Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας
    Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2014 ώρα 18:01
Φυσικά και θα σε καλέσουν απλά όποιος είναι 35 ετών μπορεί να κάνει εξαγορά θητείας.
Επιστροφή στην κορυφή
Ελληνιδα Μητερα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ελληνιδα Μητερα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 07:15
Γεια σας. θα ηθελα να ρωτησω για καποιες αποριες που εχω. Ο πατερας μου ειναι Ιταλος και η μητερα μου Ελληνιδα γεννημενη εξωτερικο, και εγω γεννημενος εξωτερικο.. Μπορω να παρω την ελληνικη υπηκοοτητα; Αν ναι ποσους μηνες θα κανω; Θα με στειλουν Εβρο; Ευχαριστω πολυ σε αυτους που θα απαντησουν, και ελπιζω να μην ανοιξα λαθος θεμα σε λαθος σημειο :)
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 10:22
9 μήνες, εκτός και αν είσαι υπόχρεος μειωμένης θητείας.
Επιστροφή στην κορυφή
naglorious Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Απριλίου/2014
  Παράθεση naglorious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2014 ώρα 11:37
Παιδιά καλησπέρα έχω γεννηθεί στην Ελλάδα, είμαι ομογενής εξ Αλβανίας και έχω αποκτήσει την Ελληνική Ιθαγένεια μέσω πολιτογράφησης. Πόσους μήνες θητείας θα κάνω; Ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
Διονυσησ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Διονυσησ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2014 ώρα 22:22
Ειμαι ομογενης γεννημενοσ στην αλβανια. πριν 3 μηνεσ απεκτησα την ιθαγενεια. ποσουσ μηνεσ υπηρετω;
Επιστροφή στην κορυφή
περικλής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση περικλής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2014 ώρα 10:02
Καλησπέρα! Μία ερώτηση περί θητείας. Είμαστε πολύτεκνη οικογένεια 4 παιδιών. Πρώτη είναι η μεγάλη μου αδερφή 27 χρονών και μετά καπάκι είμαστε τρίδυμα. Πρώτος γεννήθηκε ο αδερφός μου, μετά εγώ και μετά η τελευταία μου αδερφή. Κανονικά δικαιούμασταν απ'όσο είχα ψαξει 3μηνη θητεία γιατί γεννηθήκαμε αλβανία, αλλά γραφτήκαμε στο μητρώο αρρένων 22/7/2008 και από τότε περάσαν πάνω από 5χρόνια (όσο είναι το περιθώριο). Στα χαρτιά με έχουν δηλώσει πρώτο να μπώ (δεν ξέρω γιατί). Τώρα παίρνω χαρτί αναβολής ακόμα λόγω σπουδών και επειδή σκεφτόμουν να κόψω αναβολή για να μπώ σεπτέμβρη ήθελα να μάθω πόση θητεία δικαιούμαστε εγώ και ο αδερφός μου; Έχω διαβάσει περί μειωμένης θητείας, αλλά δεν βγάζω άκρη.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2014 ώρα 16:33
Γειας σας, ειμαι 18 χρονων και εχω την ελληνικη ταυτοτητα απο δευτερα γυμνασιου. Ειμαι γεννημενος στην Ελλαδα, αλλα οι γονεις μου γεννηθηκαν στην Αλβανια με καταγωγη απο Βορειο Ηπειρο. Υπαρχει περιπτωση να κανω 3 μηνες στρατο; Λαβετε υποψη οτι παλια ημουν ομογενης.
Επιστροφή στην κορυφή
ΒΑΣΙΛ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΒΑΣΙΛ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Αυγούστου/2014 ώρα 02:14
Παιδια αν εχετε γεννηθει σε αλλη χωρα εκτος ελλαδος κανατε 3μηνο. πηγα εγω και υπηρετησα και ετσι μου ειπαν μες στον στρατο. και γω 3μηνη θητεια εκανα.
Επιστροφή στην κορυφή
μαριος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μαριος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2015 ώρα 22:49
Καλησπέρα... Έχω γεννηθεί Αλβανία. Ήρθα 16 χρονών στην Ελλάδα και τώρα είμαι 28. Πήρα την Ελληνική ιθαγένεια με πολιτογράφηση και απο την στρατολογία με ενημέρωσαν οτι θα ενημερωθώ για το αν θα κάνω τριμηνο η εννιάμηνο ένα μήνα αφού υπηρετήσω στο στρατό.
Επιστροφή στην κορυφή
Διονλυσης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Διονλυσης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2015 ώρα 21:21
Γεια σας!
Έχω γεννηθεί στην Αλβανία και έχω έρθει στην Ελλάδα 6 χρονών! Αν πάρω την ελληνική ιθαγένεια για πόσο καιρό υπηρετώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Ολγα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ολγα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 23:36
Καλησπέρα... είναι σίγουρο; ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 17:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Ολγα

Καλησπέρα... Είναι σίγουρο; Ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... Είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. Είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;

Καλησπέρα Ολγα και σε εσένα. Υπηκοότητα πήρε, ή ιθαγένεια; Έχει σημασία η ερώτηση μου.
Επιστροφή στην κορυφή
Ολγα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ολγα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 22:23
Καλησπέρα και παλι. θα σε γελασω... δεν ξέρω ακριβως την διάφορα μεταξύ αυτών των δυο... ξέρω ότο έγινε πολιτογράφηση πριν 4 χρόνια περιπου και πριν λίγους μηνες απέκτησε την ελληνική ταυτοτητα στην οποία αναγράφεται ως τόπος γέννησης η Αλβανία... σε ευχαριστώ για τον χρονο σου!
Επιστροφή στην κορυφή
blood Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 22/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση blood Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 00:24

Καλησπέρα... είναι σίγουρο; ο φίλος μου είναι ομογενής απο αλβανια και πήρε πριν λίγους μηνες ελληνική υπηκοότητα και σήμερα του ήρθε χαρτι στρατου... είναι γενημενος Αλβανία και ήρθε Ελλάδα λίγο μετα την γέννηση του. είναι σίγουρο οτι θα κανει 3μηνη θητεία;
Οι ομογενής από ότι ξέρω κάνουν 3μηνο γη και εμάς ένας Αλβανός ομογενής τρίμηνο είχε κανει
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Επιστροφή στην κορυφή
Ολγα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ολγα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 00:48
Και εγώ αυτό έχω μαθει... ξέρετε μήπως τι δικαιολογητιλαα χρειάζονται?
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 02:44

Και εγώ αυτό έχω μαθει... Ξέρετε μήπως τι δικαιολογητιλαα χρειάζονται;

3 μήνες θα υπηρετήσει. Στο λέω με πάσα υπευθυνότητα. Οσον αφορά τα δικαιολογητικά, είναι τα κάτωθι:

Αίτηση και επίσημα έγγραφα από τα οποία να προκύπτουν η ιδιότητα του ομογενή (Απόφαση Απόκτησης Ελληνικής ιθαγένειας Ομογενούς), η διακοπή της μόνιμης κατοικίας στις ανωτέρω χώρες (απόσπασμα διαβατηρίου ή βεβαίωση της αρμόδιας προξενικής αρχής ή βεβαίωση αρμόδιας υπηρεσίας της χώρας προέλευσης), η έλευση στην Ελλάδα, η οποία αποδεικνύεται με πιστοποιητικό Δήμου-Κοινότητας ή επικυρωμένο αντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας), καθώς και το γεγονός ότι έκτοτε κατοικεί μόνιμα σε αυτήν (βεβαίωση μόνιμης κατοικίας από τον οικείο δήμο). Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Ολγα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ολγα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 13:25
Εύχομαι να έχετε δίκιο! σας ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
Ολγα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ολγα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2016 ώρα 19:49
Καλησπέρα και παλι και συγγνώμη που ενοχλω... Εμαθα οτι όταν έκανε πολιτογράφηση η οποία έγινε το 2013 απέκτησε και ιθαγένεια και υπηκοότητα ελληνική.. ισχυει παλι η 3μηνη θητεία?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 5>