Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
argos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση argos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Παραίτηση Αστυνομικού / Ειδικού Φρουρού
    Αποστολή: 22/Μαρτίου/2011 ώρα 01:33
SREK σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου, το εκτιμώ ιδιαίτερα

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που μου προέκυψαν:

Αν κατά την ημέρα παραίτησης δεν έχω πάρει καθόλου βραχεία άδεια, την χάνω ή δικαιούμαι να την πάρω;
Η κανονική άδεια θεωρώ ότι δεν χάνεται, σωστά;
Αν είμαι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο, έχω δικαίωμα να κρατήσω το πιστόλι ή πρέπει κ σε αυτή την περίπτωση να το δώσω;
Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η παραίτησή μου και αν ναι, σε ποιές περιπτώσεις;

Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2011 ώρα 03:00
Αρχικά αποστάλθηκε από argos

SREK σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου, το εκτιμώ ιδιαίτερα

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που μου προέκυψαν:

Αν κατά την ημέρα παραίτησης δεν έχω πάρει καθόλου βραχεία άδεια, την χάνω ή δικαιούμαι να την πάρω;
Η κανονική άδεια θεωρώ ότι δεν χάνεται, σωστά;
Αν είμαι μέλος σε σκοπευτικό σύλλογο, έχω δικαίωμα να κρατήσω το πιστόλι ή πρέπει κ σε αυτή την περίπτωση να το δώσω;
Υπάρχει περίπτωση να μην γίνει δεκτή η παραίτησή μου και αν ναι, σε ποιές περιπτώσεις;

Τις δικαιούμενες κατ'έτος άδειες δεν τις χάνεις σε καμία περιπτωση. Μην σου πω καλύτερα οτι απο την στιγμη της παραίτησης μπορεις να βγεις και με αναρρωτικη αδεια... Σε περίπτωση που εισαι μελος σκοπετικου συλλογου καταθέτεις αιτηση για άδεια οπλοκατοχής για σκοπευτικο όπλο. Θα αιτηθείς να πάρεις πίσω το δικό σου κ λογικα θα εγκρίθει. Απλα θα Έχει αφαιρεθει μέχρι της εκδοσης της σκοπευτικής άδειας (περίπου 3 Μήνες). Για να πάρεις όμως σκοπευτικη αδεια πρεπει να εχεις καποιες προυποθέσεις - με συμμετοχες σε αγωνες κ χρόνικο διαστημα που εισαι γραμμένος στον συλλογο.
Δεν υπάρχει καμια περιπτωση να ΜΗΝ γίνει δεκτη η αιτηση σου.
Επιστροφή στην κορυφή
argos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση argos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2011 ώρα 03:23
Ευχαριστώ κ πάλι SREK,

Με κάλυψες πλήρως.

Εύχομαι καλή συνέχεια κ καλή δύναμη, σε σένα κ σε όσους μας βοηθάτε με τις γνώσεις σας.
Επιστροφή στην κορυφή
akisboy Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση akisboy Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Αυγούστου/2011 ώρα 14:41
Μια ερωτηση παιδια...
Αν παραιτηθεις μετα τα 14 χρονια κρατας τα βιβλιαρια υγειας για το υπολοιπο της ζωης σου η ισχυουν και τα απο οταν βγεις στην συνταξη;

Ο SREK Λογικα θα ξερει lol

ty!
Επιστροφή στην κορυφή
alexissak Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 05/Μαρτίου/2010
  Παράθεση alexissak Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Αυγούστου/2011 ώρα 02:39
Τα βιβλιάρια τα κρατας. Συνταξη ομως με το νεο νομοσχεδιο θα πάρεις οταν γινεις 60 ετων... Μεχρι τοτε ΤΙΠΟΤΑ...
Επιστροφή στην κορυφή
krhtikos123 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση krhtikos123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Αυγούστου/2011 ώρα 08:44
Αρχικά αποστάλθηκε από nikoslok

Αρχικά αποστάλθηκε από evi85

Αρχικά αποστάλθηκε από nic007

Για να φυγει καποιος πριν τα 3 χρονια...
και θα πληρωσει λεφτα... Αλλα και θα φυγει με τιποτα Ι2, Ι3 η και Ι4...
μα συγγνωμη δε καταλαβα;
ποιος ειναι αυτος που σκεφτεται να μπει για 2 μονο χρονια και γιατι;

δυστυχως ειναι πολλοι και ξερεις τι μου εκνευρίζει περισσοτερο; Που ετσι θα "φαει" τη θεση απο καποιον απου το θελει πολυ και γενικα του αρεσει η δουλεια... Αυτα εχει η ζω η, ανεγκεφαλους.
καλα μην το λες αυτο οταν εισαι απαιξω ολα ωραια τα βλεπεις Εγω σαν εκπαιδευομενος 2 Πρωτες μερες περιπολικο Και με τα μπιστολιδια που πφτουν Βροχη εξω και με τις καταδιωξεις και ολα αυτα πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος και αμα δεν σαρεσει και λιγο αυτο που κανεις Δεν ειναι δυσκολο να πεις φευγω αν εχεις μπει μονο για επαγκελματικη αποκατασταση... Οποτε μην το βλεπετε ετσι εξω απο το χωρο πολλα λεει οποιος θελει

Αυτό είναι το θέμα φίλε μου που λέμε και ξαναλέμε και ξαναματαλέμε τόσα χρόνια... Για να μπείς σε μία τέτοια 'δουλειά' υποτίθεται πως είσαι συνειδητοποιημένος πλήρως και έχεις και την πλήρη επίγνωση του τι μπορεί να σου συμβεί... Δεν είναι μια δουλειά γραφείου που θα ξύνεσαι ούτε μια δουλειά 'βόλτας' που θα κάνεις περιπολία και θα πίνεις καφέ... Απο τη στιγμή που θα μπεις στο σώμα και θα αναλάβεις υπηρεσία είσαι έτοιμος για όλα... Ακόμα και για το (όσο μακάβριο και αν ακούγεται) να μην ξαναγυρίσεις σπίτι σου... Εχεις αναλάβει μια αποστολή να προστατεύεις το συμπολίτη σου και τον συνάδελφό σου... Με το όποιο τίμημα... Ακόμη κι αν αυτό είναι η ίδια σου η ζωή... Απο'κεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θέλεις να ακολουθήσεις αυτό το επάγγελμα...

Υ. Γ. Το ύφος μου δεν είναι επιθετικό, απλά αυτή είναι η αλήθεια...
Μια βάρδια η ζωή μου...
Επιστροφή στην κορυφή
ΚΑΤΕΡΙΝΑ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΚΑΤΕΡΙΝΑ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Αυγούστου/2011 ώρα 00:03
Παιδια να ρωτησω απο ποτε και μετα δε μπορεις να παραιτηθεις σα ειδικος φρουροσ... (χωρις να πληρωσεις προστημο... )
μετα τη ορκομωσια;
αφου μπεις σχολη;
μολις βγουν οι πινακες οτι εισαι επιτυχοντας;

Επιστροφή στην κορυφή
πολιτης 1 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση πολιτης 1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Αυγούστου/2011 ώρα 04:11
Ξερει κανεις απο ποτε και μετα δε μπορεις να παραιτηθεις;
απο οταν μπεις στη σχολή ή οταν ορκυστεις; Η όταν εισαι στους επιτυχόντες.

θέλω να κανω τα χαρτιά μου και για τη πυροσβεστική γι αυτό ρωτάω. Αν ξερει κανεις ας απαντήσει
Επιστροφή στην κορυφή
ILIAS KRITI Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση ILIAS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Αυγούστου/2011 ώρα 16:10

22 ευρω και 4 φωτογραφιες, υπογραφεις κατι χαρτια και εφυγες απο την σχολη. αν κανεις πρακτικη περνας απο επιτροπη και κοβεσαι. βεβαια μην περιμενεις να ειναι τοσο ανοδυνο οσο ακουγεται. θα σε βγαλουν ι παθολογικο μαλλον. η κατι αναλογο.

Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Αυγούστου/2011 ώρα 19:16

Αν κάποιος προσληφθεί σαν ειδικός φρουρός και ενώ είναι στην εκπαίδευση (υποθέτω) βγουν τα αποτελέσματα από την προκύρηξη της πυροσβεστικής, μπορεί να παραιτηθεί και να πάει πυροσβεστική; Αν γνωρίζει κάποιος σας παρακαλώ να μου απαντήσει. Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2011
  Παράθεση ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2011 ώρα 14:15

<<5.- Να μην έχουν απολυθεί από θέση δημόσιας υπηρεσίας ή Ο.Τ.Α.ή άλλου νομικού προσώπου του δημόσιου τομέα,λόγω επιβολής της πειθαρχικής ποινής της οριστικής παύσης ή λόγω καταγγελίας της σύμβασης εργασίας για σπουδαίο λόγο,οφειλόμενο σε υπαιτιότητα του εργαζόμενου.>>

’ρα μπορώ να παραιτηθώ και να πάω πυροσβεστική; Αν με πάρουν...
Ας βοηθήσει καποιος...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2011 ώρα 18:51
Μα διάβασε το ποστ του Ηλία λέει αρκετά ξεκάθαρα τι γίνεται
Επιστροφή στην κορυφή
NASOSS Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 18/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση NASOSS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:39
Αν μπεις στην σχολη και μετα φυγεις πληρωνεις προστιμο ηθελε να φυγει ενας φιλος μου σε παλαιοτερη προκυρηξη και του ζητησαν 10000ε και τελικα δεν εφυγε απλα τα περισοτερα ατομα τα κανουν και στις 3 προκυρηξεις γιατι σου λεει να ειμαι σε μια απο τις 3 αλλα καποιος να μπει και να φυγει δεν υπαρχει περιπτωση...
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΙΜΕΩΝ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2011
  Παράθεση ΣΙΜΕΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:49
Νασο δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λες. Δηλαδη αν καποιος στην σχολη το μετανιωσει για τον α ή β λογο μένει. Εμένα ο κολλητος μου εκανε 2 μηνες στην σχολη και οταν πήγε για πρακτικη αθηνα την 2η μέρα το μετανιωσε και δηλωσε παραιτηση χωρις καμια επιπτωση
Επιστροφή στην κορυφή
NASOSS Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 18/Σεπτεμβρίου/2011
  Παράθεση NASOSS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 15:56
αυτο με το προστιμο γινετε μονο στην περιπτωση που αλλαζεις σωμα πας απο αστυνομια σε πυροσβεστικη Πληρωνεις 10000ε τωρα αν θελεις να φυγεις σιγουρα κανενας δεν θα σε κρατησει απλα ειναι ; Αλλαγη δημοσιου οργανισμου
Επιστροφή στην κορυφή
ΣΙΜΕΩΝ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 02/Μαρτίου/2011
  Παράθεση ΣΙΜΕΩΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 16:00
Οκ δεν το ηξερα αυτο. Συγγνωμη. Όποτε παιδια οποιοι περασουν και στα 3 ή σε 2 σωματα προσοχη τι θα επιλέξουν.
Επιστροφή στην κορυφή
Βαρδης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαρδης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Νοεμβρίου/2011 ώρα 23:15
Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω?
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2011 ώρα 00:06
Αρχικά αποστάλθηκε από Βαρδης

Γεια σας. Συγχαρητηρια για το forum ειναι πολυ ωραιο και ενημερωτικο. Φετος περασα με τις πανελληνιες στη σχολη αστυφυλακων. Πηγα εκανα 22 μερες βασικη εκπαιδευση αλλα μετα για προσωπικους λογους παραιτηθηκα. Αν θελω του χρονου να ξαναδηλωσω αστυνομια μπορω;

’ν έφυγες πρίν την ορκομωσία τότε ναι μπορείς να την ξαναδηλώσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123>