Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
μηχανικος Β΄ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μηχανικος Β΄ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό vs Πολεμικό Ναυτικό
    Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2014 ώρα 19:27
Ρε παιδιά γιατί ακούω βλακείες του 5 μαθητές κλπ κλπ...1ον έχω στο τμήμα μου υποψήφιο δεύτερο από πολυτεχνείο... Και από τει... Μηχανολογίας συν παιδιά με δευτερό πτυχίο συν παιδιά που κάνανε το μεταπτυχιακό τους... Και έχω καθηγητή με ντοκτορά... Αφήστε τις κόντρες τις βλακόδεις... Γιατί... Και γω του 9.3 ημουν από το λύκειο... Αλλά τώρα πάω για Μετσόβιο... Ηλεκτρολόγος... Έχω και δεύτερο πτυχίο... Με τα αγγλικά μου και υπολογιστές... Όλη η ιστορία είναι να το λέει η καρδιά σου... Και φυσικά στα εμπορικά πλοία... Πρέπει να ξέρεις τεχνογνωσία συγκολλήσεις... Ψυκτικές... Τόρνο... Να πιάνουν τα χέρια σου συν τις τεχνικές - θεωρητικές γνώσεις γιατί είναι μια κινητή ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ-εργοστάσιο... Σε όλες τις δουλείες έχει καλούς και κακούς επαγγελματίες... Και ο νόων νοήτω
Επιστροφή στην κορυφή
BakoBos Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 30/Νοεμβρίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση BakoBos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2015 ώρα 11:03
Μπαίνεις εύκολα βγαίνεις δύσκολα, μεταπτυχιακό για να κάνεις πρέπει να είσαι καλός και οχι μαθητής του 5, γιατί πολύ απλά πας στο εξωτερικό και συναγωνιζεσαι σε μια παγκόσμια αγορά εργασίας και πάνω απο όλα στο οτι κάνεις εισαι μόνος σου, ιδιωτικώς και οχι δημόσιος. Πολύ απλά με ενα λάθος καταστρέφεις την καριέρα σου και τον κόπο που έκανες τοσα χρόνια. Δεν υπαρχει μέτρο σύγκρισης.
Οσο για της σχολές θα έπρεπε α αναβαθμιστούν, οχι απαραίτητα να μας πουν οτι τα πτυχία μας θα ειναι ισάξια με ΑΕΙ. Δεν μου λέει κατι αυτό εκτός και αν θα ήθελα να μπω στο δημόσιο και αυτο το λεω γιατι το πτυχίο που παίρνω ειναι αναγνωρισμένο Παγκόσμια και αν πω αύριο οτι θέλω να δουλέψω σε ναυτιλιακή εταιρεία στην αυστραλία θα το κάνω χωρίς κανένα πρόβλημα. Δηλαδή το πτυχίο μου μπορει να ειναι κατώτερο και απο ΤΕΙ μέσα στα σύνορα του ελλαδιαστάν, το τι γίνεται έξω ειναι άλλο θέμα.
Επιστροφή στην κορυφή
Σαΐνης Χαράλαμπος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σαΐνης Χαράλαμπος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2017 ώρα 12:28
Φίλε roverr, είσαι άδικος, αν όχι προκατειλημμένος.
Λες για Θερμοδυναμική και τέτοια. Μάλλον δεν ξέρεις ότι οι του Π. Ν καθηγητές σας είναι του Εμπορικού.
Λες για μεταπτυχιακά και ότι δεν πάνε οι του Ε. Ν για μεταπτυχιακά. Δες λίγο Νιούκαστλ που είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο Ναυπηγικής και Μηχανολογίας/Ναυπηγικής στον κόσμο και αν πάνε οι του Ε. Ν.
Εφόσον εμείς είμαστε άχρηστοι του Ε. Ν, γιατί όταν τελειώνουμε την Σχολή πάμε στο Π. Ν να κάνουμε την θητείας μας σαν Έφεδροι Αξιωματικοί και Υπαξιωματικοί; Κάτι θα βλέπουν οι του Π. Ν στους Ε. Ν για να τους εμπιστεύονται.
Όσο για την ναυτοσύνη που είπες, άστο γιατί είστε πολύ πίσω στο θέμα.
Στο τεχνικό κομμάτι τώρα.
Γιατί όλα τα συνεργεία που μπαίνουν στα καράβια του Π. Ν απαρτίζονται από μηχανικούς του Ε. Ν εφόσον είστε πανεπιστήμονες εσείς και τα ξέρετε όλα.
Για το κομμάτι του στρατιωτικού εξοπλισμού, λογικό να μην ξέρουν οι του Π. Ν.
Όπως εσύ δεν ξέρεις για διαδικασίες φόρτωσεως και κάποια άλλα πράγματα.
Έκαστος στο είδος του λοιπόν.
Και να πάψει αυτή η υποτίμηση διότι βρίσκεστε εκτεθειμένοι συνεχώς από του Ε. Ν.
Από εμπειρία προσωπική(ο αδερφός μου ήταν 7 χρόνια στο Π. Ν) και από φίλους που υπηρετούν στο Π. Ν, να σε ενημερώσω ότι όλοι μου λένε το ίδιο. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΩΝ ΑΕΝ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΤΑ ΚΑΡΑΒΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ.

Επιστροφή στην κορυφή
Σαΐνης Χαράλαμπος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σαΐνης Χαράλαμπος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2017 ώρα 12:40
Γιατί πολύ απλά φίλε μου, επειδή θεωρείται ημι-στρατιωτική σχολή η ΑΕΝ.
Γι'αυτό υπάρχει στρατιωτικό προσωπικό διοίκησης στις Σχολές.
Εγώ στην Σχολή έκανα υπηρεσίες θαλάμου, πύλης και τα συναφή.
Ακολουθούσαμε πρόγραμμα στρατιωτικό ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ.
Το ξέρεις ότι εν καιρό πολέμου το Ε. Ν θεωρείται το 4ο Σώμα Στρατού;
Επιστροφή στην κορυφή
επισκέπτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση επισκέπτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Αυγούστου/2017 ώρα 15:35
Χωρίς να θέλω να ριξω λάδι στη φωτιά,

https://www.pas.rochester.edu/people/faculty/melissinos_adrian/index.html

Ο ανωτέρω καθηγητής στο τμήμα Φυσικής και Αστρονομίας του Rochester είναι απόφοιτος της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων
Επιστροφή στην κορυφή
Γιωργο Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιωργο Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 04:12
Να λεμε και τα σωστα, τοσα χρονια που εχω στο ΕΝ (38) δεν εχω συναντησει σε εταιρεια techn dpt στελεχος απο το ΠΝ. Σε αντιθεση με οσους έχουν αποφοιτησει απο το ΕΜΠ ναυπηγοι/μηχανολογοι οι οποιοι λυνουν και δενουν. Αυτο νομιζω λεει πολλα. Καλη η μορφωση και η διδασκαλια αλλα η καυτη πατατα ειναι ζορικη. Καλα ταξιδια να εχουμε.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 567
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.