Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Πως μπορώ να γίνω πιλότος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νίκη Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νίκη Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Πως μπορώ να γίνω πιλότος
    Αποστολή: 15/Αυγούστου/2012 ώρα 13:52
Γεια σας παιδία, ειμαι και εγώ καινουργια και παρόλο που είμαι κορίτσι ενδιαφερομαι σοβαρά να σπουδάσω πιλότος δεν ειμαι όμως σίγουρη αν προαπαιτείται φητεια στο στρατο, και που πρεπει να συνεχίσω τις σπουδες μου
Επιστροφή στην κορυφή
Μιχάλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μιχάλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2013 ώρα 02:01
Με λένε Μιχάλη. Ειμαι μικρός σε ηλικία (13) αλλά με ενδιαφέρει το μέλλον μου. Θέλω, τρελά, να γίνω πιλότος μαχητικού. Πρέπει να πάω σε σχολή; Αν πρέπει να πάω σε σχολή ποια είναι αυτή; Υπάρχει καμιά κάλη στο εξωτερικό -κατά προτήμηση Αγγλία και Αμερική. Αν δεν υπάρχει μπορώ όταν τελειωσω τη σχολή στην Ελλάδα να πάω στο εξωτερικό και να δουλέψω εκεί;
Παρακαλώ απαντήστε μου.
Με εκτήμιση,
Μιχάλης
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαρτίου/2013 ώρα 13:36
Δεν είμαι γνώστης πολύ των πιλότων αλλά για το στρατό κάτι ξέρω
Αν θες μαχητικό τότε η σχολή στην Ελλάδα είναι σχολή ικάρων (ιπτάμενοι) . Η βάση αρκετά ψηλή 17.200 μόρια σχεδόν (εκτός και αν είσαι ειδική κατηγορία) και μπαίνεις από πανελλήνιες έχοντας τεχνολογική κατεύθηνση
Για λεπτομέριες δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες σχολές (που θα υπάρχουν) και πως πας κλπ
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2013 ώρα 14:24

Τιμητικές διακρίσεις απέσπασαν στελέχη της Πολεμικής Αεροπορίας, στη συμμετοχή τους στο Τακτικό Πρόγραμμα Ηγεσίας του ΝΑΤΟ στο Αλμπαθέτε της Ισπανίας, όπου ένας Ελληνας σμηναγός ψηφίστηκε ως ο καλύτερος εκπαιδευόμενος του προγράμματος, ένας υποσμηναγός ψηφίσθηκε δεύτερος, ισοβαθμώντας με άλλους, ενώ τέλος ο εκπαιδευτής στο ΤΠΗ ψηφίστηκε για τρίτη φορά ως ο καλύτερος εκπαιδευτής.

Στην αποστολή συμμετείχαν ο Σμηναγός (Ι) Θεοχάρης Κατσαρός, ο οποίος ψηφίσθηκε ως ο καλύτερος εκπαιδευόμενος της σειράς («course warrior», ο ιπτάμενος που θα ήθελα να έχω στο φτερό μου σε πολεμικές επιχειρήσεις). Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Υποσμηναγός (Ι) Ιωάννης Σιάνος ισοβαθμώντας με άλλους εκπαιδευόμενους, ενώ τέλος ο Επισμηναγός (Ι) Μαρίνος Μπογατίνης, ο οποίος είναι τοποθετημένος στο νατοϊκό πρόγραμμα ως εκπαιδευτής, ψηφίστηκε για 3η φορά ως ο καλύτερος εκπαιδευτής, σύμφωνα με το defence-point.gr.

Σκοπός του προγράμματος, είναι η εκπαίδευση των πιλότων του ΝΑΤΟ στη συγκρότηση και ηγεσία μικτών σχηματισμών, καθώς και η εξοικείωση του προσωπικού του ΝΑΤΟ που θα υποστηρίζει τέτοιες αποστολές.

http://gr.news.yahoo.com

Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2013 ώρα 23:33
Αεροπλανο θελουν να πεταξουν ολοι. Μπορεις να το κανεις απο τηλεκατευθυνομενο με fpv μεχρι μαχητικο αεροσκαφος. Για να χειριστει κανεις καποιου ειδους αεροσκαφος δε χρειαζεται απαραιτητα να παει στη σχολη ικαρων της π. Α. Σε ευπορες χωρες οι αγροτες γαιοκτημονες χρησιμοποιουν αεροσκαφη για να ψεκαζουν τα σπαρτα
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
νικ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2013 ώρα 20:45
Μπραβο!
Επιστροφή στην κορυφή
κωνσταντινα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κωνσταντινα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2013 ώρα 18:42
Για σας. Το ονομα μου ειναι κωνσταντινα και ειμαι μαθητρια της 1ης λυκειου. Θα ηθελα να ρωτησω Ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησω για να γινω πιλοτος πολιτικου αεροπλανου... Παρακαλω απαντηστε η βοηθεια σας θα μου ηταν πολυτιμη!
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2013 ώρα 04:22
Για να γινεις πιλοτος στην πολιτικη αεροπορια δεν δινεις πανελλαδικες εξετασεις. Πρεπει να παρεις μια σειρα πτυχιων και πιστοπιησεων, συνηθως απο ιδιωτικη σχολη.
Τετοιες σχολες υπαρχουν και στην Ελλαδα αλλα το επιπεδο και η ποιοτητα εκπαιδευσης εδω ειναι χαμηλα απο οτι ξερω. Στο εξωτερικο λαμβανεις καλυτερη εκπαιδευση (αναλογα με τη σχολη και το περιβαλλον που εκπαιδευεσαι) και εχεις περισσοτερες πιθανοτητες για επαγγελματικη αποκατασταση, αλλα το κοστος θα ειναι σαφως υψηλοτερο. Αν θες να μαθεις περισσοτερα μπες στην ιστοσελιδα καποιας σχολης η αερολεσχης. Υπαρχουν αρκετες αερολεσχες και σχολες στην Ελλαδα που θα σου δωσουν πληροφοριες.
Επιστροφή στην κορυφή
aeronut Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 14/Ιουνίου/2010
  Παράθεση aeronut Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2013 ώρα 13:04
Επισης μην ξεχναμε και το αλλο. Η ζωη στον αερα συνδεεται με αυξημενα προβληματα υγειας. Ειναι διαπιστωμενο οτι το ιπταμενο προσωπικο πεθαινει πρωιμα
GET TO THE CHOPPA!!! ;P
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Α. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Α. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2013 ώρα 02:28
Καλημέρα σας, είμαι 17 χρονών φέτος δίνω πανελλήνιες από τεχνολογική και θέλω να μάθω αν η σχολή Ικάρων δέχεται άτομα που έχουν περάσει πνευμονία σε ελαφριά μορφή (πριν 7 χρόνια), που έχουν πλατυποδία (λίγο). Θέλω να γίνω πιλότος μαχητικού για αυτό και η ερώτηση. Επίσης αν μπορείτε απαντήστε μου και σε κάποια άλλα ερωτήματα που με απασχολούν όπως το τι συνέπειες χρόνιες στην υγεία έχει ο πιλότος, ποιες οι μηνιαίες αποδοχές με τα σημερινά δεδομένα, πόσες φορές μπορείς να πάρεις άδεια και τέλος αν μπορείς μετά από αίτησή σου να έρθεις στο κοντινότερο αεροδρόμιο της περιοχής σου για να μπορείς να βλέπεις τους φίλους και τους συγγενείς σου. Αυτά προς το παρών γιατί έχω απορίες αρκετές και δεν τα λέω όλα μια φορά να μη σας κουράζω!

Επιστροφή στην κορυφή
Βαγγέλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαγγέλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2013 ώρα 01:03
Ονομάζομαι Βαγγέλης και έχω μια μεγάλη αγάπη για την πολεμική αεροπορία. Η ερώτηση μου μπορεί να είναι λίγο ανόητη. ’μα φοράω γυαλιά μπορώ ακόμη να μπω στην αεροπορία και τι περίπου πρέπει να προσέχω στις εξετάσεις; Η απάντηση σας είναι πολύ σημαντική για εμένα.
Επιστροφή στην κορυφή
sof Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sof Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2015 ώρα 09:45
Πιστεύω ότι με γυαλιά δεν μπορείς διότι για να γίνεις πιλότος δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα υγείας... Πρέπει να κάνεις λέιζερ, να φτιαχτούν τα μάτια σου και έπειτα θα είναι όλα εντάξη
Επιστροφή στην κορυφή
sof Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sof Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Ιουνίου/2015 ώρα 09:54
Γεια σας ονομάζομαι Σοφία και είμαι μαθήτρια στην πρώτη Λυκείου, ενδιαφέρομαι πολύ εδώ και χρόνια για να γίνω πιλότος και καθημερινά ψάχνω πληροφορίες για να ενημερώνομαι σχετικά με το επάγγελμα! Ψάχνοντας πληροφορίες διάβασα σε ένα σχετικό άρθρο ότι πρέπει να είσαι πάνω από κάποιο ύψος για να ακολουθήσεις το επάγγελμα του πιλότου αλλά δεν έγραφε πιο... Ενδιαφέρομαι και για πολεμική και για πολιτική αεροπορία. Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου απαντήσετε με ενδιαφέρει πολύ, ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Luchia Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Luchia Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουλίου/2015 ώρα 16:29
Γεια σας θελω να γινω πιλοτος πολιτικου αεροπλανου αλλα Δεν ξερω απο ποια κατευθυνση πρεπει να ακολουθησω και ποσα χρηματα κοστιζουν τα μαθηματα.
Επιστροφή στην κορυφή
mike_dr Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση mike_dr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2015 ώρα 22:35
Υπαρχει τροπος παρακαμψης της σχολης ικαρων ειμαι 34 χρονων προσπαθω απο τα 30 μου Να καταταγω στα σωματα ασφαλειας αλλα αδυνατουν να ερθουν σε επικοινωνια μαζι μου μαλιστα πηγα στην 113 πτερυγα μαχης για να μιλησω με τον διοικιτη για να με Βαλει οικοιωθελως ως ιπταμενος αφησα τηλ στην πυλη και τιποτα αφου πηρα το οκ απο το γραφειο ενημερωσεως κοινου αυριο θα παω στο 3ο σωμα να μιλισω με τον διοικιτη αν γινεται γιατι αδιαφορουν πληρως εγω θελω να πεταω και να πληρωνομαι αυτο ειναι το Θεμα π με καιει και οχι οικοιοθελως αν μιλισω και με δει ισως να αλλαξει κατι στην ζωη μου γιατι εφτασα στα 34 και δουλεια δεν βρισκω αναλογη των δυνατοτητων μου
και στην nasa εχω μιλισει αλλα και εκει αδικως χανω τον χρονο μου βιογραφικα απειρα και μηνυματα στους τηλεφωνητες δεν σηκωνουν ποια τηλ οπως παλαια ευχαριστω για την κατανοηση
Επιστροφή στην κορυφή
Cuervo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Cuervo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2015 ώρα 23:00
Εχεις ξεπεράσει το όριο ηλικιας , τσαμπα το παλευεις.
Επιστροφή στην κορυφή
παναγιωτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση παναγιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:35
Γεια σας ειμαι 16 χρόνον παω στα 17 ειμαι δεύτερα λυκείου, το ονειρο μου απο μικρός ειναι να γινω πιλότος ΙΚ’ΡΩΝ οσο δύσκολη και επικίνδυνη δουλεια ειναι ειδικά στην εποχη που ζούμε. Θα ηθελα να με απαντήσετε στην εξης ερώτηση αν μπορείτε. Ενας 17 χρόνος τι πρεπει να κατέχει για να πετύχει τον στόχο αυτο, δηλαδή τι προσόντα πρέπει να εχει. Το ξέρω ότι ερώτηση μπορεί να είναι λίγο γελοία άλλα σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο απαντήστε

Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2016 ώρα 21:31
Αρχικά αποστάλθηκε από παναγιωτης

Γεια σας ειμαι 16 χρόνον παω στα 17 ειμαι δεύτερα λυκείου, το ονειρο μου απο μικρός ειναι να γινω πιλότος ΙΚ’ΡΩΝ οσο δύσκολη και επικίνδυνη δουλεια ειναι ειδικά στην εποχη που ζούμε. Θα ηθελα να με απαντήσετε στην εξης ερώτηση αν μπορείτε. Ενας 17 χρόνος τι πρεπει να κατέχει για να πετύχει τον στόχο αυτο, δηλαδή τι προσόντα πρέπει να εχει. Το ξέρω ότι ερώτηση μπορεί να είναι λίγο γελοία άλλα σας παρακαλώ αν έχετε χρόνο απαντήστε

Δεν υπάρχουν γελοίες ερωτήσεις Παναγιώτη. Δες στους παρακάτω υπερσυνδέσμους:
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>