Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ - Ομάδες Υποβρυχίων Καταστροφών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
σοφια Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση σοφια Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ - Ομάδες Υποβρυχίων Καταστροφών
    Αποστολή: 15/Ιουλίου/2008 ώρα 19:10

θα ηθελα να με ενημερωσετε για το ποιοι ειναι οι εκπαιδευτες ουκ

Επιστροφή στην κορυφή
H4nnibal Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 16/Απριλίου/2008
  Παράθεση H4nnibal Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουλίου/2008 ώρα 01:26
Ονόματα και διευθύνσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2008 ώρα 00:48
Απο οσο θυμαμαι πρεπει να ειναι ακομα ο Μπαμπης ο σουγιας,
ο Νικος ο πεταλουδας και ο Γιαννης ο τρισαγιος... οι υπολοιποι εχουν παρει μεταθεση
Επιστροφή στην κορυφή
DM90 Δες τη Λίστα

Μέλος από: 23/Μαρτίου/2008
  Παράθεση DM90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιουλίου/2008 ώρα 10:01

Επιστροφή στην κορυφή
jorz Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση jorz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 21:39
Παιδια σρ λιγο, μια ερωτηση... Ποιες ειναι ασκησεις για τα ΟΥΚ; Τις θελει ενας κολλητος μ... Οσο πιο συντομα ΑΝ γινετε! Θα σας ευγνωμονω! Ευχαριστω εκ των προτερων

Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 22:39
Αρχικά αποστάλθηκε από jorz

Παιδια σρ λιγο, μια ερωτηση... Ποιες ειναι ασκησεις για τα ΟΥΚ; Τις θελει ενας κολλητος μ... Οσο πιο συντομα ΑΝ γινετε! Θα σας ευγνωμονω! Ευχαριστω εκ των προτερων

Δες βίντεο στο Youtube που δείχνει τα προκαταρκτικά BUDs των Αμερικανών SEALs.

Εκεί μπορε'ις να βρεις και 3-4 βίντεο με έναν Έλληνα βατραχάνθρωπο που περνάει το στίβο μάχης στη βάση των ΟΥΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
TheFasm4 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2009
  Παράθεση TheFasm4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2009 ώρα 04:40
Ψήθηκα άσχημα...
Επιστροφή στην κορυφή
TheFasm4 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση TheFasm4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2009 ώρα 03:43
Ε άντε, τι περιμένουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
TheFasm4 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Παράθεση TheFasm4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Μαΐου/2009 ώρα 16:25
Καλώς, καλή τύχη σου εύχομαι τότε (αν και δεν παίζει να είναι θέμα τύχης).
Εγώ πρέπει να τελειώσω το Λύκειο πρώτα και μετά.
Επιστροφή στην κορυφή
stellios Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 21/Αυγούστου/2009
  Παράθεση stellios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 17:04
Γεια σας και απο μενα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που αφορα κυριος τους παλιους. Ποτε ξεκινισαν τα Ο. Υ. Κ και ποιο ητανε το πρωτο σχολειο. Θα σας ειμαι εβγομον αν ξερει καποιος να μου πει.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Αυγούστου/2009 ώρα 18:35
Αρχικά αποστάλθηκε από stellios

Γεια σας και απο μενα. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση που αφορα κυριος τους παλιους. Ποτε ξεκινισαν τα Ο. Υ. Κ και ποιο ητανε το πρωτο σχολειο. Θα σας ειμαι εβγομον αν ξερει καποιος να μου πει.
Φίλε μου θα σου απαντήσω παρόλο που είμαι και εγώ μικρός (20). Ο πρώτος Έλληνας ΟΥΚΑΣ μας ήρθε από HΠΑ. Εκεί τον είχαμε στείλει για εκπάιδευση στις αρχές της δεκαετίας του 1950 λίγο μετά την ένταξη μας στο ΝΑΤΟ. Στο σχολείο που είχε πάει ο πρώτος Έλληνας ήταν των αντίστοιχων αμερικάνικων μονάδων βατραχανθρώπων (οι γνωστοί SEALS). Λοιπόν στο σχολείο εκείνο συμμετείχαν Αμερικάνοι, Ολλανδοί και ο Έλληνας. Το τερμάτησαν περίπου 10 άτομα από τους τουλάχιστον 200 που ήταν Στην αρχή (ίσως και παραπάνω). Τους βγάζαν τη ψυχή στα πιο κρύα και ζεστά μέρη των ΗΠΑ. Από Αλάσκα μέχρι έρημο. Ειδικά στη hellweek είχαν κοιμηθεί περίπου 12 ώρες συνολικά αλλά σε μισάωρα ή το πολύ μίας ώρας και ένος τέταρτου. Όταν πήρε το πτυχίο του υποβρύχιου καταστροφέα ο δικός μας και επέστρεψε από Το ΓΕΝ Βγήκε ανακοίνωση στο ναύσταθμο και όπου αλλού υπήρχαν ναυτικές μονάδες που ζητούσαν εθελοντές. Παρουσιάστηκαν Περίπου 150 ναυτάκια (από ’λλους κλάδους δεν υπήρξε ενδιαφέρον στη πρώτη προκήρυξη εθελοντών) Με το χαμόγελο στα χείλη αλλά ούτε ένας δεν πήρε πτυχίο. Στη συνέχεια αρχίσαμε να φτιάχνουμε Σιγά σιαγά με κάθε φουρνιά τα ΟΥΚ. Ενας Μέχρι 7 στη κάθε φουρνιά επιτύγχαναν όχι επειδή είχαν χαμηλώσει τα όρια φυσικά. Μέχρι σήμερα το Όρια είναι υψηλά και αυξάνονται όποτε απαιτείται. Η "αράχνη" Εκπαιδεύσεως της ΔΥΚ αν την δεις από κοντά στο στίβο μάχης θα τρομάξεις. Είναι πανύψηλη. Από τις πιο ψηλές στο ΝΑΤΟ.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:54
Παιδια θελω να μαθω αν μπορειται να μου πειτε ποτε ειναι η ακριβης ημερομηνια που μπαινουν για εκπαιδευση στα ο. Υ. Κ... Ευχαριστω...
Επιστροφή στην κορυφή
Nicolas_mk2 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση Nicolas_mk2 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:56
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24

Παιδια θελω να μαθω αν μπορειται να μου πειτε ποτε ειναι η ακριβης ημερομηνια που μπαινουν για εκπαιδευση στα ο. Υ. Κ... Ευχαριστω...

Ποτε ξεκιναει το επομενο σχολειο εννοεις;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:57
Το επόμενο σχολείο ξεκινάει τον φεβρουάριο.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 13:59

Ναι αυτο εννοω... εχω ακουσει οτι ειναι γυρω στα τελη σεπτεμβρη αν αληθευει... μπορουμε να μαθουμε ποτε κ τιι ωρα;

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 14:22
Παιδια ας μου πει καποιος ποτε ειναι... ειναι μεγαλη αναγκη...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 14:45
Αρχικά αποστάλθηκε από ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24

Παιδια ας μου πει καποιος ποτε ειναι... Ειναι μεγαλη αναγκη...

Παρε ενα τηλεφωνο στη ΔΥΚ να σου πουν ακριβως...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 15:32
Ξερεις που θα το βρω το τηλεφωνο;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 11>