Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 30>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
sniper1977 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση sniper1977 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα
    Αποστολή: 24/Φεβρουαρίου/2008 ώρα 21:04
Αρχικά αποστάλθηκε από anthlgos

Αρχικά αποστάλθηκε από Christaras

Γεια σας παιδια! Θα ηθελα να μου πει καποιος υπευθυνα ποια ειναι τα αγωνισματα για να περασει καποιος στους αλεξηπτωτηστες και σε περιπτωση που αποτυχει(στα αγωνισματα παντα) μπορει να παει σε αλλο σωμα ειδικων δυναμεων, π. χ. ΛΟΚ;
Θα ηθελα μια αμεση απαντηση διοτι παρουσιαζομαι τον Φλεβαρη

Ευχαριστω εκ των προτερων
Na mathete na ksexwrizete ta opla apo ta swmata
OPLA:peziko,pyrovoliko,tethwrakismena,aeroporia stratou
SWMATA:oikonomiko,ygeionomiko,ylikou polemou,efodiasmou metaforwn,pliroforikis
An pas ws stratiwtis kai pas katadromeis tha se steiloun i oreinous i amfivious.Gia aleksiptwta den pairnoun.To LOK einai ta arxika Loxoi Oreinwn Katadromwn...
Ta agwnismata einai 1mili(1680 metra) katw apo 7min,4 elkseis,20 kampseis 35 koiliakous
AAA...DEN YPARXEI SWMA EIDIKWN DYNAMEWN!!! OI EIDIKES DYNAMEIS DEN EINAI SWMA!!!
Mporoun na pane apo ola ta OPLA kai ta SWMATA tou stratou.Kyriws omws tou pezikou
Ετσι τα ξερω και εγω. Μονη διαφορα 7 ελξεις και οχι 4 με ανοιχτη λαβη, δηλ η παλαμη να κοιταει εξω.
Επιστροφή στην κορυφή
kotsos Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση kotsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Απριλίου/2008 ώρα 21:46
φημες στο ΓΕΣ λενε οτι για αλεξιπτωτιστες μονο μονιμοι πλεον απο ΕΠΟΠ κ ΟΒΑ ΕΔ

οχι πια κληρωτοι

εχει να πεσει ξενερα απο πολλους
Επιστροφή στην κορυφή
Wiseco2000 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Μαρτίου/2008
  Παράθεση Wiseco2000 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2008 ώρα 00:37
Και ΄γω ετσι ακουσα.

Επιστροφή στην κορυφή
kotsos Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση kotsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Απριλίου/2008 ώρα 23:01
kai ερχεται ο καθενας στρ@τοκ@υλο$ κ μας λεει το μακρυ του κ το κοντο του λες κ λεμε ψεματα... αν ειδες λεω τη λεξη ΦΗΜΕΣ αρα ΔΕΝ ειναι διασταυρωμενο 100% αλλα ισχυει!!! οπωσ επισης αν εσυ γουσταρεις την αποκεντρωση δικια σου χαρα... αν περασες σκ@τ@ στον ασπροπυργο δν σ φταει κανεις αλλα η προσαρμοστηκοτητα οπωσ επισης χιλιαδες αλλοι φανταροι τρωγονται οικονομικα σε καθε γωνια της ελλαδας κ θελουν πως κ πως να ερθουν σπιτια τους

Νταξει εκανες πρασινοσκουφης αλεξιπτωτιστης... αλλα δες το σφαιρικα!!! θελουν το στρατο να γινει επαγγελματικος... ΕΠΟΠ ειδικο δυναμιτες πανε ελαχιστοι κ θελουν να κανουν επαγγελματικο ολο το στρατο... οι ΕΠΟΠ θελουν να ψολαρουν κ βασιζομενοι στην κ@υλα του καθενος για αλεξιπτωτα θελουν να επανδρωσουν τετοιες μοναδες

οπως επισης οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται... ποσοι αλεξιπτωτιστες ΔΕΝ ηταν βυσματα;
Επιστροφή στην κορυφή
sniper1977 Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2008
  Παράθεση sniper1977 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2008 ώρα 01:56
Δεν νομιζω οτι για να πας αλεξιπτωτα ηθελες βυσμα. Ημαρτον πια. Τι αλλο θα ακουσουμε...
Επιστροφή στην κορυφή
Krateros15 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 19/Μαρτίου/2008
  Παράθεση Krateros15 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2008 ώρα 16:27
Δεν νομίζω πως χρειάζεσαι βύσμα, απλός βάζεις την υποψηφιότητα, και θα δώσεις κάποιες αθλητικές δοκιμασίες και θα διαλέξουν αρκετά άτομα, άμα είσαι καλός θα σε πάρουν, την πρώτη φορά που θα πηδήξεις με αλεξίπτωτο θα τα κάνεις πάνω σου, μετά θα σου γίνει καθημερινή συνήθεια, θα σκέφτεσαι αχ πότε θα πέσω με αλεξίπτωτο μες την Κωνσταντινούπολη, και όταν θα δωθεί γενική επιστράτευση και θα ετιμάζεστε για να πέσετε στην πόλη και τελικά όπως και με τα Ίμια δωθεί άκυρο, θα κλαίς γιατί δεν έγινε τελικά αυτό για το οποίο εκπαιδέυτικες και το οποίο το χεις όνειρο.
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
288 MARINE Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση 288 MARINE Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Απριλίου/2008 ώρα 23:17
ποιοσ ειπε οτι στα αλεξιπτωτα δεν θελει βυσμα; οποιοσ δεν εχει παει ειδικεσ να μη μιλαει αν δε ξερει γιατι εξω απ το χωρο πολλα τραγουδια παιζονται.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 17:02
Ρε φιλε γιατι λες βλακειες; Αν δεν ξερεις καλυτερα να μην λες τιποτα. Ακομα παιρνουν αλεξιπτοτιστες, και πηραν και εμενα που ειμαι απλος φανταρος. ο καθενας λεει τιν βλακεια του.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 23:31
καλησπερα σε ολους...
θα ηθελα παρακαλω οποιος γνωριζει να μου απαντησει στην ερωτηση μου.
πριν 10 μηνες εσπασα την ανω κνημη (εξ. κονδυλο)... και μου εβαλαν 2 βιδες.
πλεον μπορω και αθλουμαι παλι... τρεξιμο, ποδηλασια, κολυμπι κλπ.
οι βιδες φαινονται αν προσεξεις το δερμα λιγακι και προεξεχουν περιπου μισο εκατοστο.
ωσ αθλητης... υπερκαλυπτω τις σωματικες ικανοτητες και προυπο8εσεις...
ειναι ομως οι βιδες αιτια να με αποριψουν για τη σχολη των αλεξιπτωτιστων;
ειναι να μπω στρατο το νοεμβριο... που και ποτε 8α πρεπει να κανω αιτηση να μπω στη σχαλ αν και εφοσον μου επιτρεπεται

ευχαριστω

Επιστροφή στην κορυφή
yandr Δες τη Λίστα
Στρατάρχης
Στρατάρχης

Μέλος από: 02/Οκτωβρίου/2003
  Παράθεση yandr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 15:33
Φίλε μου αν έχεις ακόμη τις βίδες προσωπικά το αποκλείω να σε πάρουν στους αλεξιπττιστές.

Όλα γίνονται αλλά είναι πολύ μεγάλη ευθύνη και κανένας στρατιωτικός δε νομίζω να την πάρει. Από εκεί και πέρα, θα δηλώσεις την προτίμησή σου με το που θα περάσεις την πύλη του στραυτοπέδου.

Όπου και να παρουσιαστείς.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 02:24
Ευχαριστω Στραταρχα
Επιστροφή στην κορυφή
PANOS900 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 02/Μαΐου/2008
  Παράθεση PANOS900 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 02:37
Αρχικά αποστάλθηκε από Λεωνιδας

καλησπερα σε ολους...
θα ηθελα παρακαλω οποιος γνωριζει να μου απαντησει στην ερωτηση μου.
πριν 10 μηνες εσπασα την ανω κνημη (εξ. κονδυλο)... και μου εβαλαν 2 βιδες.
πλεον μπορω και αθλουμαι παλι... τρεξιμο, ποδηλασια, κολυμπι κλπ.
οι βιδες φαινονται αν προσεξεις το δερμα λιγακι και προεξεχουν περιπου μισο εκατοστο.
ωσ αθλητης... υπερκαλυπτω τις σωματικες ικανοτητες και προυπο8εσεις...
ειναι ομως οι βιδες αιτια να με αποριψουν για τη σχολη των αλεξιπτωτιστων;
ειναι να μπω στρατο το νοεμβριο... που και ποτε 8α πρεπει να κανω αιτηση να μπω στη σχαλ αν και εφοσον μου επιτρεπεται

ευχαριστω

Γεια χαρα... Αμα τους πεις για τις βίδες, αυτόματα έχεις κοπεί.Ήταν και άλλα παιδιά στη ΣΧΑΛ με παρόμοιο πρόβλημα αλλα δεν φαινόντουσαν οι βίδες, δεν το είπαν και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Είναι στην κρίση σου αν πιστεύεις πως μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις του σχολείου με γνώμονα πάνω απο όλα την υγεία σου.
Επιστροφή στην κορυφή
asteris85 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 06/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση asteris85 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:28
καλησπερα παιδια μολις εκανα εγγραφη και φευγω το νοεμβρη! επειδη εχω μπερδευτει λιγο τι γινεται με την σχολη αλ. μονο οι μονιμοι μπορουν να πανε η οχι; Εγω εχω δηλωσει ειδικες δυναμεις. Ας απαντησει καποιος που να ξερει! ευχαριστω εκ των προτερων και... καλως σας βρηκα:)
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:13
Ακόμη πάνε έφεδροι. Μην ανησυχείς , θα σας ενημερώσουν στο κέντρο για τις τελευταίες εξελίξεις
Επιστροφή στην κορυφή
Αγήνωρ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση Αγήνωρ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:10
Μόλις γύρισα απο το ΑΤ και παρουσιάζομαι και εγώ Βόλο Πεζοναύτης. Νόμιζα πως ήταν ΕΔ αλλα αποτι είδα δεν ειναι πλέον. Είχα δηλώσει Αλεξίπτωτα οταν διέκοψα την αναβολή, θα περάσουν απο τον Βόλο να με πάρουν για αλεξίπτωτα; χ(
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 04:37
Ναι. Για ειδικές δυνάμεις γενικά. Μετά στο κέντρο ε. δ που θα πας δηλώνεις για αλεξίπτωτα κλπ...
Επιστροφή στην κορυφή
decadance Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 29/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση decadance Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2008 ώρα 22:52
Γεια σας
Καινουργιος στο φορουμ και μπραβο σας γιατι γινεται πολυ καλη δουλεια
Παρουσιαζομαι 11 νοεμβριου μεγαλο πευκο κατι που ηθελα χρονια τωρα
Εχο να κανω μια ερωτηση και παρακαλω πολυ να εχω οσο το δυνατον ποιο αξιοπιστες απαντησεις γινεται
Για να πας αλεξιπτοτιστης ποια ειναι ι ακριβη διαδικασια που περνας;
Απο οσο ξερω μετα την ορκομωσια διαλεγεις και εκτος απο αυτο χρειαζεσαι μεσον γιατι μεσον δεν... περνουν ακομα εφεδρους;
Παρακαλω αν γινετε να εχω οσο το δυνατον ποιο αξιοπιστες απαντισεις
Κ καποιες πληροφοριες σχετικα με το μεγαλο πευκο θα ειταν ευπροσδεκτες
Ευχαριστο προκαταβολικα

Επιστροφή στην κορυφή
g21ath Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση g21ath Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:57
Παρουσιαζεσαι λοιπον στο μ. Πευκο καποια στιγμη δηλωνεις αλεξιπτωτα και οταν ερθει η ωρα θα ερθουν απ την σχαλ με σταγιερακια και ψαρωτικα θα σας παρουν για τα τεστ , τα τεστ ειναι αλμα απ τον πυργο 1 mile τρεξιμο ,10 καμψεις και 10 ελξεις στο μονοζυγο αν θυμαμαι καλα , το βασικοτερο για μενα ειναι ο πυργος μην κολλησεις βουτα με την μια.
μετα γυρνας πευκο και σε ενημερωνουν μετα την ορκομοσια αν περασες.
γενικοτερα θα εχει αρκετο ψαρωμα αλλα μην μασησεις, δεν ειναι ΤΠτ.
σου ευχομαι καλη θητεια , και να σου πανε ολα καλα, να εχεις υπομονη και επιμονη.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 30>