Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
nick33alex Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 22/Οκτωβρίου/2014
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση nick33alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις
    Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 13:29
D.Y.K ειμαι σιγουρος οτι θα με βρισεις κ θα σου ανεβει η πιεση. αλλα δ βρισκω που αλλου να ρωτησω και εχω διαβασει ολα τα ποστ... , του σαιτ. απο σεπτεμβρη διαβαζω σιγα σιγα. καθε μερα. ας ρωτησω εδω που δ βρηκα καπου αλλου. η σειρα του γεναρη. που μπαινω κ εγω 28 στο πευκο. 336. Εφοσον περνει μπερε λογικα, πρωτα ο θεουλης, μεσα μαρτιου. θα παρελασουμε μερικα ατομα απο εμας την 25η. Η' οι προηγουμενη εσσο, μονο; ! ; ρωτω γιατι θελω πολυ. φιλικα παντα και συγνωμη. Για το ακυρο!
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Ιανουαρίου/2015 ώρα 16:49
Αρχικά αποστάλθηκε από nick33alex

D.Y.K ειμαι σιγουρος οτι θα με βρισεις κ θα σου ανεβει η πιεση. Αλλα δ βρισκω που αλλου να ρωτησω και εχω διαβασει ολα τα ποστ... , του σαιτ. Απο σεπτεμβρη διαβαζω σιγα σιγα. Καθε μερα. Ας ρωτησω εδω που δ βρηκα καπου αλλου. Η σειρα του γεναρη. Που μπαινω κ εγω 28 στο πευκο.336. Εφοσον περνει μπερε λογικα, πρωτα ο θεουλης, μεσα μαρτιου. Θα παρελασουμε μερικα ατομα απο εμας την 25η. Η' οι προηγουμενη εσσο, μονο; ; Ρωτω γιατι θελω πολυ. Φιλικα παντα και συγνωμη. Για το ακυρο!

Καλά κάνεις και ρωτάς αλλά σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω αυτή την στιγμή μιας και εξαρτάται από την τότε δύναμη των λόχων και φυσικά την επιθυμία του Διοικητή της οποιασδήποτε μονάδας και αν υπηρετείς εκείνη την περίοδο για την συγκρότηση των ουλαμών.

Λογικά όμως σε όποια μονάδα και αν υπηρετείς θα έχεις την τιμή και την ευκαιρία να παρελάσεις και εσύ την 25η Μαρτίου όπως και τα περισσότερα παιδιά.

Να είσαι καλά και καλή θητεία να έχεις κομάντο
Επιστροφή στην κορυφή
tsad92 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 24/Φεβρουαρίου/2015
  Παράθεση tsad92 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2015 ώρα 20:44
Η εκπαίδευση στα λοκ πόσο κρατάει;
Επιστροφή στην κορυφή
freebil Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2014
  Παράθεση freebil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2015 ώρα 19:59
Παιδια καλησπέρα. Γνωριζει κανεις αν η εκπαιδευση και οι ασκησεις γινονται με τα αρβυλα ή μπορείς να βαλεις αθλητικα;
Επιστροφή στην κορυφή
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 19/Οκτωβρίου/2011
  Παράθεση Avatar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2015 ώρα 21:03
’ρβυλα εννοείται, μόνο η γυμναστική μπορεί να γίνει με αθλητική ενδυμασία
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Επιστροφή στην κορυφή
freebil Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2014
  Παράθεση freebil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2015 ώρα 21:10
Ευχαριστω για την απαντηση. Γυμναστικη τι εννοεις; Το πρωινο τρεξιμο και τις καμψεις, ελξεις κλπ;
Επιστροφή στην κορυφή
Soap Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 11/Μαΐου/2015
  Παράθεση Soap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2015 ώρα 22:30
Ναι αυτό εννοεί αλλά μη το θεωρείς κι απίθανο να σας πουν να φορέσετε άρβυλο και παραλλαγή... Εμείς στο Τ/ΠΕΝ τρέχαμε με αρβυλάκι, παραλλαγή και κοντομάνικο μπλουζάκι παραλλαγής από πάνω
Επιστροφή στην κορυφή
Soap Δες τη Λίστα
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής

Μέλος από: 11/Μαΐου/2015
  Παράθεση Soap Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Μαΐου/2015 ώρα 22:33
Αν εννοείς τη βασική εκπαίδευση ώστε να πάρεις το πράσινο μπερέ (κοινώς Τ/ΠΕΝ) συνήθως 3 εβδομάδες, σπανίως αλλά ΠΟΛΥ σπανίως όμως μπορεί να διαρκέσει και 4 αντί για 3 εβδομάδες
Επιστροφή στην κορυφή
Αγγελος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αγγελος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 18:24
Ειμαι 15. Μεχρι να δηλωσω για Ε. Δ. (ΛΟ. Κ./Λ. Ο. Κ.) θα εχω παρει μαυρη ζωνη στο παγκρατιον. Παιρνω 25-30 καμψεις 30+κοιλιακους.50% ταχυτητα τρεξιμο αντεχω πολυ ωρα και κανω πεζοπορεια/τεξιμο στο βουνο (Ολυμπος) απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου... Και συνεχιζω να γινομαι καλυτερος. Κανω για ΛΟΚ ;
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Δεκεμβρίου/2015 ώρα 21:47
Καλός είσαι μήν ανησυχείς, συνέχισε
Επιστροφή στην κορυφή
RyderSku Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση RyderSku Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2016 ώρα 19:42
Εγω φιλε βγαζω 20 ελξεις ανοιχτες και με λαμα στο χερι.
Επιστροφή στην κορυφή
Λοκατζής Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Λοκατζής Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Αυγούστου/2016 ώρα 21:55
Καλησπέρα
Θέλω να ρωτήσω αν αξίζει κανείς να υπηρετήσει στις ΕΔ ως Λοκατζής έχω ακούσει ότι η εκπαίδευση τους είναι αρκετά απαιτητική και πως ο κύριος σκοπός της είναι να κάνει σκληρούς μαχητές (όποιος γνωρίζει λεπτομέρειες ας μου τις πει).
Πόσο διαρκεί η εκπαίδευση των Λοκατζήδων στο ΚΕΑΠ και μετά πως συνεχίζουν την εκπαίδευση τους μέχρι την ήμερα της απόλυσης γιατί έχω ακούσει πως στις ΕΔ μέχρι και την τελευταία μέρα της απόλυσης σου κάνεις ασκήσεις, αγκαρίες κτλπ.
Τι γνώσεις αποκτά ένας Λοκατζής σε σχέση πάντα με τον ορεινό αγώνα αλλά και όχι μόνο;
Είναι αλήθεια πως οι Λοκατζήδες κάνουν ειδική εκπαίδευση στο πώς να αντιστέκονται σε μια ανάκριση από τον εχθρό;
Τι ειδικότητες υπάρχουν και πόσο χρόνο χρειάζεται για να τις αποκτήσεις;
Οι Λοκατζήδες αν δεν κάνω λάθος χωρίζονται σε ομάδες 8-10 άτομα. Οι ομάδες αυτές κάνουν διάφορες ασκήσεις πάνω στο βουνό όπως για παράδειγμα περιπολίες, διαβίωση, καταρρίχηση-αναρρίχηση κτπλ;
Τα μέσα που χρησιμοποιούνται για την μεταφορά τους από το κέντρο στο σημείο εμπλοκής είναι Επίγεια η χρησιμοποιούν και πτητικά μέσα;

Αυτά
Ελπίζω να μην σας κούρασα
Επιστροφή στην κορυφή
rambo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rambo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Οκτωβρίου/2016 ώρα 00:22
Στην θητεια στις ειδικές δυνάμεις κάνουν ανταρτοπολεμο;
Επιστροφή στην κορυφή
rambo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rambo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2016 ώρα 00:15
Ξερει κανενας;
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2016 ώρα 08:41
Σαν έφεδρος εάν είσαι τυχερός πλέον μπορεί και να προλάβεις αντάρτη. Εάν όχι τότε απλά μαθαίνεις κάποια σχετικά αντικείμενα κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
rambo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση rambo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2016 ώρα 10:01
Γιατι να μην προλαβω;
Και τη ακριβως θα μαθω?
Επιστροφή στην κορυφή
samloxias Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 12/Φεβρουαρίου/2013
  Παράθεση samloxias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Οκτωβρίου/2016 ώρα 20:15
Αρχικά αποστάλθηκε από D.Y.K

Σαν έφεδρος εάν είσαι τυχερός πλέον μπορεί και να προλάβεις αντάρτη. Εάν όχι τότε απλά μαθαίνεις κάποια σχετικά αντικείμενα κυρίως σε θεωρητικό επίπεδο.

Δέν το κατάλαβα καλλά αυτό το εάν είσαι πλέον τυχερός; Δηλαδή ποιός κάνει τώρα τέτοια DYK; Για πές μας.
Kάποτε δέν χρειαζότανε να είσαι κάν λοκ!
Επιστροφή στην κορυφή
f_awesome Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση f_awesome Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 20:15
Ειμαι γιωτας αμα δεν κανω την 50αρα; Θεωρω οτι δεν σου προσφερει εκπαιδευση αλλα μονο σακατεμα... Χιλιες φορες να περναγες περισσοτερες φορες τον στοιβο μαχης πχ. Τι αποψη εχετε;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>