Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 232425
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΑΕΝ - Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού
    Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2018 ώρα 19:29
Γεια σας, καθως δεν βρηκα κατι παρομοι αφηνω την ερωτηση μου εδω.
Γνωριζεται αν ειναι δυνατο να παρεις εξτρα μαθηματα ανα εξαμηνο για να τελιωσεις την σχολη νωριτερα, οπως γινεται σε ολες τις υπολοιπες σχολες;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Νοεμβρίου/2018 ώρα 03:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Βασίλης

Γεια σας, καθως δεν βρηκα κατι παρομοι αφηνω την ερωτηση μου εδω.
Γνωριζεται αν ειναι δυνατο να παρεις εξτρα μαθηματα ανα εξαμηνο για να τελιωσεις την σχολη νωριτερα, οπως γινεται σε ολες τις υπολοιπες σχολες;

Όχι.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2018 ώρα 23:21
Φ. Κουβέλης: Στις 5/12 η έναρξη της ΑΕΝ Καλύμνου

Για τη σημαντική συνεισφορά της ναυτιλίας στην ελληνική οικονομία έκανε λόγο ο υπουργός Ναυτιλίας, Φώτης Κουβέλης, κατά την τελετή ορκωμοσίας των πρωτοετών σπουδαστών της Σχολής Πλοιάρχων στην ΑΕΝ Κύμης, σημειώνοντας πως «η ναυτιλία μας συμμετέχει σημαντικά στο Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν της χώρας»

«Η εκπαίδευση και η διαρκής επιμόρφωση των στελεχών του Εμπορικού μας Ναυτικού, αποτελεί για εμάς τον ακρογωνιαίο λίθο για την ασφαλή ναυσιπλοΐα, αλλά και για την ανάπτυξη της ναυτιλίας», πρόσθεσε.

Παράλληλα, ο κ. Κουβέλης προανήγγειλε την έναρξη λειτουργίας Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού στην Κάλυμνο την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου, ενώ ανέφερε ότι σήμερα λειτουργούν στη χώρα 11 σχολές από τις οποίες αποφοιτούν άρτια εκπαιδευμένοι αξιωματικοί, πλοίαρχοι και μηχανικοί, τονίζοντας ότι το σύνολο των σπουδαστών σε όλες τις σχολές ανέρχεται σε περίπου 4.900.

Ο κ. Κουβέλης πρόσθεσε ότι το υπουργείο έχει προχωρήσει από τον Ιανουάριο του 2015 σε συγκεκριμένα βήματα προς την κατεύθυνση της ενίσχυσης των προγραμμάτων εκπαίδευσης και επιμόρφωσης των στελεχών του Εμπορικού Ναυτικού. Αναφέρθηκε στις προσλήψεις μόνιμων εκπαιδευτικών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού που θα καλύπτουν πάγιες ανάγκες.

«Προχωρήσαμε σε νομοθετική ρύθμιση που προβλέπει την πρόσληψη 70 θέσεων μονίμου προσωπικού στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και αναμένουμε εντός των ημερών τη σχετική έγκριση. Οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα καλύπτουν πάγιες ανάγκες, καθώς η επιλογή τους έγινε κατόπιν εισηγήσεων των εκπαιδευτικών συμβουλίων των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού, με βάση τις απαιτούμενες ειδικότητες και βαθμίδες», επεσήμανε.

Τόνισε επίσης ότι είναι συνειδητή επιλογή του υπουργείου να προχωρήσει στην αλλαγή του θεσμικού πλαισίου προκειμένου να εκσυγχρονισθούν ο εσωτερικός κανονισμός και ο κανονισμός σπουδών των σχολών, συμπληρώνοντας ότι η πολιτική ηγεσία είναι ανοιχτή σε κάθε πρόταση που μπορεί να συμβάλλει στην ενίσχυση του περιεχομένου των σπουδών και στη βελτίωση των συνθηκών διδασκαλίας και για τους σπουδαστές, αλλά και για τους εκπαιδευτικούς.

Naftemporiki.gr

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 00:04
Για τους μισθούς των εταιριών ΕΝ υπάρχει αντίστοιχο θέμα

Μισθοί - συμβάσεις εργασίας Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
ACT Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ACT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:53
Παιδιά είμαι σπουδαστής ΑΕΝ ΗΠΕΙΡΟΥ και σκέφτομαι για μεταγραφή στο Β' εξάμηνο στην ΑΕΝ Κύμης. Μπορεί κάποιος να μου πει, που έχει γνώση από εκείνη τη σχολή, να μου πει πως λειτουργεί η σχολή; Μετά, πέρα από το μαθησιακό περιβάλλον, τι έχει σαν πόλη; Αξίζει για έναν σπουδαστή εκεί, να κάνει την έξοδο του;
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιανουαρίου/2019 ώρα 22:49
Χαιρεται.. ειμαι 17 χρονων και τουχρονου θα δηλωσω την Αεν κρητης (στην οποια λογικα περναω). Αυτο που με αγχώνει ειναι αν θα μπορεσω να μεινω στην εστια της Αεν γτ αλλιος δεν θα μπορεσω να φοιτησω.. γνωριζει κανεις το μεγιστο εισοδημα που μπορει να δεχθουν; επισης οτι ειμαι τριτεκνος με 1 αδερφη να σπουδαζει μετραει καπως σαν ελαφρυντικο;
Επιστροφή στην κορυφή
ACT Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ACT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Ιανουαρίου/2019 ώρα 00:20
Το εισόδημα δεν παίζει ρόλο. Μια αίτηση δηλώνεις και είσαι μια χαρά.
Επιστροφή στην κορυφή
belae Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση belae Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιανουαρίου/2019 ώρα 16:52
Καλησπέρα
Είμαι 16 χρονών και σκέφτομαι να δώσω για εμπροπλοιάρχων. Έχω μερίκες ερωτήσεις όσο αναφορά το εππάγγελμα αλλά και τις σπουδές
1.) Υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει προβλήματα όπως μυωπία ή αστιγματισμό;(έχω 0.50 αστιγματισμό).
2.) Τι χαρτία χρειάζονται ώστε να μπορέις να ταξιδέψεις;
3.) Πόσα χρόνια θα βρίσκομαι στον ίδιο βαθμό (π. Χ. Από γ' μηχανικός σε β')
4.) Μηχανικός ή Πλοίαρχος: Ποιός απο τους δύο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλέψει στην στεριά;
5.) Πότε επιλέγεις αν θα γίνεις πλοίαρχος ή μηχανικός;(οταν μπεις στην σχολή ή πριν)
6.) Μπορείς να μπεις με βαθμούς λυκείου στην σχολή ή είναι αναγκαστικές οι εξετάσεις;
7.) Ποιές εταιρίες (κατά τη γνώμη σας) είναι οι καλύτερες όσο αναφορά το βιοπορισμό και τις αποστάσεις;
Υ. Γ δεν ξέρω αν αυτή η ιστοσελίδα ειναι κατάλληλη για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:57
Αρχικά αποστάλθηκε από belae

Καλησπέρα
Είμαι 16 χρονών και σκέφτομαι να δώσω για εμπροπλοιάρχων. Έχω μερίκες ερωτήσεις όσο αναφορά το εππάγγελμα αλλά και τις σπουδές
1.) Υπάρχει θέμα αν κάποιος έχει προβλήματα όπως μυωπία ή αστιγματισμό;(έχω 0.50 αστιγματισμό).
2.) Τι χαρτία χρειάζονται ώστε να μπορέις να ταξιδέψεις;
3.) Πόσα χρόνια θα βρίσκομαι στον ίδιο βαθμό (π. Χ. Από γ' μηχανικός σε β')
4.) Μηχανικός ή Πλοίαρχος: Ποιός απο τους δύο έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να δουλέψει στην στεριά;
5.) Πότε επιλέγεις αν θα γίνεις πλοίαρχος ή μηχανικός;(οταν μπεις στην σχολή ή πριν)
6.) Μπορείς να μπεις με βαθμούς λυκείου στην σχολή ή είναι αναγκαστικές οι εξετάσεις;
7.) Ποιές εταιρίες (κατά τη γνώμη σας) είναι οι καλύτερες όσο αναφορά το βιοπορισμό και τις αποστάσεις;
Υ. Γ δεν ξέρω αν αυτή η ιστοσελίδα ειναι κατάλληλη για τέτοιου είδους ερωτήσεις.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Φιλε θα σου απαντησω σε μερικες από τις απαντησεις στις οποιες γνωρίζω την απαντηση
1) Για μηχανικος δεν θα εχεις πρόβλημα με την μυωπια ή τον αστιγματισμο αλλα για πλοίαρχος εάν εχεις πανω από περιπου 2 βαθμούς μυωπια θα πρεπει να κανεις επεμβαση λειζερ για πλοίαρχος.
4) Μεγαλυτερη πιθανοτητα για δοθλεια στην στερια εχι ο μηχανικος
5) Επιλεγεις πριν να μπεις στην σχολη
6) Μπορεις να μπεις με απολυτηριο λυκειου ή πανελλήνιες αλλα θα πρεπει να περασεις και από ιατρικες εξετασεις για να μπεις στην σχολη
7) Εάν θες μικρες αποστασεις πηγαινε σε ακτοπλοικες εταιριες ενώ για μακρινες αποστασεις εμπορικες… καλους μισθους εχουν ολες οι εταιριες
Αυτή η ιστοσελιδα είναι η πιο καταλληλη για να κανεις τετοιου είδους ερωτήσεις και ότι απορια εχεις σχετικα με τις αεν μπορει να τις βρεις εδώ μεσα τις απαντησεις http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_topics.asp?FID=53
Επιστροφή στην κορυφή
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2019 ώρα 16:55
3) Νομιζω πρεπει να εχεις τουλαχιστον 18 μηνες θαλασσιας προηπηρεσιας σαν γ μηχανικος για να γινεις β μηχανικος
6) Μεχρι τωρα μπορουσες να εισαχθεις και με απολυτηριο λυκειου αλλα και με πανελλαδικες. Φετος λενε οτι θα ειναι η τελευταια χρονια που θα ισχυσει αυτο και οτι μετα θα μπορεις μονο με πανελλαδικες. Τωρα θα δειξει τι θα ισχυσει
Επιστροφή στην κορυφή
HellasRasky Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Ιουνίου/2016
  Παράθεση HellasRasky Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιανουαρίου/2019 ώρα 15:02
Μάγκες δεν υπάρχει περίπτωση να μπει κανείς με απολυτήριο είπανε. Αυτό που θα δοθεί είναι ένα μικρό ποσοστό για αυτούς που έκαναν ήδη υπηρεσία για τα μόρια για να μην αδικηθούν αυτό μου είπαν εμένα απο το υπουργείο και ακόμα δεν είναι σίγουρο. Για αυτό καλό είναι να μην βασιστείτε πάνω στο απολυτήριο και προχωρήστε με την διαδικασία των πανελληνίων δεν είναι δύσκολο είναι πολύ εύκολα αρκεί να διαβάσετε
Επιστροφή στην κορυφή
John zor Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση John zor Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Απριλίου/2019 ώρα 22:05
Καλησπέρα,
Ειμαι φοιτητής αεν και την προηγούμενη βδομάδα έστειλα τα έγγραφα για θεώρηση υπηρεσίας σε ατζέντη. Τα χαρτιά χάθηκαν μέσω της ταχυδρομικής εταιρίας. Ξέρει κανείς εάν μπορώ να ξανά βγάλω το certificate of service η αλλιώς ντιτσαρτζο; Να αναφερθεί ότι η ημερομηνία απόλυσης είναι 21 09 2017. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
Vasilis_Ch Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 06/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Vasilis_Ch Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2019 ώρα 19:50
Ναι μην στεναχωριέσαι. Μίλα με την εταιρεία που ταξιδεψες και θα σου βγαλουνε ένα χαρτί.
Μη σκας. Η υπηρεσία δεν χάνεται με ένα χαρτί.
Μίλα όσο είναι νωρίς γιατί έρχεται Πάσχα και τα γραφεία των εταιρειών κλείνουν
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 232425
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.