Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 22232425>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Κωνσταντίνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλεξιπτωτιστές: Γενικές Πληροφορίες
    Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 11:19
Οι πιθανότητες να σε δεχθούν σαν ΥΕΑ είναι μεγάλες (εφόσον δεν έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας και περάσεις όλες τις εξετάσεις, ψυχοτεχνικες και αθλητικες). Τώρα, για να υπηρετησεις αλεξίπτωτα σαν ΔΕΑ θα πρέπει α) να τα πας άριστα (στους 3 πρώτους σίγουρα) στα αθληματα μέσα στη ΣΕΑΠ, τη συνέντευξη και κυρίως να πιστεύουν οι υπόλοιποι συνάδελφοι σου πως είσαι κατάλληλος για ειδικές δυνάμεις (πίστεψέ με είναι κρίσιμο σημείο γιατί θα γίνει εσωτερική αξιολόγηση μεταξύ σας) β) να επιλέξεις πρώτα να υπηρετησεις αλεξίπτωτα (1η και 2η ΜΑΛ) και φυσικά γ) να υπάρχουν οι αναλογες υπηρεσιακές ανάγκες. Τώρα, αν κοπείς και δεν πας για ΥΕΑ μπορείς πριν ακόμη αξιολογήθεις για ΥΕΑ να δώσεις τα αθλήματα για αλεξίπτωτα αλλά θα πας σαν στρατιώτης. Οι πιθανότητες να μπεις ΔΕΑ στα αλεξίπτωτα να ξέρεις πέφτουν θεαματικά. Πρέπει να είσαι στους πρώτους και να έχεις τύχη. Το βύσμα δεν παίζει ρόλο αν είσαι στους πρώτους, μην ακούς τι λένε οι άλλοι. Θα σε βοηθήσει μονάχα αν είσαι μεση-τελος. Αν μπεις αλεξίπτωτα, είτε στρατιώτης είτε αξιωματικός θα κάνεις κανονικά τα άλματα σου, εφόσον φυσικά περάσεις την προβλεπόμενη εκπαίδευση. Τέλος, αν μπεις ΥΕΑ, περάσεις τα αθλήματα για καταδρομές και δεν σε πάρουν αλεξίπτωτα (γιατί ο πρώτος στα αθλήματα για παράδειγμα, επέλεξε τη ΜΑΛ, οπότε καλύφθηκε η θέση) θα πας σε άλλη αλλού (αμφιβιοι ή ορεινοί). Σε κάθε περίπτωση θα περάσεις το ΣΒΕΚ στη Ρεντίνα. Ελπίζω να σε καλυψα,
Εφ. Ανθλγος (ΠΖ),2η ΜΑΛ
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 11:45
Υπάρχει δυνατότητα κάποιος στρατιώτης -εκπαιδευτής να κάνει παραπάνω άλματα. Για να γίνεις εκπαιδευτής όμως πρέπει να είσαι άριστος (στο σχολείο σου και φυσικά σαν στρατιώτης) και η μονάδα σου να είναι η ΣΧ. ΑΛ.
Τα στελέχη στα αλεξίπτωτα θεωρούνται καταδρομείς. Συνεπώς φέρουν πράσινο μπερέ. Πηλικιο δε φοράει κάνεις, μονάχα οι εκπαιδευόμενοι του ΣΒΕΑ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 11:47
Οι στρατιώτες αλεξιπτωτιστές θα πάρουν το επίδομα επικινδυνότητας (τη συντήρηση) που είναι γύρω στα 1200€ αν δεν κάνω λάθος. Κατά τ'αλλα παίρνουν όσα και οι υπόλοιποι στρατιώτες των λοιπόν κλάδων των Ε. Δ.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 11:50
Έφεδρος θεωρείται κάθε στρατιώτης/υπαξιωματικός/αξιωματικός που κάνει τη θητεία του, απολύεται και μπαίνει στην εφεδρεία. Οι έφεδροι αξιωματικοί παίρνουν 1650€ για τα 2 άλματα της συντήρησης. Οι στρατιώτες 1200€. Τα 3150€ δεν ξέρω τι είναι.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 11:55
Μετά το κεντρο όπου γίνεται η διαλογή, όσοι θα υπηρετήσουν αλεξίπτωτα περνούν πρώτα ΤΠΕΝ με την επιτυχή ολοκλήρωση του οποίου τους απονέμεται ο πράσινος μπερες. Μετά θα κληθούν στη ΣΧΑΛ να περάσουν το ΣΒΕΑ. Η σειρά σου είναι σωστή. Η ερώτησή σου, αρνητική.
Επιστροφή στην κορυφή
Anon1 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Anon1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 12:45
Για να γίνεις Δόκιμος Ειδικών Δυνάμεων πρέπει να καταταγείς στο Πεζικό και να δηλώσεις ΥΕΑ.

ΥΕΑ θα σε πάρουν χαλαρά.

Στην ΣΕΑΠ όπου θα εκπαιδευτείς κάποια στιγμή θα δώσεις αθλήματα για Ειδικές Δυνάμεις. Περίπου 8 άτομα περνάνε ανα ΕΣΣΟ

Από αυτούς τους 8, οι 2-3 θα πάτε αλεξίπτωτα, εάν θα έχετε την δυνατότητα κ εάν εκείνη τη χρονική στιγμή η ΣΧ. ΑΛ. Εκπαιδεύει κόσμο. Είναι και θέμα συγκυριών. Στην δικιά μου ΕΣΣΟ πχ δεν πήρε.

Εάν θα είσαι ΥΕΑ ΠΖ στην ΣΕΑΠ και δεν περάσεις για Ειδικές Δυνάμεις, ξέχνα τα αλεξίπτωτα.

Οι αθλητικές δοκιμασίες είναι πιο απαιτητικές, ωστόσο αν περάσεις απ'τους πρώτους τα αθλήματα δεν χρειάζεσαι βύσμα.

Δόκιμου στην ΚΥΠΡΟ πλέον δεν παίρνουν, άρα ξέχνα και την 35ΜΚ
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 29/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 21:00
Ευχαριστω ολους που απαντησαν στις ερωτησεις μου με κατατοπισατε παρα πολυ
Μια τελευταια ερωτηση. Ποιο θα λεγατε οτι ειναι πιο καλα εκπαιδευμενο σωμα οσον αφορα την εκπαιδευση, τα αλεξιπτωτα η η 35ΜΚ και γιατι;
Επιστροφή στην κορυφή
panos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση panos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 21:32
μπορείτε να μας πείτε για την συνέντευξη τι σε ρωτάνε; αλλά και τα αθλήματα στην σεαπ μέσα για να πας ειδικές δυνάμεις ποια είναι;
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 21:34
Το νόημα της ερώτησης σου είναι ασαφές. Και οι δύο μονάδες αποτελούνται από καταδρομείς. Η ειδοποιός διαφορά είναι πως οι πρώτοι περνούν και την εκπαίδευση στα αλεξίπτωτα, πράγμα που σημαίνει πως τα παιδιά εκεί έχουν επιπλέον ουσιαστική εκπαίδευση (όχι μόνο κάψιμο) απ'οτι οι άλλοι καταδρομεις. Αν ρωτάς που είναι πιο δύσκολα, παντού είναι δύσκολα, εκτός αν περασεις ΤΠΕΝ στο ΚΕΕΔ. Από τα πιο δύσκολα ΤΠΕΝ απ'οσο ξέρω πρέπει να είναι της 1η ΜΑΛ (ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλυτερα).
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωνσταντίνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2019 ώρα 23:41
Τα αθλήματα είναι τρεξιμο, (εκείνη η γαμ... νη ανηφόρα είναι θάνατος), έλξεις, κάμψεις, κοιλιακοί με υπηρεσιακά αρβυλα και παραλλαγή. Η συνέντευξη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, απλά θέλουν να δουν πως στέκεσαι, πως εκφράζεσαι, αν είσαι ισορροπημένο άτομο, και αν έχεις θέληση να πας καταδρομές. Στο τέλος της αλφοζωης σου έρχονται οι βάτραχοι της 1ης ΜΑΛ για την αξιολόγηση.
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 08:09
Το τπεν στο κεεδ τι ειναι;(σιγουρα θα καταλαβατε δεν εχω ιδεα απο στρατο, εχω μολι 2-3 μερες που διαβαζω πληφοροφοριες απο εδω). Δηλωνεις για τπεν η σε βαζουν αυτοι;
Εγω δεν ξερω καθολου κολυμπι, μηπως χρειαζεται και με κοψουν γι'αυτο γενικα απο εδ;
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 22/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 10:36
Παρουσιαζεσαι 15 Ιουλιου;
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:01
Εγω παρουσιαζομαι Νοεμβρη αν εννοεις εμενα. Επιπλεον, υπαρχει πιθανοτητα να παρουσιαστω κατευθειαν μεγαλο πευκο, δηλαδη αν κοψω αναβολη θα μου δωσουν χαρτι που μπορει να λεει οτι θα παρουσιαστω κατευθειαν εδ; Τελος, στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης οπου θα περιμενω τα στελεχη των ειδικων δυναμεων, σε ποσες μερες ερχονται περιπου?
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 12:55
Α εγω παρουσιαζομαι τωρα 15 Ιουλιου στο κεεδ. Εμενα με βαλαν ειδικες δυναμεις αλλα και εγω αλεξιπτωτα θα δηλωσω, απ'οτι ξερω ερχονται μετα την ορκομωσια και ρωτανε ποιοι θελουν να πανε στα αλεξιπτωτα (η σε καποιο αλλο σωμα). Αμα τα περασεις σε παιρνουν και πας στη μοναδα, νομιζω πρωτα ειναι το σπεν, μετα σ. β. ε. α μετα σχ. αλ, και μετα πας στη Μοιρα Αλεξιπτωτιστων,1η η 2α Μαλ. Καπως ετσι ειναι νομιζω
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 15:34
Εμενα με ειχαν βαλει εδ οταν ειχα δηλωσει στο λυκειο πριν παρω την αναβολη λογω σπουδων. Τωρα που θα την κοψω δεν ξερω που θα με βαλουν. Θα ηθελα να με ξαναβαλουν κατευθειαν καταδρομεις για να παρουσιαστω εκει κατευθειαν. Αλλιως θα πρεπει να περιμενω στο κεντρο βασικης εκπαιδευσης (αν δεν κανω λαθος ετσι λεγεται), μεχρι να περασουν στελεχη ειδικων δυναμεων απο εκει ετσι μου ειπαν οτι γινεται απο τη στρατολογια. Οταν θα παω να κοψω αναβολη θα ρωτησω αν μπορω να ξαναδηλωσω καταδρομεις απο εκει. Δεν θελω να παω πεζικο (απλο) σε καμια περιπτωση.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 16:57
Ναι μην αγχωνεσαι, εσυ θα το ξαναδηλωσεις αμα θες, και ναι μην πας πεζικο, αγγαρειες κανει και σκοπιες, ασε που πρεπει να χεις και λεφτα για να την λουφαρεις
Επιστροφή στην κορυφή
nikos24 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση nikos24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 20:10
Το ξερω εμαθα απο φιλους. Μετα εγω θα ηθελα πολυ να δω πως ειναι να κανεις αλμα, μικρος εβλεπα μπαντ οφ μπραδερς και τωρα υπαρχει η πιθανοτητα να δω πως ειναι να πηδας με στατικο ιμαντα. Βεβαια ευτυχως, δεν θα μου ριχνουν απο κατω τα αντιαεροπορικα των γερμανων οπως το 40.
Επιστροφή στην κορυφή
Νεκταριος Κ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Παράθεση Νεκταριος Κ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2019 ώρα 20:15
Χαχαχαχαχαχ η καλυτερη εμπειρια ειναι φιλε πως και πως περιμενω να μπω την αλλη βδομαδα να δωσω αθληματα και (ελπιζω) να περασω
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 22232425>