Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 131415
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Νικος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Νικος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 28/Φεβρουαρίου/2017 ώρα 21:54
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση... ελπιζω στην διετη για αρχη... να μου φυγει ενα τεραστιο βαρος και μετα θα εχω ολον τον χρονο να εχω τα χαρτια μου... να ειμαι οργανωμενος...
Επιστροφή στην κορυφή
Μπαλέτος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Μπαλέτος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Μαρτίου/2017 ώρα 20:19
Γειά σας !

Παρουσιάζομαι στις 14ις Μαρτίου και το σχέδιό μου είναι να πάρω 1.5 χρόνια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους και μετά να κάνω τα χαρτιά μου για Έλληνας εξωτερικού μιάς και μέχρι τότε θα δουλεύω στο εξωτερικό για 7 χρόνια.
  • Οι ψυχολόγοι που βλέπω στην χώρα που βρίσκομαι μου έδωσαν την διάγνωση για να την δείξω αλλά αναφέρει πολλά προσωπικά, οικογενειακά και άλλα στοιχεία που θα ένιωθα άβολα να την κρατήσουν.Την κρατάνε την διάγνωση οι ψυχολόγοι του στρατοπέδου ή απλά τους βοηθάει να γράψουν τα δικά τους; Συνήθως γράφουν "για ψυχολογικούς λόγους" ή επιπλέον πληροφορίες;
  • Αν τελικά γυρίσω στην Ελλάδα και υπηρετήσω θα φαίνεται πως Υπηρέτησα κανονικά και δεν θα φαίνεται πουθενά η διάγνωση;
Σας ευχαριστώ πολύ,

mr Μπαλέτος
Επιστροφή στην κορυφή
Πανος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Πανος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2017 ώρα 00:02
Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις. Πριν 4 μέρες άρχισα την θητεία μου. Το απόγευμα με έπιασε κρίση πανικού. Ο ψυχίατρος με έκανε μερικές ερωτήσεις, απάντησα ειλικρινά, και με είπε ότι έχω aspenger(?) , Κρίσεις πανικού, καταθλιπτικές περιόδους και τάσεις αυτοκτονίας. Με έδωσαν 12 μήνες αναβολή. Πλέον φοβάμαι ακόμα πιο πολύ. Μπορείτε να με πείτε τι πρέπει να κάνω για απαλλαγή; Το να πάω σε δημόσια κλινική δεν γίνεται. Φοβάμαι πάρα πολύ για να πάω. Μπορώ να πάρω χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο αυτό το μήνα και να το δώσω σε έναν χρόνο που θα με ξανακαλεσουν; Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία.
Επιστροφή στην κορυφή
gimitrop Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 21/Φεβρουαρίου/2016
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση gimitrop Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Μαρτίου/2017 ώρα 13:04
Αρχικά αποστάλθηκε από Πανος

Παιδιά καλησπέρα. Θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις. Πριν 4 μέρες άρχισα την θητεία μου. Το απόγευμα με έπιασε κρίση πανικού. Ο ψυχίατρος με έκανε μερικές ερωτήσεις, απάντησα ειλικρινά, και με είπε ότι έχω aspenger (; ) , Κρίσεις πανικού, καταθλιπτικές περιόδους και τάσεις αυτοκτονίας. Με έδωσαν 12 μήνες αναβολή. Πλέον φοβάμαι ακόμα πιο πολύ. Μπορείτε να με πείτε τι πρέπει να κάνω για απαλλαγή; Το να πάω σε δημόσια κλινική δεν γίνεται. Φοβάμαι πάρα πολύ για να πάω. Μπορώ να πάρω χαρτί από ιδιώτη ψυχίατρο αυτό το μήνα και να το δώσω σε έναν χρόνο που θα με ξανακαλεσουν; Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία.

1.Aπ' όσο ξέρω, η aspenger είναι ο αυτισμός, πώς συνδέεται με την κατάθλιψη και τις τάσεις αυτοκτονίας;Eπίσης, άλλο κρίση πανικού άλλο κρίση αυτοκτονίας. Κρίση πανικού είναι όταν ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι θα πεθάνεις, όχι ότι θες να πεθάνεις.\

2. Εφόσον σου διέγνωσαν ότι έχεις αυτοκτονικές τάσεις, δεν θα έπρεπε να πάρεις αμέσως απαλλαγή;just sayin...

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελόριζο --> Πύργος
Επιστροφή στην κορυφή
george_ad Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση george_ad Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Απριλίου/2017 ώρα 20:12
καλησπερα σας, πριν χρονια το 2011 ειχα παρει απαλλαγη απτο στρατοπεδο, και τις τελευταίες μερες με εχει πιασει ανησυχια μην στειλουν τιποτα για επανεξεταση.
ισχιει οτι κανουν επανεξετασεις; Σε οσους εχουν παρει ι5; Γιατι το χαρτι λεει μεχρι τα 45 οτι κανουν επανεξεταση μπορειτε να μου πειτε αν ισχιει; Εχω ψαξει παντου αλλοι λενε ναι αλλοι οχι ακρη δεν βγαζω. Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
JohnTehGreek Δες τη Λίστα
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός

Μέλος από: 05/Δεκεμβρίου/2015
  Παράθεση JohnTehGreek Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2017 ώρα 00:45
Θεωρητικά νομίζω όντως μπορούν να σε επανεξετάσουν.

Πρακτικά δεν νομίζω ότι έχει γίνει ούτε μια φορά κάτι τέτοιο.

Επίσης ακόμα και αν γίνει κάτι τέτοιο, θα προσκομίσεις ένα νέο χαρτί γιατρού που λέει ότι έχεις ακόμα θέμα (και να μην έχεις παίξε θέατρο) και καθάρισες.

Πάντως μην ανησυχείς, δεν νομίζω να μπει κανείς σε τέτοια διαδικασία.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος822 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος822 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2017 ώρα 12:53
Σε περίπτωση που δεν μου δοθεί Ι5 από τη διαδικασία μέσω φρουραρχείου (ενώ έχω ολοκληρώσει 2ετη αναβολή και μάλιστα την είχα πάρει μέσα από στρατόπεδο στο οποίο είχα υπηρετήσει για ένα διάστημα) μπορώ να επαναλάβω τη διαδικασία στο στρατόπεδο ; Υπάρχει πιθανότητα παρότι έχω χαρτιά από ψυχίατρο και τους λέω ότι δεν αντέχω να επιμένουν να με κρατάνε μέσα βάζοντας φυλακές ;
Επιστροφή στην κορυφή
george_ad Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 27/Ιανουαρίου/2016
  Παράθεση george_ad Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2017 ώρα 14:52
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 131415
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.