Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5678>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΥΑΤ - Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης
    Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2016 ώρα 23:06
Η στολη της ΥΑΤ ειναι φαιοπρασινη, ποιοτητας παρομοιας με αυτη που φορανε οι οπλιτες και τα στελεχη στο στρατο, χωρις μοτιβο παραλλαγης. Αν εχεις καποια φορμα παραλλαγης στο σπιτι, δες την. Ανετες ειναι, μη σε απασχολει
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 24/Αυγούστου/2016
  Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2016 ώρα 21:05
Γεια σας μαγκες. Μπηκα αστυφυλακων και εχω μια απορια. Πως γινεται να μπω στα ματ; Μονοι τους με βαζουν η πρεπει ναα κανω μια διαδικασια (επιτυχων 2016)
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 00:27
Α ρε τυχερε που μπηκες Αστυφυλακων εγω σε 2 χρονια δινω με σκοπο την Αστυφυλακων. Οταν με το καλο αποφοιτησεις και γινεις Αστυφυλακας Θα εισαι σε Α. Τ. Μισο χρονο περιπου με κανονικο μισθο κτλπ. Μολις περασει αυτος ο εναμιση χρονος θα σου πουν ενδουπηρεσιακα πως να πας ΜΑΤ παντως μην ανησυχεις ειναι το ΜΟΝΟ σιγουρο οτι θα σε παρουν γιατι τα ΜΑΤ θελουν κοσμο σαν τρελοι. Στα λεω ετσι οπως μου τα ειπανε γιατι και εγω για ΜΑΤ προοριζομαι
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 11:42
Πςς μια χαραα. Σε ευχαριστω φιλε μου
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2015
  Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 12:03
Όντως είναι εύκολο να πας στην ΥΑΤ και στην ΥΜΕΤ αλλά δύσκολο να φύγεις.
Η κούραση είναι προσωρινή, η τιμή όμως... παντοτινή.
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 15:02
Και να ρωτησω. Εκτος απο τις διαδηλωσεις κλπ που αλλου πηγαινουν οι ανδρες των ΥΑΤ και ΥΜΕΤ;

Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 15:16
Ο βασικός σκοπός της ΥΑΤ είναι η αποκατάσταση της τάξης σε διαδηλώσεις, πορείες εξού και τα αρχικά της "Υποδιεύθυνση Αποκατάστασης Τάξης". Ενώ η ΥΜΕΤ συνήθως αναλαμβάνει μέτρα "Υποδιεύθυνση Μέτρων Τάξης". Πέραν αυτού και οι δύο αναλαμβάνουν την φύλαξη κτηρίων ή άλλων ευπαθών στόχων κλπ. Επίσης νομίζω ότι κάποιες διμοιρίες της ΥΑΤ συμμετείχαν και στον Ξένιο Ζευς.

Αν θα μπορούσα να μιλήσω λίγο μπακαλίστικα θα έλεγα ότι η ΥΜΕΤ "τρώει το περισσότερο ξύλο" και η ΥΑΤ βέβαια αλλά όχι τόσο πολύ. Επίσης ειδικά στην ΥΑΤ το πνεύμα της Διμοιρίας-Ομάδας είναι αρκετά υψηλό και πληροφοριακά αρκετοί υποψήφιοι σε Σχολεία της ΕΚΑΜ είναι από την ΥΑΤ. Ευκολονόητο γιατί.

Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 20:00
Συμφωνω με τον κυριο Καταδρομεα ετσι ειναι. Οταν γινονται πορειες, διαδηλωσεις κτλπ μπροστα μπαινει η ΥΜΕΤ και πρεπει να φανε λιγο ξυλο τα παιδια για να δωθει διαταγη στην ΥΑΤ να επεμβει. Επισης πανε σε ολα οσα ειπε ο κ. Καταδρομεας +και σε γηπεδα. Και οντως η ομαδικοτητα ειναι μεγαλη γιατι για να επιτευχθει ο στοχος τους χρειαζεται ομαδικοτητα και συνεργασια. Εχουν τεραστια ζητηση για αυτο αμα μπεις και το μετανιωσεις θα ειναι αργα. Δεν φευγεις καθολου ευκολα.
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Οκτωβρίου/2016 ώρα 22:20
Ναι ε; Ενταξει εχω πολυ καιρο να σκεφτω. Δηλαδη με λιγα λογια καθε μερα τα υατ και τα υμετ ειναι στον δρομο;
Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 00:37
Κυρίως η ΥΑΤ θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως μια ημί-στρατιωτική υπηρεσία της ΕΛΑΣ. Αποτελείται από Διμοιρίες που σπάνε σε ομάδες νομίζω 2-3 ανάλογα με την δύναμη της Διμοιρίας. Κάθε Διμοιρία έχει την δική της ονομασία (συγκεκριμένους αριθμούς) και έχει έναν Διμοιρίτη Υπαστυνόμο Β' και πάνω. Κάθε ομάδα έχει έναν επικεφαλή που συνήθως είναι Αρχιφύλακας ή Ανθυπαστυνόμος.

Εννοείται ότι είναι στον δρόμο. Αν κάνεις μια βόλτα στο κέντρο θα δεις "σταμπαρισμένες" Διμοιρίες σε συγκεκριμένα σημεία. Πάντως έχεις χρόνο μην αγχώνεσαι, κάτσε με το καλό να μπεις στην Σχολή και βλέπεις.

Δεν χρειάζεται να πω ότι είμαι κι εγώ fan της υπηρεσίας.
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 10:43
Το προβλημα ειναι οτι μενω φλωρινα και δεν εχει ματ καθως δεν ειναι μια πολη που γινονται επισοδεια, στα ηρεμα ειμαστε. Ναι και εμενα μαρεσει πολυ και το βλεπω σοβαρα ως μια προοπτικη, και ας μην θελουν οι γονεις μουυ

Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 11:22
Στην επαρχία (όπως και στην Αττική) ανάλογα με την περίπτωση δύναται να συγκροτηθούν οι λεγόμενες ΟΜΕΤ ή αλλιώς βλαχοδιμοιρίες. Συνήθως είναι Ειδικοί Φρουροί-Αστυφύλακες-Υπαρχιφύλακες-Αρχιφύλακες που κατέχουν οργανικές θέσεις σε Αστυνομικές Υπηρεσίες της περιοχής. Βέβαια αυτό δεν νομίζω ότι είναι ότι το καλύτερο γιατί είναι εκτός των οργανικών σου καθηκόντων.

Επιστροφή στην κορυφή
Semers Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 06/Αυγούστου/2015
  Παράθεση Semers Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 13:53
Αρχικά αποστάλθηκε από pasos98

Το προβλημα ειναι οτι μενω φλωρινα και δεν εχει ματ καθως δεν ειναι μια πολη που γινονται επισοδεια, στα ηρεμα ειμαστε. Ναι και εμενα μαρεσει πολυ και το βλεπω σοβαρα ως μια προοπτικη, και ας μην θελουν οι γονεις μουυ

Χωρίς να θέλω να σου κόψω τα φτερά δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς ότι στη Φλώρινα δεν έχει ματ. Έτσι κι αλλιώς Αθήνα θα πας για πολλά πολλά χρόνια!
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 13:57
Τα ΜΑΤ υπαγονται στην ΔΑΕ (Διευθυνση Αστυνομικων Επιχειρησεων) και επισης ΜΑΤ υπαρχουν ΜΟΝΟ σε Αθηνα οπου ανηκουν στην ΔΑΕΑ (Διευθυνση Αστυνομικων Επιχειρησεων Αττικης) και στην Θεσσαλονικη ΔΑΕΘ (Διευθυνση Αστυνομικων Επιχειρησεων Θεσσαλονικης) Τα ΜΑΤ Θεσσαλονικης ειναι βυσματικη υπηρεσια δυστυχως. Αλλα οντως γινετε και αυτο που ειπε ο κ. Καταδρομεας αλλα ειναι σε ακραιες περιπτωσεις νομιζω
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 13:58
Μακαρι να ισχυε μονο για τα ΜΑΤ αυτο. Ολοι υπηρετουν στην Αθηνα για καμια δεκαετια
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 18:15
Καθε μερα ομως δεν γινονται διαδηλωσεις και οσα αναφερατε προηγουμενως. Τις υπολοιπες μερες τα ματ στην υπηρεσια τους τι κανουν;

Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 18:37
Αυτά που αναφέραμε. Κυρίως φύλαξη κτηρίων και άλλων ευπαθών στόχων.
Επιστροφή στην κορυφή
pasos98 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση pasos98 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2016 ώρα 20:17
Εγινε ευχαριστω. Σορρυ που πριζω λιγο απλως θελω να ειμαι λιγο ενημερωμενος οταν θα χρειαστει.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 5678>