Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 474849
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό
    Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 14:29
Αναφερομαι στον lilalb πιο πανω. Ειπα πουθενα οτι δεν εχει αποκατασταση η εμποροπλοιαρχων;
Επιστροφή στην κορυφή
dsad Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dsad Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 15:12
Στέκουν, μην πετάγεσαι αν δεν γνωρίζεις...
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 16:57
Εγινε φιλος δεν γνωριζω παρολο που ειμαι μηχανικος στο εμπορικο ναυτικο. Μαθε μας εσυ λοιπον και βοηθησε εσυ τα παιδια που χρειαζοντε βοηθεια, θυμησε μου την ιδιοτητα σου;
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 17:51
Αρχικά αποστάλθηκε από death4glory

Εγινε φιλος δεν γνωριζω παρολο που ειμαι μηχανικος στο εμπορικο ναυτικο. Μαθε μας εσυ λοιπον και βοηθησε εσυ τα παιδια που χρειαζοντε βοηθεια, θυμησε μου την ιδιοτητα σου;

Ο τίτλος του θέματος αναφέρεται στην σταδιοδρομία στο Εμπορικό Ναυτικό και όχι στην εισαγωγή, στο Ε. Ν. Λοιπόν κάποιος που έχει πτυχίο Μηχανικού από το ΕΜΠ μπορεί να μπει στο Ε. Ν. Αρκεί να έχει την θαλάσσια ναυτική εμπειρία για να πάρει το δίπλωμα του Γ'Μηχανικού.

Το αν αυτός είναι ο σωστός δρόμος για να σταδιοδρομήσει κάποιος στο Ε. Ν. Αυτό είναι άλλο ζήτημα...

Φιλικά.

Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 19:52
Αρχικά αποστάλθηκε από death4glory

Σε ποιο σημειο - σημεια διαφωνεις σε αυτο που εγραψα στο μεγαλο ποστ;
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 21:06
@ fsafa

Θες να σου βρω 10 απόφοιτους Γυμνασιου από τις Φιλιππίνες που έγιναν Β' Μηχανικοί κατευθείαν;
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2018 ώρα 21:58
Παρεξήγησατε παιδιά. Η αναφορά μου δεν είχε να κάνει με την εισαγωγή στο ε. Ν. Αλλά με αυτό που είπε ο φίλος περί ρομποτικής και ζητησης.
Επιστροφή στην κορυφή
gp Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gp Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουλίου/2018 ώρα 22:35
Γεια σας ειμαι στην αναζητήσει σχολεις και θελω να ρωτησω αν φοιτησω σε καποια σχολη τει οπως μηχανολωγων μηχανικων ή ηλεκτρολόγων μηχανικόν τι προοπτικές θα εχω στο εμπορικό ναυτικό
Επιστροφή στην κορυφή
George Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση George Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2018 ώρα 19:15
• Θαλάσσια Υπηρεσία 12 Μηνών Κατευθυνόμενης Εκπαίδευσης, Με Ειδικότητα Μηχανής, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 ΚW Και Δίπλωμα ΑΕΝ Μηχανικών Ή Ισότιμης Σχολής Εσωτερικού/ εξωτερικού Ή Ν. Ε. Κ. Ε.

• Θαλάσσια Υπηρεσία 12 Μηνών, Κατευθυνόμενης Εκπαίδευσης, Με Ειδικότητα Μηχανής, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 ΚW Και Πτυχίο Μηχανολόγου Ή Ηλεκτρολόγου Μηχανικού Ιδρυμάτων ανώτατης Εκπαίδευσης, Μετά Από Απόφαση Επιτροπής ’ρθρου 35 Παρόντος Διατάγματος.

• Θαλάσσια Υπηρεσία Μηχανής 24 Μηνών, Σε Μηχανοστάσια Πλοίων Που Κινούνται Με Μηχανές Ισχύος Πάνω Από 450 kw, από Την Οποία 12 Μήνες Κατευθυνόμενη Εκπαίδευση, Και Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑ. Λ.) Τομέα Ναυτικού Μηχανικών, Ή Αντίστοιχης Ισότιμης Σχολής, Και Επιτυχής Αποφοίτηση Από Το Ειδικό Τμήμα Εκπαίδευσης Μηχανικών Γ΄ Δημόσιας Σχολής Ε. Ν. Ή Ν. Ε. Κ. Ε.

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.yen.gr/documents/20182/49127/mixanikosg.pdf/08403062-1ae9-4de6-8e98-7e7038b26a95&ved=0ahUKEwjIju_B74rcAhWkzVkKHS95AEIQFggwMAQ&usg=AOvVaw1JAKljkPIkJcJ0PzrJS6aL
Επιστροφή στην κορυφή
Vounoplagias Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 10/Ιουλίου/2018
  Παράθεση Vounoplagias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιουλίου/2018 ώρα 23:36
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι για τις σχολές ΑΕΝ. Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε μερικές ερωτήσεις που έχω.
1) Επιτρέπεται το μακρύ μαλλί σε μηχανικούς και σε πλοιάρχους; Όχι μόνο στη σχολή αλλά και μετέπειτα στο επάγγελμα
2) Τι ακριβως κάνει ένας ανθυποπλοίαρχος και ένας υποπλοίαρχος καθημερινά και ποιες είναι οι ευθύνες τους σε σχέση με του πλοιάρχου;
3) Τι ακριβώς κανω στην βάρδια μου στη γέφυρα, σαν δόκιμος;
4) Ισχύει ότι ο πλοίαρχος, υποπλοίαρχος και ανθυποπλοίαρχος όταν βγαίνουν σε λιμάνι δεν κατεβαίνουν τόσο συχνά επειδή ασχολούνται με το ξεφόρτωμα του πλοίου
5) Μετά των πέρας των ταξιδιών ισχύει οτι βρίσκουν σίγουρα δουλειά σε κάποιο ναυπηγείο η σε καποια ναυτιλική εταιρεία. Και αν ναι τότε πόσο είναι ο μισθός. Πάνω κάτω
6) Αν θελω να παω σε καποια συγκεκριμενη σχολη πλοιάρχων μπορω να το επιλέξω ή όπου με ρίξουν αυτοί με βαση το μορια μου;
7) Η δουλειά του ανθυποπλοίαρχου και του υποπλοίαρχου έχει ξενύχτι;
Sorry αν σας κουρασα αλλα ειναι σημαντικο για εμένα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 474849
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.