Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Alex221 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex221 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος
    Αποστολή: 07/Δεκεμβρίου/2017 ώρα 13:10
Επίσης ξέχασα να τονίσω πως δεν είναι αναβολή λογω σπουδών αλλα λόγω πανελληνίων
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2018 ώρα 18:40
Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολους, παρουσιαζομαι στο ΚΕΤΘ Αυλωνα 9/1, ειμαι 1,76 και 128 κιλα. Προερχομαι απο αναβολη για Ιατρικους λογους που ειχα παρει (18μηνες) λογο οτι δεν μπορουσα να αφησω την δουλεια μου. Με βαση το ΔΜΣ βγαινω 40+, ξερει κανεις τι θα αντιμετοπισω ;
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2018 ώρα 20:29
Βγαινεις Ι4-Ι5 Αναλογα πως θα σε κοψουν εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nikos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:01
Να φανταστω δεν υπαρχει καποιος τροπος να ξερω πριν παω εκει; Ειτε απο Φρουραρχειο ειτε απο 401;
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2018 ώρα 01:08
Θα πρεπει να σε δει στρατιωτικος γιατρος. Το φεκ περι ΣΙ αναφερει για ΔΜΣ >40 Ι4 η Ι5. Οποτε φανταζομαι ειναι στην κριση της επιτροπης αν θα ειναι 4 η 5 στην τελικη. Αν σε ενδιαφερει να μαθεις πριν την καταταξη, δοκιμασε να ζητησεις στο φρουραχειο να εξεταστεις απο υγειονομικη επιτροπη, και θα σε στειλεουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο λογικα
Επιστροφή στην κορυφή
_Greek_Marine Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 03/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση _Greek_Marine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:30
Καλησπέρα ρε παιδιά τον μαϊο μπαίνω φαντάρος με την γ εσσο... Και επειδή εχω κάποια παραπάνω κιλά Δηλαδή 1.90 ύψος και 140 κιλά Θα και επειδή θέλω να υπηρετήσω Κανονικά είτε ένοπλος είτε άοπλος Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποιο άλλο θέμα υγείας γιατί δουλεύω Κανονικά σε Δουλειά που Είναι αρκετές η ώρες Σε αγροτικό συνεταιρισμο Σαν εργάτης δουλεύω Θα έχω θέμα
Επιστροφή στην κορυφή
Vevilos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση Vevilos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2018 ώρα 05:36
Γεία σας, θέλω να ρωτήσω. Μπαινώ στρατο 17/1 και ειμαι 170 και 150 κιλα, θέλω πολυ να υπηρετισω γιατι μετα το στρατο εχω κλισει να παω σε μια σχολη, για τα κιλα που ειμαι αποτι ξερω παω ι4 το θεμα ειναι θα με δεχτουν η οχι; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Επιστροφή στην κορυφή
Nasos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 12/Δεκεμβρίου/2017
  Παράθεση Nasos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2018 ώρα 17:31
Αρχικά αποστάλθηκε από _Greek_Marine

Καλησπέρα ρε παιδιά τον μαϊο μπαίνω φαντάρος με την γ εσσο... Και επειδή εχω κάποια παραπάνω κιλά Δηλαδή 1.90 ύψος και 140 κιλά Θα και επειδή θέλω να υπηρετήσω Κανονικά είτε ένοπλος είτε άοπλος Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κάποιο άλλο θέμα υγείας γιατί δουλεύω Κανονικά σε Δουλειά που Είναι αρκετές η ώρες Σε αγροτικό συνεταιρισμο Σαν εργάτης δουλεύω Θα έχω θέμα
Υπηρετείς κανονικά χωρίς θέμα αδερφέ.
Αρχικά αποστάλθηκε από Vevilos

Γεία σας, θέλω να ρωτήσω. Μπαινώ στρατο 17/1 και ειμαι 170 και 150 κιλα, θέλω πολυ να υπηρετισω γιατι μετα το στρατο εχω κλισει να παω σε μια σχολη, για τα κιλα που ειμαι αποτι ξερω παω ι4 το θεμα ειναι θα με δεχτουν η οχι; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Μάγκα μου έχεις δείκτη μάζας σώματος πάνω απο 40 οπότε μάλλον θα πάρεις ετήσια αναβολή λόγω υγείας και βλέπεις του χρόνου πως πάει.
Επιστροφή στην κορυφή
Vevilos Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση Vevilos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιανουαρίου/2018 ώρα 23:09
Πω, με παει πολυ πισω #@^&@! το, μακαρη να με δεχτουν το ευχομαι. Ευχαριστω παντως φιλε.
Επιστροφή στην κορυφή
King Of Spades Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 26/Φεβρουαρίου/2018
  Παράθεση King Of Spades Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Φεβρουαρίου/2018 ώρα 01:17
Γεια σας είμαι καινούργιος στο φορουμ, θα ήθελα να ρτσω κάτι σχετικά με τα κιλά Έχω δλσει ειδικές δυνάμεις καθως το θέλω πολύ είμαι 100 κιλά 1.87 ύψος Το μίλι το βγάζω στο Επιθυμητό όριο και το 1km βγάζω 40 κάμψεις και 6 έλξεις παρουσιάζομαι τον Μάρτιο θα έχω Κανένα θέμα; Θα με βγάλουν Ι1;
Επιστροφή στην κορυφή
Άλεξ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Άλεξ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2018 ώρα 01:51
Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να ρωτήσω τι σωματική ικανότητα θα βγω. Είμαι 1.80 στο ύψος και 57 κιλά (λίγο αδύνατος )
Ήθελα μέχρι Ι2 καθώς θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ
Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
Nimda Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Φεβρουαρίου/2016
  Παράθεση Nimda Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Μαρτίου/2018 ώρα 17:14
Αρχικά αποστάλθηκε από Άλεξ

Καλησπέρα σας
Θα ήθελα να ρωτήσω τι σωματική ικανότητα θα βγω. Είμαι 1.80 στο ύψος και 57 κιλά (λίγο αδύνατος)
Ήθελα μέχρι Ι2 καθώς θέλω να πάω ΕΛΔΥΚ
Ευχαριστώ

I1.
Kατά τα άλλα κοίτα να πάρεις βάρος.
Επιστροφή στην κορυφή
NikV Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Μαρτίου/2018
  Παράθεση NikV Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2018 ώρα 00:13
Χαιρετώ κι ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Περιγράφω την περίπτωσή μου:

Παρουσιάστηκα με τη Β' ΕΣΣΟ 2016 και πήρα διετή αναβολή, καθώς είχα ΔΜΣ>40, όπως λέει και στο Π. Δ.11/2014 στην περίπτωση 17 του Πίνακα νοσημάτων. Υποχρεούμαι να καταταγώ εκ νέου με τη Γ' ΕΣΣΟ 2018, όπως έλεγξα στο site της στρατολογίας.

Η κατάσταση της υγείας μου δεν έχει αλλάξει, θα έλεγα μάλιστα πως έχει επιδεινωθεί (τρέχων ΔΜΣ=47). Εάν πάω 5 ημέρες πριν την κατάταξη και παραπεμφθώ στην επιτροπή απαλλαγών χωρίς να παρουσιαστώ, ποιες είναι οι πιθανότητες να απαλλαγώ (έστω και με επανεξέταση στην 5ετία) ;

Προβληματίζομαι, γιατί στον πίνακα νοσημάτων δεν λέει ξεκάθαρα "Ι/5", αλλά "Κ/4-Κ/5". Ευχαριστώ θερμά!
Επιστροφή στην κορυφή
iKilledKenny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2018
  Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Απριλίου/2018 ώρα 21:26
Αρχικά αποστάλθηκε από NikV

Χαιρετώ κι ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες!

Περιγράφω την περίπτωσή μου:

Παρουσιάστηκα με τη Β' ΕΣΣΟ 2016 και πήρα διετή αναβολή, καθώς είχα ΔΜΣ>40, όπως λέει και στο Π. Δ.11/2014 στην περίπτωση 17 του Πίνακα νοσημάτων. Υποχρεούμαι να καταταγώ εκ νέου με τη Γ' ΕΣΣΟ 2018, όπως έλεγξα στο site της στρατολογίας.

Η κατάσταση της υγείας μου δεν έχει αλλάξει, θα έλεγα μάλιστα πως έχει επιδεινωθεί (τρέχων ΔΜΣ=47). Εάν πάω 5 ημέρες πριν την κατάταξη και παραπεμφθώ στην επιτροπή απαλλαγών χωρίς να παρουσιαστώ, ποιες είναι οι πιθανότητες να απαλλαγώ (έστω και με επανεξέταση στην 5ετία) ;

Προβληματίζομαι, γιατί στον πίνακα νοσημάτων δεν λέει ξεκάθαρα "Ι/5", αλλά "Κ/4-Κ/5". Ευχαριστώ θερμά!

Το ίδιο είναι, σημαινει δηλάδη Ι4/Ι5, κρίνεται από το εάν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στην καθημερινότητα σου (εδώ σου κλείνω το μάτι)
Επιστροφή στην κορυφή
Nick123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιανουαρίου/2019 ώρα 02:35
Καλησπέρα! Είμαι 1,70 και 82 κιλά. Ο ΔΜΣ βγαινει 28,3 που θεωρητικά είναι πάνω απο τα 3/10 (έστω και για 0,3) που λένε για ι1. Σε γενικές γραμμές όμως γυμνάζομαι και είμαι καλά απο θέμα αντοχής.
Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν ι2;
Επιστροφή στην κορυφή
Nick123 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Nick123 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2019 ώρα 16:31
Καμία γνώμη γι αυτό;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
kris96 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kris96 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιανουαρίου/2019 ώρα 18:41
Συμφωνα με τον νομο θα βγεις Ι2.

Παραθετω παρακατω την κλιμακα αναφορικα με τον δεικτη μαζας σωματος (ΔΜΣ) :

ΔΜΣ μεταξυ 19 και 27 -> Ι1
ΔΜΣ απο 27 εως 35 -> Ι2
ΔΜΣ απο 35 εως 40 -> Ι3
ΔΜΣ πανω απο 40 -> Ι4 ή Ι5
Επιστροφή στην κορυφή
Giwrgos159 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giwrgos159 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2019 ώρα 19:21
Καλησπέρα σας
Είμαι υπόχρεος κατάταξης για τον Μάιο του 19.
Έχω κάποια προβλήματα υγείας και θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος εάν γνωρίζει τι θα γίνει με την στράτευσή μου. Έχω χρόνια γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση, πλατυποδία και είμαι 187 ύψος 156 κιλά βάρος και είμαι 27 χρόνων. Επίσης πάσχω και από χρόνιες εμβοές στα αυτιά μου και ο γιατρός μου απαγόρευσε να κάνω βολές. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πάρω αναβολή διότι έχω σκοπό να φύγω στην Γερμανία για δουλειά του χρόνου. Δεν έχω πρόβλημα να υπηρετήσω απλά άν γινόταν να έπαιρνα απαλλαγή θα με διευκόλυνε αρκετά για την επαγγελματική μου καριέρα. Είμαι φοιτητής που χρωστάω λίγα μαθήματα ακόμη και θέλω να κάνω πρακτική στην Γερμανία και να μείνω εκεί μετά. Υπάρχει περίπτωση να με βγάλουν ανίκανο Ι5;
Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 891011>