Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 35>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Πάνος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πάνος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΣΣΕ - Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων
    Αποστολή: 04/Ιουλίου/2008 ώρα 21:45
είμαι 16 χρονών και θέλω στη 3η λυκείου να δώσω και να περάσω πληροφορική και κάτι άκουσα ότι η ΣΣΕ έχει και τμήματα πληροφορικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
ξέρετε αν υπάρχει τμήμα πληροφορικής στη ΣΣΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Ιουλίου/2008 ώρα 16:02

Φίλε Πάνο. Η ΣΣΕ είναι μία στρατιωτική σχολή. Βέβαια ασχολείται με όλους τους σύγχρωνους τομείς αλλά με σκοπό την εφαρμογή τους στο στρατό. Οπότε πήγαινε καλύτερα σε ένα ΑΕΙ ή ΤΕΙ Πληροφορικής.

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2008 ώρα 12:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Πάνος

είμαι 16 χρονών και θέλω στη 3η λυκείου να δώσω και να περάσω πληροφορική και κάτι άκουσα ότι η ΣΣΕ έχει και τμήματα πληροφορικής, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος.
ξέρετε αν υπάρχει τμήμα πληροφορικής στη ΣΣΕ;

Δεν είναι το ίδιο φίλε μου.

Στην ΣΣΕ είσαι στρατιωτικός και δευτερευόντως όποια άλλη ειδικότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 06:43
Εγώ είμαι Δ/νέας και σκέφτομαι για ΣΣΕ. Αν μου τύχει ΠΖ έχω δικαίωμα ν'αλλάξω όπλο και να πάω στο ΜΣ (μουσικό) ... Αλλά ΠΖ, ΠΒ και ΤΘ είναι ζόρικα και απαιτητικά όπλα.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:49
Απο πεζικο να πας μουσικο ;
χαχαχα καλο ασ μην σε απογοητευσω αλλα πολυ απλα αυτο δεν γινεται, οι μεταταξεισ γινοταν πριν περιπου 60-70 χρονια!

οι μεταθεσεισ ειναι κοινεσ για ο-λ-α τα ολα τα οπλα η σωματα οπου και να εισαι.

και δεν ειναι ζορικο οπλο το πεζικο. Ο-λ-α ειναι ομοια. Ακουσε καποιον που 6 χρονια ασχολειτε με αυτα καθημερινα!

οχι φιλε μπαμπα στρατιωτικο δεν εχω.

εμαι σιγουροσ οτι δεν προλειτε να με ακουσεισ(και εγω ετσι θα εκανα αλλωστε!!! )

. . αλλα ειμαι και σιγουροσ οτι μετα απο λιγο καιρο θα με θυμηθεισ και θα αναθεωρησεισ τισ αποψεισ σου. .

κοιτα οτι και να κανεισ να εισαι ευτυχισμενοσ. .
Επιστροφή στην κορυφή
Giannis91 Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 25/Φεβρουαρίου/2008
  Παράθεση Giannis91 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:11
Αρχικά αποστάλθηκε από sept

Απο πεζικο να πας μουσικο ;
χαχαχα καλο ασ μην σε απογοητευσω αλλα πολυ απλα αυτο δεν γινεται, οι μεταταξεισ γινοταν πριν περιπου 60-70 χρονια!

οι μεταθεσεισ ειναι κοινεσ για ο-λ-α τα ολα τα οπλα η σωματα οπου και να εισαι.

και δεν ειναι ζορικο οπλο το πεζικο. Ο-λ-α ειναι ομοια. Ακουσε καποιον που 6 χρονια ασχολειτε με αυτα καθημερινα!

οχι φιλε μπαμπα στρατιωτικο δεν εχω.

εμαι σιγουροσ οτι δεν προλειτε να με ακουσεισ(και εγω ετσι θα εκανα αλλωστε!!! )

. . αλλα ειμαι και σιγουροσ οτι μετα απο λιγο καιρο θα με θυμηθεισ και θα αναθεωρησεισ τισ αποψεισ σου. .

κοιτα οτι και να κανεισ να εισαι ευτυχισμενοσ. .

Ομως δεν μου απαντησες γιατι συνεχισες στην σχολη που τελικα ειδες οτι δεν ηταν αυτο που τελικα πιστευες... Τι ηταν αυτο που σε κρατησε σε αυτην...

Και κατι ασχετο θελω να ρωτησω για την εκπαιδευση μεσα στην σχολη... Δεν ειμαι ουτε κανενας αγυμναστος αλλα ουτε και κανενας πολυ γυμνασμενος για την ακριβεια κανω περιπου 20 καμψεις και αρκετες ελξεις με ολες τις λαβες και απο αντοχη καλη... Μονο το 100αρι δεν εχω για μισο δευτερολεπτο... Θα δυσκολευτω στην αρχη μεσα στην σχολη ή οι ασκησεις πανε σιγα σιγα και κλιμακοτα στην δυσκολια;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2008 ώρα 19:39
Δεν θα εχεις κανενα προβλημα η σωματικη αγωγη γινεται σταδιακα...
δεν εφυγα γιατι αυτα τα αντιληφθηκα στο 3ο ετος και δεν ηθελα να πεταξω 3 ετη ετσι...
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Οκτωβρίου/2008 ώρα 20:35

Δεν θα εχεις κανενα προβλημα η σωματικη αγωγη γινεται σταδιακα...
δεν εφυγα γιατι αυτα τα αντιληφθηκα στο 3ο ετος και δεν ηθελα να πεταξω 3 ετη ετσι...
Ξέρω για τις μετατάξεις φίλε Ανθ/γέ. Απλά ξέρω ότι αν κληρωθεί να πάω ΠΖ μετά το σχολείο θα με στείλουν σε μονάδες που θα έχει μπάντα ο Σ. Ξ. . Το γνωρίζω αυτό από Σ/χη ΠΖ που ήξερε μουσική και ήταν στην μπάντα του Γ' Σ. Σ. αν δεν κάνω λάθος.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:36

Μεταταξη απο πζ ξερω οτι δν γινεται.

δηλαδη πως γινεται αυτο; Μετα το σχολειο δν πας μοναδα αλλα κεντρο νεοσυλλεκτων ΚΑΙ μετα μοναδα. Μεταθεσεις δεν εχει το μουσικο;
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:08

μεταταξη απο πζ ξερω οτι δν γινεται.

δηλαδη πως γινεται αυτο; Μετα το σχολειο δν πας μοναδα αλλα κεντρο νεοσυλλεκτων ΚΑΙ μετα μοναδα. Μεταθεσεις δεν εχει το μουσικο;
Κάπως έτσι. Δεν έχω ρωτήσει λεπτομέριες. Πάντως το Μουσικό χρειάζεται αξιωματικούς. Οπότε ίσως να είναι καλό αυτό.
ΟΥΚ ΕΛΑΤΤΩ ΠΑΡΑΔΩΣΩ ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:17
Κατι αλλο τωρα αν παιζεις καποιο αθλημα εππαγγελματικα π. Χ ποδοσφαιρο β'εθνικης... Τι γινεται σε αφηνουν να βγαινεις εστω για προπονησεις... ;
Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:17
Ποια επιτροπή ΕΠΟΠ βρε παιδιά; Εδώ μιλάμε για την σχολή Ευελπίδων!
Επιστροφή στην κορυφή
mich Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 03/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση mich Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Δεκεμβρίου/2008 ώρα 23:59
Περα απο τους μισθους και τα παντα ευχομαι ολοι να περασουμε... Αλλα θελει διαβασμα και μονο αυτο μπορουμε να κανουμε στην θεση που βρισκομαστε! οποτε προσπαθεια και παλι προσπαθεια για το μεγιστο οχι απλα για τα μορια της σχολης. ειναι 16.001 φετος η ΣΣΕ;
Επιστροφή στην κορυφή
Ξενοφών Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 02/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Ξενοφών Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 15:19

Καλημερα είμαι 20 χρονών και φοιτώ στο 3ο ετος του Τμηματος Πληροφορικής στην ΑΣΟΕΕ και σκεφτομαι να κανω 10% για να παω ΣΣΕ. Για καποιους λόγους δεν το έκανα νωριτερα και λογικα είναι η τελευταία μου φορα που μπορω να δωσω... Τα μορια που εχω ειναι 17296 και για να παω οπλα έχω πολλες ελπίδες. Δεν θέλω να ρωτισω ουτε για καψώνια ουτε για τις συνθηκες απλα μονο να μου πουν οι αποφοιτοι ειτε απογοητευμένοι είτε οχι 3 πραγματα:

1ον Εάν Τα ατομα απο την σχολη ειναι πιο Τελικα πιο σωστοι ανθρωποι απο τους απ'εξω και αν ισχύει το οτι Τα ατομα του στρατου ειναι πραγματικοι φιλοι
2ον: Εαν ο στρατος τους πορρωσε μεν αλλα τους εκανε να σκεφτονται αντιθέτως με τις αποψεις πολλών...
3ον: Παρολη την απογοητευση(εαν βεβαια υπάρχει) οσον αφορα την σχολη η μετεπειτα πορεια αξιζει τον κοπο

Υ. Γ. Είμαι 3 χρονια σε μια σχολη και για να θέλω να την αφήσω το έχω σκεφτει καλα... ! Οσο για τις μεταθέσεις εαν καποιος σοφρων ανθρωπος που ζει σε μεγαλο αστικο κεντρο και οχι στις πιο "πλούσιες" περιοχες αυτού και ταυτοχρόνα δεν περιμενει την εξασφάλιση και την ασφάλεια, Τοτε τις περιμενει με ανυομονησία

Ευχαριστω Πολυ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 13:23
Γειά σας. Είμαι 17 χρονών και θελω να παω στη Σ. Σ. Ε. Αλλά δεν ξέρω πολλά. Τι μπορείτε να μου πείτε;
Επιστροφή στην κορυφή
19adonis92 Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση 19adonis92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2009 ώρα 12:22
Ειναι η Σ. Σχολη που βγαζει τους αξιωματικους του στρατου σωματα και όπλα... Για να μπεις οπλα χρειαζετε μικροτερο βαθμο. Απο την σσε όπλα μπορεις να πας πεζικο, πυροβολικο, αεροπορια στατου, τεθωρακισμενα... Και κατι αλλα. Μεσα στη σχολη εχει πολυ τρεξιμο και ασκήσεις
Επιστροφή στην κορυφή
billaras Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2009
  Παράθεση billaras Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Μαρτίου/2009 ώρα 22:35
Αρχικά αποστάλθηκε από Velerefontis

Δεν εχω το εβδομαδιαιο προγραμμα της σχολης φιλε μου, λυπαμαι

αχ κριμα

anyway ευχαριστω οπως και να εχει
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Απριλίου/2009 ώρα 00:51

Παιδια ευχαριστω για τν αμεση απαντηση. Αν χρειαστω κατι τωρα ξερω.

ΥΓ: Καλλιτεχνη ποτε δινεις πανελληνιες κ αν εδωσες περασες Σσε; ¨:)
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 35>