Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 27>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων
    Αποστολή: 14/Ιουνίου/2008 ώρα 14:46
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΣΣΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Elisabeth Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 13/Μαρτίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Elisabeth Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιουνίου/2008 ώρα 16:29
Επιστροφή στην κορυφή
Κων/νος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κων/νος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2008 ώρα 19:52
Πώς θα μάθω το εξεταστικό κέντρο και σε ποια πόλη είναι;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2009 ώρα 15:50
Θα ηθελα να με πληροφορησει καποιος για το μισθολογιο και κατα τη διαρκεια των σπουδων αλλα και στη συνεχεια... Τι ακολοθθει μετα τις σπουδες; ποσο συχνα παιρνει καποιος μεταθεσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 19:57

Καλυτερα ετσι. Στο στρατο πρεπει να μπαινουν οσοι αξιζουν και οχι για αμεση αποκατασταση. Η φυσικη κατασταση και το υψος καθοριζουν την αξια σου. Πολλοι παραιτουνταν τον επομενο χρονο επειδη ηταν ανικανοι.

Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 23:00
Αρχικά αποστάλθηκε από markosmo

Καλυτερα ετσι. Στο στρατο πρεπει να μπαινουν οσοι αξιζουν και οχι για αμεση αποκατασταση. Η φυσικη κατασταση και το υψος καθοριζουν την αξια σου. Πολλοι παραιτουνταν τον επομενο χρονο επειδη ηταν ανικανοι.

Εγώ θα πρόσθετα το ήθος τις αρχές και την παιδεία που έχεις λάβει απ'την οικογένειά σου. Εν ολίγοις την φλόγα που έχεις να τιμήσεις την πατρίδα και αν χρειαστεί να πέσεις γιαυτήν.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 01:03
Γεια σας.

θα ήθελα να μάθω τι βάρος πρέπει να έχουν οι γυναίκες για να γίνουν δεκτές; Και επίσης σε ποια αγωνίσματα υποβάλλονται;

ευχαριστώ πολύ
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 05:26
Αρχικά αποστάλθηκε από χριστίνα

Γεια σας.

θα ήθελα να μάθω τι βάρος πρέπει να έχουν οι γυναίκες για να γίνουν δεκτές; Και επίσης σε ποια αγωνίσματα υποβάλλονται;

ευχαριστώ πολύ
Το ανώτερο αποδεκτό βάρος μίας υποψήφιας κοπέλας δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο του 115% του ύψους Της χωρίς προσθήκη Του Μέτρου. Δηλαδή για να το υπολογίσεις κάνεις την εξής πράξη:
Π. Χ. Υποψήφια με ύψος 1,70μ:
70+15%x70=70+10,5=80,5kg.
’ρα Υποψήφια με ύψος 1,70μ. Έχει ανώτατο όριο βάρους τα 80,5kg.
Όσο για τις αθλητικές δοκιμασίες είναι κοινές με τους άντρες υποψηφίους (100μ,1.000μ, μήκος, ύψος, σφαίρα).
Μιλάμε πάντα για ΣΣΑΣ ΣΣΕ και ΣΜΥ. Για ΣΙ υπάρχουν άλλα όρια και άλλα αθλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαρτίου/2009 ώρα 16:08

Εχεις απολυτο δικιο. Βιαστηκα λιγο γι'αυτο αναφερθηκα μονο στα φυσικα προσοντα. Μπορω να πω οτι με εκνευριζει το γεγονος οτι δηλωνουν στρατιωτικες σχολες ατομα, ειδικα κοριτσια, χωρις να γνωριζουν τιποτα απο Ατρατο και χωρις αξιες που απαιτουνται για αυτο το επαγγελμα.

Επιστροφή στην κορυφή
Μαράκι Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Μαράκι Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2009 ώρα 18:37
Αρχικά αποστάλθηκε από yandr

Το ύψος είναι 1.65μ, αν και υπάρχουν προβλήματα με ητν συνταγματικότητα του ορίου.

Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2009 ώρα 21:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Μαράκι

Μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει αυτό;

Δες το πρώτο post στη συζήτηση για τα όρια ύψους
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2009 ώρα 21:47
Αρχικά αποστάλθηκε από eEeE

και εγω εχω την ιδια απορια με την αννα... Θέλω να δηλωσω τη ΣΣΑΣ αλλα σκεφτομαι μηπως δεν αντεξω μεσα, ξερω υπαρχουν αδειες τεταρτες και παρασκευοσαββατοκυριακα, αλλα και παλι δν ξερω!

τωρα κατι αλλο επειδη και τα αθληματα με ενδιαφερουν αρκετα... Ξερω τους χρονους που απαιτούνται, το θεμα ειναι πως αν δεν κανει καποιος την επιδοση που απαιτειται σε 1-2 αθληματα Κοβεται τελειως;
ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!
(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ)
Εξαρτάται απ'την επιτροπή, το πότε δίνεις και με ποιούς.
Για το πρώτο εννοώ ότι η επιτροπή μπορεί να κάνει τα στραβά μάτια ή αντίστοιχα να είναι πολύ σκληρή.
Για το δεύτερο εννοώ ότι συνήθως οι πρώτες και οι τελευταίες ομάδες την "πατάνε" και οι μεσαίες είναι ευννοημένες. Αυτό διότι έχουν περισσότερο χρόνο να προετοιμαστούν και οι πρώτες ομάδες είναι μετά τις εξετάσεις και παραδοσιακά έχουν τις περισσότερες απώλειες. Οι τελευταίες ομάδες δεν έχουν καθόλου εύννοια διότι και οι αξιωματικοί άνθρωποι είναι και στο τέλος με τα νεύρα σπασμένα χάνουν την υπομονή και την επιείκιά τους.
Το τελευταίο είναι με ποιούς δίνεις. Αν δίνεις με καλά προετοιμασμένους τότε θα αναγκαστείς να τους ακολουθήσεις αν δίνεις με κάποιους οι οποίοι έχουν μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους, είναι όπως να'ναι και δίνουν για ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ τότε δυστυχώς έχεις πρόβλημα...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2009 ώρα 16:57
Χθες εστειλα ενα μηνυμα αλλα δεν μου το εμφανιζει γιατι;
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Μαρτίου/2009 ώρα 18:37
Πιθανον το μηνυμα σου να μεταφερθηκε στο σωστο forum. Επειδη δεν εισαι εγγεγραμενο μελος, δε μπορεις να ενημερωθεις για τη μεταφορα
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 20:35

Προκύρηξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών ΑΣΕΙ-ΑΣΣΥ για το Ακαδημαϊκό έτος 2009-2010.

Κατεβάστε την Προκύρηξη στο παρακάτω link:
Επιστροφή στην κορυφή
Alexia1 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 08/Απριλίου/2009
  Παράθεση Alexia1 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2009 ώρα 03:20
Είμαι μια 16χρονη μαθήτρια της 1ης λυκείου και σκέφτομαι σοβαρα να προσπαθησω να μπω στο ιατρικο της ΣΣΑΣ στη Θεσσαλονικη. Μ'αρεσει απο τη μια η ιατρικη και απο την αλλη η ιδεα του στρατιωτικου (σιγουρα με εχει επιρρεασει και το γεγονος οτι ειμαι στους προσκοπους). Ωστοσο γνωριζω πολυ λιγα πραγματα για τη ζωη των φοιτητων εκει καθως και για τη μετεπειτα σταδιοδρομια τους. Θα χαιρομουν ιδιαιτερα αν υπηρχε καποιος απο εσας που να ξερει να μου πει λιγα πραγματα σχετικα με αυτα. Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
argeadas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση argeadas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Απριλίου/2009 ώρα 04:13
Και μόνο που από την πρώτη μέρα που θα βγεις ιατρός θα έχεις έναν καλό μισθό... Νομίζω πως είναι μια καλή επενδυση για το μέλλον σου.(αφού σ΄αρέσει)
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Απριλίου/2009 ώρα 20:23
Παιδια αν μπορω να βοη8ησω, ειμαι τριτο ετος στη σσας ιατρικη
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 27>