Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μισθοφορικός στρατός

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
laios Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση laios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μισθοφορικός στρατός
    Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2011 ώρα 01:04
Αυτο λεω και εγω. Αν ο σουηδικος στρατος ζητησει ελληνες και καταγουνε εκει τοτε ναι αυτοι θα ειναι μισθοφοροι. Για το αφγανισταν δεν απαντω γιατι πολυ απλα δεν με νοιαζουν οι αποστολες. Οσο για το μορφωτικο επιπεδο που σχολιαζεις μπορει να εχεις και δικιο. Αλλωστε εσυ δεν εγραψες πως δεν χρειαζονται πτυχιουχους αλλα στρατιωτες;
Επιστροφή στην κορυφή
mixanikara Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση mixanikara Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2011 ώρα 02:58
Νομίζω ότι σου έχω ήδη απαντήσει αλλα επειδή δεν δείχνεις να καταλαβαίνεις τί σου λέω θα στο πώ με άλλα λόγια. Οι αξιωματικοι και υπαξιωματικοί που τρώνε ένα αγγούρι στις στρατιωτικές σχολές έχουν στο μυαλό τους την μελλοντική στρατιωτική καριέρα τους, την επαγγελματική αποκατάστασή τους και το σίγουρο μισθό τους.

Κανονικά δέν θα έπρεπε να είσαι έτσι αλλα αυτο συμβαίνει. Ενας απλος στρατιώτης που πάει να υπηρετήσει την θητεία του σκέφτεται μονο πότε θα περάσει ο καιρός να απολυθεί. Ενας ΕΠΟΠ που πάει μισθοφόρος στρατιώτης δεν σκέφτεται την στρατιωτική καριέρα του γιατι δέν υπάρχει τέτοια. Ούτε την αποκατάσταση του γιατι είναι με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου και κανονικά θα έπρεπε να είναι έτσι κάθε 5 χρόνια. Και στο εξωτερικο υπογράφεις σύμβαση εργασίας 5 έτη με 6 πρώτους μήνες σαν δοκιμαζόμενος αλλα το αφεντικό σου έχει δικαίωμα να σε απολύσει ανα πάσα στιγμή αν δεν του κάνεις.

Επομένως ο ΕΠΟΠ σκέφτεται μονο τα χρήματα που θα πάρει στο τέλος του μήνα. Συνοψίζοντας ο ΕΠΟΠ είναι ένας μισθοφόρος στρατιώτης με σύμβαση εργασίας. Είναι στρατιωτικος όσο και ο απλός στρατιώτης που υπηρετεί την θητεία του.
Επιστροφή στην κορυφή
laios Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση laios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2011 ώρα 20:57

Διαβασε τον νομο των ΕΠΟΠ και θα καταλαβεις. Μαλλον δεν καταλαβαινεις την διαφορα που εχει ενας μισθοφορος με εναν εθελοντη οπλιτη. Δεν εγραψα εγω για καριερες και τετοια πραγματα αλλα γνωριζω πως συμφωνα με τον νομο οι ΕΠΟΠ ΜΟΝΙΜΟΠΟΥΝΤΑΙ.

Επιστροφή στην κορυφή
mixanikara Δες τη Λίστα
Απενεργοποιημένο Μέλος

Μέλος από: 23/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση mixanikara Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Νοεμβρίου/2011 ώρα 22:01
Αρχικά αποστάλθηκε από laios

Διαβασε τον νομο των ΕΠΟΠ και θα καταλαβεις. Μαλλον δεν καταλαβαινεις την διαφορα που εχει ενας μισθοφορος με εναν εθελοντη οπλιτη. Δεν εγραψα εγω για καριερες και τετοια πραγματα αλλα γνωριζω πως συμφωνα με τον νομο οι ΕΠΟΠ ΜΟΝΙΜΟΠΟΥΝΤΑΙ.

Απο το βαθμό του δεκανέα μέχρι και του αρχιλοχία όλοι είναι οπλίτες. Βαθμοφόροι στρατιώτες. Δεν ξέρω τί γράφει ο κανονισμός των ΕΠΟΠ αλλα δέν πρέπει να μονιμοποιούνται. Θα έπρεπε να έχουν σύμβαση εργασίας για 5 χρόνια με δυνατότητα απόλυσης ανα πάσα στιγμή αν κάνουν καμια χοντρή. Πρέπει να αλλάξει το σύστημα.
Υπεράνω όλων η Ελλαδα!
Επιστροφή στην κορυφή
laios Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση laios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιανουαρίου/2012 ώρα 14:55
Αρχικά αποστάλθηκε από mixanikara

Αρχικά αποστάλθηκε από laios

Απο το βαθμό του δεκανέα μέχρι και του αρχιλοχία όλοι είναι οπλίτες. Βαθμοφόροι στρατιώτες. Δεν ξέρω τί γράφει ο κανονισμός των ΕΠΟΠ αλλα δέν πρέπει να μονιμοποιούνται. Θα έπρεπε να έχουν σύμβαση εργασίας για 5 χρόνια με δυνατότητα απόλυσης ανα πάσα στιγμή αν κάνουν καμια χοντρή. Πρέπει να αλλάξει το σύστημα.
αφου δεν γνωριζεις το νομο που διεπει τους ΕΠΟΠ, γιατι ειναι νομος του κρατους δεν ειναι κανονισμος, γιατι Γραφεις ο, τι να΄ναι; Καλυτερα να μασας παρα να... Γραφεις. Και συμφωνα παντα με τα λεγομενα σου ολοι οι υπαξ ειναι βαθμοφοροι στρατιωτες. Μαλλον δεν εχεις καμια σχεση με τον στρατο...
Επιστροφή στην κορυφή
Achilles13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση Achilles13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 21:49
παιδια δεν εχω πολυ ιδεα απο αυτα και δυστυχως και κανεναν φιλο που να με ενημερωσει.
ενδιαφερομαι πολυ για στρατο και λιγο για μισθοφορια.
ενημερωστε με λιγο τα βημματα που χρειαζεται για να γινεις μισθοφορος.
ειμαι 17 ετων και ζω γερμανια εδω και ενα χρονο. Πηγαινω σε γερμανικο σχολειο και σκευτομαι να παω ελληνικο μονο και μονο γι αυτον
τον λογο.
θα θελα αν γινεται μια πληρη εικονα απο ολα αυτα. Εννοω οχι 8εμα εκπαιδευσης αλλα το πως θα φτασω μεχρι εκει.
εννοω μεσω στρατου π. Χ (ειδικων δυναμεων).
ευχαριστω πολυ το εκτιμω ιδιαιτερα.
Επιστροφή στην κορυφή
expedition Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2011
  Παράθεση expedition Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Achilles13

παιδια δεν εχω πολυ ιδεα απο αυτα και δυστυχως και κανεναν φιλο που να με ενημερωσει.
ενδιαφερομαι πολυ για στρατο και λιγο για μισθοφορια.
ενημερωστε με λιγο τα βημματα που χρειαζεται για να γινεις μισθοφορος.
ειμαι 17 ετων και ζω γερμανια εδω και ενα χρονο. Πηγαινω σε γερμανικο σχολειο και σκευτομαι να παω ελληνικο μονο και μονο γι αυτον
τον λογο.
θα θελα αν γινεται μια πληρη εικονα απο ολα αυτα. Εννοω οχι 8εμα εκπαιδευσης αλλα το πως θα φτασω μεχρι εκει.
εννοω μεσω στρατου π. Χ (ειδικων δυναμεων).
ευχαριστω πολυ το εκτιμω ιδιαιτερα.
Όταν λες μισθοφόρος εννοείς μόνιμος στο στρατό; Αν εννοείς αυτό μπορείς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις ή εξετάσεις ως κάτοικος εξωτερικού και να εισαχθείς είτε στη ΣΜΥ είτε στη ΣΣΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Υ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Υ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 09:04
Οποιος παει σομαλια τα λεφτα μονο ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ.
Επιστροφή στην κορυφή
Βlackwater Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βlackwater Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2014 ώρα 13:14
Στην Blackwater τι χρειαζεται κανεις γεια να παει?
Επιστροφή στην κορυφή
tsao Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 29/Μαρτίου/2014
  Παράθεση tsao Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2014 ώρα 17:16
http://www.euseca.com/en/
Επιστροφή στην κορυφή
aris 1943 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 18/Σεπτεμβρίου/2014
  Παράθεση aris 1943 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 07:24
Στην blackwater μπορει να καταταγει καποιος; Και αν ναι πως?
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Σεπτεμβρίου/2014 ώρα 18:19
https://www.academi.com/pages/careers
Επιστροφή στην κορυφή
dante Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dante Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 22:38
Χερεται θα ηθελα να ρωτησω πως μπορει να μπει καποιος στην εταιρια BLACKWATER
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 23:05
Αρχικά αποστάλθηκε από dante

Χερεται θα ηθελα να ρωτησω πως μπορει να μπει καποιος στην εταιρια BLACKWATER

Διάβασε το ακριβώς από πάνω μήνυμα
Επιστροφή στην κορυφή
γεωργιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση γεωργιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 03:24
Επειδη δε γνωριζω καλα αγγλικα μπορει καποιος να μου πει πανα κατω τι ειναι η blackwater?
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 10:17
Ιδιωτικός Εργολάβος παροχής υπηρεσιών ασφαλείας. Και πλέον λέγεται Academi για επικοινωνιακούς λόγους. Δες και το παρακάτω άρθρο της Βικιπαιδείας στα Ελληνικά.

http://el.Wikipedia.org/wiki/Academi
Επιστροφή στην κορυφή
Kourtembeu Δες τη Λίστα

Μέλος από: 01/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Kourtembeu Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαρτίου/2015 ώρα 22:59
Αρχικά αποστάλθηκε από γεωργιος

Επειδη δε γνωριζω καλα αγγλικα μπορει καποιος να μου πει πανα κατω τι ειναι η blackwater;

Όπως σου έγραψε και ο Νassos είναι μια εταιρία παροχής υπηρεσιών ασφαλείας, έχουν στρατιωτικά οχήματα, εκπαιδευμένους άντρες, βάσεις σε όλο το κόσμο, υπογράφουν συμβόλαια με χώρες που συνήθως είναι σε εμπόλεμη κατάσταση και αναλαμβάνουν φρούρηση Φυλακών όπως στο ΙΡΑΚ,border patrol (στους δρόμους), στο ΙΡΑΚ ήταν υπεύθυνοι και για την φύλαξη Κυβερνητικών κτιρίων κτλ.

Στις Στρατιωτικές φυλακές του ΙΡΑΚ έκαναν τα μεγαλύτερα αίσχη συνεπικουρούμενα από άνδρες και γυναίκες του Αμερικανικού Στρατού.
Επιστροφή στην κορυφή
μισθοφορος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μισθοφορος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2015 ώρα 13:13
Αν θελει καποιος να πολεμησει ιρακ κατω η εκει που εχει πολεμο τελοσπαντων Σε ποιο μισθοφορικο στρατο εχει την μεγαλυτερη πιθανοτητα να παει; Λεγεωνα η καπου αλλου?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>