Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
John89 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 30/Ιουνίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση John89 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΛΟΚ: Εκπαίδευση / Ασκήσεις
    Αποστολή: 14/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 03:48
Μπήκα φέτος 08 γ εσσο και κόπηκα οικιοθελός (ο άχρηστος) γιατί ανχονόμουνα και δεν έπαιρνα τα χάπια μου κανονικά και δεν φορούσα το μασελάκι μου επειδή πολυ απλά δεν υπήρχε χρόνος (δικαιολογιες). Ενα πράμα πρέπει να ξέρετε, μάθετε να στρώνετε το κρεβάτι σας σε 2 λεπτα 50*50 τον φάκελο (φάκελος είναι εκει μέσα ποθ βάζουμε το μαξιλάρι) και την τσάκιση να την κάνετε 25*25 και καλές γωνίες και χωρίς ραγάδες το κρεβάτι (αεροδρόμιο) , παρτε και κανα ΄χάρακα του μισού μέτρου. Είναι πολα πράματα που πρέπει να ξέρετε και όλοι μιλάμε για το σώμα και διάφορες ασχολίες ποθ κάναμε πριν μπούμε μέσα, δεν μετράει τπτ, οταν μπαίνεις μέσα γίνεσαι... Και μην μπήτε στην ψυχολογία (άμα δεν πάρεις μπερέ δεν είσαι άνδρας) για την εμπειρία πηγαίνούν οι πιο πολύ βασικά, τώρα άμα πάτε για να πάρετε μπερέ καντε ότι έκανε και ένας εκπαιδευτής, βύσμα και 5 μέρες μόνο ΠΕΝ και ολες τις υπόλοιπες στο αναρωτήριο με συνάχάκι και πήρε μπερέ. Γα****τα θα δείτε όταν μπείτε. Τα λέμε παίδες γιατί πρέπει να μπω μέσα αύριο γιατί ειμαι με 24 τιμιτική και μένω μακριά και είναι γαμισέτα ταλαιπωρία, αντε γεια και καλή τύχη.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 15:05
Αρχικά αποστάλθηκε από πειραιωτης

Καλησπερα παιδια! Μου εχει ερθει χαρτι καταταξης για πευκο τον νοεμβρη! Γουσταρω πολυ να παω λοκ (αλλωστε γι'αυτο το δηλωσα) ! Ειμαι 18 χρονων 1.80 75 κιλα! Δεν εχω καποιο σωματικο προβλημα (καποιο σπασμενο ποδι, μυωπια κ. Α) εχω προβλημα ομως με την γυμναστικη! Πιστευω οτι εχω λιγα προσοντα για να μπορω να ανταπεξελθω στις απαιτησεις (κανω μολις 25 καμψεις, κοιλιακους καπως καλυτερα,100, ελξεις 15-20 κ τρεξιμο χανω αρκετα! Δεν εχω αντοχες στο γρηγορο τρεξιμο, στο πιο χαλαρο εχω καταφερει να κανω 4 χλμ σε 12 λεπτα! Περπατημα δεν εχω καθολου προβλημα οση ωρα κ να περπαταω! Υγ. Καπνιζω 4 χρονια! Θα ηθελα να μου απαντησει καποιος που ξερει αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω! Μηπως ειμαι αρκετα αγυμναστος για μια εκπαιδευση οπως τα λοκ; Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Πλακα μας κάνεις ρε φίλε; Πάς όπως είσαι κ τελείωσε. Αν έχεις ανασφ'αλειες πήγαινε αεροπορία να ξύνεσαι
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Σεπτεμβρίου/2008 ώρα 06:48
Ειναι λιγο δυσκολη αλλα ειναι γαματα θα δηλωσεις για να πας ΕΔ
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:25
Όχι δεν ισχύει. Για να συνεχίσεις στα ΛΟΚ και να μην κοπείς (αυτό προφανώς ρωτάς) απλά πρέπει να είσαι σωστός καταδρομέας. Να μην είσαι αδιάφορος, να μην έχεις ποινές και να μην δημιουργείς γενικά προβλήματα. Αν αντί για 40 κάμψεις πέρνεις πχ 30 αυτό δεν μετράει και ιδιαίτερα. Η δυσκολία των ε. Δ είναι γενικά το βαρύ και κουραστικό καθημερινό πρόγραμμα. Υπηρεσία, αγγαρείες, γυμναστική, εκπαίδευση, καψώνια κλπ, αλλά κυρίως το άσχημο κλίμα που δημιουργείται σε μία τέτοια μονάδα, με πολλά αυστηρά στελέχη ή εκπαιδευτές να φωνάζουν όλη την ώρα και να φορτώνουν με ανούσιο άγχος και απειλές τους στρατέυσιμους. Όλα όμως είναι στο χαρακτήρα και το μυαλό του καθενός. Ελπίζω να σε κάλυψα.
Ισαάκ-Σολωμού 1996. Κανείς δεν ξεχνά. Τίποτα δεν ξεχνιέται. Ι-ΜΑΚ
Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 30/Ιουλίου/2008
  Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 02:32
Οι σκοπιες Ποση ωρα ειναι και μπορει να σε βαλουν βραδυ και μετα πρεπει να κανεις και την πρωινη γυμναστικη; Πως να αντεξω
Επιστροφή στην κορυφή
Green Berets Δες τη Λίστα

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
  Παράθεση Green Berets Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 03:16

Eιναι τριωρες. Και δεν θα εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος
αρκει να το επιθυμεις πραγματικα η να εχεις γαιδουρινη υπομονη (με διαβαθμισεις αναλογα με την μοναδα).

Γενικα θα ανακαλυψεις πως εχεις μεγαλυτερες αντοχες απο αυτες
που νομιζες διοτι κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις πραγματα που θα σε φερουν κοντα στα ορια σου... Αλλα μην αγχωνεσαι, καταδρομεις πας οχι
ΟΥΚ, ΥΠΟΜΟΝΗ να εχεις και να εισαι ΥΓΙΗΣ και τα υπολοιπα ευκολα/δυσκολα θα τα κανεις.
Επιστροφή στην κορυφή
ted35 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Ιουλίου/2008
  Παράθεση ted35 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:53

συμφωνω με τον green berets τα καταφερνεις αν το θελεις. Τι να πουμε εμεις που ηταν 18 μηνες ειδικες δυναμεις εκ των οποιων οι 14 και κατι στην κυπρο(35μκ).

Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα

Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2008 ώρα 17:45
Αληθεια οι λεγομενες πορειες ειναι 50χλμ ετσι; Και ποσες κανουν σε ολη την διαρκεια της θητειας ενος οπλιτη;
Επιστροφή στην κορυφή
Legion Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 24/Ιανουαρίου/2008
  Παράθεση Legion Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:11
2 το χρονο καθε εξαμηνο και δεν ειναι παντα 50 εξαρταται μπορει να ειναι 60 η και 70 εξαρταται απο την τοποθεσια που θα γινει... και μην ξεχνας στις κατηφορες τρεχουμε!!!
Όποιος ξεχνάει την ιστορία του είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει. (Σανταγίανα Ισπανός Φιλόσοφος)₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪ ₪
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Οκτωβρίου/2008 ώρα 04:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Legion

2 το χρονο καθε εξαμηνο και δεν ειναι παντα 50 εξαρταται μπορει να ειναι 60 η και 70 εξαρταται απο την τοποθεσια που θα γινει... και μην ξεχνας στις κατηφορες τρεχουμε!!!
60 και 70 δεν υπάρχουν, μην ακούω παπάτζες εδω μέσα. Η μεγαλύτερη και δυσκολότερη είναι της Κύπρου,47 χλμ με περίπου τα μισά απο αυτά στην άσφαλτο.
Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα

Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 11:55
μπορει κανενας να περιγραψει τι ειδους καψωνια μπορει να σου κανουν π. χ. εξομολογηση στη λαμπα κτλ
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:17
Αρχικά αποστάλθηκε από tzikass

μπορει κανενας να περιγραψει τι ειδους καψωνια μπορει να σου κανουν π. Χ. Εξομολογηση στη λαμπα κτλ
xaxa
ξεκολλατε ρε απτις ζωες σας. Καταλάβετε για πιο λόγο πάτε στις καταδρομές και αν αυτός είναι σοβαρός ή ιερός (για κάποιους) τότε μείνετε αλλιώς κάντε τη με ελαφρά γιατί θα πήξετε χωρίς λόγο
Επιστροφή στην κορυφή
tzikass Δες τη Λίστα

Παράθεση tzikass Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Οκτωβρίου/2008 ώρα 15:59
ενταξει μην στραβωνεις ρωταω μερικα πραγματα για να σχηματισω μια εικονα το τι συμβαινει εκει μεσα
Επιστροφή στην κορυφή
πειραιωτης Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2008
  Παράθεση πειραιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Οκτωβρίου/2008 ώρα 23:15
Tzikas πολλα απο τα καψωνια που υπηρχαν καποτε τωρα δε γινονται! Εχουν αλλαξει οι καιροι! Εχω την εντυπωση οτι εχει απαγορευτει με νομο το ατομικο καψωνι! Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να σε βαλουν να κανεις εξομολογιση σε λαμπα ουτε να μετρας το εμβαδο του στρατοπεδου με ενα καμμενο σπιρτο! Απ' οτι ξερω μονο καμψεις, κοιλιακους και τετοια εχει το καψωνι! Μπορει να υπαρχουν και ελαχιστες εξαιρεσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 01:27
Το ατομικό καψώνι απαγορεύεται, Όι όμως και το ομαδικό. Και συνήθως είναι πολλές κάμψεις.
Επιστροφή στην κορυφή
Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 27/Ιουλίου/2008
  Παράθεση Hλυσιακός-Ι ΜΑΚ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2008 ώρα 14:18
Καλά εξαρτάται και σε ποιούς θα πέσεις. Μπορεί να φας και ατομικό καψώνι άγριο, Αλλά σπάνια και μόνο αν τύχεις σε κανα ψυχάκια. Και στο ομαδικό όμως μπορεί να σου βγάλουν την ψυχή. Όπως είπα αναλόγως που θα πέσεις. ι-μακ
Επιστροφή στην κορυφή
g21ath Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2008
  Παράθεση g21ath Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:29

παιδια καλως σας βρηκα, θα ηθελα απλα να πω και γω την γνωμη μου, υπηρετησα στα στις ε. Δ. Και γω και συγκεκριμενα στα αλεξιπτωτα (94ε εσσο 232 σειρα), και εχω να πω τα εξης τουλαχιστον αυτα ισχυαν πριν 14 χρονια.

στις ειδικες δυναμεις δεν πας αν νομιζεις οτι απλα θα φορεσεις ενα πρασινο μπερε και θα βγαινεις εξω για να κανεις ευκολο καμακι στα κοριτσακια, οχι οτι σε πολλες περιπτωσεις δεν ισχυει, αλλα υπαρχει και το μεσα οπου δεν εχει κοριτσακια αλλα... !
πρεπει να σ΄αρεσει και να δεχεσαι Ολη η εννοια της λεξης στρατος με οτι αυτο συνεπαγεται, και να αγαπας την πατριδα σου και τον Ευατο σου γιατι Μονο ετσι θα περασεις καλα στις ε. Δ.
περασα πολλα ειδα πολλα εμαθα πολλα, ειμαι περηφανος που υπηρετησα εκει και θα ξαναπηγαινα και τωρα αν μπορουσα.
θα παρακαλουσα με ολο τον σεβασμο να μην πανε ατομα τα οποια θελουν να κανουν πλακα και λουφα στο στρατιωτικο τους γιατι εκει η ζωη σου εξαρταται απ τον διπλα σου.
θα μπορουσα να γραφω για ωρες αλλα δεν θελω να σας κουρασω.
φιλικα φωτης
Επιστροφή στην κορυφή
πειραιωτης Δες τη Λίστα
Λοχαγός
Λοχαγός

Μέλος από: 28/Ιουλίου/2008
  Παράθεση πειραιωτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Οκτωβρίου/2008 ώρα 18:35
Πολυ σωστα τα λες! Μια ερωτηση! Τι εννοεις λεγοντας οτι η ζωη σου εξαρταται απο τον διπλανο σου;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>