Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Olia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Olia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Θητεία μετά την κτήση ελληνικής ιθαγένειας
    Αποστολή: 09/Μαρτίου/2016 ώρα 21:11
Θα ήθελα να μάθω εάν ένα Ομογενής 40 χρονών από Αλβανία πηγάινει φαντάρος στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Takis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Takis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2016 ώρα 02:39
Απαλλαγή από την υποχρέωση στράτευσης, εφόσον η εγγραφή τους σε μητρώο αρρένων πραγματοποιείται ή πραγματοποιήθηκε, μετά τη συμπλήρωση του τριακοστού πέμπτου έτους της ηλικίας τους.
Επιστροφή στην κορυφή
’ρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ’ρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Απριλίου/2016 ώρα 10:15
Καλημερα απεκτησα ελλινηκη ιθαγενια το 2013 χωρης πολιτογραφηση εχω γενηθει Αλβανια αλλα ειρθα Ελλαδα 3 χρόνων. θα ηθελα να μαθω αν δικαιουμαι 3μηνη στρατιωτικη θητια. θα το εκτιμουσα πολύ αν καποιος που γνωριζει η που ειναι στην ιδια θεση με εμενα μου απαντουσαι σας ευχαριστω!!
Επιστροφή στην κορυφή
vasilis1234 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Απριλίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση vasilis1234 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Απριλίου/2016 ώρα 01:55
Γεια σας,
Εχω γεννηθει αλβανια και πριν ενα μηνα απεκτησα την ελληνικη ιθαγενεια λογω φοιτησης. ειμαι 26 χρονων. μηπως γνωριζετε αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια;
Αν μπορειτε να απαντησετε, θα με βοηθουσατε παρα πολυ!!
Ευχαριστω πολυ!!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2016 ώρα 21:36
Θα ήθελα κάποιος ο οποιος γνωρίζει, να μου πει εαν η θητεία μου θα είναι 9μηνη εφόσον έχω γεννηθεί στην Ελλάδα, έχω ελληνική ιθαγένεια και η καταγωγή των γονέων μου ειναι απο Αλβανία.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Μαΐου/2016 ώρα 15:50
Καλησπέρα, ονομάζομαι Δημήτρης είμαι 23 ετών, πριν λίγες μέρες εγκρίθηκε να πάρω την ελληνική ιθαγένεια

μένω Αθήνα και έχω φύγει σε νησί για δουλειά μιας και είμαι εποχιακός.

Μπορεί να έρθει το χαρτί κατάταξης μου αν δεν έχω πάρει ακόμα την ταυτότητα στα χέρια μου?

και αν ναι, μπορώ να ζητήσω αναβολή; ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επιστροφή στην κορυφή
ΙΑ2016 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουνίου/2016
  Παράθεση ΙΑ2016 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2016 ώρα 14:59
καλησπερα σε ολους! Μια βοήθεια αν μπορει καποιος ! Ειμαι απο την γεωργία ΔΕΝ ειμαι ομογενεις εχω γεννηθεί στη γεωργια Ειμαι 42 ετών άπορος χωρίς γονείς κλπ και σήμερα ορκίστηκα ως ελληνας πολίτης που σημαινει Οτι περνώ την ελληνική ιθαγένεια, θα παω στρατό κανονικά; Ευχαριστω !
Επιστροφή στην κορυφή
eneagkikondi@hotmail Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Μαΐου/2016
  Παράθεση eneagkikondi@hotmail Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2016 ώρα 13:56
Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι γεννημενος στην αλβανια, εχω ελληνικη ταυτοτητα-ιθαγενεια κανω 3μηνο; Ειχα παρει αναβολη πεντε χρονια για σπουδες και τωρα που θα παρουσιαστω θελω να ξερω αν θανω 3μηνο. Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η θητεια μου ; Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Soap Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 11/Μαΐου/2015
  Παράθεση Soap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2016 ώρα 14:34
Αρχικά αποστάλθηκε από eneagkikondi@hotmail

Καλησπερα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Ειμαι γεννημενος στην αλβανια, εχω ελληνικη ταυτοτητα-ιθαγενεια κανω 3μηνο; Ειχα παρει αναβολη πεντε χρονια για σπουδες και τωρα που θα παρουσιαστω θελω να ξερω αν θανω 3μηνο. Υπαρχει περιπτωση να αυξηθει η θητεια μου ; Ευχαριστω εκ των προτερων

Αρχηγε 3μηνο θα κανεις.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Επιστροφή στην κορυφή
θανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση θανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2016 ώρα 15:05
Σας ευχαριστω πολυ! Απλα ειχα ακουσει διαφορα οτι θα κανω 9μηνογ αυτο χρειαζομουν μια διευκρινιση
Επιστροφή στην κορυφή
Eneas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 01/Ιουλίου/2016
  Παράθεση Eneas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2016 ώρα 12:58
Καλησπερα. Θα εκτιμουσα ιδιαιτερα μια κατατοπιστικη απαντηση. Ειμαι γεννημενος στην αλβανια , εχω εδω και αρκετα χρονια ελληνικη ταυτοτητα-ιθαγενεια. ειχα παρει αναβολη 5 χρονια για σπουδες και τωρα θα παρουσιααστω. Εχω συγκεντρωσει ολα τα εγγραφα για μειωμενη θητεια. θα κανω τριμηνο ;
Επιστροφή στην κορυφή
amakiller Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Οκτωβρίου/2016
  Παράθεση amakiller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2016 ώρα 01:40
Καλησπερα, σε 2 βδομαδες παρουσιαζομαι.
πηρα ελληνικη ταυτοτητα το 2012, ειμαι γεννημενος αλβανια και οι γονεις μου ειναι απο αλβανια
Δεν ειμαι ομογενης αλλα ειμαι γεννημενος στην αλβανια.
Μερικοι μου λενε οτι δικαιουμαι 3μηνο. Τι ισχυει; Ειμαι μπερδεμενος και ο χρονος στενευει
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2016 ώρα 11:16
3 μήνες θα κάνεις. Ρώτα και τη Στρατολογική Υπηρεσία για να το επιβεβαιώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
amakiller Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση amakiller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2016 ώρα 13:47
Στο ρουφ να ρωτησω ;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2016 ώρα 21:43
Ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
amakiller Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση amakiller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2016 ώρα 22:35
Δεν ειμαι ομογενης ή δεν εχει να κανει?
Επιστροφή στην κορυφή
Amakiller Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Amakiller Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2016 ώρα 22:54
Ρώτησα στο Ρουφ και μου είπαν μόνο ομογενείς κάνουν τρίμηνο ( δηλαδή σε όσοι έχουν δελτίο ομογενούς και άδεια παραμονής ομογενούς )
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2016 ώρα 10:57
Για την περίπτωση σου τι είπανε; Ότι θα κάνεις 9μηνο; Ή 6μηνο;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345>