Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος

Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Σωματική ικανότητα ανάλογα με το βάρος
    Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 20:59
Αρχικά αποστάλθηκε από κριτικος

Μα αφου δν εχω προβλημα καθολου δν μ φενονται καν και επισης ειμαι αθλητικος τιποσ... Εδω αλλη εχουν παει ι1 πως γινετε αυτο;

είναι σε τι γιατρό θα πέσεις. Επίσης σε μερικά κέντρα υπάρχει ζυγαριά. Εγώ στον βόλο που είχα παρουσιαστεί μας ζυγίσανε και μας μετρήσανε το ύψος κανονικά

Υ. Γ Για ποιό λόγο σε καίει να βγείς Ι1;
...
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Οκτωβρίου/2010 ώρα 21:01
Αρχικά αποστάλθηκε από κριτικος

Μα αφου δν εχω προβλημα καθολου δν μ φενονται καν και επισης ειμαι αθλητικος τιποσ... Εδω αλλη εχουν παει ι1 πως γινετε αυτο;

Στο ΚΕΤΘ στον Αυλώνα μας είχαν βάλει σε ένα μηχάνημα που μέτραγε όλες τις λεπτομέρειες του σωματότυπου (ύψος, δείκτη μάζας σώματος, κλπ). Μετά μας έβαλαν σε ζυγαριά και λίγα λεπτά αργότερα μας έδωσαν το χαρτί με όλες τις μετρήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
hliasre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 11/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση hliasre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:50
Επειδη το ψαξα και πηγα σε γιατρο και με ζυγησε μου λεει οτι αποκλειετε να νε τα κιλα σου αυτα μ παν να πω οτι ειμαι βαρικοκαλος! Γτ μ λεει εγω κανονικα πιστευω οτι εισαι 90 κιλα τωρα τη κανω;
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 02:52
Αρχικά αποστάλθηκε από hliasre

Επειδη το ψαξα και πηγα σε γιατρο και με ζυγησε μου λεει οτι αποκλειετε να νε τα κιλα σου αυτα μ παν να πω οτι ειμαι βαρικοκαλος! Γτ μ λεει εγω κανονικα πιστευω οτι εισαι 90 κιλα τωρα τη κανω;

μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό που σoυ έγραψα;
...
Επιστροφή στην κορυφή
hliasre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση hliasre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:13
Φιλε εισαι λαθος και παλι γτ πχ αν χασω τα κιλα δν θα μπορω να μπω; Ποιος στο πε αφτο γτ δν ισχυει! Γτ εχω παιδι που ηταν 120 κιλα οταν πιγε στρατο ι1 και μετα μπηκε πυροσβεστικη 80 κιλα εχει παει... Τωρα απαντησε μου εσυ στο δικο μ... Περι βαρικοκαλος τη πεζετε?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:18

Φιλε εισαι λαθος και παλι γτ πχ αν χασω τα κιλα δν θα μπορω να μπω; Ποιος στο πε αφτο γτ δν ισχυει! Γτ εχω παιδι που ηταν 120 κιλα οταν πιγε στρατο ι1 και μετα μπηκε πυροσβεστικη 80 κιλα εχει παει... Τωρα απαντησε μου εσυ στο δικο μ... Περι βαρικοκαλος τη πεζετε;

περί βαρικόκαλος πάλι θα βγείς Ι3 στον στρατό δεν τα κοιτάνε αυτά ούτε στα σώματα ασφαλείας. Ο δείκτης μάζας σώματος δεν "βλέπει" τέτοια πράγματα.

Υ. Γ μακάρι να τα χάσεις άλλα με τα σημερινά κιλά δεν μπαίνεις πουθένα χωρίς παρεξήγηση

...
Επιστροφή στην κορυφή
hliasre Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση hliasre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:22
Επισης δηλαδη ενας τουμπανο μποντυ μπιλντερ που ειναι τοσα κιλα και υψος θα τον πανε ι3?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Οκτωβρίου/2010 ώρα 03:25

Επισης δηλαδη ενας τουμπανο μποντυ μπιλντερ που ειναι τοσα κιλα και υψος θα τον πανε ι3;

και τι έγινε που είναι έτσι; Διάβασε αυτό το θέμα και θα καταλάβεις τι παίζει Δείκτης Μάζας Σώματος για σώματα ασφαλείας ...
Επιστροφή στην κορυφή
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ΔΗΜΗΤΡΗΣ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:03
Καλησπερα, ειμαι 140 κιλα και ολοι μου λενε οτι θα βγω Ι4 ισχυει αυτο;
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Νοεμβρίου/2010 ώρα 01:27
Στη σειρά μου είχα υπέρβαρο που τον έβγαλαν Ι2 Ένοπλο.
Επιστροφή στην κορυφή
billysst Δες τη Λίστα
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2010
  Παράθεση billysst Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 07/Νοεμβρίου/2010 ώρα 03:20
Γεια σας παιδια και απο μενα ! Μια ερωτηση μπαινω στις 16-11 ρεθυμνο ειμαι 1.70 Και 92 κιλα με βαση το επισημο εγραφο βγαινω οριακα (για ενα κιλο) ι3. Ηθελα να ρωτησω αν οντως ισχυει κατι τετοιο, αν δεινουν τοσο μεγαλη βαση Και αν υπαρχει περιπτωση με αυτα τα κιλα ν αβγω ι1; Παρεπιπτωντος δεν μου φαινεται καθολου και δεν εχω κανενα προβλημα ουτε στο περπατημα ουτε στο τρεξιμο. Σας ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
AGNWSTOS Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση AGNWSTOS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 02:09
Καλησπερα! μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... εγω που ειμαι γυρω στα 130 κιλα... μπορει να παρω απαλλαγη;
Επιστροφή στην κορυφή
dn24 Δες τη Λίστα
Στρατηγός
Στρατηγός

Μέλος από: 15/Νοεμβρίου/2010
  Παράθεση dn24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Ιανουαρίου/2011 ώρα 02:18
Αρχικά αποστάλθηκε από AGNWSTOS

Καλησπερα! Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω... Εγω που ειμαι γυρω στα 130 κιλα... Μπορει να παρω απαλλαγη;
http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/swmatikiikanotita.pdf Κανε τον κοπο να δεις αυτο το link που σου παραθετω φιλε μου, κ θα σου λυθουν οι αποριες σου. Ευχαριστω.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επιστροφή στην κορυφή
νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Μαΐου/2011 ώρα 15:59
Θα ηθελα να ρωτισω αν ειμαι υπερβαρος τι Γιοτα θα με βγαλουν

Επιστροφή στην κορυφή
Ανονυμος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανονυμος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2011 ώρα 01:53
Λοιπον εξιστορω το δικο μου θεμα τωρα. Εγω την τριτη που ερχεται παρουσιαζομαι τριπολη. Πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο της Θεσσαλονικης (απο εκει ειμαι) και τους ειπα οτι εχω προβλημα παχυσαρκιας και ρωτισα αν μπορω να κανω εξετασεις για απαλαγη απο το φρουραρχειο αντι να τρεχω στην τριπολη και μου ειπαν να περασω αυριο. Ειμαι 1.90 και 180κατι κιλα. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες μου για αναβολη η Ι5; Για τα κιλα μην με ρωτησετε πως μπηκαν ειναι πολυ προσωπικο το θεμα και δεν μπορω να το συζητησω. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα βαθυτατα
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2011 ώρα 02:31
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανονυμος

Λοιπον εξιστορω το δικο μου θεμα τωρα. Εγω την τριτη που ερχεται παρουσιαζομαι τριπολη. Πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο της Θεσσαλονικης (απο εκει ειμαι) και τους ειπα οτι εχω προβλημα παχυσαρκιας και ρωτισα αν μπορω να κανω εξετασεις για απαλαγη απο το φρουραρχειο αντι να τρεχω στην τριπολη και μου ειπαν να περασω αυριο. Ειμαι 1.90 και 180κατι κιλα. Ποιες ειναι οι πιθανοτητες μου για αναβολη η Ι5; Για τα κιλα μην με ρωτησετε πως μπηκαν ειναι πολυ προσωπικο το θεμα και δεν μπορω να το συζητησω. Οποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα βαθυτατα

Διάβασε στην προηγούμενη σελίδα...
Επιστροφή στην κορυφή
Ανονυμος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Ανονυμος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2011 ώρα 02:39
Ναι την ειδα την προηγουμενη σελιδα απλα εμενα το ερωτημα μου ειναι αλλο και ισως δεν το εθεσα και εγω σωστα. Εγω ΘΕΛΩ να παρω την αναβολη η το Ι5. Αυτο λεω. Οποτε η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει με αυτα τα κιλα να μου δωσουν ενα απο τα 2
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση Άμεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Αυγούστου/2011 ώρα 02:52
Αρχικά αποστάλθηκε από Ανονυμος

Ναι την ειδα την προηγουμενη σελιδα απλα εμενα το ερωτημα μου ειναι αλλο και ισως δεν το εθεσα και εγω σωστα. Εγω ΘΕΛΩ να παρω την αναβολη η το Ι5. Αυτο λεω. Οποτε η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει με αυτα τα κιλα να μου δωσουν ενα απο τα 2

Αρχικά αποστάλθηκε από ΓΙΑΝΝΗΣ

Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Για την μυωπία βγαίνεις Ι4 για το βάρος που ρωτάς στο ΦΕΚ που υπάρχει η λίστα με τα άτομα που δικαιούνται αναβολή ότι άτομα που το σωματικό τους βάρος ξεπερνά τα 7/10 του φυσιολογικού δικαιούνται είτε 2ετη αναβολή είτε Ι5. Ελπίζω να σε κάλυψα

Αυτο δεν καταλαβα τα 7/10 τι ειναι, απο οτι καταλαβα διωρθοσεμαι αν κανω λαθος αν εχεις υψος 1,90 και πρεπει να ζυγηζεις 100 κιλα αν εισαι 170 η 175 περνεις Ι5 η 2 χρονη αναβολη, καλα καταλαβα ;

Αρχικά αποστάλθηκε από Greek_Army

Σωστά κατάλαβες

Επιστροφή στην κορυφή

Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 11>