Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μεταθέσεις Λιμενικών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678910 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
peer2peer Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση peer2peer Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μεταθέσεις Λιμενικών
    Αποστολή: 20/Απριλίου/2012 ώρα 02:13
Γνωριζει κανεις μηπως αν και στη σαμοθρακη ή σε καποιο αλλο μερος εχει καταλυμα το λιμενικο για να μενεις εκει κ να μην χρειαστει να νοικιασεις; Και πως παει η υπηρεσια πχ σαμοθρακη ή σε καποιο αλλο μερος οποως οθωνοι ή αλλα νησακια της 1ης κατηγοριας
Επιστροφή στην κορυφή
guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Απριλίου/2012 ώρα 20:00

Δεν ρωτάμε τέτοια εδώ μέσα, αυτά που ισχύουν είναι κανονικά παράνομα (δεν υπάρχει νομοθεσία η διαταγή) και για αυτό τον λόγο δεν στο δημοσιεύω το μήνυμα

Greek_Army

Επιστροφή στην κορυφή
armymania Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση armymania Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2012 ώρα 13:25
Η υπηρεσια παει παντα αναλογα με τη δυναμη της εκαστοτε μοναδας που υπηρετεις οπως και στο στρατο. Στις παραμεθωριες περιοχες ως συνηθως τα φυλακια του στρατου ή του λιμενικου ειναι υποστελεχωμενα αρα μην περιμενεις να παιρνεις και πολλες αδειες. Θα εχει αρκετες υπηρεσιες και συνηθως 24ωρες το καλο ειναι οτι θα παιρνεις και ρεπο κανα 3 μερες και θα ξεκουραζεσαι. Αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι δεν ειναι οτι καλυτερο ς'αυτα τα μικρα νησια. Ειδικα αν εισαι νεος θα δυσκολευτεις λιγο μιας και ειναι πολυ 'ήσυχα' να στο πω ετσι. Απ την αλλη αν ς'αρεσει η ηρεμια ισως και να αντεξεις και να ς'αρεσει στην τελικη. Αλλα οτι ειναι δυσκολα ειναι και μπραβο στα παιδια ς'ολα αυτα τα μερη που κανουν υπομονη και μας φυλανε και τα συνορα!
Επιστροφή στην κορυφή
κατερινα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κατερινα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2012 ώρα 16:07
Γεια σας! Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! Να με ενδιαφερει πολυ το λιμενικο σωμα κυριως η σχολη λιμενοφυλακων! Αλλα το προβλημα μ ειναι λγιο οι μεταθεσεις! Ενοειται πως θα θυσιασω καποια πραγματα! Αλλα εχω τρελη αγαπη μ το χωριο μ την παρο! Να ηθελα να ρωτησω αν τελιωσω τη σχολη και βαλω επιλογη παρο μπορω να παω! Η τουλαχιστον ναξο αντιπαρο! οι επιλογες ειναι αυτο π με προβληαμτιζουν; Εσεις τι μ προτεινετε; Ευχατιστω εκ τον προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2012 ώρα 18:58
’στο μωρέ που θέλεις να μπεις και στο λιμενικό, αν θες να πηγαίνεις στο χωριό σου βρες καμία άλλη δουλειά και στις άδειες να πηγαίνεις να το βλέπεις, έτσι δεν θα αναγκαστείς να θυσιάσεις τίποτα Και δεν θα έχει και ο υπουργός τύψεις που θα σε στέλνει μέχρι να βγεις στην σύνταξη από μέρος σε μέρος...
Επιστροφή στην κορυφή
Sonar Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2012
  Παράθεση Sonar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2012 ώρα 11:05
Μήπως γνωρίζεις (και απο παλιοτερες προκηρυξεις λιμενοφυλακων κατηγ ΤΕ (πληροφορικης) ) σε ποια λιμανια κατεληξαν !
εχω διαβασει εδω απο αλλα μην οτι η πρωτη τοποθετηση ειναι καπου μακρια ! Αλλα δεν αναφερει κανεις αν ενταχτηκε σαν λιμενοφυλακας (με απολυτηριο λυκειου η αν ειχε καποιο πτυχιο 3βαθμιας) βεβαια θα μου πεις οτι ειναι αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες τις υπηρεσιας αλλα άλλο πληροφορικαριος πχ στα ψαρα και αλλο στο λαυριο !

Μολών λαβέ ...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουλίου/2012 ώρα 16:59
Όλοι πάνε παντού είτε έχουνε πτυχία είτε όχι, κάτσε και διάβασε το θέμα από την αρχή και θα δεις την νομοθεσία των τοποθετήσεων
Επιστροφή στην κορυφή
κοκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κοκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2012 ώρα 20:03
Τι γινετε με τις αποσπασεις τις με΄εκπαιδευτικης σειρας; Ξερει κανενας ποτε θα σταλουν φυλλα πορειας?
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2012 ώρα 05:37
Όσον αφορά τους Υ/Ξ και Λ/Φ, για πρώτη τοποθέτηση ή μετάθεση πως λεγεται τέλοσπάντων παίζει ρόλο η εντοπιότητα σε παραμεθώριο περιοχή και συγκεκριμένα σε νησί του Β/Α Αιγαίου; Για πόσα χρόνια; Υπάρχει περίπτωση και για πάντα λόγω αυτού του κρητηρίου; Και σε περίπτωση που δεν μπορέσω με την πρώτη και πάω κάπου αλλού θα είναι ευκολότερο να έρθω μετα (απο λίγα ελπίζω κ για όσους ξέρουν ποσα χρόνια), έχοντας υπηρεσία για κάποιο διάστημα σε άλλο μέρος;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2012 ώρα 05:41
Φίλε συγνώμη αλλά δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια πράγματα, σε παλαιότερες αναρτήσεις θα βρεις τα Π/Δ των μεταθέσεων
Επιστροφή στην κορυφή
mysterio Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 09/Δεκεμβρίου/2010
  Παράθεση mysterio Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2012 ώρα 06:00
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Φίλε συγνώμη αλλά δεν γίνεται να γράφουμε τα ίδια πράγματα, σε παλαιότερες αναρτήσεις θα βρεις τα Π/Δ των μεταθέσεων

έχεις δίκιο συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλα έχω πήξει τόσες ώρες στο φόρουμ και δν μπόρεσα να διαβάσω όλες τις σελίδες! Αν είναι εύκολο κάποιο λίνκ αλλιώς καλή καρδία!
φιλικά mysterio!
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2012 ώρα 06:08
Επιστροφή στην κορυφή
comando89 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 02/Αυγούστου/2013
  Παράθεση comando89 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2013 ώρα 15:29
Επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα... Όταν βγεις από τη σχολή, τα μόρια που έχεις ανάλογα με τη σειρά σου πως παίζουν ρόλο; Που μπορώ επίσης να βρω τα μόρια που πρέπει να έχεις για κάθε περιοχή; Και επίσης θα ήθελα να ξέρω πως πετυχαίνει κάποιος αμετάθετο...
Επιστροφή στην κορυφή
ηλεκτρα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ηλεκτρα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 17:41
Παιδια καλησπερα. Εχω μερικες αποριες σχετικα με το καθεστως των μεταθεσεων και οσα εχω διαβασει δεν μου τις εχου λυσει. Μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο τοπο επιλογης απο εκεινον που εχει τα χαρτια του; Πχ εχω γεννηθει θεσσαλονικη αλλα τα χαρτια τα εχω στην καστορια. Και επισης αν υπαρξει τοποθετηση ροδο ή σαμοθρακη ή καποιο αλλο μερος 1ης 2ης κατηγοριας μπορω να ζητησω αμεταθετο και αν ναι για ποσο καιρο ισχυει; Δεν με ενδιαφερει παντως το που θα με βαλουν αν γινει η προκυρηξη και αν επιτυχω. Και σε βραχονησιδα καλα θα ειναι... , ευχαριστω εκ των προτερων... ,
Επιστροφή στην κορυφή
expedition Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2011
  Παράθεση expedition Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 15:32
Αρχικά αποστάλθηκε από comando89

Επειδή διάβασα όλο το θέμα αλλά ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα... Όταν βγεις από τη σχολή, τα μόρια που έχεις ανάλογα με τη σειρά σου πως παίζουν ρόλο; Που μπορώ επίσης να βρω τα μόρια που πρέπει να έχεις για κάθε περιοχή; Και επίσης θα ήθελα να ξέρω πως πετυχαίνει κάποιος αμετάθετο...
Ανάλογα τη θέση που θα αποφοιτήσεις έχεις προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που τελείωσαν σε χαμηλότερη σειρά. Αμετάθετο δεν υπάρχει, ξέχνα το.

Αρχικά αποστάλθηκε από ηλεκτρα

Παιδια καλησπερα. Εχω μερικες αποριες σχετικα με το καθεστως των μεταθεσεων και οσα εχω διαβασει δεν μου τις εχου λυσει. Μπορει καποιος να δηλωσει διαφορετικο τοπο επιλογης απο εκεινον που εχει τα χαρτια του; Πχ εχω γεννηθει θεσσαλονικη αλλα τα χαρτια τα εχω στην καστορια. Και επισης αν υπαρξει τοποθετηση ροδο ή σαμοθρακη ή καποιο αλλο μερος 1ης 2ης κατηγοριας μπορω να ζητησω αμεταθετο και αν ναι για ποσο καιρο ισχυει; Δεν με ενδιαφερει παντως το που θα με βαλουν αν γινει η προκυρηξη και αν επιτυχω. Και σε βραχονησιδα καλα θα ειναι... , ευχαριστω εκ των προτερων... ,
Ναι μπορείς να δηλώσεις διαφορετικό τόπο συμφερόντων. Αμετάθετο δεν υπάρχει απλά τα 3 πρώτα χρόνια πρεπει υποχρεωτικά να μείνεις στο τόπο πρώτης τοποθέτησης. Το Λιμενικό Σώμα δεν είναι δημόσιο με την έννοια που πολλοί νομίζουν με αμετάθετα καθισιό κτλ κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
ηλεκτρα15 Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 02/Σεπτεμβρίου/2013
  Παράθεση ηλεκτρα15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 16:06
Αρχικά αποστάλθηκε από expedition

Αρχικά αποστάλθηκε από comando89

Ανάλογα τη θέση που θα αποφοιτήσεις έχεις προτεραιότητα σε σχέση με αυτούς που τελείωσαν σε χαμηλότερη σειρά. Αμετάθετο δεν υπάρχει, ξέχνα το.

Αρχικά αποστάλθηκε από ηλεκτρα

Ναι μπορείς να δηλώσεις διαφορετικό τόπο συμφερόντων. Αμετάθετο δεν υπάρχει απλά τα 3 πρώτα χρόνια πρεπει υποχρεωτικά να μείνεις στο τόπο πρώτης τοποθέτησης. Το Λιμενικό Σώμα δεν είναι δημόσιο με την έννοια που πολλοί νομίζουν με αμετάθετα καθισιό κτλ κτλ

δεν εχω στο νου μου το καθισιο εννοειται.... Εχω εναν αδερφο πυροσβεστικη και μια αδερφη στην αστυνομια. Γνωριζω τι γινεται.
στο φεκ λεει οτι τον δεκεμβρη αν θυμαμαι καλα μετα τη συμπληρωση των τριων ετων, δηλωνεις αν θες να παρεις μεταθεση ή οχι, αυτο σημαινει οτι μπορεις επ αοριστον να μεινεις καπου; Δεν εχω προβλημα με τον τοπο. Σε κανενα νησακι της δευτερης κατηγοριας μια χαρα ειναι. Και της πρωτης μην σου πω.
Επιστροφή στην κορυφή
M16Carbine Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση M16Carbine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 17:37
Αρχικά αποστάλθηκε από ηλεκτρα15

Σε κανενα νησακι της δευτερης κατηγοριας μια χαρα ειναι. Και της πρωτης μην σου πω.

Κάτι τέτοια έλεγα και εγώ προτού μπω και τώρα που κλείνω ένα χρόνο σε νησί πρώτης κατηγορίας...
Επιστροφή στην κορυφή
costasss Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση costasss Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2013 ώρα 00:47
Παιδιά μετά λύπης μου σας λέω ότι δεν ισχυει τιποτα, καμιά νομοθεσία για το θεμα των μεταθέσεων στο Λιμενικό!
Εσυ που λες ποιό πάνω οτι έχεις αδελφό στην Αστυνομια θα ξέρεις το καθεστώς των μεταθέσεων της ΕΛ. Ας, ε... Καμια σχεση με το Λιμενικό ...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 678910 11>