Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

ΠΑΝΤΕΛΗΣ Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση ΠΑΝΤΕΛΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος
    Αποστολή: 30/Απριλίου/2008 ώρα 21:03
Αν εχω βαρος 163κ και υψος 1.91... τι ι βγαινω...
αν πανε να μου δωσουν ι5 μπορω να ζητησω να υπηρετησω εστω και ι4;

Επιστροφή στην κορυφή
kotsos Δες τη Λίστα
Λοχίας
Λοχίας

Μέλος από: 18/Δεκεμβρίου/2007
  Παράθεση kotsos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2008 ώρα 21:05
I3 αοπλο μαλλον... ισως κ Ι4 αν σε εμποδιζει σε ασκησεις κ στις υπηρεσιες
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 21:54
Γεια σας. Έχω πάρει 3 αναβολές. Τον Αύγουστο του 2010 παρουσιάζομαι ή για να υπηρετήσω ή για να απαλλαχθώ. Μου έχει πει κάποιος που δουλεύει σε στρατιωτικό γραφείο ότι αν έχεις πάνω από 70% του κανονικού σωματικού βάρους (κανονικό θεωρείται να είσαι μέχρι τόσα κιλά όσα εκατοστά πάνω από μέτρο είναι το ύψος σου π. Χ.1.80 και 80 κιλά). Άλλοι μου λένε ότι θα πάω και απλά θα κάθομαι ως Ικάτι, και ότι εξαρτάται και από τις ανάγκες της μονάδας. Παρακαλώ απαντήστε όσο πιο σίγουρα γίνεται. Έχω ρωτήσει άτομο που δουλεύει σε στρατόπεδο (από αυτούς που μετράνε το ύψος και το βάρος) χωρίς να πάρω μια ξεκάθαρη απάντηση
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Σεπτεμβρίου/2009 ώρα 22:57
Συνηθως τους υπερβαρους τους βγαζουν Ι3 ή Ι4 λογω παχυσαρκιας. Να παρεις οριστικη απαλαγη, δε νομιζω, εκτος πια αν εχει τοσο μεγαλη διαφορα το σωματικο σου βαρος
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2009 ώρα 03:25
Καλησπερα παιδες και συγχαρητηρια για την καλη δουλεια που κανετε...
Μια ερωτηση και θα ηθελα απαντηση απο την εμπειρια σας...
Μεσα στην βδομαδα παρουσιαζομαι κοριθνο...
Ειμαι 110 κιλα και 1.80 υψους αλλα γενικα δεν μου φαινεται...
Προβλημα στο βαδισμα δεν εχω αλλα οκ... Λογω καπνισματος δεν εχω τις καλυτερες αντοχες... Την παλευω ομως μιας και παιζω μπασκετ.
Συμφωνα με το ΦΕΚ κατατασσομαι σε Ι3 μιας και το ειμαι 30-50 % βαρυτερος απο το κανονικο (=80 κ, μιας και θεωρειτε κανονικα το υψος σε εκατοστα μειον 100) - το δικο μου ειναι 37 %
Απο την εμπειρια σας μιας και δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα λογω κιλων θα μπορουσα να περασω για Ι1;
ευχαριστω θερμα...
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2009 ώρα 03:27
Επισης, αν στην τελικη βγω Ι3 τι προβληματα θα εχω στην υπολοιπη ζωη μου και γενικοτερα στην θητεια μου;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Ιανουαρίου/2010 ώρα 17:07
Παιδιά εγώ είμαι 1.87 ύψος και 121 κιλά.
Ωστόσο γυμνάζομαι και μπορώ να τρέξω σε κανονικό ρυθμό Αρκετή ώρα χωρίς κάποιο πρόβλημα. Ενώ ταυτόχρονα είμαι σε ύφεση λόγω διατροφής δίαιτα με σκοπό μέσα στο επόμενο 20ήμερο που παρουσιάζομαι να έχω πέσει στα 115 στην καλύτερη 110 κιλά.

Ποιές οι πιθανότητες ο γιατρός να είναι ελαστικός ωστε να με περάσει κανονικά Ι1;
Άν με βγάλει Ι2-3 μπορώ να του πώ να με βάλει Ι1 με δικιά μου ευθύνη;
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΑΝΝΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΑΝΝΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 21:08
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Για την μυωπία βγαίνεις Ι4 για το βάρος που ρωτάς στο ΦΕΚ που υπάρχει η λίστα με τα άτομα που δικαιούνται αναβολή ότι άτομα που το σωματικό τους βάρος ξεπερνά τα 7/10 του φυσιολογικού δικαιούνται είτε 2ετη αναβολή είτε Ι5. Ελπίζω να σε κάλυψα

Αυτο δεν καταλαβα τα 7/10 τι ειναι, απο οτι καταλαβα διωρθοσεμαι αν κανω λαθος αν εχεις υψος 1,90 και πρεπει να ζυγηζεις 100 κιλα αν εισαι 170 η 175 περνεις Ι5 η 2 χρονη αναβολη , καλα καταλαβα ;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 21:12
Σωστά κατάλαβες
Επιστροφή στην κορυφή
ΓΙΑΝΝΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΓΙΑΝΝΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 21:59
Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Σωστά κατάλαβες

Σε ευχαριστω πολυ, συνεχισται ετσι εχετε βοηθησει πολυ κοσμο να εισθε καλα
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Ιουνίου/2010 ώρα 22:16
Καλή τύχη και ότι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε
Επιστροφή στην κορυφή
Psarakas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Psarakas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:40
Ευχαριστώ παίδες. Και κατι άλλο λόγω κιλών βγαίνεις άοπλος; Αν εισαι λιγότερα απο το κανονικό η περισότερα σε βγάζουν; Ρωτάω γιατι έχω ακούσει ένα καρο μαλακίες. Ευχαριστώ προκαταβολήκα.
Επιστροφή στην κορυφή
asimike Δες τη Λίστα
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης

Μέλος από: 08/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση asimike Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:43
Αρχικά αποστάλθηκε από Psarakas

Ευχαριστώ παίδες. Και κατι άλλο λόγω κιλών βγαίνεις άοπλος; Αν εισαι λιγότερα απο το κανονικό η περισότερα σε βγάζουν; Ρωτάω γιατι έχω ακούσει ένα καρο μαλακίες. Ευχαριστώ προκαταβολήκα.
οχι. Πρεπει να εισαι αστα να πανε! Μην ακους παπατζες!
ΕΛΛΑΣ
Επιστροφή στην κορυφή
Psarakas Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Σεπτεμβρίου/2010
  Παράθεση Psarakas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 00:51
Έυτιχος που υπάρχετε και εσείς και πληροφορούμε κανονικα. Οι γύρω μου, σε λιγο θα με βγάζανε Ι5. Τι παραπληροφόρηση υπάρχει...
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Σεπτεμβρίου/2010 ώρα 03:26
Τι ύψος έχεις και πόσα κιλά είσαι και θα σου πω αν κινδινεύεις
Επιστροφή στην κορυφή
hliasre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση hliasre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 18:13
Καλησπερα ειμαι 1,75 και 104 κιλα αλλα πεζω επαγγελματικα μπασκετ εδω και 12 χρονια. Δν ειμαι λαπας και σαν σωματοδομη εχω καλη απο αντοχη εχω αψογη γτ κανω προπονηση 3 φορες την εβδομαδα. Ξερετε τη ι θα παω; Αλλη μ λενε ι4 αλλη ι1;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 19:24
Αρχικά αποστάλθηκε από hliasre

Καλησπερα ειμαι 1,75 και 104 κιλα αλλα πεζω επαγγελματικα μπασκετ εδω και 12 χρονια. Δν ειμαι λαπας και σαν σωματοδομη εχω καλη απο αντοχη εχω αψογη γτ κανω προπονηση 3 φορες την εβδομαδα. Ξερετε τη ι θα παω; Αλλη μ λενε ι4 αλλη ι1;

Ι3/Ι4 σε βλέπω
Επιστροφή στην κορυφή
κριτικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση κριτικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:57

Μα αφου δν εχω προβλημα καθολου δν μ φενονται καν και επισης ειμαι αθλητικος τιποσ... Εδω αλλη εχουν παει ι1 πως γινετε αυτο;

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 11>