Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 70>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2007 ώρα 17:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Leukopyrgitis

Από ό, τι έχω ακούσει, περνάν πρώτα τη ΣΕΑΠ (με τους ΔΕΑ Πεζικού) και μετά κάνουν την πλήρη εκπαίδευση ΕΔ, ανάλογα με το συγκεκριμένο αντικείμενο (ορεινοί καταδρομείς, αμφίβιοι, κλπ).

Μετά την ΣΕΑΠ ακολουθεί Ρεντίνα. Εκεί τα αντικείμενα είναι ίδια για όλους. Αμφιβιους, ορεινούς, πεζοναύτες, αλεξιπτωτιστές. Οι εκάστοτε μονάδες εκπαιδεύουν το προσωπικό τους ανάλογα με τις επιχειρησιακές τους ιδιαιτερότητες. Εγώ υπηρέτησα σε αμφίβια μοίρα (ΔΕΑ) και έχω κάνει πάνω από 25 αμφίβιες ασκήσεις, είτε καθαρά καταδρομικές, είτε σε συνδυασμό με απλό πεζικό. Βέβαια γίνοναται και ασκήσεις που δεν έχουν αμφίβιο χαρακτήρα (σκοινάκια, αντάρτης, πορείες-βολές κτλ) αλλά κυρίως εστιάζουν σε αμφίβιο μοντέλο επιχείρησης.
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2007
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Νοεμβρίου/2007 ώρα 17:33
ΣΧΑΛ μόνο όσοι πάνε σε ΜΑΛ. Αυτό ίσχυσε πρώτη φορά για τους ΔΕΑ 05Α ΕΣΣΟ (290). Δυστυχώς αυτή ήταν η σειρά μου. Ξενέρωμα...
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2007 ώρα 14:11

Εμάς μας είχαν ενημερώσει για το ποιοί θα πάνε ΥΕΑ πεζικού κ ποιοί Ειδ. Δυν. λίγο πριν φύγουμε από το κέντρο για την ΣΕΑΠ. Στους Ειδ. Δυν. δίνουν μία παραλλαγή και ένα ζευγάρι άρβυλα επιπλέον (τα οποία λιώνεις στις ασκήσεις ούτως ή άλλως ). Βέβαια υπήρξε και το ενδεχόμενο κάποιος με πολύ γερό βύσμα να πήρε αλλαγή την τελευταία στιγμή απο πεζικό για ειδ δυν, αλλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε ότι γνωστούς έχεις να πας ειδ. δυν. Αν παρουσιαστεις σε κέντρο πεζικού δεν μπορείς επ' ουδενί να γίνεις ΔΕΑ Ε. Δ. Ελπίζω να σε κατατόπισα.

Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Νοεμβρίου/2007 ώρα 14:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Noname

gnorizo oti i ekpedeusi ine poli skliri ala to 8ema ine oti exo akousi pos parolo pou pigenoume san idikikes dinamis YEA iparxi periptosi na mas pane peziko YEA kai na kanoume kanonika tin ekpedeusi stin rentina sto KEAΠ kai ego auto den to 8elo kai auto prospa8o na ma8o an ali8euoun ola auta.
Αν είσαι ΥΕΑ ΠΖ ΔΕΝ περνας Ρεντίνα. Τέλος
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 06:47

Ισχύει, αλλά γίνεται πολύ σπάνια. Στην προηγούμενη σειρά, όσο και στην δικιά μου δεν είχαμε τέτοιο συμβάν. αν γίνει ρπέπει να πέσει πολύ γερό βύσμα. Πάντως για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο βάλε κανένα βύσμα πριν πας για ΣΕΑΠ και έχε το σε εγρήγορση κυρίως προς το τέλος της εκπαίδευσης στο Ηράκλειο.

Υ. Γ. Καλό πήξιμο νέοι!!!
Επιστροφή στην κορυφή
dd Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση dd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 17:46

Χρόνια πολλά σε όλους!!! Θα μπορούσε να με διαφωτίσει κάποιος σχετικά με την ένδειξη ΥΕΑ(ΠΖ) που έχω, μπορώ να συνεχίσω σαν ΥΕΑ (ΕΔ); Μπορώ δηλαδή να αλλάξω σώμα και να διατηρήσω την ένδειξη ΥΕΑ; Αν γίνεται το παραπάνω εχει κάποιες διαφορετικές αθλητικές δοκιμασίες για ΥΕΑ(ΕΔ) σε σχέση με τους υπόλοιπους ΥΕΑ; Ευχαριστώ

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2007 ώρα 14:37
Υποθέτω ότι με το κατάλληλο βύσμα όλα γίνονται, δεν ξέρω όμως τι πιθανότητες έχεις χωρίς τη χρήση του.
Επιστροφή στην κορυφή
302 amaliada Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 302 amaliada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Ιανουαρίου/2008 ώρα 16:49
Παιδια καλησπερα. Μου ηρθε και εμενα το χαρτι να παρουσιαστω σαν καλος φανταρος και εχω μια ερωτηση. Ειχα ενδειξη για ΥΕΑ. Τι παιζει με τους ΥΕΑ στις ΕΔ. Και κατι αλλο επειδη ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ πρεπει ανγκαστικα να περασω τις εξετασεις; Ψινομαι να παω αλλα ειναι οι 5 μηνες παραπανω που με προβληματιζουν και εχω ηδη μια καλη δουλεια. Μου δεσμευτικε το αφεντικο οτι θα με ξαναπαρει μολις απολυθω.
Επιστροφή στην κορυφή
xampos Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 12/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση xampos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2008 ώρα 20:29
ti ennoeis 5 mines parapano;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιανουαρίου/2008 ώρα 19:41
Αρχικά αποστάλθηκε από xampos

ti ennoeis 5 mines parapano;

Αναφέρεται στους Δόκιμους Έφεδρους Αξιωματικούς που υπηρετούν 17 αντί για 12 μήνες.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2008 ώρα 01:29
Γεια σας παληκάρια. Μπαίνω μέσα 12 Φεβρουαρίου πεζικό στο Ναύπλιο. Θέλω να μου πείτε αν γίνεται να μπω από έκει ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις. Μου έχει έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ. Αν χρειαστεί να βάλω μέσω προλαβαίνω να το βάλω τώρα;
Επιστροφή στην κορυφή
gioalex Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Παράθεση gioalex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2008 ώρα 13:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώτσος

Γεια σας παληκάρια. Μπαίνω μέσα 12 Φεβρουαρίου πεζικό στο Ναύπλιο. Θέλω να μου πείτε αν γίνεται να μπω από έκει ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις. Μου έχει έρθει το χαρτί με την ένδειξη ΥΕΑ. Αν χρειαστεί να βάλω μέσω προλαβαίνω να το βάλω τώρα;
Δυστυχώς όχι φίλε μου. ΔΕΑ ειδ. δυν πάνε μόνο όσοι έχουν παρουσιαστεί σε κέντρο ειδ. δυν. Το μόνο που ενδεχομένως να μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις κέντρο κατάταξης, αν και δεν ξέρω κατάπόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο.
Επιστροφή στην κορυφή
tzwrtzhs Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση tzwrtzhs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2008 ώρα 22:44
paidia dn exw teleiwsei tipota egw.paw bradino sxolio k mou irthe xarti eidikes dinameis yea.ginetai ayto;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2008 ώρα 01:24
Θεωρητικά δεν γίνεται, αλλά απ' ότι φαίνεται έχουν μεγάλη έλλειψη.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιανουαρίου/2008 ώρα 17:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Whiteyez

Γνωρίζει κανείς αν οι ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων περνάνε απο και απο αλεξίπτωτα;
oxi.mono poly xontro vysma
Επιστροφή στην κορυφή
john_ Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 25/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση john_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 19:44
Καλησπέρα
Στις 11 Φεβρουαρίου παρουσιάζομε στο μεγάλο πευκο. Στο χαρτί που μου έστειλαν από την αστυνομία γράφει : ειδικές δυνάμεις ΥΕΑ. Έμαθα ότι κάνεις την βασική εκπαίδευση στο κέντρο και μετά άμα θέλεις περνάς και από τα αγωνίσματα για τα να γίνεις ΥΕΑ. Θέλω να ρωτήσω εφόσον περάσεις τα αγωνίσματα ( και ότι άλλο είναι) φευγεις για παραμεθόριο; Μένεις στο ίδιο στρατόπεδο; Υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν πχ Στράτο ξηράς; Οτιδήποτε info καλοδεχούμενες.

Επιστροφή στην κορυφή
thanos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thanos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 01:38

gia na mhn rwtate synexeia,opoios exeis teleiwsei lykeio einai y.e.a

Επιστροφή στην κορυφή
thanos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση thanos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 01:45
sas ta lew epeidi eimai katadromeas kai to diko mou xarti elege yea kai epidi apolyomai ayton ton kairo kai ta exw perasei...
DOKIMOS ginesai MONO ean to epilekseis kai peraseis kapoia athlimata,kai pali yparxei periptwsh na mhn sas paroune logo ths megalhs zhthshs.an den sas kalypsa perimenw tis erwtheis sas.
to idio isxyei kai sta alexiptwta.kai egw dilwsa alexiptwtisths kai perasa kai ta athlimata kai pali den me epileksane.
twra ypiretw sthn e'mk(drama) san orinos katadromeas...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 70>