Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 20212223>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
TLT Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση TLT Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΟΥΚ: Πως μπαίνω μόνιμος;
    Αποστολή: 13/Οκτωβρίου/2018 ώρα 03:46
Και βεβαια μπορεις απο ΕΠ. ΑΛ, πρεπει να δωσεις πανελλινιες και να περασεις η Ευελπιδων ή ΣΜΥ, ΣΜΥΝ ! Τωρα για την μονιμη θεση στην ΜΥΚ δεν γνωριζω εαν θα μπορεις, στατευσιμοι που μπαινουν στο στρατο σαν θειτεια εαν καταφερουν και περασουν ΜΥΚ και τελειωσουν το σχολειο και Ειναι τυχεροι και βγει προκυριξει Ο. Β. Α Γνωριζω στα σιγουρα οτι τα πρωτα 3 χρονια θα ναι στελεχει μες στην ΜΥΚ εαν και νομιζω ομως οτι σαν αξιματικος τελειωνεις το σχολειο σου και γυρνας στην μοναδα σου

Επιστροφή στην κορυφή
Καταδρομέας Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 20/Ιανουαρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Καταδρομέας Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Οκτωβρίου/2018 ώρα 17:36
1. Από ΕΠΑΛ δεν μπορείς να είσαι υποψήφιος για Σχολές Αξιωματικών. Μόνο Υπαξιωματικών μπορείς πχ ΣΜΥ, ΣΜΥΝ κλπ. Αν και πάλι οι προσφερόμενες θέσεις είναι λιγότερες από ότι στα ΓΕΛ.
2. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής ο μόνος τρόπος για να γίνεις μόνιμο στέλεχος στην ΔΥΚ (πρώην ΜΥΚ) είναι να μπεις στην ΣΝΔ ή στην ΣΜΥΝ, δηλαδή στις παραγωγικές Σχολές του ΠΝ.
Επίσης, όπως έχει αναφερθεί πολλάκις, η ΔΥΚ παίρνει νεοσύλλεκτους από συγκεκριμένες ΕΣΣΟ και όσοι εξ' αυτών τελειώσουν το Σχολείο γίνονται ΟΒΑ του ΠΝ και υπηρετούν μόνο στην ΔΥΚ για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.
3. Μόνο τα στελέχη του ΣΞ και του ΛΣ (Αξιωματικοί ή μη) τελειώνουν το ΣΥΚ και επιστρέφουν στις Μονάδες τους, οι υπόλοιποι (οι του ΠΝ δηλαδή) συνεχίζουν κανονικά επιχειρησιακή εκπαίδευση.
Η κούραση είναι προσωρινή, η τιμή όμως... παντοτινή.
Επιστροφή στην κορυφή
TheloNaPaoSnd Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 24/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Νοεμβρίου/2018 ώρα 12:54
Γεια σας. Ειμαι 15 χρονων και εχω ως στοχο να ενταχθω στις ΟΑΠ των ΟΥΚ.

Θα ηθελα να μαθω αν καποιος ειναι αξιωματικος η υπαξιωματικος του ΠΝ τη θεση μπορει να εχει αντιστοιχα στους ΟΥΚ πχ να δεινει διαταγες
η να παιρνει μερος σε αποστολες;

Μπορεις να εχεις τελειωσει το ΣΥΚ κατα την διαρκεια της θητειας σου (ναυτικο, στρατος);
Αν ναι, σε περιπτωση που στο μελλον τελειωσει ΣΜΥΝ Η ΣΝΔ και θελει να ενταχθει στους ΟΥΚ θα τον δεχτουν;

Και τελος αν εχεις τελειωσει το ΣΥΚ, μπορεις μετα να τελειωσεις το αντιστοιχο της Αμερικης (Navy Seals) η καποιο αλλο πχ Rangers,Airborne,Air Assault;

Θα το εκτιμουσα πολυ αν καποιος με βοηθουσε. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Δεκεμβρίου/2018 ώρα 16:29
Και ΕΠΟΠ του Ναυτικου μπορουν
Επιστροφή στην κορυφή
Jimis742 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2019
  Παράθεση Jimis742 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 22:07
Καλησπέρα είμαι 16 χρονων και είναι το όνειρο μου να παω στα ο. υ. κ 1ον απο ποιες σχολες μπορω να μπω; κι επισης δύο φορες μου έχει βγει η επιγονατίδα υπάρχει περίπτωση να κανω χειρουργείο αλλα ειναι χειρουργείο ρουτινας και δεν ειναι τίποτα το σοβαρό απλα θα το γυμνασω παρα πολυ.. Υπάρχει περίπτωση να κοπώ στις ιατρικές εξετάσεις; επίσης αν δεν κανω χειρουργείο απλα θα το γυμνασω παρα πολυ! Οποτε δεν θα είναι ευάλωτο; υπάρχει περίπτωση να κοπω στις ιατρικές εξετάσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 13:00
Jimis742
O νόμος ορίζει ότι για να συμμετάσχει ένας στρατευμένος σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών του ΠΝ πρέπει να έχει υπόλοιπο θητείας 12 μήνες. Επομένως από 1/1/2004, με τη μείωση της θητείας σε 12μηνο, κανένας στρατευμένος του ΠΝ δεν μπορεί να συμμετάσχει σε σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών (ΥΚτ). Σε σχολείο ΥΚτ μπορούν πλέον να συμμετάσχουν μόνο ΕΠ. ΟΠ. Ο. Β. Α. Μόνιμοι υπαξιωματικοί/αξιωματικοί ΠΝ καθώς και στρατιωτικό προσωπικό άλλων κλάδων των ΕΔ ή Ξένων Κρατών ή προσωπικό των ΣΑ, με περιορισμό στο όριο ηλικίας, όπως καθορίζεται με αποφάσεις του κλάδου ή κράτους τους. Οι επιδόσεις που απαιτούνται για την εισαγωγή στο σχολείο είναι οι εξής: • Τρέξιμο 1 μίλι ξηράς (1642 μέτρα) σε λιγότερο από 7 λεπτά • Κολύμβηση 300 μέτρα σε πισίνα σε λιγότερο από 7 λεπτά • 6 έλξεις στο μονόζυγο • 20 κάμψεις (push ups) • 20 κοιλιακοί • Κατακόρυφο ανέβασμα σχοινιού 4 μέτρων μόνο με τα χέρια.

Αν θες να είσαι μόνιμο στέλεχος θα πρέπει να έχεις τελειώσει ή την Σχόλη Ναυτικών Δοκίμων (στην συνιστώ) ή την Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτικού. Επίσης μπορείς να πας εαν είσαι ΕΠΟΠ Ναυτικού ή ΟΒΑ. Ο πιο εύκολος τρόπος να μπεις είναι να κάνεις τη θητεία σου στο Ναυτικό και συγκεκριμένα στη ΔΥΚ και αφού αποφοιτήσεις πρώτα ο Θεός από το ΣΥΚ θα σου δωθεί η ευκαιρία να εισαχθείς σε μία από τις ομάδες των ΟΥΚ, δυστυχώς όμως για λίγα χρόνια. Γι' αυτό σου συνιστώ να μπεις πρώτα σε μία από τις σχολές του Ναυτικού (μέσω πανελληνίων και από ΓΕΛ φυσικά), θα έχεις και καλύτερο μισθό (μην φανταστείς τίποτα τεράστιο) και κατά την γνώμη μου θα είναι μεγάλη τιμή να υπηρετείς την πατρίδα σου για όσο περισσότερο χρόνο μπορείς. Και εγώ τον ίδιο δρόμο θέλω να ακολουθήσω, θέλω να μπω από ΣΝΔ για να αποφοιτήσω ως αξιωματικός από τους ΟΥΚ.

Τώρα για το πόδι σου δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα εφόσον το γυμνάζεις συχνά, ειδικά αν περάσεις σε κάποια από τις σχολές που σου είπα θα έχεις τον κατάλληλο χρόνο και τα κατάλληλα όργανα ώστε να το ξεπεράσεις και να προετοιμαστείς σωστά για το ΣΥΚ.
Να διαβάζεις πολύ, η ΣΜΥΝ θέλει πάνω από 15.000 μόρια και η ΣΝΔ ανάμεσα σε 17-18,5.000 μόρια. Καλή συνέχεια.
Οὐ καταισχυνῶ τὰ ὅ πλα τὰ ἱ ερὰ
Επιστροφή στην κορυφή
Jimis742 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Jimis742 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 17:51
Σε ευχαριστώ πολυ φίλε Κατι τελευταίο. απο σσε μπορεις να μπεις; επισης άκουσα οτι οταν μπεις σνδ ή σμυν στο 1ο εξαμηνο σε ρωτανε αν θες να ενταχθείς στους ο. Υ. Κ επισης ακουσα οτι τα λεφτα ειναι πολυ καλα οταν γινεις βατράχι
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 21:33
Από ΣΣΕ μόνο το ΣΥΚ (7 μήνες) μπορείς να παρακολουθήσεις, αν σε ενδιαφέριε και η ΣΣΕ να ξέρεις ότι και ο στρατός έχει αμφίβιες μοίρες πχΑ, Γ, Ι ΜΑΚ αλλά και το ΕΤΑ έχει τμήμα βατραχανθρώπων (αλλά είναι πολύ αυστηρά τα κριτήρια επιλογής και εισαγωγής και το πολύ να κάτσεις 2-4 χρόνια). Το θέμα είναι να σου κάτσει η μετάθεση.
Δεν έχω ακούσει τίποτα για το αν σε ρωτάνε αν θες να πας στο ΣΥΚ. Όχι οτι έχω πάει, πάντως να ξέρεις οι σχολές αυτές έχουν τα κατάλληλα όργανα και εγκαταστάσεις αν θες να προετοιμαστείς για το ΣΥΚ.
Αυτό που λες για τα λεφτά ακούγεται λίγο αστείο. Ο μέσος μισθός ενός βατραχανθρώπου των ΟΥΚ είναι δυστυχώς γύρω στα 800-100 ευρώ.
Δύσκολα δηλαδή τα βγάζουν πέρα και ειδικά όταν είναι οικογένεια με γυναίκα άνεργη άστα να πάνε. Εγώ κατά την γνώμη μου δεν θα ήθελα και πολύ να έχω οικογένεια όταν είμαι σε μία τέτοια μονάδα με τόσο παράτολμες αποστολές.

Και στο ξαναλέω, πήγαινε ΣΝΔ αν είσαι ακόμα κάτω των 18 για να σε προλάβω, εγώ είμαι 15.
Επιστροφή στην κορυφή
Jimis742 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Jimis742 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 23:28
Ωραίαα σε ευχαριστώ πολυ και πάλι
Επιστροφή στην κορυφή
Jimis742 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση Jimis742 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 23:36
Εντάξει βεβαια και δεν παει καποιος στα ο. υ. κ για τα χρήματα. εμενα αυτο ειναι το ονειρο μ απλα ειχα ακουσει πως όταν στέλνονται σε αποστολες έχουν μια μεγαλη απολαβη χρημάτων. τελος παντων κι εγω σνδ θελω και αμ δεν τα καταφερω θελω απο σμυν και εύχομαι να τα καταφέρω

Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 10:01
Παίρνουν πολύ συχνά μέρος σε αποστολές του ΝΑΤΟ ενώ οι απώλειες που μετράει η μονάδα είναι τόσες στην εκπαίδευση όσες και στις αποστολές.
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 18:59
Αρχικά αποστάλθηκε από SomeDayAdmiral

Παίρνουν πολύ συχνά μέρος σε αποστολές του ΝΑΤΟ ενώ οι απώλειες που μετράει η μονάδα είναι τόσες στην εκπαίδευση όσες και στις αποστολές.

τι εννοείς με το τελευταίο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2019 ώρα 20:48
Βασίλης

Στο 18:34 έχει την ΔΥΚ και αυτό που ρωτάς το έχει στο 23:51. Σου συνιστώ να το δεις όλο, είναι πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα.

Επιστροφή στην κορυφή
Ραφαήλ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ραφαήλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαρτίου/2019 ώρα 18:30
Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω διαβάσει πάρα πολλά εδώ μέσα σχετικά με τις ειδικές δυνάμεις. Είμαι 18 χρονών και μόλις μπήκα σε μία σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχοντας πάρει αναβολή. Τι πρέπει να κάνω προκειμένου να εισαχθώ σε κάποιο σχολείο υποβρυχίων καταστροφών (Ο. Υ. Κ) για μόνιμος. Που θα πρέπει να υπηρετήσω πρώτα ; Μήπως θα πρέπει να ακολουθήσω κάποια μετεκπαίδευση όπως (ΕΠ. ΟΠ) ;

Αν μπορεί κάποιος ας με επιβεβαιώσει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
D.Y.K Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση D.Y.K Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Μαρτίου/2019 ώρα 10:35
Διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.

Οι ίδιες απορίες έχουν απαντηθεί πολλάκις. Δεν έχει αλλάξει κάτι.
Επιστροφή στην κορυφή
crispoklol Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 15/Μαρτίου/2019
  Παράθεση crispoklol Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Μαρτίου/2019 ώρα 12:08
Γίνεται να κανεις θητεία στα ουκ; Υπάρχουν γνωστοί που ισχυρίζονται πως δήλωσαν (γενιάς 2001) ουκ και μάλιστα υπέγραψαν υπεύθυνη δήλωση και τους πήραν τηλ και τους είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να κάνουν την εκπαίδευση 2 μήνες και μετά θα τους μπουνε ουκ. Παίζει κάτι τέτοιο;
Επιστροφή στην κορυφή
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Παράθεση TheloNaPaoSnd Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Αυγούστου/2019 ώρα 12:05
Είδα κάποια μηνύματα στις προηγούμενες σελίδες του νήματος που έλεγαν ότι όταν τελειώσεις την ΣΝΔ ή την ΣΜΥΝ σε στέλνουν σε πλοίο του στόλου και αν θες να πας στο ΣΥΚ αιτήσαι στον Διοικητή άδεια για να λάβεις μέρος ως υποψήφιος στο Στάδιο Επιλογής στο Σχολείο Υποβρυχίων Καταστροφών της ΔΥΚ. Το χρονικό διάστημα Που υποχρεούται να υπηρετήσει στο πλοίο ο νέος σημαιοφόρος ή κελευστής μέχρι να μπορέσει να κάνει την αίτηση πόσο είναι;

Επιστροφή στην κορυφή
GetAfterIt Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Ιανουαρίου/2020
  Παράθεση GetAfterIt Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιανουαρίου/2020 ώρα 10:04
Γεια σε όλους και καλή χρόνια.

Είμαι αρκετά πεισμένος ότι φέτος θα βγει προκήρυξη ΕΠΟΠ και αποφάσισα ότι όταν βγει θα είμαι από αυτούς που θα δηλώσουν για ΟΥΚ. Έχω κάνει αρκετό ψάξιμο στο φόρουμ αλλά έχει απαντηθεί τόσες φορές που ο καθένας λέει ότι θέλει και έχει μπερδευτεί πολύ το θέμα (η εγώ).

Πως γίνεται κάποιος μόνιμος ΟΥΚ από ΕΠΟΠ; Δηλώνεις ΕΔ πριν καν πας στο κέντρο για εκπαίδευση; Το δηλώνεις μετά; Και το πιο σημαντικό τι ακριβώς δηλώνεις και που; Εάν σκοπεύεις να γίνεις μόνιμος στις ΜΥΚ με στόχους εντάξεις στις επιχειρησιακές ομάδες;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 20212223>