Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Στολή παραλλαγής έξω από το στρατό
    Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:50
Αρχικά αποστάλθηκε από O.Y.K

Εγω τα παραλαγης δεν τα φοραω για μακγια ουτε για μοδα τα φοραω γιατι μαρεσουν και νοιθω καταπληκτικα οταν τα φοραω γιατι ειναι το ονειρο μου ο στρατος και Δεν με νοιαζει ουτε το δουλεμα που μπορει να θα φαω ετσι και αλιος σε δυο χρονια θα τα φοραω για ολοι μου την ζωη θα κανω την δουλια που αγαπω με συνεργατη το σκυλο μου
Ενταξη βγες με παραλλαγες σηκωμενες, αρβυλα και πλατυγυρο μεσα στην Αθηνα και οταν θα σε μαζεψει η ΣΝ, αντε εξηγησου μετα
Επιστροφή στην κορυφή
Antonis21 Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος

Μέλος από: 11/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Antonis21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:55
Παιδι ειναι, κανει το κομματι του
Επιστροφή στην κορυφή
O.Y.K Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 14/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση O.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:09
Πρωτον δεν ειμαι αθηνα κια ευτηχος. Δευτερων δεν φοραω χιτωνιο φοραω μονο αρβυλα μπλουζες με κεντηματα και παραλλαγης παντελονι. Οταν παω για τρεξιμο και στα βουνα φουλ εξοπλισμος. Ετσι μου Αρεσει κια ειμαι πορομενος ο στρατος τετοιους θελει οχι κατι λουκγρες που παν για χαβαλε
Επιστροφή στην κορυφή
O.Y.K Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 14/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση O.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:13
Και αμα δεν κανει να τα φορας Να μην τα πολουσαν οπως της αστυνομιας κια εγω κανω το αθλημα airsoft αμα το ξερεις και εκει φορας τα παντα ως και στολη ελευθερου σκοπευτη πηρα
Επιστροφή στην κορυφή
ILIAS KRITI Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση ILIAS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:25
Εσυ φιλαρακι πρεπει να πεσεις σε κανενα βατραχο πανω που του εχει γινει ο κωλος τεραστιος για να τα αποκτησει. Να σε κανει ασηκωτο απο το ξυλο να γουσταρεισ. Λουλα. Καλα το κανεις μπραβο.
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:55

Και αμα δεν κανει να τα φορας Να μην τα πολουσαν οπως της αστυνομιας κια εγω κανω το αθλημα airsoft αμα το ξερεις και εκει φορας τα παντα ως και στολη ελευθερου σκοπευτη πηρα

Με πολύ λιγότερα χρήματα έφτιαχνες και δική σου ghillie suit.
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Με πολύ λιγότερα χρήματα έφτιαχνες και δική σου ghillie suit.
Και lightsaber και το παιζεις και jedi αμα λαχει
Επιστροφή στην κορυφή
ILIAS KRITI Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 08/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση ILIAS KRITI Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:19
Η ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΕΣΑΙ.. Η ΘΑ ΜΕ ΦΟΒΑΣΑΙ...
Επιστροφή στην κορυφή
MrGeo5 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 30/Αυγούστου/2010
  Παράθεση MrGeo5 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2010 ώρα 00:52
Γιούχα γιατί θα φοράς παραλλαγή; Δεν το καταλαβαίνω.
Επιστροφή στην κορυφή
spirosgiapros Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 07/Νοεμβρίου/2009
  Παράθεση spirosgiapros Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2010 ώρα 21:30
Αρχικά αποστάλθηκε από 297ΙΜΑΚ

Αρχικά αποστάλθηκε από Antonis21

Ευη ειναι αλλο να φοραει πολιτης στρατιωτικα σηματα τα οποια πωλουνται κανονικα και αλλο στρατιωτικος να φερει σηματα τα οποια δεν του εχουν απονεμηθει με πτυχιο η διαταγη. Ο πολιτης δεν εμπιπτει σε κανενα νομικο παραπτωμα, ο στρατιωτικος ομως εμπιπτει στο πειθαρχικο και ποινικο παραπτωμα της παραποιησης στολης...
’ρθρο 68 Αντιποίηση στολής ή εμβλημάτων

Με φυλάκιση μέχρι ενός έτους τιμωρείται ο στρατιωτικός που :

α) Φέρει δημόσια στρατιωτική στολή, παράσημο ή άλλο διακριτικό σημείο βαθμού ή τίτλου χωρίς να έχει δικαίωμα γι΄αυτό.

’ρθρο 195
Συμμετοχή στρατιωτικών και ιδιωτών

Αν στο έγκλημα συμμετέχουν στρατιωτικοί και ιδιώτες, αρμόδια είναι :

α) Τα κοινά ποινικά δικαστήρια, αν το έγκλημα είναι του κοινού ποινικού δικαίου.

β) Τα στρατοδικεία για τους στρατιωτικούς και τα κοινά ποινικά δικαστήρια για τους ιδιώτες, αν το έγκλημα είναι στρατιωτικό.

Επειδη ο ΣΠΚ ειναι Ποινικος Νομος του Κρατους, ισχυει για ολους τους πολιτες. Απλα συμφωνα με το 195 για τους ιδιωτες αρμόδια είναι τα κοινά ποινικά δικαστήρια.

και εδω τα αντίστοιχα άρθρα του ποινικού κώδικα για τους απλούς πολίτες
 Αντιποίηση

Αρθρο 175.

1. Οποιος με πρόθεση αντιποιείται την άσκηση κάποιας
δημόσιας, δημοτικής ή κοινοτικής υπηρεσίας τιμωρείται με Φυλάκιση
μέχρι ενός έτους ή με χρηματική ποινή.

2. Η διάταξη αυτή εφαρμόζεται και για την αντιποίηση της
άσκησης δικηγορίας, καθώς επίσης και για την αντιποίηση άσκησης
υπηρεσίας λειτουργού της Ανατολικής Ορθόδοξης Εκκλησίας Χριστού ή
άλλης θρησκείας γνωστής στην Ελλάδα.

Αρθρο 176.

Οποιος δημόσια και χωρίς δικαίωμα φορεί στολή ή άλλο
διακριτικό σημείο δημόσιου, δημοτικού, κοινοτικού ή θρησκευτικού
λειτουργού από εκείνους που αναφέρει η παρ.2 του άρθρου 175 ή
παράσημο ή τίτλο που δεν δικαιούται να φέρει νόμιμα τιμωρείται με
Φυλάκιση μέχρι έξη μηνών ή με χρηματική ποινή.

Επιστροφή στην κορυφή
petronas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση petronas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2016 ώρα 13:41
Παίδες καλησπέρα και Χρόνια Πολλά.

Λόγω των hobbies μου, ήθελα ένα χακί καπέλο τύπου τζόκεϊ και πήγα σε ένα μαγαζί με στρατιωτικά είδη.

Στο κατάστημα το μόνο καπέλο σε χακί χρώμα ήταν ένα τζόκεϊ με το σήμα των ειδικών δυνάμεων μπροστά ("Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ"). Δεν είχα άλλη επιλογή, το αγόρασα.

Ερώτηση:

Δεδομένου ότι υπηρέτησα σε άλλο όπλο όταν έκανα τη θητεία μου, "επιτρέπεται" να φοράω το εν λόγω καπέλο με το έμβλημα των ειδικών δυνάμεων;

Πρέπει να ξαναδώσω λεφτά για χακί καπέλο;

Ευχαριστώ.

Υ. Γ.: Το έμβλημα είναι έτσι ραμμένο στο τζόκεϊ που δεν βγαίνει με τίποτα (είναι κεντημένο).

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Μαΐου/2016 ώρα 18:49
Αν έχει και το Εθνόσημο, θεωρητικά έχεις πρόβλημα γιατί αντιβαίνει στον κανονισμό της Στολής.

Αν είναι μόνο το "Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ" δεν έχεις πρόβλημα, εκτός από τις σχετικές "οχλήσεις" που τυχόν θα έχεις από άτομα που υπηρέτησαν Ειδικές Δυνάμεις.

Περίεργο πάντως γιατί σε όποια μαγαζιά και αν έχω πάει έχουν καπέλα/τζόκευ με και χωρίς διακριτικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 27/Σεπτεμβρίου/2012
  Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2018 ώρα 10:47
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω (είμαι έφεδρος υποψήφιος πεζοναυτης) αν επιτρέπεται να έχω στη στολή μου από την αριστερή πλευρά κάτω από το "δυνάμεις πεζοναυτών" την ελληνική σημαία ραμμένη; Επιτρέπεται; Η αυτό είναι μόνο για τα στελέχη;
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2018 ώρα 14:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Sailor123

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω (είμαι έφεδρος υποψήφιος πεζοναυτης) αν επιτρέπεται να έχω στη στολή μου από την αριστερή πλευρά κάτω από το "δυνάμεις πεζοναυτών" την ελληνική σημαία ραμμένη; Επιτρέπεται; Η αυτό είναι μόνο για τα στελέχη;

Μπορεί κάποιος που ξέρει να μου απαντήσει γιατί παρουσιάζομαι στη μονάδα την Πέμπτη και έχω ράψει τη σημαία με γάζι; Θέλω να ξέρω αν πρέπει να τη βγάλω μη φάω καμιά καμπάνα μιας και δεν πάω Πεζικό και δεν το έχουν σε τίποτα να μου ρίξουν καμιά κράτηση-φυλακή.
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2018 ώρα 15:44
Γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο τη μονάδα να σου πουν;

Κανονικά μόνο τη σημαία επιτρέπεται να έχεις στη στολή εξόδου αν δεν είσαι ενταγμένος στις Δυνάμεις Πεζοναυτών.
Επιστροφή στην κορυφή
wolver Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 25/Ιουλίου/2016
Κατάσταση: Online
  Παράθεση wolver Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:42
Sailor123 Επειδη απολυομαι σε 8 μερες και υπηρετω στους πεζοναυτες, σχετικα με την σημαια που λες ειναι αναλογα που θα πεσεις αδερφε. Οι περισσοτεροι δεν εχουνε θεμα (εγω προσωπικα δεν ειχα ραμμενη ελληνικη σημαια). Ο κανονισμος παντως δεν το προβλεπει.
ΟΜΑΔΑ ~ΔΙΑΣ~
Επιστροφή στην κορυφή
Sailor123 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Sailor123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2018 ώρα 16:46
Ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις σας να είστε καλά
"Θαρσείν Χρή" ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.