Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 181920
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2017 ώρα 00:02
Ναι κατάλαβα μπράβο σου! Πριν σπούδαζες κάτι σχετικό με το ναυτικό και σε έκανες και πήγες ή άλλο τομέα;
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 23/Μαΐου/2011
  Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2017 ώρα 12:05
Αρχικά αποστάλθηκε από Ευη

Καλημέρα σε όλους. Μεταγραφή μέχρι πότε μπορούμε να πάρουμε Ε; επίσης με την σίτιση κανένα νεότερο υπάρχει; αεν Κρήτης Πλοιαρχων

Γύρω στα μέσα Νοέμβρη! Μέχρι τότε μπορείς να κάνεις αίτηση στη γραμματεία σου.
Είς οιωνὸ ς άριστος, αμύνεσθαι περὶ πάτρης
Επιστροφή στην κορυφή
Sakis7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2017
  Παράθεση Sakis7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2017 ώρα 11:37
Ξέρει κανένας πως μπορούμε να κάνουμε θαλάσσια υπηρεσία ούτος ώστε να ανεβάσουμε τα μόρια; Πρέπει να έχεις κάνει τη θητεία σου ή παίρνεις αναβολή; Τα σωστικα είναι απαραίτητα γιατί διάβασα ότι βγάζεις και φυλλάδιο χωρίς να έχεις παρακολουθήσει στη σχολή σωστικών... Και τέλος σε ποια πλοία "μετρανε" τα μόρια της θαλάσσιας υπηρεσίας, στην προκήρυξη έγραφε ολικής χωρητικότητας (οχ) (500 κόρρων ολικής χωρητικότητας κοχ). Ποια πλοία είναι αυτά; Επίσης είναι καλές οι πιθανότητες να βρεις εργασία έτσι ως ανειδικευτος; Τι αρμοδιότητες θα έχεις μέσα στο πλοίο; Αυτά προς το παρόν
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2017 ώρα 17:50
Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, πως μπορεί κανείς να γίνει δόκιμος οικονομικός αξιωματικός εμπορικού ναυτικού; Και αν υπάρχει η δυνατότητα να δουλεύει σε στεριά μετά από συγκεκριμένη θαλάσσια υπηρεσία.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2017 ώρα 16:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Sakis7

Ξέρει κανένας πως μπορούμε να κάνουμε θαλάσσια υπηρεσία ούτος ώστε να ανεβάσουμε τα μόρια; Πρέπει να έχεις κάνει τη θητεία σου ή παίρνεις αναβολή; Τα σωστικα είναι απαραίτητα γιατί διάβασα ότι βγάζεις και φυλλάδιο χωρίς να έχεις παρακολουθήσει στη σχολή σωστικών... Και τέλος σε ποια πλοία "μετρανε" τα μόρια της θαλάσσιας υπηρεσίας, στην προκήρυξη έγραφε ολικής χωρητικότητας (οχ) (500 κόρρων ολικής χωρητικότητας κοχ). Ποια πλοία είναι αυτά; Επίσης είναι καλές οι πιθανότητες να βρεις εργασία έτσι ως ανειδικευτος; Τι αρμοδιότητες θα έχεις μέσα στο πλοίο; Αυτά προς το παρόν

Μπορείς να μπαρκάρεις σαν δόκιμος μηχανικός η καθαριστής ( για πλήρωμα μηχανής ) ή σαν ναύτης ή OS ordinary seaman για πλήρωμα καταστρώματος. Μπορείς να πας απο φερι μποτ και πάνω.. Αλλά πρέπει να βρεις εταιρία να σε πάρει σαν ανιδείκευτο, δεν είναι ακατόρθωτο. Για ναυτικό φυλλάδιο χωρίς σωστικά νομίζω παίρνεις αυτο που είναι με κόκκινο χρώμα και όχι μπλε που σημαίνει ισχύει για 1 χρόνο , μετά πρέπει να πάρεις τα σωστικά .
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2017 ώρα 16:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Kostas444

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε, πως μπορεί κανείς να γίνει δόκιμος οικονομικός αξιωματικός εμπορικού ναυτικού; Και αν υπάρχει η δυνατότητα να δουλεύει σε στεριά μετά από συγκεκριμένη θαλάσσια υπηρεσία.

Εξήγησε μου το : δόκιμος οικονομικός αξιωματικός εμπορικού ναυτικού και που το διάβασες αυτό το πράγμα αν δεν το έβγαλες από το μυαλό σου.. Αν θες στεριά τι δουλεία έχεις στο εμπορικό ναυτικό;
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2017 ώρα 21:35
Φίλε βεβαίως και υπάρχει και δεν το έχω βγάλει από το μυαλό μου.
Ορίστε και το link http://www.psoaen.gr/index.htm

Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει για τους δόκιμους οικονομικούς αξιωματικούς ΕΝ.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2017 ώρα 01:16

Αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει για τους δόκιμους οικονομικούς αξιωματικούς ΕΝ.

Α κατάλαβα τι είναι. Από εκεί πάνε οι λογιστές σε ποστάλια και κρουαζιερόπλοια Δεν ήξερα ότι λεγόταν έτσι, και δίνεις εξετάσεις νομίζω στο υπουργείο μια φορά το χρόνο για να μπείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Sakis7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2017
  Παράθεση Sakis7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:09
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ξεκαθάρισαν πολλά πράγματα... Μια τελευταία ερώτηση : Για την εξέταση από υεανεθ πάω στο λιμεναρχείο μετά κάνω εξετάσεις σε δημόσιο νοσοκομείο και μετα βγάζω φυλλάδιο και τέλος;
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2017 ώρα 20:49
Αρχικά αποστάλθηκε από PRODEATOR

Α κατάλαβα τι είναι. Από εκεί πάνε οι λογιστές σε ποστάλια και κρουαζιερόπλοια Δεν ήξερα ότι λεγόταν έτσι, και δίνεις εξετάσεις νομίζω στο υπουργείο μια φορά το χρόνο για να μπείς.

Αα μάλιστα. ’ρα με εξετάσεις, αφού πρώτα βέβαια έχεις πάρει το πτυχίο από ΑΕΝ σωστά; Και κάτι τελευταίο αυτοί είναι στο καράβι συνέχεια ή μπορούν να εργαστούν και στεριά; Το ρωτάω αυτό γιατί δεν θεωρούνται ναυτικοί αυτοί. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όπως και να χει.
Επιστροφή στην κορυφή
PRODEATOR Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Παράθεση PRODEATOR Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 00:36

Αα μάλιστα. ’ρα με εξετάσεις, αφού πρώτα βέβαια έχεις πάρει το πτυχίο από ΑΕΝ σωστά; Και κάτι τελευταίο αυτοί είναι στο καράβι συνέχεια ή μπορούν να εργαστούν και στεριά; Το ρωτάω αυτό γιατί δεν θεωρούνται ναυτικοί αυτοί. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση όπως και να χει.

Από αυτά που διάβασα θέλει δίπλωμα αεν ή αναγνωρισμενη ναυτική σχολή, τουλάχιστον 8μηνη θαλάσσια υπηρεσία και ναυτικό φυλλάδιο σε ισχύ. Για να πας στεριά, προφανώς σε γραφείο ναυτιλιακής εταιρίας, πρέπει πρώτα να έχεις ταξιδέψει σε βαπόρι της εταιρίας να σε μάθουν και αν είσαι καλός σε βάζουν στο γραφείο εκτός και αν είσαι ΤΟ ΒΙΣΜΑ. Πάντως στις πιο πολλές ναυτιλιακές είναι οικογενειακή η φάση. Και παίρνει κάθε δύο έτη όχι ένα που έίπα πριν. Τωρα δεν ξέρω αν μπορέίς να κάτι άλλο με αυτο εκτος ναυτιλιακής εταιρίας στη στεριά.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas444 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Kostas444 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 12:21
Αρχικά αποστάλθηκε από PRODEATOR

Από αυτά που διάβασα θέλει δίπλωμα αεν ή αναγνωρισμενη ναυτική σχολή, τουλάχιστον 8μηνη θαλάσσια υπηρεσία και ναυτικό φυλλάδιο σε ισχύ. Για να πας στεριά, προφανώς σε γραφείο ναυτιλιακής εταιρίας, πρέπει πρώτα να έχεις ταξιδέψει σε βαπόρι της εταιρίας να σε μάθουν και αν είσαι καλός σε βάζουν στο γραφείο εκτός και αν είσαι ΤΟ ΒΙΣΜΑ. Πάντως στις πιο πολλές ναυτιλιακές είναι οικογενειακή η φάση. Και παίρνει κάθε δύο έτη όχι ένα που έίπα πριν. Τωρα δεν ξέρω αν μπορέίς να κάτι άλλο με αυτο εκτος ναυτιλιακής εταιρίας στη στεριά.

Ναι κατάλαβα. Εντάξει θα το ψάξω και εγώ πιο πολύ. Σε ευχαριστώ πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 181920
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.