Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 686970
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 02:58
Υεα α-β σημαίνει υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός. Στη σχολή μπορεί να αποφασίσεις να κοπείς και να φύγεις (ή να σε διώξουν) και να συνεχίσεις την θητεία σου ως στρατιώτης. Αν ολοκληρώσεις την εκπαίδευση όμως, γίνεται η ονομασία σου και πλέον λέγεσαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός.

Σχετικά με το άλλο, δε θα το ψάξουν, αυτό που αυταπάγγελτα κοιτάνε είναι το ποινικό μητρώο σου. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι αν και δε ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά αφού δε σου έστειλαν χαρτί νωρίτερα, σημαίνει ότι πήρες ήδη αναβολή. Για να πάρεις αναβολή, τους έδωσες κάποιο χαρτί, είτε αποτελέσματα πανελλαδικών που λένε ότι πέρασες κάπου, είτε βεβαίωση σπουδών από ΑΕΙ-ΑΤΕΙ ή ΙΕΚ. Αν πας τώρα και πεις ότι θέλεις να την σταματήσεις, Θα πρέπει να αποδείξεις ότι κάτι έκανες αυτό το διάστημα αλλιώς τιμωρείσαι με 1 μήνα extra θητεία με αιτιολογικό της κακής χρήσης αναβολής (1 μήνα που δε πληρώνεσαι).

Το σημαντικότερο βέβαια, που δε το ήξερα ούτε εγώ, μέχρι που το είδα, είναι ότι μπορείς να αρνηθείς να πας αεροπορία/ναυτικό με μια υπεύθυνη δήλωση και το σημείωμα κατάταξης στο τοπικό φρουραρχείο. Δε γνωρίζω ακριβώς την διαδικασία, ρώτα το και αυτό στην στρατολογία, οπότε πιθανώς να μπορείς/πρέπει να τους δώσεις βεβαίωση. Για πουλάδα που έγραψα παραπάνω εν το μεταξύ, είναι να βγαλεις Σχαλ και 3 πτώσεις. Παλιότερα ήταν 5 και τις πληρωνόσουν αλλά το σταμάτησαν επειδή ήταν πολλά τα χρήματα
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 21:35
21 χρόνων ειμαι
Ναι έχεις δίκιο σχετικά με την αναβολή σε ΑΕΙ ειμαι από εκεί είναι και η αναβολή όποτε δύσκολο να το κρύψω.
Αν ισχύει αυτό με την άρνηση τότε απλά λύνονται όλα μου τα πρόβλημα όσον αναφορά την επιλογή οκ
Σε ευχαριστώ και παλο
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 686970
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.