Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση Αξιωματικού και αποζημίωση
    Αποστολή: 10/Αυγούστου/2010 ώρα 22:30
(ζητω συγνωμη εαν εχει γινει τετοιο θεμα και δεν το εχω δει.) !
απλα ηθελα να ρωτησω τι γινεται σε περιπτωση που παραιτηθει καποιος αξιωματικος. Για καποιο σοβαρο λογο παντα! εκτος απο την αποζημιωσει υπαρχει καποια αλλη υποχρεωση;
και θεωρηστε με χαζη αλλα εαν δεν εχει καποιος να δωσει την αποζημιωσει αυτη;
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Μαΐου/2010
  Παράθεση ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ_93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2010 ώρα 23:09

Κανενας δε ξερει;

Επιστροφή στην κορυφή
peter1992 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 17/Μαρτίου/2010
  Παράθεση peter1992 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Αυγούστου/2010 ώρα 21:17
Αναλογα με τν χρονο που θα παραιτηθει μετα απο 12ετια καμια υποχρεωση πριν αποζημιωση μονο
Επιστροφή στην κορυφή
Mperdemenos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mperdemenos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 17:23

Θα ήθελα τα φώτα σας συνάδελφοι. Είμαι αξιωματικός και έχω περάσει μέσω ΑΣΕΠ στο δημόσιο όπου καίγομαι να πάω για οικογενειακούς λόγους. Θέλω λοιπόν να μάθω τι ισχύει με την παραίτηση μου διότι δεν έχω την δυνατότητα να την υποβάλλω πριν με καλέσουν για διορισμό (δεν έχω άλλα εισοδήματα ούτε με παίρνει να μείνω άνεργος).  

1) Θα θεωρηθεί ότι επειδή πέρασα σε άλλο φορέα του δημοσίου παραιτούμαι αυτοδικαίως και άμεσα (όπως ορίζει ο ΔΥ κώδικας που αφορά την νέα μου θέση) ; Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με την δήλωση υποψηφιότητας σε εκλογές;

2) Θα την υποβάλλω κανονικά και θα εγκριθεί πιο γρήγορα;(και αν ναι πόσο γρήγορα)

3) Θα περιμενω κανονικά πάνω από εξάμηνο και θα μείνω στο τέλος άνεργος (επειδή θα έχουν χαθεί οι προθεσμίες για την νέα θέση) ;

4) Κάτι άλλο μήπως;  

Έχει κανείς ιδέα τι ισχύει και καμιά πρόταση για το τι πρέπει να κάνω;

Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2009
  Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Δεκεμβρίου/2010 ώρα 20:08
Αμα εισαι αξιωματικος εισαι μια χαρα... Εμεις κανουμε κρα να μπουμε και εσυ θες να βγεις;
γιατι αν εχεις κανει και αυτο το υποχρεωτικο 12χρονο αγγαριλικι θα εισαι κοντα ταγματαρχης σε μετρα ξηρας... Ε; Γιατι να φυγεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Φεβρουαρίου/2015 ώρα 14:32
Είμαι Αξκός και εχω υποβάλλει αναφορά παραιτήσεως εδώ και 4μήνες μπορώ να την ανακαλέσω
Επιστροφή στην κορυφή
ckrem Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Ιουνίου/2015
  Παράθεση ckrem Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2015 ώρα 11:17
Καλησπέρα σε όλους, εχω σκοπό να δηλώσω παραίτηση μιάς και επιτέλους συμπλήρωσα τον απαιτούμενο χρονο αναγκαστικής υπηρεσίας... Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει πώς υπολογίζεται το ποσό της αποζημίωσης?
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 00:02
Τι λες άνθρωπε μου απο τη στιγμη που συμπλήρωσες τον απαραίτητο χρόνο δεν χρειάζεται να πληρώσεις καμία αποζημείωση
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2015 ώρα 16:10
Θα μιλήσω γενικά και πάντα φιλικά ναί.1) ’ν υπάρχει σοβαρότατος προσωπικός λόγος.2) Θέματα υγείας. Και 3ον προς τί τότε η παραίτηση βρε παιδιά; Όλοι σχειαζόμαστε όλους.
Επιστροφή στην κορυφή
ckrem Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Ιουνίου/2015
  Παράθεση ckrem Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2015 ώρα 17:41
Παίρνω κάποιες κρατήσεις πίσω; Πώς υπολογίζεται αυτό;(έχω συμπληρώσει το χρόνο που απαιτούταν σαν μόνιμος)
Επιστροφή στην κορυφή
κωστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2015 ώρα 09:21
Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης?
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2015 ώρα 12:19
Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης;
Η στρατιωτική ιδιότητα συνεχίζει κανονικότατα για περίπου ενα χρονικό διάστημα μερικών μηνών απο την παραίτηση. Αλλά και πολίτης να είσαι το στρατοδικείο θα σε αντιμετωπίσει με την ίδια σκληρότητα που αντιμετωπίζει εναν στρατιωτικό
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλιας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ηλιας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2015 ώρα 18:28
Εχω φιλο που σαν 2ετης απο ΣΜΥ εκανε 10%, βγηκε σαν Μ. Λοχιας ενα μηνα περιπου και επειτα τον αυγουστο (που ανακοινωνονται οι βασεις) ειδε πως περασε στη σχολη αστυφυλακων και φυσικα πηγε. Αν και ξερω ατομα με παρομοιο τροπο που πηγαν ΣΣΕ και ΣΤΥΑ και δεν πληρωσαν τιποτα στην περιπτωση του προηγουμενου δεν ξερω τι εγινε... Οι ενοπλες δυναμεις και τα σωματα ασφαλειας ειναι το ιδιο πραγμα σε αυτη την περιπτωση ή οχι; Οποιος εχει καποια εμπειρια ή γνωριζει καποια περιπτωση παρομοια ας μου πει...
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2015 ώρα 21:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Terminator

Αρχικά αποστάλθηκε από κωστας

Καλησπερα ειμαι 9 χρονια στο στρατο και θελω να παραιτηθω ειμαι μονιμος υπαξ απο σχολη εκρεμει ομως ενα στρατοδικειο μηπως μπορει να κολλησει η παραιτηση λογο αυτου; Η απολυομαι κανονικα και οταν γινει το στρατοδικειο ειμαι πολιτης;
Η στρατιωτική ιδιότητα συνεχίζει κανονικότατα για περίπου ενα χρονικό διάστημα μερικών μηνών απο την παραίτηση. Αλλά και πολίτης να είσαι το στρατοδικείο θα σε αντιμετωπίσει με την ίδια σκληρότητα που αντιμετωπίζει εναν στρατιωτικό

Επιβεβαίωση κάνω και εγώ. Ορθά όσα λέει ο φίλος terminator
Επιστροφή στην κορυφή
Ηλίας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ηλίας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2016 ώρα 14:40
Για καποιον που εχει παραιτηθει πριν την υποχρεωτικη του παραμονη και πρεπει να πληρωσει μου εχουν πει πως μπορει να γινει η εξοφληση με δοσεις μεσω ΔΟΥ. Αν μπορει καποιον γνωστης ας το επιβεβαιωσει και αν γνωριζει το πως γινεται ο διακανονισμος για το ποσο και τον αριθμο των δοσεων ας το αναφερει... Ευχαριστω!
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα

Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2016 ώρα 21:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Ηλίας

Για καποιον που εχει παραιτηθει πριν την υποχρεωτικη του παραμονη και πρεπει να πληρωσει μου εχουν πει πως μπορει να γινει η εξοφληση με δοσεις μεσω ΔΟΥ. Αν μπορει καποιον γνωστης ας το επιβεβαιωσει και αν γνωριζει το πως γινεται ο διακανονισμος για το ποσο και τον αριθμο των δοσεων ας το αναφερει... Ευχαριστω!

Γιατί σχολή μιλάμε. Εαν είναι σχολή υπαξιωματικών τότε η υποχρεωτική παραμονή είναι 5 χρόνια και για τις σχολές αξιωματικών είναι 8 χρόνια. Η αποζημείωση είναι το σύνολο των μηνών που σου απομένουν να υπηρετήσεις επι τον βασικό Μισθό του βαθμού στον οποίο είναι όταν παραιτείται. Ενας ανθυπολοχαγός που ο βασικός μισθός είναι 899 ευρώ και δηλώνει παραίτηση στον 1 χρόνο τότε του μένουν άλλα 7 χρόνια δηλαδή 7 (χρόνια) x12x899=84x899=75.516 ευρώ
Επιστροφή στην κορυφή
Μανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιουλίου/2018 ώρα 18:36
Γειά σου. Είδα τυχαία το μήνυμα σου και έστειλα για να σε ρωτήσω επδ και γω αξιωματικός ειμαι του στρατού ξηράς και θέλω να παραιτηθώ. Τι έγινε με σένα τλκ; όντως παραιτήθηκες; και αν ναι τι έγινε με το θέμα της απόζημιωσης; αν το δεις σε παρακαλώ απάντησε. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
dim92 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2017
  Παράθεση dim92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουλίου/2018 ώρα 15:50
Μανο με ολο το σεβασμο και χωρις να θελω να γινω αδιακριτος εγω τελειωνω ΕΜΠ πολ μηχανικος και πολυ θα ηθελα να δηλωνα οταν ηταν η ωρα σσε. Εσυ πβ=ως και θελεις να φυγεις; Εαν επιτρεπεται παντα
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12>