Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 121314
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Mike Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Mike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Ιατρικές εξετάσεις Εμπορικού Ναυτικού - ΥΕΑΝΕΘ
    Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2017 ώρα 15:02
Αρχικά αποστάλθηκε από TAG

Καταλαβαίνω τι λες φίλε μου. Δεν έχω ζήσει τόσο πολύ περίμενε (μονο σε εφορια), αλλα απο το 2014 μέχρι και φέτος, κάθε χρόνο κάνω αιτήσεις για ΑΕΝ, μονο ιατρικη εξεταση δεν λεγεται (Ιδιαιτερως η Παθολογικη), η Οφθαλμιατρος μπορω να πω κανει καλα τη δουλεια της.

Θέλω να ρωτήσω για τα ishihara. Εγώ παρόλο που δέν έχω μειωπία, απο test ishihara που έχω δει στο internet, μπορώ να διακρίνω μερικά νούμερα σωστά, ενώ άλλα τα διακρίνω με λάθη ή καθόλου. Αυτά τα ishihara που βάζουν είναι δύσκολα και πόσο εύκολο είναι να πέρασει κάποιος με μερική αχρωματοψία;
Επιστροφή στην κορυφή
pannnos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Οκτωβρίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση pannnos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 16:44
παιδια εχω 3.00 μυωπια σε καθε ματι, εχω ελπιδες για πλοιαρχων?
Επιστροφή στην κορυφή
yolo1234 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση yolo1234 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2018 ώρα 21:57
Καλησπερα παιδια.. Εχω ενα προβληματακι με τα αυτια μου, υπαρχει περιπτωση να με κοψουν; για μηχανικος το ακεφτομαι
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Μαρτίου/2015
  Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2018 ώρα 17:08
Εμένα προσωπικά όταν μπήκα στη σχολή δεν μου έκαναν εξέταση για αφτιά και δεν νομίζω να κάνουν γενικά, αλλά πριν μπαρκαρω που ξανά περνούσα γιατρούς μου έκαναν κανονικά και άμα είχε λιγότερη ακοη από κάποια όρια τότε δεν θα μπορούσα να μπαρκαρω. Κι εγώ μηχανικός είμαι
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Ιουνίου/2018 ώρα 18:09
Καλησπερα παδιες. Σημερα περασα απο υεανεθ και στον οφθαλμιατρο δεν εβλεπα τιποτα πραγματικα, και κοπηκα (πηρα τηλεφωνο αργοτερα και μου ειπαν οτι με εκοψαν). Πηγα πριν λιγο στον δικο μου οφθαλμιατρο και διαπιστωσα οτι εχει ανεβει η μυωπια μου κατα 0.5 μοναδες. Προσεξτε τις μυωπιες μην παθετε και εσεις τετοια ζημια. Ειναι κριμα. Τοσος κοπος τοσο τρεξιμο για το τιποτα. Αυτος που μιλησα στο τηλεφωνο μου ειπε οτι δεχονται μεχρι 2.5 μυωπια! Να το εχετε στο νου σας. Καλη δυναμη
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 08:45
Παιδιά καλημέρα, και εγώ το ίδιο έπαθα χθες με 3 βαθμους μυωπία για μηχανικός με έκοψαν, πριν πάω είχα δείξει τα όρια σε δύο οφθαλμίατρους και μου είπαν και οι δύο ότι είμαι κανονικά εντός και ότι δε χρειάζεται να κάνω λέιζερ. Πιστεύετε ότι πρέπει να το κυνηγήσω; Ευχαριστώ για τη βοήθεια
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 12:32
Σε ενδιαφέρει μόνο μηχανικός ή και πλοιαρχος;
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 12:59
Μόνο για μηχανικός ενδιαφέρομαι
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 23:35
Έχω την εντύπωση ότι περνάς με τέτοια μυωπία, έχουμε παιδιά στη σχολή με μεγαλύτερη αλλά φοράνε γυαλιά
Επιστροφή στην κορυφή
Γιάννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουνίου/2018 ώρα 17:50
Δυστυχως ψαχνουν αφορμες για να κοψουν κοσμο γιατι παει ο καθε πικραμενος στις αεν λογω των χρηματων. Το 70% των ατομων που θα μπουν φετος θα την κοπανησουν στο πρωτο μπαρκο. Ειναι κριμα και αδικο για παιδια που προσπαθησαν αρκετα να φανε τετοιο ακυρο λογω των ματιων που ουσιαστικα δεν βγαζει καν νοημα διοτι σαν μηχανικος η μυωπια δεν σε επηρεαζει σχεδον καθολου. Τι να πω. Το δημοσιο γενικα ειναι στα αρχιδια του εφοσον εβλεπα παιδια πριν απο εμενα να μπαινουν για εξεταση και να βγαινουν στα 20 δευτερολεπτα. Ο οφθαλμιατρος εμενα δεν με εξετασε 10 φορες ουτε στην αχρωματοψια ουτε στην μυωπια οπως απαιτειται συμφωνα με την προκυρηξη. Μαλλον θα κυνηγησω το ναυτικο λυκειο. Γνωριζει κανεις τιποτα για αυτο;

Επιστροφή στην κορυφή
agnwstos x Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση agnwstos x Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 14:58
παιδια και εγω θα παω για εξετασεις μηπως μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχουν τοξικολογικες
Επιστροφή στην κορυφή
death4glory Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση death4glory Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουνίου/2018 ώρα 10:11
Τοξικολογικες υπαρχουν σιγουρα πριν μπαρκαρεις! Τοτε κανεις σχεδον ολων των ειδων των εξετασεων. Για την εισαγωγη στη σχολη δεν νομιζω να υπαρχουν αλλα να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος. Εγω παντως δεν θυμαμαι να εκανα
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Ιουλίου/2018 ώρα 01:09
Αρχικά αποστάλθηκε από agnwstos x

παιδια και εγω θα παω για εξετασεις μηπως μπορειτε να μου πειτε αν υπαρχουν τοξικολογικες

Δεν υπάρχουν πριν περάσεις. Θα τις κάνουν πριν το μπάρκο οι εκάστοτε ναυτιλιακές του καθενός, και ειδικά μέσα στο καράβι με drugs tests και σκυλιά σε ορισμένα λιμάνια κυρίως προηγμένων χωρών, όπου τους τσακώνουν όλους, και παίζει ξέμπαρκο και πόδι, γιά να μη πω γενικότερο πόδι από τη ναυτιλία.
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:14
Εάν κανω λειζερ και το αναφερω στις εξετασεις θα με κοψουν; Και εάν κανω λειζερ και περασω και μετα επανελθει η μυωποια θα με διωξουν από τη σχολη από πλοίαρχος?
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 18:30
Παιδια εσεις που κανατε λειζερ από ποσο χρονων το κανατε, γιατι πηρα τον οφθαλμιατρο τηλεφωνο και μου ειπε ότι πρεπει να εισαι πανω από 20 για να κανεις λειζερ αλλιως αμα το κανεις στα 18 υπαρχει περιπτωση να επανελθει η μυωπια
Επιστροφή στην κορυφή
TAG Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 09/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση TAG Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2018 ώρα 23:25
Εγώ το έκανα το λέιζερ στα 18 μου και η μυωπία δεν επανήλθε πάρα πολυ... Ντάξει, πλέον έχω 0,25 και 0,50... Σιγά τ'αυγά.(πέρασαν 5 χρόνια απο τότε, οπότε ειμαι ευχαριστημένος).

Ο Γιατρός σου απλά δεν θέλει να του πας μετά απο 1-2 χρόνια και να του ξαναζητήσεις επέμβαση ξανά. Εξαρτάται επίσης και απο το μάτι σου, εάν είναι κατάλληλο για επέμβαση και ποια επέμβαση (υπάρχουν διάφορες, π. Χ.LASIK,PRK)
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2018 ώρα 21:46
Ποση μυωπια ειχες τοτε?
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos61 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση Giorgos61 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 18:45
Με πλατυπωδια και σκολιωση μπορω για πλοίαρχος ετσι?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 121314
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.