφέρω το 'ζουμί' του αύριο, γιατί σήμερα ψιλοβαριέμαι.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2007 ώρα 23:46
OK όποτε θέλεις ενημερώνεις
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2007 ώρα 12:18
Sorry για την καθυστέρηση:

Από την πρόσκληση εξαιρούνται όσοι νοσηλεύονται σε δημόσιο νοσοκομείο, ή νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, ή οργανισμού τοποικής αυτοδιοίκησης ή ακολουθούν θεραπευτική αγωγή σε κέντρα εξαρτημένων ατόμων. Το ίδιο και για νοσηλεία σε αντίστοιχα ιδρύματα εξωτερικού.

Οι φυλακισμένοι, οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού, καθώς και όσοι βρίσκονται συνεχώς στο εξωτερικό για τουλάχιστον 2 μήνες πριν την ημερομηνία κατάταξης.

Τέλος, μπορούν να επικαλεστούν λόγους ανωτέρας βίας και να καταθέσουν σχετική αίτηση στη Διεύθυνση Στρατολογικού.

Νομίζω καλύπτεσαι από τα παραπάνω. Αν όχι, πες μου τι άλλο θες να γράψω. Οι κυρώσεις είναι οι κλασσικές για τους ανυπότακτους και υπάρχει σχετικό άρθρο στο site.
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2007 ώρα 19:44
Κάτι άλλο που έμαθα είναι ότι την 'γλύτωσα' τελικά την μετεκπαίδευση, λόγω των εκλογών. Ακυρώνονται αυτές οι δραστηριότητες για το χρονικό διάστημα 02 έως 20 Σεπτεμβρίου.

Ωστόσο περιμένω ανάκληση του φύλλου πορείας, διαφορετικά μου είπαν να επικοινωνήσω ξανά με την μονάδα επιστράτευσης που με κάλεσε.
Επιστροφή στην κορυφή
rethimno01 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 01/Σεπτεμβρίου/2007
  Παράθεση rethimno01 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Οκτωβρίου/2007 ώρα 20:13
Σε ζηλεύω ωρέ. Θα γούσταρα μια πρόσκληση για μετεκπαίδευση ή άσκηση.
αλλά η είδικότητα μου δεν είναι βασική για το Όπλο μου οπότε... δεν το βλέπω. Να φανταστείτε ότι πράσινο απολυτήριο δνε πήρα, από τη ροζαλία κατευθείαν στο άσπρο.
Επιστροφή στην κορυφή
Prince_23 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
  Παράθεση Prince_23 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2008 ώρα 23:11
Αν δεν πας για μετεκπαίδευση χάνεις το δικαίωμα του εφεδρου και τα όσα συν υπάρχουν με αυτη την ιδιότητα!
Επιστροφή στην κορυφή
mike1821 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 27/Μαΐου/2008
  Παράθεση mike1821 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2008 ώρα 11:21
Γεια σας παιδες! Μπαινω φανταρος τον Αυγουστο πρωτα ο Θεός και σκεφτομαι να δηλωσω για ειδικες δυναμεις. Θα ηθελα να ρωτησω εαν μετα το τελος της θητειας υπαρχει περιπτωση να μας καλεσουν για μετεκπαιδευση καποια στιγμη; Αν ναι, ποσο κραταει αυτη και καθε ποσο καιρο γινεται;
Ευχαριστω!!!
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2008 ώρα 13:49
Φυσικά μπορεί να σε καλέσουν, αλλά δεν είναι και σίγουρο.

Εμένα με κάλεσαν για μία εβδομάδα, αλλά δεν είμαι στις ειδικές δυνάμεις.

Επιστροφή στην κορυφή
commando Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Σεπτεμβρίου/2007
  Παράθεση commando Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2008 ώρα 13:58
Καλουν κανονικοτατα και διαρκει περιπου 3-4 μερες.
Επιστροφή στην κορυφή
mike1821 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση mike1821 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουνίου/2008 ώρα 00:27
Παιδια, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!
2 διευκρινισεις μονο:
1) Αν τελικα παω ΛΟΚ που θελω, καθε ποσο θα με καλουν για μετεκπεδευση; Καθε 1-2 χρονια ας πουμε ή γινεται απαξ και μετα τελος;
(Ρωταω επειδη την καλοκαιρινη σεζον λογω τουριστικου επαγγελματος δεν μπορω να λειψω ουτε μιση μερα απο τη δουλεια!!!)
2) Εχουν ΟΛΟΙ τις ιδιες πιθανοτητες να τους καλεσουν για μετεκπεδευση; Π. χ. ενας λοκατζης, ενας στα τεθωρακισμενα, ενας στην αεροπορια, ενας στο ναυτικο, ενας μαγειρας, ενας φαρμακποιος και ενας οδηγος εχουν ολοι την ιδια πιθανοτητα να κληθουν για μετεκπεδευση;

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!
Επιστροφή στην κορυφή
mike1821 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση mike1821 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουνίου/2008 ώρα 03:12
Ρε παιδια, εχει καποιος την καλοσυνη να απαντησει και στο δευτερο μου ερωτημα αν ειναι ευκολο;
Συγγνωμη αν σας κουρασα, αλλα θελω να μαθω.
Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>