Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

tsakalos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 08/Μαΐου/2020
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση tsakalos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 05/Ιουλίου/2020 ώρα 12:51
Καλησπέρα!

Με συγχωρείτε που σας στέλνω σε αυτό το ποστ άλλα φαίνεται ότι έχετε γνώση στο θέμα και μιας και είμαι νέος στο φόρουμ προτίμησα να ρωτήσω εσάς, εάν έχετε τον χρόνο και μπορείτε να λύσετε κάποιες απορίες που έχω σχετικά με τους αλεξιπτωτιστές και το ΥΕΑ γενικά.

Για το ΥΕΑ έχω φάει γέρο μπέρδεμα με το πως θα εξελιχθεί η θητεία μου εάν επιλέξω ΥΕΑ απτό να πάω άπλα στρατιώτης. Θα σας εξηγήσω.

21/7 παρουσιάζομαι Έβρο, εκεί θα με ρωτήσουν εάν θέλω να πάω ΥΕΑ; Μόλις τους πω ότι θέλω, θα πρέπει να πάω κάπου άλλου; Και ποτέ; Μετά κάνω 4 μήνες ΕΥΑ και γίνομε ΔΕΑ; Και μόλις γίνω ΔΕΑ τότε δηλώνω εάν θέλω να πάω αλεξίπτωτα (μπορείς να γίνεις αλεξιπτωτιστής; Γιατί είδα ότι γίνεσαι καταδρομέας πλέον),ειδικές δύναμης και ότι άλλα έχει; Επίσης Αλλού έχω δει ότι όταν γίνεις ΔΕΑ πρέπει να βρεις σπίτι να ενοικιάσεις διότι δεν μένεις πια στον στρατό. Γενικά έχω μπερδευτει! γιαυτό αν μπορείτε να μου πείτε πως θα εξελιχθεί η θητεία μου εάν επιλέξω ΥΕΑ θα ήταν μια πολύ μεγάλοι βοήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Kostas kokk Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Kostas kokk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2020 ώρα 22:16
Είμαι 18χρονων και θέλω να μπω αλεξίπτωτα. Θα είναι εύκολο για έναν 18χρονο να ανταπεξέλθει στα αλεξίπτωτα;
Επιστροφή στην κορυφή
ThelonaPaoSnd Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ThelonaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2019 ώρα 19:26
Είσαι από Λίμνη Ευβοίας;
Επιστροφή στην κορυφή
Νικόλας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικόλας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2019 ώρα 17:06
Καλησπέρα , θέλω να υπηρετήσω στα αλεξίπτωτα και έχω μυωπία. Θα κάνω λέιζερ για να την βγάλω είναι επιτρεπτών να σε πάρουν μετά;
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2019 ώρα 00:30
Χαχαχαχα ααα. Με το που τελειωσω τελευταια ασκηση δηλαδη θα πει;
Επιστροφή στην κορυφή
Ashen Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 28/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση Ashen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2019 ώρα 00:25
Σου είπα, την ημέρα που θα δώσεις τα αθλήματα θα μάθεις αν τα πέρασες ή όχι, λογικά θα στο πει ο τυπάς που θα επιβλέπει.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 23:22
Αυτο ρωταω, πως θα ξερω αμα περασα;
Επιστροφή στην κορυφή
Ashen Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Ashen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 22:02
Την ημέρα που θα δώσεις τα αθλήματα θα μάθεις άμα τα πέρασες ή όχι.

Αν τα πέρασες απλά περιμένεις την ορκωμοσία για να φύγεις μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι και να μην πας τελικά Ε. Δ
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 21:38
Ashen δηλαδη αμα με παρουν (μακαρι) στην ορκωμοσια θα φωναξουν ονοματα που περασαν; Πως το μαθαινω;
Επιστροφή στην κορυφή
Ashen Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Ashen Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουλίου/2019 ώρα 20:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Νεκταριος Κ

Εμενα με βαλαν ειδικες δυναμεις αλλα και εγω αλεξιπτωτα θα δηλωσω, απ'οτι ξερω ερχονται μετα την ορκομωσια και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε στα αλεξιπτωτα (η σε καποιο αλλο σωμα).

Βασικά έρχονται τις πρώτες μέρες που θα καταταγείς, ώστε να δώσεις άμεσα τα αθλήματα και αν περάσεις με το που ορκιστείς να πάρεις μετάθεση για το στρατόπεδο των Ε. Δ

Για την ιστορία, αγγαρείες και σκοπιές παίζουν και μάλιστα πολλές και στις ειδικές δυνάμεις. Απλά σε σχέση με το Πεζικό εννοείται ότι έχει παραπάνω εκπαίδευση.
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Ιουνίου/2019
  Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 21:56
Καλη τυχη σου ευχομαι και να πανε ολα οπως τα θες
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 20:15
Χαχαχαχαχαχ η καλυτερη εμπειρια ειναι φιλε πως και πως περιμενω να μπω την αλλη βδομαδα να δωσω αθληματα και (ελπιζω) να περασω
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 20:10
Το ξερω εμαθα απο φιλους. Μετα εγω θα ηθελα πολυ να δω πως ειναι να κανεις αλμα, μικρος εβλεπα μπαντ οφ μπραδερς και τωρα υπαρχει η πιθανοτητα να δω πως ειναι να πηδας με στατικο ιμαντα. Βεβαια ευτυχως, δεν θα μου ριχνουν απο κατω τα αντιαεροπορικα των γερμανων οπως το 40.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 16:57
Ναι μην αγχωνεσαι, εσυ θα το ξαναδηλωσεις αμα θες, και ναι μην πας πεζικο, αγγαρειες κανει και σκοπιες, ασε που πρεπει να χεις και λεφτα για να την λουφαρεις
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 15:34
Εμενα με ειχαν βαλει εδ οταν ειχα δηλωσει στο λυκειο πριν παρω την αναβολη λογω σπουδων. Τωρα που θα την κοψω δεν ξερω που θα με βαλουν. Θα ηθελα να με ξαναβαλουν κατευθειαν καταδρομεις για να παρουσιαστω εκει κατευθειαν. Αλλιως θα πρεπει να περιμενω στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης (αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται), μεχρι να περασουν στελεχη ειδικων δυναμεων απο εκει ετσι μου ειπαν οτι γινεται απο τη στρατολογια. Οταν θα παω να κοψω αναβολη θα ρωτησω αν μπορω να ξαναδηλωσω καταδρομεις απο εκει. Δεν θελω να παω πεζικο (απλο) σε καμια περιπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:55
Α εγω παρουσιαζομαι τωρα 15 Ιουλιου στο κεεδ. Εμενα με βαλαν ειδικες δυναμεις αλλα και εγω αλεξιπτωτα θα δηλωσω, απ'οτι ξερω ερχονται μετα την ορκομωσια και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε στα αλεξιπτωτα (η σε καποιο αλλο σωμα). Αμα τα περασεις σε παιρνουν και πας στη μοναδα, νομιζω πρωτα ειναι το σπεν, μετα σ. β. ε. α μετα σχ. αλ, και μετα πας στη Μοιρα Αλεξιπτωτιστων,1η η 2α Μαλ. Καπως ετσι ειναι νομιζω
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:01
Εγω παρουσιαζομαι Νοεμβρη αν εννοεις εμενα. Επιπλεον, υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστω κατευθειαν μεγαλο πευκο, δηλαδη αν κοψω αναβολη θα μου δωσουν χαρτι που μπορει να λεει οτι θα παρουσιαστω κατευθειαν εδ; Τελος, στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης οπου θα περιμενω τα στελεχη των ειδικων δυναμεων, σε ποσες μερες ερχονται περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 10:36
Παρουσιαζεσαι 15 Ιουλιου;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 25>