Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 27282930>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νέος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νέος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αλεξιπτωτιστές: Κατάταξη και αθλήματα
    Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:39
Τον μπερε τον παιρεις στο ΣΠΕΝ
Επιστροφή στην κορυφή
commando Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση commando Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 16:54
Αν κοπεις αλεξιπτωτα τι γινεται; Εγω θελω ή αλεξιπτωτα ή απλος τιποτα αλλο. Μπορω να παρω μεταθεση μετα απο το κεντρο που θα ειμαι;
Επιστροφή στην κορυφή
teooyk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 07:25
Αρχικά αποστάλθηκε από Αντώνης

Φιλε teooyk σε ευχαριστω πολυ.
Κατι τελευταιο. Τον πρασινο τον παιρνω στην ορκωμοσια του Πευκου ή μετα στα Αλεξιπτωτα;
Ευχαριστω και παλι
στο πεύκο θα τον πάρεις αν έχεις ειδικότητα χελίστας και νοσοκόμος δηλαδή μετά που θα είσαι νεοσύλλεκτος και θα ορκιστείς το φύλο πορείας θα γράφει πέυκο. Αλλίως στη Μαλ όταν θα περάσεις πεν.
Επιστροφή στην κορυφή
GREEKDIVER Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2017
  Παράθεση GREEKDIVER Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 10:36
Παιδια καλησπερα χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια σας. Αν μείνω στο πευκο γιατι εχω μια " βοηθεια"..1. Αξιζει να μεινω κατα την διαρκεια της θητειας μου?.2 Εγω δεν πρεπει να δηλωσω ειδικοτητα?.3 Εγω θα κανω φιλους γιατι φανταζομαι η σειρα μου θα παει στις μοναδες και εγω θα μεινω μεσα... 4 Πω ειναι οι συνθηκες ; Σας παρακαλω οποιος ξερει να απαντησει γρηγορα γιατι πρεπει να δωσω απαντηση... Σας ευχαριστω αναμενω απαντησεις...
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 04/Μαΐου/2010
  Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 11:50
Αρχικά αποστάλθηκε από GREEKDIVER

Παιδια καλησπερα χρειάζομαι οπωσδήποτε την βοήθεια σας. Αν μείνω στο πευκο γιατι εχω μια " βοηθεια".1. Αξιζει να μεινω κατα την διαρκεια της θητειας μου; .2 Εγω δεν πρεπει να δηλωσω ειδικοτητα; .3 Εγω θα κανω φιλους γιατι φανταζομαι η σειρα μου θα παει στις μοναδες και εγω θα μεινω μεσα...4 Πω ειναι οι συνθηκες ; Σας παρακαλω οποιος ξερει να απαντησει γρηγορα γιατι πρεπει να δωσω απαντηση... Σας ευχαριστω αναμενω απαντησεις...

1. Αν εννοείς να βαλεις βύσμα για να μείνεις στο ΚΕΕΔ, όχι γιατί είναι κέντρο, άρα πολύ αγγαρεία.
2. Ειδικότητα δεν δηλώνεις, σου κάνει έκπληξη το ΓΕς, εκτός και αν έχεις βύσμα και τα έχετε κανονίσει αλλιώς...
3. Αν έχεις φίλους στη ζωή σου σαν πολίτης, θα έχεις και μέσα.
4. Όπως είπα και πιο πάνω είναι κέντρο, άρα τρέξιμο μπόλικο και αν είσαι μέσα όταν μπει η επόμενη σειρά από την δική σου θα μετανιώσεις την ώρα και την στιγμή που έβαλες βύσμα να μείνεις στο ΚΕΕΔ.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
Επιστροφή στην κορυφή
GREEKDIVER Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 17/Αυγούστου/2017
  Παράθεση GREEKDIVER Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 12:08
Κουρσαρε σε ευχαριστω πολυ... Και εγω αυτο πιστευω τι να κανω οταν δεν θα εχω την σειρα μου... Ουσιαστικα παλι απο την αρχη... Επομενως συμφωνεις για αμφιβιους και οπου με στειλουν... ;
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 01:15
Αρχικά αποστάλθηκε από GREEKDIVER

Κουρσαρε σε ευχαριστω πολυ... Και εγω αυτο πιστευω τι να κανω οταν δεν θα εχω την σειρα μου... Ουσιαστικα παλι απο την αρχη... Επομενως συμφωνεις για αμφιβιους και οπου με στειλουν... ;

Ανάλογα από που είσαι, αν είσαι από νησί εκτός της Κρήτης πάνε αμφίβιος, αν είσαι από βόρεια Ελλάδα δήλωσε ορεινός και αν είσαι από Κρήτη ή Αθήνα δήλωσε αλεξίπτωτα αν είσαι σε διαφορετική περιοχή δήλωσε όπου είναι πιο κοντά στο σπίτι σου, αλλά έχε στο νου σου ότι αν σε κόψουν από αλεξίπτωτα θα πας αμφίβιος και φυσικά υπάρχει και η ΕΛΔΥΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντώνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντώνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 21:25
Παιδια μια ερωτηση ακομη.. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια?; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα?
Απορια το εχω.
Επιστροφή στην κορυφή
_KOURSAROS_ Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Παράθεση _KOURSAROS_ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 13:34

Παιδια μια ερωτηση ακομη. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα;
Απορια το εχω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις αλεξίπτωτα χωρίς να είσαι εντός ορίων. ’ρα το βύσμα δεν μπορεί να κάνει και πολλά αν δεν περάσεις τα αθλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
Αντωνης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αντωνης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 21:58
Αυτο λεω φιλε κουρσαρε. Πως ειναι δυνατον να κοπει καποιος αν ειναι εντοε οριων. Δεν εβρισκα λογικη εξηγηση. Και η απορια δημιουργηθηκε, γιατι πραγματικα εχω διαβασει πολλα σχολια εδω μεσα περι αναγκης για βυσμα, αλλιως σε σουταρουν απο αλεξιπτωτα.

Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 03/Μαΐου/2011
  Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Σεπτεμβρίου/2017 ώρα 18:29
Αρχικά αποστάλθηκε από _KOURSAROS_

Παιδια μια ερωτηση ακομη. Παρατηρω σε αρκετα σχολια, που λενε αρκετα παλικαρια, οτι θελει βυσμα για να μπεις στα αλεξιπτωτα. Δηλαδη αν εγω στο Πευκο που παρουσιαζομαι σε μια βδομαδα, κανω τα αθληματα εντος των οριων, θα μου παραλλαξουν τους χρονους και τις επαναληψεις ή θα μου πουνε κοπηκες, ενω θα 'μαι ανετος με τα ορια; Με ποια "προφαση" να κοψουν καποιον μη βυσματια, αν ειναι εντος οριων και γενικως πραττει οσα χρειαζεται για να καταταγει στα αλεξιπτωτα;
Απορια το εχω.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπεις αλεξίπτωτα χωρίς να είσαι εντός ορίων. ’ρα το βύσμα δεν μπορεί να κάνει και πολλά αν δεν περάσεις τα αθλήματα.

Αν εχεις βυσμα μπαινεις ! Εμεις ειχαμε βυσματα !
Επιστροφή στην κορυφή
Στονεοπου Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Στονεοπου Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Οκτωβρίου/2017 ώρα 13:38
Να πανε να μπιπ τα βυσματα... Μας φαγανε την θεση... Ελεος! Φυγαμε για Α ΜΑΚ και εχει ο θεος...
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Οκτωβρίου/2017 ώρα 16:28
Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι 14/11/17 στο μεγάλο πεύκο, σκοπός μου είναι τα αλεξίπτωτα. Ο μόνος λόγος για να κοπώ είναι λόγο ματιών. Εχω 0.75 στο ενα και 1.25 στο άλλο αστιγματισμό. Αρκετά λίγο. Θα με βάλουν Ι2 Και θα φάω πακέτο απο αλεξίπτωτα; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2017 ώρα 02:17
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Καλησπέρα παιδιά. Παρουσιάζομαι 14/11/17 στο μεγάλο πεύκο, σκοπός μου είναι τα αλεξίπτωτα. Ο μόνος λόγος για να κοπώ είναι λόγο ματιών. Εχω 0.75 στο ενα και 1.25 στο άλλο αστιγματισμό. Αρκετά λίγο. Θα με βάλουν Ι2 Και θα φάω πακέτο απο αλεξίπτωτα; Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει.
Ευχαριστώ εκ τον προτέρων !

Ειναι λιγο αστειο οτι δεν μπαινετε στον κοπο να διαβασετε ΤΙΠΟΤΑ απο τα προηγουμενα μηνυματα.
Ι2 δεν εισαι εισαι κανονικα Ι1 απο σβεα μπορει να κοπεις
Επιστροφή στην κορυφή
Κώστας Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κώστας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Οκτωβρίου/2017 ώρα 12:23
Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσης μαν έχω διαβάσει τα ποιο πολλά σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ο καθένας λέει διαφορετικά. Καποιος είπε πως έχει και ένα όρια π. Χ αν έχει μυωπία κάτω απο 4μισι δεν κόβεσαι. Λες να μπαίνω να γράφω σε φόρουμ στην τύχη χωρίς να το έχω ψάξει πρώτα; Και αν με είχε καλύψει κάποια απάντηση δεν θα έγραφα στο φόρουμ. Ακόμα και η απάντηση σου αβέβαιη είναι. "από σβέα μπορεί να κοπείς"η κόβεσαι η δεν κόβεσαι λόγο ματιών. Έψαχνα μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ απάντηση από κάποιον που γνώριζε κάτι σίγουρο. Τέσπα θα μάθω εγώ ο ίδιος μόλις παρουσιαστώ. Καλή συνέχεια
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Οκτωβρίου/2017 ώρα 12:56
Αρχικά αποστάλθηκε από Κώστας

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επίσης μαν έχω διαβάσει τα ποιο πολλά σχόλια αλλά δεν έχω καταλάβει τίποτα ο καθένας λέει διαφορετικά. Καποιος είπε πως έχει και ένα όρια π. Χ αν έχει μυωπία κάτω απο 4μισι δεν κόβεσαι. Λες να μπαίνω να γράφω σε φόρουμ στην τύχη χωρίς να το έχω ψάξει πρώτα; Και αν με είχε καλύψει κάποια απάντηση δεν θα έγραφα στο φόρουμ. Ακόμα και η απάντηση σου αβέβαιη είναι. "από σβέα μπορεί να κοπείς"η κόβεσαι η δεν κόβεσαι λόγο ματιών. Έψαχνα μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ απάντηση από κάποιον που γνώριζε κάτι σίγουρο. Τέσπα θα μάθω εγώ ο ίδιος μόλις παρουσιαστώ. Καλή συνέχεια

Φιλε αλεξιπτωτιστης ημουν, προσφατα απολυθηκα.
Αν μπεις στο site του στρατου θα δεις οτι κανονικα θελει οπτικη οξυτητα 8/10 χωρις γυαλια στο καθε ματι.
Αυτο σε μειωπια ειναι λιγοτερο απο 1 βαθμο σε καθε ματι.
Αλλα εξαρταται απο τον γιατρο κιολας.
Σειρα μου κοπηκε που ειχε συνολο 2.5 βαθμους μειωπια και στο επομενο σβεα αντιστοιχο περιστατικο εγινε δεκτος κανονικα.
Οποτε αν εισαι οριακα μπορει και να περασεις.
Αν εχεις μεγαλο βαθμο μειωπιας κοβεσαι σιγουρα
Επιστροφή στην κορυφή
teooyk Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 01/Οκτωβρίου/2016
  Παράθεση teooyk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2017 ώρα 23:19
Αρχικά αποστάλθηκε από Vessty

Αν μπεις στο site του στρατου θα δεις οτι κανονικα θελει οπτικη οξυτητα 8/10 χωρις γυαλια στο καθε ματι.
Σειρα μου κοπηκε που ειχε συνολο 2.5 βαθμους μειωπια και στο επομενο σβεα αντιστοιχο περιστατικο εγινε δεκτος κανονικα.

τι σειρά και σβέα ήσουν γιατί και εγώ απολύθηκα προσφατα.
Επιστροφή στην κορυφή
Vessty Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Παράθεση Vessty Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2017 ώρα 14:47
Αρχικά αποστάλθηκε από teooyk

Αρχικά αποστάλθηκε από Vessty

τι σειρά και σβέα ήσουν γιατί και εγώ απολύθηκα προσφατα.

346-371
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 27282930>