Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 686970
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΔΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις
    Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 02:58
Υεα α-β σημαίνει υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός. Στη σχολή μπορεί να αποφασίσεις να κοπείς και να φύγεις (ή να σε διώξουν) και να συνεχίσεις την θητεία σου ως στρατιώτης. Αν ολοκληρώσεις την εκπαίδευση όμως, γίνεται η ονομασία σου και πλέον λέγεσαι Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός.

Σχετικά με το άλλο, δε θα το ψάξουν, αυτό που αυταπάγγελτα κοιτάνε είναι το ποινικό μητρώο σου. Το άλλο που σκέφτομαι είναι ότι αν και δε ξέρω τι ηλικία έχεις αλλά αφού δε σου έστειλαν χαρτί νωρίτερα, σημαίνει ότι πήρες ήδη αναβολή. Για να πάρεις αναβολή, τους έδωσες κάποιο χαρτί, είτε αποτελέσματα πανελλαδικών που λένε ότι πέρασες κάπου, είτε βεβαίωση σπουδών από ΑΕΙ-ΑΤΕΙ ή ΙΕΚ. Αν πας τώρα και πεις ότι θέλεις να την σταματήσεις, Θα πρέπει να αποδείξεις ότι κάτι έκανες αυτό το διάστημα αλλιώς τιμωρείσαι με 1 μήνα extra θητεία με αιτιολογικό της κακής χρήσης αναβολής (1 μήνα που δε πληρώνεσαι).

Το σημαντικότερο βέβαια, που δε το ήξερα ούτε εγώ, μέχρι που το είδα, είναι ότι μπορείς να αρνηθείς να πας αεροπορία/ναυτικό με μια υπεύθυνη δήλωση και το σημείωμα κατάταξης στο τοπικό φρουραρχείο. Δε γνωρίζω ακριβώς την διαδικασία, ρώτα το και αυτό στην στρατολογία, οπότε πιθανώς να μπορείς/πρέπει να τους δώσεις βεβαίωση. Για πουλάδα που έγραψα παραπάνω εν το μεταξύ, είναι να βγαλεις Σχαλ και 3 πτώσεις. Παλιότερα ήταν 5 και τις πληρωνόσουν αλλά το σταμάτησαν επειδή ήταν πολλά τα χρήματα
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 21:35
21 χρόνων ειμαι
Ναι έχεις δίκιο σχετικά με την αναβολή σε ΑΕΙ ειμαι από εκεί είναι και η αναβολή όποτε δύσκολο να το κρύψω.
Αν ισχύει αυτό με την άρνηση τότε απλά λύνονται όλα μου τα πρόβλημα όσον αναφορά την επιλογή οκ
Σε ευχαριστώ και παλο
Επιστροφή στην κορυφή
Νικηφόρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικηφόρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Οκτωβρίου/2018 ώρα 06:13
Τα έχω μπλέξει λίγο...
Θέλω να πάω Ειδικές Δυνάμεις και ΥΕΑ
Η ηλεκτρονική σελίδα του στρατού στην απογραφή δεν σε αφήνει να δηλώσεις και τα δύο
’ρα τι κάνω... ;
1ο) - Δηλώνω ΕΔ και από εκεί με στέλνουν ΣΕΑΠ (θεωρώ ότι θα έχω ένδειξη ΥΕΑ)
2ο) - Δηλώνω για ΥΕΑ παρουσιάζομαι σε ένα τυχαίο ΣΥΠΟ και από εκεί πάω ΣΕΑΠ και εκεί δηλώνω για ΕΔ

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Νικηφόρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικηφόρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2018 ώρα 07:36
Κάποιος που να ξέρει...
Επιστροφή στην κορυφή
JimA Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Ιουνίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση JimA Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2018 ώρα 20:42
Φιλε δηλωνεις απλα υεα. Απο τη σεαπ δηλωνεις μετα αν θες να πας δεα ειδικων δυναμεων και περνας εξετασεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Fotis Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Fotis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2018 ώρα 06:39
14 Νοεμβριου παρουσιαζομαι Μεγαλο Πευκο. Θα προσπαθησω για δεα ειδικων δυναμεων. Αν κοπω συνεχιζω να ειμαι στις ειδικες δυναμεις ή μεταφερομαι πεζικο; Και ποτε περναω τις εξετασεις(αθληματα κλπ) για δεα ε. δ; Ευχαριστω και συγνωμη αν εχουν επαναληφθει οι ερωτησεις αυτες.
Επιστροφή στην κορυφή
Νικολας123 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση Νικολας123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2018 ώρα 13:32
13 παρουσιαζομαι και εγώ κεεδ.
Το μόνο σίγουρο είναι πως αν πας για δεα και κοπειςς στην εκπαίδευση γτ εκεί κόβονται ολοι είναι 5 βδομάδες στην Ρεντίνα. και είναι ζορι. από ειδικές δυνάμεις φεύγεις και καταλήγεις πεζικό ανάλογα με τις ανάγκες γτ πρώτα θα βγάλεις την σχολή για δεα καιμετάα πας για εκπαίδευση οπότε αν αποτύχεις είσαι δεα απλά δεν υπηρετείς δεα ειδικές δυνάμεις και πας αλλού .. αλλά υπάρχει και μια πιθανότητα μικρή ακόμα και αν επιτυχείς να πας πεζικό λόγο αναγκών τουλάχιστον ετσι έχω ακούσει δεν είμαι σίγουρος για αυτό .
Επιστροφή στην κορυφή
iron man Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση iron man Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2018 ώρα 18:30
το περνανε τον καταδρομών;
Επιστροφή στην κορυφή
TheloNaPaoSnd Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 17:17
Ενας ΣΕΑ μπορει να περασει το Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Καταδρομων (οχι Σχολειο Καταδρομων), Αυτοδυτων, ΣΒΕΑ και εφοσον ολοκληρωσει 20 αλματα να παει και για Σχολειο Βασικης Εκπαιδευσης Ελευθερης Πτωσης;
Γιατι πολλοι Ευελπιδες μπορουν, και οι αντιστιχοι τουν Ναυτικου ειναι οι Ναυτικοι Δοκιμοι (ΣΕΑ).
Θα το εκτιμουσα πολυ εαν καποιος με βοηθουσε.
Επιστροφή στην κορυφή
Μαριοσ93 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 30/Δεκεμβρίου/2018
  Παράθεση Μαριοσ93 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 17:33
Καλησπέρα, σήμερα είδα στο ίντερνετ ότι παρουσοαζομαι στη Κω 80 ΕΑΡΜΕΘ.
Χαρτί δε Μ έχει έρθει ακομα.
Το θέμα είναι ότι θέλω να δηλώσω ΥΕΑ.
Εάν το χαρτί δε το γράφει μπορώ και πάλι να δηλώσω?
Είμαι απόφοιτος λυκείου και φοιτητής ΤΕΙ.
Επίσης στη κω που θα παρουσιαστώ θα υπηρετησω κι όλας;
Επιστροφή στην κορυφή
Fanourios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Μαρτίου/2019
  Παράθεση Fanourios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Μαρτίου/2019 ώρα 19:59
Χαίρετε και χρόνια πόλλα ένεκα της χθεσινής μας εθνικής επετείου.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους σχετικά με τον θεσμό των ΔΕΑ, στις Ε. Δ. Μήπως κάποιος, κατά προσέγγιση, μπορεί να μας πει:
1. Πόσοι, έπειτα της ΣΕΑΠ, δηλώνουν για Ε. Δ
2. Πόσοι τελικά οδηγούνται στην ΚΕΑΠ
και το σημαντικότερο όλων
3. Σε τι ποσοστό επι των υποψηφίων, τελικώς, επιλέγονται και παίρνουν τον πράσινο μπερέ;
Προκαταβολικά να πω, πως ξέρω οτι οι συσχετισμοί προήγουμενων ΕΣΣΟ είναι πάντα σχετικοί και δεν αποτελούν θέσφατο, παρολαύτα θα ήθελα να ακούσω ένα κατα προσέγγιση μέγεθος για να κανονίσω την πορεία μου.
Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημητρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημητρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Ιουνίου/2019 ώρα 10:47
Καλημέρα εχω μια ερωτηση σχετικα με την θητεια μου.

Ειχα δηλωσει ειδικες δυναμεις τελικα με εβαλαν πυροβολικο στην θηβα/και μετα ΕΛΔΥΚ. Εγω ηθελα να μπω ΥΕΑ αλλα μου ειπαν οτι το δηλωνουμε μεσα στην μοναδα. Εχω δυο ερωτησεις.

1) Αμα εχω οπλο πυροβολικο μπορω να δηλωσω μεσα στους εφεδρους ειδικες δυναμεις; Γιατι καποιος μου ειχε πει οτι πρεπει να προερχεσαι απο πεζικο.
2) Επειδη εχουν αλλαξει τα κεντρα και καθομαστε δυο βδομαδες μεσα ειναι 100% σιγουρο οτι δηλωνω μεσα για ΥΕΑ;

Αρα δηλαδη γινεται να παω θηβα να κατσω δυο βδομαδες εκει να παω μετα ΥΕΑ και μετα να μπω ειδικες δυναμεις μεσα στην ΣΕΑΠ η θα πρεπει να βρω κανενα βυσμα να με παει μεγαλο πευκο και μετα να δηλωσω απο εκει. Και δεν ξερω επισης ποσο πολυ επηρεάζειτο γεγονος οτι ειμαι ΕΛΔΥΚ
Επιστροφή στην κορυφή
Βαγγελης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βαγγελης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2019 ώρα 13:45
Καλησπερα παρουσιαζομαι την τριτη και θελω να υπηρετησω ως δοκιμος ειδικων δυναμεων! Δεν ξερω ομως που να δηλωσω και τι, εννοω να παω πρωτα ειδικες δυναμεις και μετα δοκιμος, η πρεπει να παω πρωτα δοκιμος και απο εκει ειδικες δυναμεις;: Κατατοπιστεμαι λιγο παρακαλω και αμεσα οτι ξερετε πειτε το ευχαριστω προκαταβολικα!
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 686970
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.