Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Επαγγελματική σταδιοδρομία στο στρατό
    Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 01:38
Να προσθέσω στο τελευταιο μηνυμα:
το 2003 που ελεγα να δωσω για ΣΣΕ, έκανα παρέα με έναν υπολοχαγό υλικοπόλεμο.
αυτός λοιπόν μου πρότεινε ΣΥΔ αντί για ΣΣΕ.
εγώ βέβαια με το ξερό και ηλίθιο κεφάλι μου, ήθελα ΣΣΕ-> Όπλα-> Πεζικό για να γίνω μια μέρα... Αντιστράτηγος! (τέτοια μούρλα λέμε... )
και φυσικά δεν ήθελα να ακούσω για καμία σχολή υπαξκων.
Μου ειπε τα καλύτερα για τη ΣΥΔ, και για συνθήκες εργασίας αλλά και για μεταθέσεις.

Επιστροφή στην κορυφή
Ξενοφών Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 02/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Ξενοφών Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 03:07
Φιλε μου εγω θα σε ρωτησω γιατι θες να μπεις στον στρατο;
εισαι 17 χρονων πιστεψε με ειναι δυσκολο να εχεις αποφασισει σωστα!:(
Εαν θες να με ακουσεις να πας καπου που να μπορεις να πεις πως ακομα και να ισχύουν τα χειροτερα στην σχολη και κυριως στην δουλεια (20 χρονια τουλαχιστον θα δουλευεις) να γουσταρεις και να αντεχεις να πας! Εαν το κανεις αυτο σημαινει πως πας εκει γιατι το γουσταρεις και οχι πως θα εξασφαλιστεις μην ξεχνας οτι ο στρατος εχει ως μελημα την προστασια του εθνους οχι την εξασφαλιση καποιων ατομων.
Τωρα εστω πως το θες πραγματικα θα σου πω ενα μυστικο στο μηχανογραφικο βαλε τις σχολες με την σειρα προτιμησης και οχι με την πιθανοτητα ενταξης διοτι πολλα γινονται και καλυτερα να τις βαλεις να μην περασεις παρα να μην τις βαεις και να την πατησεις
Επιστροφή στην κορυφή
Dargal Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 17/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Dargal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 04:15
Αρχικά αποστάλθηκε από Nassos

Κοίτα ChrPat, εάν θές να πάς στις Ένοπλες Δυνάμεις για τη γρήγορη αποκατάσταση, θα σου έλεγα να αλλάξεις γνώμη.

’ποψη μου είναι πήγαινε πρώτα Στρατό σαν φαντάρος, δες πώς είναι τα πράγματα και μετά επέλεξε. Θα είσαι κάπως "ψαγμένος" και προετοιμασμένο και όχι ένα αθώο ψαράκι που μπαίνει σε Στρατιωτική Σχολή.

Ρε παδια ανεφερα και προηγουμενως, πως δεν με ενδιαφερουν οι στρατ. Σχολες ΜΟΝΟ για την αποκατασταση. Προς θεου... Ισα ισα και ευπορος να ημουν. Πιστευω την ιδια επιλογη θα εκανα.
Απλα προσπαθω συμφωνα με τις επιλογες που εχω, να βρω την πιο συμφερουσα και την πιο ιδανικη ως προς τις απαιτησεις και τις τωρινες καταστασεις.
Αν ηθελα λεφτα, θα πηγαινα σε κανενα Εμπορικο Ναυτικο... Εκει να δεις χρημα.

Αλλα οπως προειπα, η γρηγορη αποκατασταση ειναι απλα ενα συν. Οχι ο μοναδικος λογος
Επιστροφή στην κορυφή
Dargal Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Dargal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 04:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανθλχος

Να προσθέσω στο τελευταιο μηνυμα:
το 2003 που ελεγα να δωσω για ΣΣΕ, έκανα παρέα με έναν υπολοχαγό υλικοπόλεμο.
αυτός λοιπόν μου πρότεινε ΣΥΔ αντί για ΣΣΕ.
εγώ βέβαια με το ξερό και ηλίθιο κεφάλι μου, ήθελα ΣΣΕ-> Όπλα-> Πεζικό για να γίνω μια μέρα... Αντιστράτηγος! (τέτοια μούρλα λέμε... )
και φυσικά δεν ήθελα να ακούσω για καμία σχολή υπαξκων.
Μου ειπε τα καλύτερα για τη ΣΥΔ, και για συνθήκες εργασίας αλλά και για μεταθέσεις.

Πιασμενος απο το εν λογω αποσπασμα, θα ηθελα να ρωτησω γενικα στην αεροπορια και στο πεζικο, βασει ποιων κριτηριων ανεβαινεις αξιωμα; Π. Χ. Ξερω πως στην αεροπορια ανεβαινεις ανα καποια καθορισμενα χρονια. Αλλα για παραδειγμα, στα ανωτατα αξιωματα, παιζουν ρολο βυσματα η ποιας πολιτικης ιδεολογιας εισαι;
Επιστροφή στην κορυφή
ILARXOS Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση ILARXOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Μαρτίου/2009 ώρα 05:07
Εννοειται!
απλά, το μεγιστο που φτανεις στα σωματα (ΤΧ, ΥΠ, ΕΜ) ειναι υποστρατηγος
επισης εχουμε πχ στη ΣΝΔ, μάχιμους και μηχανικους. Απο αυτους υψηλοτερα φτανουν οι μαχιμοι.

Επιστροφή στην κορυφή
Dargal Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Παράθεση Dargal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2009 ώρα 03:06
Μεταξυ Πυροσβεστικο Σωμα (και ισως με τη δυνατοτητα για Ανθυποπυραγων) και ΣΜΥ, τι θα διαλεγατε;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2009 ώρα 03:54
Αρχικά αποστάλθηκε από ChrPat

Μεταξυ Πυροσβεστικο Σωμα (και ισως με τη δυνατοτητα για Ανθυποπυραγων) και ΣΜΥ, τι θα διαλεγατε;

Νομιζω πως θα επελεγα χαλαρα την πυροσβεστικη φιλε μου και στην πορεια ως στελεχος θα εδινα για την ανθυποπυραγων.
Επιστροφή στην κορυφή
kallitexnis Δες τη Λίστα
Στρατοπεδάρχης
Στρατοπεδάρχης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2008
  Παράθεση kallitexnis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2009 ώρα 03:18
Καθένας έχει την άποψή του. Ωφείλω να την αποδεκτώ αλλά όχι να την ενστερνιστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Xalvas7 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 08/Μαΐου/2009
  Παράθεση Xalvas7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 17:57
Συμφωνω μαζι σου
Επιστροφή στην κορυφή
jimmy23 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Απριλίου/2009
  Παράθεση jimmy23 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαΐου/2009 ώρα 00:16
Υπαρχουν πεδια που τις γουσταρουν τις στρατιωτικες σχολες και κατα την γνωμη μου οσοι πανε μονο για τα λεφτα σηγουρα δεν την βγαζουν την σχολη
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Μαΐου/2009 ώρα 18:46
Παιδιά θα σας δώσω μια συμβουλή και βάλτετην καλά στο μυαλλό σας όποιος έχει θέληση και όρεξη τίποτα δεν είναι δύσκολο με προσπάθεια αρκεί να του αρέσει αυτό που κάνει και να έχει αρχίδια αλλιώς ας κάτσει σπιτάκι του... Όσο για τις γυναίκες που μπαίνουν στρατιωτικές σχολές καλύτερα να μην το συζητήσουμε γιατί είναι μεγάλη μαλακία να ποιάνουν οι περισσότερες τα γραφεία και ένας που κοντεύει να τελιώσει να μην ξέρει τι να κάνει αν δεν είναι ικανές τον πούλοοοοοοοοοοοο γιατί λίγες είναι ικανές οι άλλες πήγαν για τα λευτά και για καμια πούτσα :P... Εσείς τι λέτε;
Επιστροφή στην κορυφή
HellenicEagle Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 04/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση HellenicEagle Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Μαΐου/2009 ώρα 17:26
Συμφωνώ με τον ταξίαρχο-Δ. Υ. Κ, πιστεύω πως θα ήταν πολύ πιο καλά στην πυροσβεστική
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιουνίου/2009 ώρα 04:23
Πω πω πω πω πως τα λες! ε βεβαια! αφου οι γυναικες ηταν και θα ειναι αρχηγοιιιιιιιιιι!
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 01:24
Θα παω τριτη λυκειου και δεν ξερω τι να σπουδασω νηπιαγωγος η στρατιωτικες σχολες; Τι με συμβουλευεισ;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 01:27
Οι στρατιωτικες σχολες εχουν 1000 διαφορετικα αντικειμενα, ενω ο νηπιαγωγος 1 συγκεκριμενο, τι σε ενδιαφερει εσενα;
Υπαρχει στρατιωτικη σχολη που μπορεις να γινεις γιατρος η δικηγορος η οικονομολογος υπαρχει σχολη για να γινεις καπετανιος σε πολεμικα πλοια αλλη για να γινεις πιλοτος... Εσυ αποφασιζεις...
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 01:28
Καμμια σχεση το ενα με το αλλο. Εσυ αποφασιζεις
Επιστροφή στην κορυφή
LeeroyJenkins Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 25/Αυγούστου/2009
  Παράθεση LeeroyJenkins Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2009 ώρα 05:42
Γειά σας παιδιά.

Τελειώνω από τη σχολή μου (Υπολογιστικά συστήματα ΤΕΙ Πειραιά) και σύντομα μπαίνω για το μεταπτυχιακό μου.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά το μεταπτυχιακό μου ενδιαφέρομαι για μόνιμος στον στρατό ποιές θα ήταν οι επιλογές μου;
Δεν ενδιαφέρομαι για ΕΠ. ΟΠ ή κάτι τέτοιο. Θα με ενδιάφερε αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποιο σώμα όπου θα μπορώ να ασχοληθώ πάνω στο αντικειμενό που σπούδασα (μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).
Μπορείτε να μου πείτε τι επιλογές έχω και να μου δώσετε πληροφορίες πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2009 ώρα 05:54
Αρχικά αποστάλθηκε από LeeroyJenkins

Γειά σας παιδιά.

Τελειώνω από τη σχολή μου (Υπολογιστικά συστήματα ΤΕΙ Πειραιά) και σύντομα μπαίνω για το μεταπτυχιακό μου.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι, αν μετά το μεταπτυχιακό μου ενδιαφέρομαι για μόνιμος στον στρατό ποιές θα ήταν οι επιλογές μου;
Δεν ενδιαφέρομαι για ΕΠ. ΟΠ ή κάτι τέτοιο. Θα με ενδιάφερε αν υπάρχει η δυνατότητα για κάποιο σώμα όπου θα μπορώ να ασχοληθώ πάνω στο αντικειμενό που σπούδασα (μηχανικός ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων).
Μπορείτε να μου πείτε τι επιλογές έχω και να μου δώσετε πληροφορίες πάνω στο θέμα;

Ευχαριστώ.

Δυστυχώς αδερφέ μόνο σαν εποπ μπορείς να σταδιοδρομήσεις πλέον, ο τομέας στον οποίο έχεις σπουδάσει είναι απο τους τελευταία αναπτυσσόμενους στο στρατό, το σώμα έρευνας και πληροφορικής...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  12345 6>