Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
παναγιωτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παναγιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πως μπορώ να γίνω πιλότος
    Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:15
Θα μπορουσα να ρωτισω και κατι αλλο; . Μορια για τις πανελλήνιες μπορω να παρω και απο τον στοιβο γιατι εχω ακούσει πολλα και διάφορα και πολλα μπορει να ειναι παραπληροφόρηση για αυτο σας ρωταω.

Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2016 ώρα 22:32
Οχι φίλος δεν παίρνεις μόρια απο στίβο για να γίνεις Πιλότος μόνο στο ΤΕΦΑΑ (Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού) τα αθλήματα σου δίνουν μόρια.
Επιστροφή στην κορυφή
αρισ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση αρισ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2016 ώρα 01:27
Αν θέλεις να γίνεις πιλότος πολιτικής ή πολεμικής αεροπορίας οι βαθμοί σου θα πρέπει να είναι 19 και πάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Αυγούστου/2016 ώρα 14:49
Ναι και επισης πρέπει να ξέρεις αραβικά και αφρικάνικα, ετσι ωστε αμα εκτιναχθείς πάνω απο κεί που γίνονται πόλεμοι να μπορείς να βρείς σουβλατζίδικο να φάς. Είπα να συμβάλλω και εγώ στην άρτια πληροφόρηση
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
kyriakosGr Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Μαΐου/2016
  Παράθεση kyriakosGr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2016 ώρα 13:07
Η σχολή ικάρων όσον αφορά τους ιπτάμενους υπολογίζεται κοντα στα 17.000-17.300 μόρια για τις πανελλαδικές εξετάσεις του 2016
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Αυγούστου/2016 ώρα 20:45
Οπως επισης για το πτυχιο ΑΤΡL η το CPL απαραιτητο ειναι το απολυτηριο γυμνασιου και σιγουρα οχι απο 19 και πανω.
Επιστροφή στην κορυφή
kyriakosGr Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Μαΐου/2016
  Παράθεση kyriakosGr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2016 ώρα 00:24
Τι εννοεις φιλε μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Caveira Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2015
  Παράθεση Caveira Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Αυγούστου/2016 ώρα 14:58
Σε προηγουμενο μηνυμα καποιο μελος αναφερει οτι θελεις τουλαχιστον 19 για να μπεις σε πολιτικη η πολεμικη αεροπορια. Ενω για την πολιτικη δεν ισχυει αυτο αφου προαπαιτουμενο για το commercial pilot licence και το airliner pilot licence ειναι το απολυτηριο γυμνασιου.
Επιστροφή στην κορυφή
Ζαχαριας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ζαχαριας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2016 ώρα 16:24
Καλησπέρα
έχω κάποιες απορίες σχετικά με το αν θα μπορούσα να γίνω πιλότος σε μαχητικά αεροσκάφη παρα την ηλικία μου που είναι 38 ετών σήμερα
το σκέφτομαι πολλά χρονια και το αγαπάω πολύ αλλα η ηλικία μου μπορεί να είναι απαγορευτική
θα μπορούσε να με ενημέρωση κάποιος;
επίσης που θα πρέπει να απευθυνθώ για να ενημερωθώ αν φυσικά έχω κάποια ελπίδα;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2016 ώρα 17:48
Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δυστυχώς.
Επιστροφή στην κορυφή
Παναγιωτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Παναγιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2017 ώρα 17:53
Και εγώ θέλω να γίνω πιλότος έχω αρκετές γνώσεις φυσικής και μαθηματικών αλλά θα ήθελα να πάω κατευθείαν σε πολιτική αεροπορία υπάρχει καμοια σχολή και Ελλάδα και εξωτερικό. Που να μην είναι ιδιωτική
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2017 ώρα 08:41
Δεν υπάρχει ΜΗ ιδιωτική σχολή πιλότων ούτε στην Ελλάδα, αλλά ούτε και στο εξωτερικό φυσικά.

Όλες είναι ιδιωτικές και τα δίδακτρα είναι αρκετά υψηλά.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.