Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΛΟΚ vs Πεζοναύτες

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Γιάννης 94Γ/575ΤΠΝ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιάννης 94Γ/575ΤΠΝ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΛΟΚ vs Πεζοναύτες
    Αποστολή: 01/Μαΐου/2006 ώρα 04:56

Από που και ως που από πλευράς δυσκολίας οι Πεζοναύτες είναι το πιο εύκολο σώμα στις ΕΔ του Στρατού Ξηράς;

Οι ασκήσεις είναι ίδιες, εκτός από τις πτώσεις σου αλεξιπτωτιστές, αλλά βέβαια και οι αυτοί δεν κάνουν αποβάσεις. (αν δεν τις έχεις ζήσει δεν τις καταλαβαίνεις!)

Σε κάθε περίπτωση στις περισσότερες διασυμαχικές ασκήσεις του ΝΑΤΟ στέλνουν Πεζοναύτες, φαντάζομαι αυτό κάτι σημαίνει.

Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2010 ώρα 17:35
Και κατι τελευταιο... Απο αποψη μαχητικής αξιας ποιοι ειναι ανώτεροι; ΛΟΚ ή Πεζοναύτες; Εαν μμω πεζοναυτης τον Μαιο που θα παρουσιάστω; Βόλο ή Αυλώνα ή Μ. Πεύκο;(ειχα δηλώσει πεζοναύτης στο περιοδεύον το 2004)
Επιστροφή στην κορυφή
paris1810 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 18/Ιουλίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση paris1810 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιανουαρίου/2010 ώρα 21:46
Αρχικά αποστάλθηκε από ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Και κατι τελευταιο... Απο αποψη μαχητικής αξιας ποιοι ειναι ανώτεροι; ΛΟΚ ή Πεζοναύτες; Εαν μμω πεζοναυτης τον Μαιο που θα παρουσιάστω; Βόλο ή Αυλώνα ή Μ. Πεύκο;(ειχα δηλώσει πεζοναύτης στο περιοδεύον το 2004)
Οχι, δε παιζει τιποτα τετοιο. Τους Πεζοναυτες πηγαν να τους βγαλουν εκτος Ειδ. Δυναμεων λογω. Καλου στον εγκεφαλο. Αφου γουσταρεις να φορεσεις τον τιμημενο πρασινο μπερε, χωρις σκεψη και φοβο, καντο! Οταν ειχα παρουσιαστει στους Πεζοναυτες το Μαιο του '08, με ειχαν καλεσει στο 505 Τ Π/Ν στο Βολο. Τωρα ακουσα ομως οτι σταδιακα το 505 Τ Π/Ν το μετατρεπουν απο Κεντρο Εκπαιδευσης σε κανονικο Ταγμα Κρουσεως (οπως τα 521 Τ Π/Ν και 575 Τ Π/Ν), οποτε ειναι πιθανο να παρουσιαστεις και Μ. Πευκο (οπως γινοταν παλια). Τωρα οσο αφορα το ποιοι ειναι πιο μαχιμοι, Καταδρομεις η' Πεζοναυτες, αυτο ειναι λιγο δυσκολο να το πεις με σιγουρια καθως, οπως γραφω και λιγο πιο πανω, εχουν διαφορετικο ρολο/φιλοσοφια/αποστολη.
Επιστροφή στην κορυφή
ohhh nooo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ohhh nooo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2010 ώρα 22:56

Μετάνοιωσα που δεν δήλωσα πεζοναυτής, γιατι ακουσα Οτι στην Αυλώνα είναι γαμάτα. Δυστηχώς πήγα καταδρομέας είμαι στην Β΄ Μοιρα στην Ναουσα και έχει τρέξιμο...

Επιστροφή στην κορυφή
Πεζοναυτης ! Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πεζοναυτης ! Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Μαρτίου/2010 ώρα 18:44
Μην στενοχωριέσαι καλά είσαι στη Β' ΜΚ. Η Αυλώνα έχει αρκετό τρέξιμο, εκπαίδευση, εμπλοκή και αναβολή. Έχω υπηρετήσει στο 575 και ξέρω τί λέω. Απολύομαι 18 Μαρτίου.

Θαρσείν Χρή Παντού και Πάντα...
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιαννης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Αυγούστου/2010 ώρα 02:41
Γεια σας μαγκες θελω να καταταγω η στους πεζοναυτες η στους καταδρομεις που μου νομιζετε οτι ειναι πιο καλα
Επιστροφή στην κορυφή
kwstas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kwstas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Αυγούστου/2010 ώρα 01:51
Καλησπερα παιδια, ειχα δηλωσει αρχικα για πεζοναυτης, αλλα μετα απο όριμη σκεψει αποφάσισα, μεσα στον αυλωνα να δηλώσω καταδρομέας για λόγους αποστασης απο την οικία μου δηλαδη με μια επιδίωξη για μετάφεση στην Δράμα. Αν και αυτο το ενδεχόμενο ηταν 50-50, αλλα μετά απο όσα διαβασα για την εκπαίδευση των πεζοναυτων, θα ελεγα οτι δεν εμεινα και τοσο ενθουσιασμενος. Και η ερώτηση είναι: Αξίζει να το κανω ή οχι;
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosPZN Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2010
  Παράθεση GiorgosPZN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 18:42
Παιδια με αυτα που ακουω ξενερωνω. Εχω δηλωσει πεζοναυτης. Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα οταν παρουσιαστω να δηλωσω να παω Μ. Πευκο; Ξερω οτι αν εισαι πεζικο και θες να πας ε. Δ. Περνανς τις δοκιμασιες. Τις περνας ομως και για να πας απο ενα σωμα ε. Δ. Σε αλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 15/Ιουλίου/2010
  Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 18:45
Αρχικά αποστάλθηκε από GiorgosPZN

Παιδια με αυτα που ακουω ξενερωνω. Εχω δηλωσει πεζοναυτης. Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα οταν παρουσιαστω να δηλωσω να παω Μ. Πευκο; Ξερω οτι αν εισαι πεζικο και θες να πας ε. Δ. Περνανς τις δοκιμασιες. Τις περνας ομως και για να πας απο ενα σωμα ε. Δ. Σε αλλο;
Αν σε ενδιαφερουν τα μορια πηγενε Πευκο γιατι οι πεζοναυτες μπαινοβγαινουν στο συστημα των μοριων αν και ολοι τους θεωρουν ε. Δ και ειναι
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosPZN Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση GiorgosPZN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 18:58
Δεν αναφερομε μονο στα μορια αλλα και στο επιπεδο Εκπαυδευσης.
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 19:03

Δεν αναφερομε μονο στα μορια αλλα και στο επιπεδο Εκπαυδευσης.
προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αμα θελεις καλο επιπεδο εκπαιδεσης πρεπει να περασεις απο την σχ. Αλ
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosPZN Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση GiorgosPZN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 19:20
Εσυ σε θεμα εκπεδαυσης τι θα μου προτεινες; ΛΟΚ-ΜΑΚ ή ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ;
Επιστροφή στην κορυφή
Hyper Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση Hyper Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 19:24
Χαλαρα λοκ.
Επιστροφή στην κορυφή
GiorgosPZN Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ

Παράθεση GiorgosPZN Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 19:27
Ωραιος ρε φιλαρακι ευχαριστω ;)
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Μέλος από: 28/Ιουνίου/2010
  Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Αυγούστου/2010 ώρα 19:53

Εσυ σε θεμα εκπεδαυσης τι θα μου προτεινες; ΛΟΚ-ΜΑΚ ή ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ;
Αν σου αρεσει η θαλασσα ΜΑΚ
Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 01:55

Αρχικά αποστάλθηκε από joeyj

Αρχικά αποστάλθηκε από asimike

Πεζοναυτες=γιωταδες. Η ταπεινη μ γνωμη (στους εφεδρους παντα)
δεν νομιζω και γιωτδες.. εγω εχω εναν κολλητο μεσα κ μου λεει οτι μια χαρα κουραση τραβανε... εσεις εχετε υπηρετησει πεζοναυτες η ετσι τα λετε; γιατι εχει διαγορα.. ας γραψει ενας πεζοναυτης να μας πει την γνωμη του...

Γενικα υπαρχει μια φαγουρα μεταξυ Καταρομεων και Πεζοναυτων οποτε μην το παρεξηγεις...

Επιστροφή στην κορυφή
fideas emk Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 04/Δεκεμβρίου/2009
  Παράθεση fideas emk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 02:24

πεστα ρε 297αρι. Αν κι εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με τις νεροκοτες.. Περα απο την πλακα θεωρω οτι κανουν οτι και εμεις. Και επειδη οσοι ξερουν λενε οτι ειναι θεμα διοικητη, λοχαγων κτλ μπορει να εχουν και ποιο δυσκολα ταγματα απο καποιες μοιρες.. Παντως να πω οτι αυτη η κοντρα δε σταματαει μονο στους φανταρους. Επεκτεινεται και στους μονιμους καμια φορα...

Επιστροφή στην κορυφή
297ΙΜΑΚ Δες τη Λίστα
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης

Παράθεση 297ΙΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 02:36

Αρχικά αποστάλθηκε από fideas emk

πεστα ρε 297αρι. Αν κι εγω προσωπικα ποτε δεν ειχα προβλημα με τις νεροκοτες..

Κατσε γιατι αν θυμαμαι καλα εσεις ησασταν οι τσοπανηδες εμεις οι νεροκοτες, οι πουλαδεροι κοτοπουλα και οι GRMarines και κατι τρεχει στα γυφτικα παπιες σωστα?

Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 4>