Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Εμπορικό ναυτικό: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ripper Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ripper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Εμπορικό ναυτικό: Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό
    Αποστολή: 16/Αυγούστου/2009 ώρα 01:30
Απ οτι καταλαβα ΣΕΑ και αλλους 16,5 μηνες; Απο β σε α ποσο ειναι η θαλασσια υπηρεσια; Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2009 ώρα 01:42
Όχι για να καταλάβεις. Αν κάνεις την θητεία σου σαν δόκιμος σημαιοφόρος στο Πολεμικό Ναυτικό παίρνεις 10 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας. Άρα γλιτώνεις κάποιους μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας για τον βαθμό του υποπλοιάρχου.
Για Β σε Α είναι 36 όπως ανέφερες και εσύ.
Επιστροφή στην κορυφή
stef_by_me Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 23/Ιουλίου/2009
  Παράθεση stef_by_me Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 01:31
Δυκ, ο γκρέκο ανέφερε ότι οι απόφοιτοι των σχολών αέν, θα πραγματοποιούν την στρατιωτική τους θητεία στο σ. Ξ, αυτό που μου είχες πει ισχύει;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 01:33
Του Εμπορικού Ναυτικό στο Στρατό Ξηράς;

Εγώ ξέρω ότι υπηρετούν στο Πολεμικό Ναυτικό και παίρνουν και βαθμό. Εκτός και αν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Αυγούστου/2009 ώρα 01:33

Έτσι είπαν σε φιλαράκι μου που πήγε να σπάσει την αναβολή του στην στρατολογία του.

Επιστροφή στην κορυφή
Γεωργιος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γεωργιος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2010 ώρα 21:49
Ερωτηση.
Τελειωσα την Αεν Ασπροπυργου ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...
Τον Αυγουστο κατατασσομαι στο Πολεμικο Ναυτικο να κανω τη θητεια μου η οποια θα διαρκεσει 12 μηνες...
Εχω σαν επιλογη να κανω 16μηνη θητεια και να παιρνω 600 ευρω;
Επιστροφή στην κορυφή
greko_27 Δες τη Λίστα
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος

Μέλος από: 01/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση greko_27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Απριλίου/2010 ώρα 22:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Γεωργιος

Ερωτηση.
Τελειωσα την Αεν Ασπροπυργου ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ...
Τον Αυγουστο κατατασσομαι στο Πολεμικο Ναυτικο να κανω τη θητεια μου η οποια θα διαρκεσει 12 μηνες...
Εχω σαν επιλογη να κανω 16μηνη θητεια και να παιρνω 600 ευρω;

Καλυτερα να ρωτησεις το στρατολογικο γραφειο της περιοχης σου.
AIMA TIMH ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ!!!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2012 ώρα 20:40
Επιστροφή στην κορυφή
savvinio Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Απριλίου/2013
  Παράθεση savvinio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2013 ώρα 14:26
Καλησπέρα παίδες,

σκέφτομαι να κάνω αίτηση στη Σχολή Εμπορικού Ναυτικού μέσω της κατηγορίας για εισαγωγή με απολυτήριο Λυκείου.
Ξέρετε εάν και οι εισακτέοι πάνε κατευθείαν να κάνουνε τη θητεία τους στο πολεμικό ναυτικό ή μόνο οι τελειόφοιτοι πάνε κατευθείαν;

Να σημειωθεί οτι το χαρτί στρατολογίας μου λέει πεζικό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2013 ώρα 19:21
Μόνο οι απόφοιτοι της σχολής, όταν τελειώσεις την σχολή καταθέτεις το πτυχίο σου στην στρατολογία και σου γίνεται μετάταξη για το πολεμικό ναυτικό.
Επιστροφή στην κορυφή
fanis_em Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2015
  Παράθεση fanis_em Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 21:01
Καλησπερα σε ολους, διαβασα πολλα θεματα αλλα δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου για αυτο θα με συγχωρεσετε αν προσπερασα κατι που ηταν μπροστα μου!

Σεπτεμβρη παιρνω το πτυχιο μου ως Μηχανικος του Εμπορικου Ναυτικου. Το χαρτι της θητειας μου γραφει Στρατο ξηρας αλλα ξερω οτι με το πτυχιο μπορω να το αλλαξω. Γνωριζω οτι κανω 12μηνο ως ναυτης, αλλα επισης μου ειπαν οτι μπορω να μπω ως εφεδρος που ειναι 18 μηνες απο τους οποιους οι μισοι γραφονται και ως θαλασσια υπηρεσια.

Αν κανω λαθος ας με κατατοπισει καποιος σας παρακαλω και πως θα μπορεσω να δηλωσω εφεδρος;

Και κατι τελευταιο και ισως χαζο, υπαρχει καποια περιπτωση να δηλωσω η καποιος τροπος να με στειλουν Κρητη; Εκει τελειωσα τη σχολη μου και εκει σπουδαζει και ο αδερφος μου οποτε μιλαω απο αποψη οικονομιας καθαρα. Εχω αρκετους φιλους που εκαναν τη θητεια τους απο Ε. Ν στην Κρητη και για αυτο ρωταω!

Συγνωμη αν κουρασα με την αγνοια μου, ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή
antonis17 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση antonis17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 21:43
Και 12μηνος να πας, θα πάρεις χαρτί υπηρεσίας. Κατά πάσα πιθανότητα ετοίμασε βαλίτσα για Σαλαμίνα για να μην συγχυστείς τελευταία στιγμή!
Επιστροφή στην κορυφή
fanis_em Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση fanis_em Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 23:11
Οχι ρε φιλε Σαλαμινα... Εφεδρος πως παω και που κατατασσομαι ως Μηχανικος;
Επιστροφή στην κορυφή
antonis17 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση antonis17 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 23:29
Κατάταξη θα κάνεις μαζί με όλους τους ναύτες παλάσκα/πόρο όπου θα κάτσεις...6 μέρες. Τώρα για το πως θα γίνεις έφεδρος δεν έχω ιδέα, οπότε για να μην σου πω κάτι που δεν ισχύει πάρε τηλ στο ΓΕΝ και ρώτα.
Έχει ναύσταθμο στα Χανιά, αλλά τουλάχιστον από την δικιά μου σειρά το 90% του εμπορικού πήγαν σε καράβι με βάση Σαλαμίνα! Αυτό μπορεί να ήταν και δικιά τους προτίμηση οπότε μην ξενερώνεις! Πάρε τηλ να μάθεις σίγουρα! Καλή θητεία!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2015 ώρα 23:48
Οι απόφοιτοι ΑΕΝ αυτόματα κατατάσσονται στο ΠΝ, έφεδρος πας έτσι και αλλιώς, παραπάνω μήνες κάνουν οι Σημαιοφόροι Επίκουροι Αξιωματικοί (ΣΕΑ) -όπως οι ΥΕΑ στο Στρατό Ξηράς- αλλά μόνο όσοι είναι Πλοίαρχοι Γ' ή πτυχιούχοι Ιατρικής.

Από τη στιγμή που είσαι Μηχανικός ΑΕΝ θαλάσσια υπηρεσία θα εκτελείς σε μηχανοστάσιο. Αναλόγως των αναγκών θα υπηρετήσεις σε κάποιο από τα πλοία του Στόλου.

Διάβασε και το παρακάτω μήνυμα του χρήστη Hellenic Blade

Θητεία στο Πολεμικό Ναυτικό
Επιστροφή στην κορυφή
fanis_em Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση fanis_em Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2015 ώρα 00:47
Για το πλοιαρχοι Γ που λες δεν το ειδα καπου. Συγκεκριμενα εγραφε ακαδημια εμπορικου ναυτικου ή πτυχιουχοι Ιατρικης... Μηχανικος που ειχα σε ενα βαπορι ειχε υπηρετησει ΣΕΑ
Επιστροφή στην κορυφή
fanis_em Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση fanis_em Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2015 ώρα 17:40
Καποιος;
Επιστροφή στην κορυφή
Disasterman Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Disasterman Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2015 ώρα 14:39
Καλημέρα!
Είμαι 29 χρονών και εχω πάρει 3 αναβολές από το στρατό Ξηράς.1 λόγω σπουδών που έληξε το 2013 και άλλες 2 ετήσιες για ψυχολογικούς λόγους.
Στα 25 μπήκα στη σχολη Εμποροπλοιαρχων από την οποία αποφοίτησα φέτος και πήρα το δίπλωμα Γ'Μηχανικού πριν 1 μήνα.
Η τελευταία μου αναβολή λήγει τον Μάη του 2016 και μετά πρέπει να υπηρετήσω ή να πάρω απαλλαγή εφόσον δε δικαιούμαι άλλη αναβολή.
Έχω 2 ερωτήσεις να κάνω:
- Αν πάρω απαλλαγή για ψυχολογικους λόγους θα υπάρξει κόλλημα με τους τους Γιατρους της ΑΝΥΕ (αυτούς που περνάμε στο εμπρικό ναυτικό που περιλαμβάνουν ψυχίατρο);
- Αν υπηρετήσω θα πάω αυτόματα στο Π. Ν ή πρέπει να καταθέσω το δίπλωμα του 3ου μηχανικού στη στρατολογία να τους ενημερώσω;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>