Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 454647
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Island Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 26/Αυγούστου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Island Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό
    Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:15
Λιγο δυσκολο να πεσουν για την δευτερη φιλε μου... Ποσα μορια συγκεντρωσες;
Επιστροφή στην κορυφή
jul123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jul123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:21
20500 :/
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 15:42
Δεν πεύτουν τα μόρια για την 2η... Έχουν πάνω από 20.000 για Πλοιάρχων απο Αποφοίτους ΓΕΛ. Ακόμα και άριστο απολυτήριο να έχεις (20), θέλεις οπωσδήποτε είτε πτυχίο Αγγλικών, είτε θαλάσσια υπηρεσία, είτε και τα δύο.
Επιστροφή στην κορυφή
jul123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση jul123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:46
Μαζευω 20500
Επιστροφή στην κορυφή
Island Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Island Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 01:46
Ελα μεσα εισαι, καλη επιτυχια!
Επιστροφή στην κορυφή
Island Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Island Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 00:04
Φιλοι μου, να ρωτησω, μολις βγουν τα αποτελεσματα σε ποια πολη περασαμε, να παρω ενα τηλ την αεν και να ρωτησω τι πραγματα να παρω μαζι μου για να κανω την εγγραφη και την αιτηση για την εστια; Οποιος μπορει ας απαντησει, με απασχολει πραγματικα, δεν θελω να κανω την διαδρομη 600+ χλμ 2 φορες... Ευχαριστω :)
Επιστροφή στην κορυφή
πλοίαρχος αεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πλοίαρχος αεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 13:34
στο τέλος μόλις τελειώσω την αεν μπορώ να μπω στο λιμενικό;
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 01:57
Από του χρόνου το Λιμενικό θα είναι στις πανελλήνιες, οπότε ίσως σταματήσει η εισαγωγή στο Λιμενικό με τον παραδοσιακό τρόπο, εκτός πανελλαδικών δηλαδή. Μέχρι τώρα, έχοντας πτυχίο ΑΕΝ και ECDL (νομίζω και Lower) μπορουσες να μπεις Λιμενικό αλλά πάλι με κάτι εξετάσεις, δηλαδή δεν είναι σίγουρο οτι θα μπεις.
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 02:11
Αρχικά αποστάλθηκε από Island

Φιλοι μου, να ρωτησω, μολις βγουν τα αποτελεσματα σε ποια πολη περασαμε, να παρω ενα τηλ την αεν και να ρωτησω τι πραγματα να παρω μαζι μου για να κανω την εγγραφη και την αιτηση για την εστια; Οποιος μπορει ας απαντησει, με απασχολει πραγματικα, δεν θελω να κανω την διαδρομη 600+ χλμ 2 φορες... Ευχαριστω :)

Μαζί με τον πίνακα των Επιτυχόντων στις διάφορες ΑΕΝ στην Ελλάδα, θα βγει και ανακοίνωση στην οποία θα σου λέει τι να παρεις (3-4 πραγματάκια είναι).

Πέρυσι ήταν αυτή, μπορείς να πάρεις μια ιδέα:

http://www.hcg.gr/sites/default/files/article/attach/anakoinosi_0.pdf

Κοίτα,island, θα σου πω εγώ τι θα κάνω.

- Περιμένω μέχρι τις 20κάτι Σεπτεμβρίου για τα αποτελέσματα.
- Βγαίνουν τα αποτελέσματα, πες οτι περνάω σε ΑΕΝ μακρυά απο το σπίτι μου, ας πόυμε Σύρου.
- Πέρνω τα χαρτιά που χρειάζονται,(Ταυτότης, Φωτοτυπία της ταυτότητας, τουλάχιστον 4 φωτογραφίες,Πρωτότυπο Απολυτήριο Λυκείου) και θα πάρω και κανενα εξτρα χαρτί μπας και χρειαστεί οπουδήποτε.(π. Χ. Πιστοποιητικο Οικογενειακης Καταστασης για να αποδείξω τριτεκνία, εκκαθαριστικό εφορίας ή το Ε1 για να δείξω το χαμηλό οικογενειακό εισόδημα, πτυχίο Lower/Proficiency κλπ) και θα κλείσω εισητήρια για 5-6 μέρες μετα, ετσι ώστε να μην παρω πανακριβα της τελευταίας μέρας, αλλά όχι και τελευταίας στιγμης γιατι ποτε δεν ξερεις, μπορει να ακυρωθει η πτηση σου, η να βγει απαγορευτικο για 2-3 μερες και να μην μπορεις να πας στη σχολη. Περαν απο τα απαραίτητα χαρτιά, παίρνω ρούχα, κανα σεντονι/μαξιλαροθηκη, φράγκα, κάρτα για ΑΤΜ, ξυραφάκια, μια εικόνα του Αγίου Νικολάου και γενικά τα βασικά. Σαμπουαν θα παρω απο εκέι για παράδειγμα.
- Φτανω στη Πολη/Χωριο/Νησι
- Παω στην ΑΕΝ, καταθετω τα χαρτια για εγγραφη και ζητω να στεγαστώ στη Σχολή (εκτος Ασπροπυργου/Μακεδονιας). Επίσης, άμα θέλω, κάνω και αίτηση μεταγραφής σε άλλη σχολή.(Οι μεταγραφές για τους Α' ετείς βγαινουν τέλη Νοεμβρίου).
- Αν μείνω μέσα, καλώς, αλλιώς ψάχνω σπίτι να νοικιάσω
- Περιμένω λίγες μέρες μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα.

Δηλαδή,1 φορα θα πάω και δεν θα έρθω μέχρι τα Χριστούγεννα. Δεν ξέρω γιατι έχεις τον νου σου να πηγαινοέρθεις 2 φορες.
Επιστροφή στην κορυφή
Island Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Island Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 04:05
TAG, σε ευχαριστω για την απαντηση σου, απαντησες ακριβως τα ερωτηματα μου. Απλα δεν ηξερα πως ακριβως γινεται ολη η διαδικασια και δεν ηθελα να εμφανιστω για εγγραφη και να μην εχω η να εχω αρκετα πραγματα μαζι μου.
Επιστροφή στην κορυφή
πλοίαρχος αεν Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πλοίαρχος αεν Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 09:33
Αρχικά αποστάλθηκε από TAG

Από του χρόνου το Λιμενικό θα είναι στις πανελλήνιες, οπότε ίσως σταματήσει η εισαγωγή στο Λιμενικό με τον παραδοσιακό τρόπο, εκτός πανελλαδικών δηλαδή. Μέχρι τώρα, έχοντας πτυχίο ΑΕΝ και ECDL (νομίζω και Lower) μπορουσες να μπεις Λιμενικό αλλά πάλι με κάτι εξετάσεις, δηλαδή δεν είναι σίγουρο οτι θα μπεις.

έβγαινε προκήρυξη για τους αεν ξεχωριστή ή όταν ήταν να βγει κανονική για το λιμενικό δήλωναν στην κατηγορία αεν;

Θα μπει και το λιμενοφυλακων ή αξιωματικών και υπαξιωματικων?
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 21:47
Αρχικά αποστάλθηκε από πλοίαρχος αεν

Αρχικά αποστάλθηκε από TAG

έβγαινε προκήρυξη για τους αεν ξεχωριστή ή όταν ήταν να βγει κανονική για το λιμενικό δήλωναν στην κατηγορία αεν;

Θα μπει και το λιμενοφυλακων ή αξιωματικών και υπαξιωματικων;

Όχι, δεν εβγαινε ξεχωριστή προκύρηξη για τους αποφοίτους ΑΕΝ.

Για το αν θα μπουν και οι 3 σχολές του Λ. Σ./ΕΛ. ΑΚΤ. Δεν ξέρω, ίσως να αφήσουν τους Λιμενοφύλακες έξω (όπως οι Ειδικοί Φρουροί στην ΕΛ. ΑΣ.) αλλά θα σε γελάσω. Οι Σχολές του Πυροσβεστικού Σώματος, πάντως, μπήκανε και οι 2 (Αξιωματικοί - Ανθυποπυραγοί και Υπαξιωματικοί - Πυροσβέστες).
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 454647
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.