Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23242526>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μεταθέσεις και μετατάξεις ΕΠΟΠ
    Αποστολή: 30/Ιουλίου/2014 ώρα 10:43
Προφανώς, αλλά εννοείται ότι αυτοί είναι μετρημένοι στα δάχτυλα τους ενός χεριού. Μιλάμε πάντα για ΜΗ μονιμοποιηθέντες φυσικά!

ΥΓ: Υποθέτω ότι αναφέρεσαι σε Επαγγελματίες Οπλίτες που υπηρετούν στα Όπλα και κυρίως στο Πεζικό
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2014 ώρα 01:15
Καλημέρα έχω πάρει 6μηνη μακρά αναρρωτική απο ΑΣΥΕ. Ξέρετε να με πείτε τι ισχύει στο θέμα μετάθεσης μετά από μακρά αναρρωτική; Ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
EΒΚ Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Οκτωβρίου/2014
  Παράθεση EΒΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2014 ώρα 15:11
Γεια χαρα. Θέλω να ρωτήσω αν καποιος ξέρει καλά για τους ΕΠΟΠ: Για να παρει μεταθεση απο τοποθετηση αν πρεπει να κλεισει 7+7 χρονια παραμονη σε παραμεθωριο σε ενα μερος. Εχει βγει καμια διαταγη; Ηξερα για 7 και μετα προσθεσαν αλλα 3 ετη επιπλεον παραμονης.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 12:52
Καλησπερα! Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τις μεταθεσεις ΕΠΟΠ.
Ειμαι Εποπ στη παραμεθωριο 6 και κατι χρονια και σε λιγο καιρο μονιμοποιουμε.
1) Οταν κλεισω 7ετια μπορω να παρω μεταθεση; Αν οχι σε ποσα χρονια θα φυγω απο το νησι;
2) Πρεπει να παω σε στρατοπεδο που εχει την ειδικοτητα μου ή μπορω να υπηρετησω σε οποιοδηποτε στρατοπεδο για γενικη χρηση;
3) Στο τοπο συμφεροντων μου ποσα χρονια μπορω να κατσω;
4) πρεπει οπωσδηποτε να υπηρετησω Εβρο στη θητεια μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Ελεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 16:11
Αν μπορει ο οποιοσδηποτε να μου απαντησει σε οποιαδηποτε παραπανω ερωτηση μου θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως! Θελω να μαθω αν θα παω ποτε στον τοπο μου και για ποσα χρονια. Ειναι η μονιμοποιηση μου σε λιγο καιρο και πρεπει να παρω μια αποφαση. Ευχαριστω! Χρονια πολλα σε ολους!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 00:38
Αρχικά αποστάλθηκε από Ελεν

Καλησπερα! Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με τις μεταθεσεις ΕΠΟΠ.
Ειμαι Εποπ στη παραμεθωριο 6 και κατι χρονια και σε λιγο καιρο μονιμοποιουμε.
1) Οταν κλεισω 7ετια μπορω να παρω μεταθεση; Αν οχι σε ποσα χρονια θα φυγω απο το νησι;
2) Πρεπει να παω σε στρατοπεδο που εχει την ειδικοτητα μου ή μπορω να υπηρετησω σε οποιοδηποτε στρατοπεδο για γενικη χρηση;
3) Στο τοπο συμφεροντων μου ποσα χρονια μπορω να κατσω;
4) πρεπει οπωσδηποτε να υπηρετησω Εβρο στη θητεια μου;

1) Σε ποιο Όπλο / Σώμα υπηρετείς;
2) Τι ειδικότητα έχεις; Θα πρέπει να μου απαντήσεις και στην 1) ερώτηση για να μπορέσω να σου δώσω μία εικόνα.
3) Εξαρτάται ποιος είναι ο τόπος συμφερόντων σου και φυσικά εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως Όπλο / Σώμα, κενές θέσεις, κριτήρια μοριοδότησης, βύσμα κλπ.
4) Παραμεθώριο σίγουρα ειδικά αν υπηρετείς σε Όπλο.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 13:04
Εχετε δικιο. Θα το κανω πιο συγκεκριμενο. Ειμαι στις διαβιβασεις (ασυρματιστης) στην παραμεθωριο στην Κω 6,5 χρονια σχεδον. Θελω να παω Κρητη μολις μονιμοποιηθω. Γινεται;
Ξερω οτι εχει διαβιβασεις μονο στα Χανια, μπορω να παω και σε καποιο αλλο στρατοπεδο της Κρητης (πχ Ηρακλειο που ειναι ο τοπος κατοικιας μου) ;
Αν με πανε λχ Κρητη ποσο καιρο μπορω να κατσω;(Ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια)
Μετα θα πρεπει να φυγω ξανα για παραμεθωριο για ποσα χρονια;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 20:44
Δύσκολα και μόνο με βύσμα φίλε μου για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς μεταξύ μας.

Να υποθέσω ότι είσαι 7η σειρά προφανώς.

Επιστροφή στην κορυφή
Ελεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Δεκεμβρίου/2014 ώρα 23:24
Ναι 7η σειρα.
Οκ!
Και κατι τελευταιο αν μπορεις. Σε περιπτωση που λεμε τωρα με πανε Κρητη, ποσο καιρο το πολυ μπορω να κατσω;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2015 ώρα 13:26
Και πάλι δεν μπορώ να σου δώσω μία σίγουρη / ξεκάθαρη απάντηση φίλε μου.

Καταλαβαίνεις ότι εξαρτάται από συγκεκριμένους παράγοντες (τους οποίους είμαι σίγουρος ότι τους γνωρίζεις ήδη καθώς θα το έχεις ψάξει) συν τον παράγοντα βύσμα (δυστυχώς ο σημαντικότερος).

Η Κρήτη μάλιστα θεωρείται πολύ...hot προορισμός κυρίως για τους Κρητικούς.

Καλή τύχη και εύχομαι να τα καταφέρεις κάποια στιγμή
Επιστροφή στην κορυφή
Ελεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2015 ώρα 15:08
Καλως φιλε! Ευχαριστω παντως!
Καλη χρονια με υγεια!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιανουαρίου/2015 ώρα 20:12
Τίποτα αγορίνα.

Καλή Χρονιά να έχεις και εσύ και με το καλό να μετατεθείς στον τόπο συμφερόντων σου.
Επιστροφή στην κορυφή
KAITH Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 21/Ιανουαρίου/2010
  Παράθεση KAITH Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2015 ώρα 15:30
Εδω ειμαι κι Εγωωωωωω!
διαλεξε μια δουλεια που σ'αρεσει και δε θα χρειαστει να δουλεψεις ουτε μια μερα στη ζωη σου.. (κομφουκιος)
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΩΡΓΟΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΩΡΓΟΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουνίου/2015 ώρα 13:32
Καλησπερα εχω μια ερωτηση που δεν μπορω να την λυσω ειναι ευκολο να μου πει καποιος. η γυναικα μου γενησε πριν μια εβδομαδα το δευτερο παιδι και περιμενω μεταθεση επηδει δεν εχω αρκετα μορια κατι μου λεει σε νησι η εβρο τι κανω.
Επιστροφή στην κορυφή
Animus Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2015
  Παράθεση Animus Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 16:52
Αν σαν ΕΠ. ΟΠ. Ειδικών Δυνάμεων αρχίσεις να παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή, υπάρχει περίπτωση να σε μεταθέσουν σε στρατόπεδο κοντά σε αυτήν αφότου δουν τα δικαιολογητικά;
Επιστροφή στην κορυφή
cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 18:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Animus

Αν σαν ΕΠ. ΟΠ. Ειδικών Δυνάμεων αρχίσεις να παρακολουθείς μαθήματα σε κάποια σχολή, υπάρχει περίπτωση να σε μεταθέσουν σε στρατόπεδο κοντά σε αυτήν αφότου δουν τα δικαιολογητικά;

ΑΕΙ/ΤΕΙ εννοείς;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2015 ώρα 10:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Animus

Όχι, δεν παίζει κανένα ρόλο αυτό που λες. Δικαιούσαι με βάση τις διαταγές ΜΟΝΟ φοιτητική άδεια και αυτή εφόσον έχεις μονιμοποιηθεί.
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Απριλίου/2016 ώρα 12:13
Πότε βγαίνουν οι μεταθέσεις του έτους 2016?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 23242526>