Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Semers Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 06/Αυγούστου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Semers Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού
    Αποστολή: 07/Ιουλίου/2017 ώρα 21:55
Αν τελείωσε τη σχολή όχι αλλιώς νομίζω ναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Aris7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Ιουλίου/2017
  Παράθεση Aris7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2017 ώρα 16:17
Αν κάποιος παραιτηθεί στο 2ο η 3ο ετος της Σχολής Αστυφυλάκων η ή τον πρώτο χρόνο ως αστυφυλακας υποχρεούται να πάει στρατό;
Επιστροφή στην κορυφή
Assassin00 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Ιουλίου/2016
  Παράθεση Assassin00 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Αυγούστου/2016 ώρα 15:27
Δηλώνει παραίτηση από την Αστυνομία και πληρώνει.

Εκτός αν εννοείς να θέλει να φύγει από τις συγκεκριμένο υπηρεσίες τότε ζητάει μεταθεση σε μια άλλη υπηρεσία κι ανάλογα με τις ανάγκες τις αστυνομίας πάει
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2016 ώρα 17:45
Αμα μετανιωσει καποιος που μπηκε ΜΑΤ/ΔΕΛΤΑ/ΔΙΑΣ κλπ πως παραιτητε?
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΕΑ_2αμαλ Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2014
  Παράθεση ΔΕΑ_2αμαλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Ιουλίου/2015 ώρα 09:16
Βασει λογικης και μονο θα σου απαντησω, δεν εχω σχετικη εμπειρια. Απο τη στιγμη που εκπιπτεις απ το σωμα, παραδιδεις την υπηρεσιακη σου ταυτοτητα και σου χορηγειται πολιτικη, οπως ακριβως γινεται με τους αποστρατους. Για την υποχρεωση στρατευσης, θεωρειται εκπληρωθεισα με το περας του πρωτου ετους φοιτησης στη σχολη αστυφυλακων - αυτο το τελευταιο με επιφυλαξη, οποτε δεν εχεις λογο να ανησυχεις για αυτο
Επιστροφή στην κορυφή
PLtoon Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 19/Ιουλίου/2015
  Παράθεση PLtoon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουλίου/2015 ώρα 00:24
Γνωρίζει κανείς τί γίνεται με την ταυτότητα σε περίπτωση παραίτησης;
απο την στιγμή που θα παραιτηθεί κανείς σε πόσο χρόνο παίρνει πολιτική;
με 4 χρόνια έξω και 2 σχολής έχω συνολικά 6. Έχω ξεπεράσει το 2/3 του υποχρεωτικού χρόνου που αναφέρει η προκύρηξη θα υπάρξει θέμα στρατού;

στην περίπτωση την άδειας ανευ αποδοχών η οποία πρόσφατα έγινε μέχρι 3 χρόνια, τι γίνεται; Είναι εύκολο να εγκριθεί και αν ναι, κρατάς την αστυνομική ταυτότητα η πάιρνεις πολιτική για αυτα τα 3 χρόνια;

σκέφτομαι να φύγω εξωτερικό για ένα μεγάλο διάστημα ή μόνιμα, για αυτο ρωτάω
αν κανείς διαβάζει και γνωρίζει σχετικά θα του είμαι υπόχρεος αν απαντήσει!
"οπουδήποτε οποτεδήποτε επιχειρήν"
Επιστροφή στην κορυφή
frouros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2014
  Παράθεση frouros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2014 ώρα 23:11
Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2014 ώρα 16:36
Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν εφόσον έχεις υπηρετήσει το ελάχιστο υποχρεωτικό χρόνο.
Επιστροφή στην κορυφή
frouros Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Αυγούστου/2014
  Παράθεση frouros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Αυγούστου/2014 ώρα 00:18
Καλησπερα παιδια! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση... αν καποιος ειδικος φρουρος εχει υπογραψει για μονιμοποιηση και παραιτηθει, υπαρχει χρηματικο προστιμο; δηλαδη μετα το περας της πενταετιας και αφου εχει υποβαλλει αιτηση μονιμοποιησης οτι επιθυμει να παραμεινει στο σωμα, αν τελικως αλλαξει γνωμη και θελησει να παραιτηθει και το δηλωσει αργοτερα,(πριν η μετα αφου βγει η μονιμοποιηση του) προβλεπεται να πληρωσει; και αν ναι ποσα περιπου;
ευχαριστω εκ των πρωτερων οποιον γνωριζει και μου απαντησει !
Επιστροφή στην κορυφή
antonioknight Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 19/Φεβρουαρίου/2012
  Παράθεση antonioknight Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2014 ώρα 15:20
Κερμιτ καλυτερα αυτα περι ασφαλισεις να τα ρωτησεις σε ενα λογιστικο γραφειο θα σε κατατοπησουν καλυτερα
Επιστροφή στην κορυφή
kermit Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2013
  Παράθεση kermit Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2013 ώρα 22:09
Καλησπέρα... Παιδιά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.
Είμαι αστυνομικός, υπαρχιφύλακας και Έχω συμπληρώσει 15 χρόνια πραγματικής υπηρεσίας... Σε περίπτωση που παραιτηθώ, γνωρίζει κάποιος α) τι γίνεται με τα βιβλιάρια υγείας; Ισχύει ακόμη, μετά τις τελευταίες αλλαγές στο ασφαλιστικό ότι κρατάμε τα βιβλιάρια μετά τα 14 έτη;
β) δικαιούμαι κάποια αποζημίωση ή κάποιο εφάπαξ;
Και γ) αν παίρνω κάποια σύνταξη, έστω όταν θα συμπλήρωνα τα 35 χρόνια υπηρεσίας ή τα 60 έτη, και αν ναι περίπου στο τι ποσό θα κυμαίνεται.

Γνωρίζω ότι ίσως ζητάω πολλά αλλά θα ήμουν πραγματικά υπόχρεος αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2013 ώρα 21:30
Αρχικά αποστάλθηκε από alexissak

Β) Οικονομικές υποχρεώσεις δεν υπάρχουν εφοσον έχεις υπηρετήσει το ελαχιστο υποχρεωτικό χρόνο.
Δ) Με το νέο συνταξιοδοτικό (μετα απο παραιτηση) μερος των κρατησεων θα πάρεις ως συνταξη μολίς συμπληρωσεις 65 έτη σε συμψηφισμο με την κυρια σύνταξη σου απο το νέο σου πια ταμείο. Για να πάρεις τα βιβλιαρια υγειας δηλαδη να εχεις ασφαλεια πρεπει να υπηρετησεις 14 ετη.
Επιστροφή στην κορυφή
tasos1382 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 25/Ιουνίου/2013
  Παράθεση tasos1382 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2013 ώρα 18:42
Καλησπέρα, να κάνω μερικές ερωτήσεις. Είμαι Εδικός Φρουρός σειρά 2007 και έχω στον στρατό από το Σεπτέμβριο 2002-Ιούνιο 2007 ως ΕΠ. ΟΠ. Από Ιούνιο 2007 ως και σήμερα υπηρετώ σε τμήμα. Τα βιβλιάρια Υγείας τα κρατώ αν πληρώσω την μάχιμη πενταετία; Η πρέπει να έχω 14 πραγματικά χρόνια υπηρεσίας; Επίσης θα μου δοθεί κάποιου είδους αποζημίωση η όχι. Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Αυγούστου/2012 ώρα 14:43
Αρχικά αποστάλθηκε από HARMONICA

Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Αρχικά αποστάλθηκε από Βαρδης

Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;

’ν έφυγες πρίν την ορκομωσία τότε ναι μπορείς να την ξαναδηλώσεις.
Ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση των Ειδικών Φρουρών, δηλαδή, ένας επιτυχών, αν υπογράψει υπεύθυνη δήλωση παραίτησης μια μέρα πριν την ορκομωσία, μπορεί να συμετάσχει σε επόμενη προκήρυξη Ειδικών Φρουρών;
Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος είναι βέβαιος, ευχαριστώ.

Ναι φίλε μου! Ισχύει.
Επιστροφή στην κορυφή
ArchioThetis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Αυγούστου/2012
  Παράθεση ArchioThetis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2012 ώρα 18:19
Καλησπέρα σε όλους. Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα για να μην χρονοτριβώ.

Είχα περάσει στους Ε. Φ. Στην προκύρηξη του 2011. Παρουσιάστηκα στην σχολή της Ξάνθης και παραιτήθηκα το αμέσως επόμενο πρωί. Όπως φαίνεται και στο Υπηρεσιακό Σημείωμα της παραίτησης/απόλυσής μου αυτό έγινε στις 30-11-2011.

Έλαβα λοιπόν ειδοποίηση στα τέλη Μαΐου που αναφέρει τα εξής:

-----------

ΘΕΜΑ: "Οφειλές τέως Ε. Φ...
ΣΧΕΤ: Το αναλυτικό σημείωμα μισθοδοσίας μηνός Ιουνίου 2012

Σας γνωρίζουμε ότι ο αναφερόμενος στο θέμα απολύθηκε την 01-12-2011 από το Σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας και μετά την εκκαθάριση των μισθολογικών δικαιωμάτων του προέκυψε οφειλή στην Υπηρεσία μας ανερχόμενη στο ποσό των 267,50 ευρώ.

------

Στην συνέχεια αναφέρει τί ενέργειες πρέπει να ακολουθηθούν για να πληρώσω το προαναφερόμενο ποσό.
Έπειτα από επικοινωνία που είχα με τον αρμόδιο του Τμήματος Μισθολογίου της Αστυνομίας (τηλ που αναφερόταν στο έγγραφο) και αφού μου είπε ότι θα πρέπει να περιμένω 2 μήνες για να πάρει ο ίδιος απάντηση (προφορική) από το "Ταμείο", χθες (21 Αυγούστου) με ενημέρωσε ότι καλώς μου ήρθε το χαρτί αυτό και ότι όντως πρέπει να πληρώσω το ποσό.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει:

1. Έλαβαν και άλλοι πρώην συνάδελφοί μου αντίστοιχη ειδοποίηση;
2. Πως κινήθηκαν οι ίδιοι;
3. Μήπως μπορούμε να κάνουμε κάποιου είδους ένσταση;

Το βρίσκω παράλογο για 1 βράδυ να καλούμαι να πληρώσω 270€.
Στην σχολή της Ξάνθης που πήρα τηλ για άλλο θέμα και ανέφερα και αυτό μου είπαν ότι άλλοι που έβγαλαν την σχολή και παραιτήθηκαν τώρα τους ζητάν 4.000€.

Εάν υπάρχουν και άλλα άτομα που έχουν το ίδιο θέμα καλό θα ήταν να το ψάξουμε συλλογικά να δούμε αν μπορεί να γίνει κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή
HARMONICA Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 21/Νοεμβρίου/2011
  Παράθεση HARMONICA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Νοεμβρίου/2011 ώρα 16:49
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;

Ισχύει το ίδιο και στην περίπτωση των Ειδικών Φρουρών, δηλαδή, ένας επιτυχών, αν υπογράψει υπεύθυνη δήλωση παραίτησης μια μέρα πριν την ορκομωσία, μπορεί να συμετάσχει σε επόμενη προκήρυξη Ειδικών Φρουρών;
Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος είναι βέβαιος, ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2011 ώρα 00:06

Επιστροφή στην κορυφή
Βαρδης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαρδης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2011 ώρα 23:15
Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω?
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>