Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 252627
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
maria pap Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση maria pap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΣΑΣ - Στρατιωτική Σχολή Αξιωματικών Σωμάτων
    Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2017 ώρα 12:41
Γεια σας ονομάζομαι Μαρία Και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, επειδή διαβάζω την ιστοσελίδα σας και είστε πλήρως ενημερωμένοι για στρατιωτικά θέματα και στρατιωτικές σχολές. Είμαι γεννημένη το 1993 (αφού τελείωσα την σχολή μου θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγματικοτητα και να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή) , αλλά από αυτά που έχω βρει Σε διάφορες ιστοσελίδες μάλλον δεν γίνεται λόγω ηλικίας... Υπάρχει κάποια περίπτωση αν ναι σε ποια σχολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μαρία
Επιστροφή στην κορυφή
johnny13 Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 13/Αυγούστου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση johnny13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Νοεμβρίου/2017 ώρα 23:27
Αρχικά αποστάλθηκε από maria pap

Γεια σας ονομάζομαι Μαρία Και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, επειδή διαβάζω την ιστοσελίδα σας και είστε πλήρως ενημερωμένοι για στρατιωτικά θέματα και στρατιωτικές σχολές. Είμαι γεννημένη το 1993 (αφού τελείωσα την σχολή μου θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγματικοτητα και να μπω σε κάποια στρατιωτική σχολή) , αλλά από αυτά που έχω βρει Σε διάφορες ιστοσελίδες μάλλον δεν γίνεται λόγω ηλικίας... Υπάρχει κάποια περίπτωση αν ναι σε ποια σχολή;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μαρία

Εισαι 24. Νομιζω πως δεν μπορεις να μπεις σε καμια στρατιωτικη σχολη. Το οριο ηλικιας ειναι 21 Τωρα για καμια ΣΣΑΣ δεν ξερω αλλα με την περσινη προκηρυξη που διαβασα ειδα ελεγε του 1993 και μεταγενεστερα οποτε φετος θα ελεγε 1994 και μετα που σημαινει περασες το οριο. Μπορεις να μπεις Αστυνομια ή Πυροσβεστικη που το οριο ηλικιας ειναι 26 αν σε ενδιαφερει κατι τετοιο. Ωστοσο υπαρχει το ενδεχομενο για καμια προκηρυξη ΕΠΟΠ (Επαγγελματιες Οπλιτες) που το οριο ηλικιας ειναι 28 ετων. Αλλα προκηρυξεις εχουν να βγουν απο το 2011. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω Λαθος.
Επιστροφή στην κορυφή
ΒΑΣΙΛΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΒΑΣΙΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2017 ώρα 19:02
Στη σσας ξερεται τι μαθηματα δινουν για στρατολογικο;
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Νοεμβρίου/2017 ώρα 21:36
Τα μαθήματα που δίνουν και οι νομικάριοι του ΑΠΘ αφου εκεί γίνεται η ακαδημαική εκπαίδευση
Επιστροφή στην κορυφή
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Νοεμβρίου/2017 ώρα 23:40
Γεια σας! Ειμαι γ Λυκείου και με ενδιαφερει το σσασ οικονομικο. Θα ηθελα να ρωτησω για το υψος, ειναι 1.55,1.60; ειδα διαφορα και δεν ξερω τι να εμπιστευτώ, γιατι ειμαι και στα όρια επισης, θα ήθελα και μια διευκρίνιση για τα αθλήματα! Αν ξεκινήσω τωρα προπόνηση για τα αθλήματα, προλαβαίνω; να πω πως δεν ασχολούμαι τον τελευταίο χρονο με γυμναστική, παρα μονο κατι λιγα,2 ωρες τη βδομάδα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Συγγνώμη για το μεγαλο κειμενο.
Επιστροφή στην κορυφή
georgcamel Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 14/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση georgcamel Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Ιανουαρίου/2018 ώρα 10:27
Καλημερα
με ενδιαφερει πολυ η εισαγωγη στη ΣΣΑΣ. Θελω να ρωτησω κατι για τα αγωνισματα. Επειδη μενω στην Αθηνα μπορω να τα δωσω εδω (ισως εαν επιλεξει και καποια αλλη στρατιωτικη σχολη) η ειναι υποχρεωτικα να τα δωσω στην Θεσσαλονικη.
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Terminator Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 11/Ιουλίου/2011
  Παράθεση Terminator Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2018 ώρα 19:58
Σε οποιαδήποτε ΑΣΕΙ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για ΣΣΑΣ και αντίστοιχα σε οποιαδήποτε ΑΣΣΥ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για τις σχολες υπαξιωματικών. Θα πρέπει να εχεις δηλώσει στην βεβαίωση που κανουν ως πρώτη επιλογή την κοντινότερη σχολή αξιωματικών σου. Σε καμία περίπτωση το να επιλέξεις ως πρώτη επιλογη στην βεβαιωση Της ταδε σχολή δεν επηρεάζει τις σχολές που θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου κια με ποια σειρά.
Επιστροφή στην κορυφή
Γερόλυκος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γερόλυκος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Terminator

Σε οποιαδήποτε ΑΣΕΙ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για ΣΣΑΣ και αντίστοιχα σε οποιαδήποτε ΑΣΣΥ της χώρας μπορείς να δώσεις αθλήματα για τις σχολες υπαξιωματικών. Θα πρέπει να εχεις δηλώσει στην βεβαίωση που κανουν ως πρώτη επιλογή την κοντινότερη σχολή αξιωματικών σου. Σε καμία περίπτωση το να επιλέξεις ως πρώτη επιλογη στην βεβαιωση Της ταδε σχολή δεν επηρεάζει τις σχολές που θα δηλώσεις στο μηχανογραφικό σου κια με ποια σειρά.

Μπορείς να δώσεις τα αθλήματα σε οποία σχολή ΑΣΕΙ η ΑΣΣΥ σε βολεύει τα παραπάνω περί διαχωρισμό ΑΣΕΙ και ΑΣΣΥ Δεν ισχύει δηλαδή εάν μένεις Τρίκαλα και θες να περάσεις ΣΣΑΣ μπορείς να δώσεις αθλήματα και ψυχοτεχνικά τεστ στην ΣΜΥ. Συμβουλή προτίμησε την ΣΣΑΣ εάν μπορείς υπάρχει μεγαλύτερη ελαστικότητα ως προς τους χρόνους κ. Τ. Λ
Επιστροφή στην κορυφή
km21 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση km21 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 14:09
Γεια σας δεν μπορώ να βρω τρόπο να γράψω μήνυμα οπότε αναγκαστικά πάτησα απάντηση και συγνωμη για αυτό. Είμαι μαθήτρια της Γ Λυκείου και έχω κερδίσει μόρια από σχολικά αθλήματα. Ξέρετε μήπως μετράνε στις στρατιωτικές σχολές όπως στα ΑΕΙ;
Επιστροφή στην κορυφή
Βill Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βill Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 09:25
Οχι στις στρατιωτικές σχολές δεν μετράνε.
Επιστροφή στην κορυφή
ipopsifios Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Μαΐου/2018
  Παράθεση ipopsifios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2018 ώρα 13:52
Γεια σας ειμαι Γ λυκειου και θελω να περασω σε καποια στρατιωτικη σχολη ομως παραλληλα μου αρεσει και η ιατρικη οποτε σκεφτηκα να παω σσας. Αν περασω ομως θελω καριερα σαν αξ/κος κι οχι ως γιατρος. Τι σταδιοδρομια μπορει να εχει ενας αποφοιτος σσας ιατρικου στον στρατο;
Επισης η ΣΣΑΣ σου δινει χρονο να αθληθεις πχ γυμναστηριο κτλ και η στρατιωτικη εκπαιδευση της ειναι αρκετα εντονη ή ειναι σχετικα χαλαρη;
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2018 ώρα 16:28
Τελειονοντας ΣΣΑΣ θα σταδιοδρομησεις σαν αξιωματικος του υγειονομικου. Αν σε ενδιαφερουν πεζικο, τεθωρακισμενα κλπ πηγαινε ευελπιδων.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 252627
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.