Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Απαλλαγή Ι5 για ψυχολογικούς λόγους
    Αποστολή: 15/Ιουνίου/2018 ώρα 02:48
Καλησπέρα σας! Είμαι φοιτητής και σύντομα τελειώνει η αναβολή μου. Το πρόβλημα είναι ότι τα τελευταία τρία χρόνια πάσχω από ψυχωτική κατάθλιψη και έπαιρνα αγωγή μέχρι πριν από 6 μήνες οπότε και την σταμάτησα λόγω βελτίωσης των συμπτωμάτων. Και το τελευταίο τρίμηνο πάσχω από κρίσεις πανικού (με συνοδά συμπτώματα ταχυκαρδία, γαστρίτιδες) και λέω να αρχίσω εκ νέου αντικαταθλιπτική αγωγή. Και μόνο η ιδέα του στρατού με κάνει χειρότερα. Λέτε να πάρω για αρχή 6μηνη αναβολή και εν τέλει απαλλαγή; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
PostgradUK Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2017
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση PostgradUK Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2018 ώρα 02:36
Δεν επιλέγεις εσύ το διάστημα της αναβολής αλλά ο ψυχίατρος που θα σε εξετάσει στο στρατιωτικό νοσοκομείο. Συζήτησε το με τον γιατρό σου θα σου ετοιμάσει μια επιστολή την οποία θα παραδόσεις στην στρατολογία για να περάσεις από επιτροπή, κρίνοντας από προσωπική εμπειρία με αυτά που περιγράφεις θα πάρεις σίγουρα 1 χρόνο. Επίσης πάρε αναβολή μέσα από τη στρατολογία και όχι την ημέρα της εισόδου στο στρατόπεδο, είσαι πιο άνετα έτσι. Καλή επιτυχία και εύχομαι περαστικά γνωρίζω ότι τα θέματα αυτά είναι πολύ δύσκολα.
Επιστροφή στην κορυφή
GKASS Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2018
  Παράθεση GKASS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2018 ώρα 18:51
Πάντως τόσο εύκολα όπως τα περιγράφετε δεν είναι...
Είμαι πατέρας ενός ανήλικου τέκνου και η γυναίκα μου έχει πάρει προσωρινή σύνταξη αναπηρίας 67% απο το ΙΚΑ.
Προσκόμισα τα χαρτιά μου όλα καλά και πήγε η γυναίκα μου να εξεταστεί απο την επιτροπή απαλλαγών και λόγω του ότι εγώ λόγω δουλειάς δεν μένω μαζί της γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΑΜΕ, ο γιατρός την έκρινε ψεύτρα και είπε ότι είναι ικανότατη προς εργασία και δεν υπέγραψε το χαρτί...

Οπότε ο μόνος δρόμος που μένει είναι Ι5 ψυχολογικό αφού είναι μπαστουνόβλαχοι και δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και θέματα βιοπορίας εκτός απο την δικιά τους την τρέλα...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποτε πρέπει να πάω να καταθέσω το χαρτί ψυχιάτρου και που το καταθέτω; Είναι να καταταγώ Σεπτέμβρη.
Επιστροφή στην κορυφή
fsafa Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση fsafa Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Αυγούστου/2018 ώρα 19:11
Αρχικά αποστάλθηκε από GKASS

Πάντως τόσο εύκολα όπως τα περιγράφετε δεν είναι...
Είμαι πατέρας ενός ανήλικου τέκνου και η γυναίκα μου έχει πάρει προσωρινή σύνταξη αναπηρίας 67% απο το ΙΚΑ.
Προσκόμισα τα χαρτιά μου όλα καλά και πήγε η γυναίκα μου να εξεταστεί απο την επιτροπή απαλλαγών και λόγω του ότι εγώ λόγω δουλειάς δεν μένω μαζί της γιατί πολύ απλά ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΑΜΕ, ο γιατρός την έκρινε ψεύτρα και είπε ότι είναι ικανότατη προς εργασία και δεν υπέγραψε το χαρτί...

Οπότε ο μόνος δρόμος που μένει είναι Ι5 ψυχολογικό αφού είναι μπαστουνόβλαχοι και δεν καταλαβαίνουν ότι υπάρχουν και θέματα βιοπορίας εκτός απο την δικιά τους την τρέλα...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποτε πρέπει να πάω να καταθέσω το χαρτί ψυχιάτρου και που το καταθέτω; Είναι να καταταγώ Σεπτέμβρη.

Συγνώμη λίγο... Αλλά από την παραπάνω περιγραφή που κάνεις τι ακριβώς περίμενες; Αν εννοούσες να πάρεις κατ'εξαίρεση μετάθεση τότε είχες το δικαίωμα να ζητήσεις επανεξέταση.

Τώρα τα μπαστουνόβλαχοι και τα λοιπά σχόλια καλύτερα να μην τα εννοείς, το ο, τι έχεις νεύρα και λογικό μου φαίνεται είναι άλλο θέμα, οι στρατιωτικοί γιατροί είναι από τους καλύτερους.

Από εκεί και πέρα το να απαλλαγείς από τον στρατό είναι πολύ εύκολο. Εσύ έχεις μπερδέψει δύο διαφορετικές διαδικασίες.
Επιστροφή στην κορυφή
GKASS Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Αυγούστου/2018
  Παράθεση GKASS Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 10/Αυγούστου/2018 ώρα 19:57
Αρχικά αποστάλθηκε από fsafa

Συγνώμη λίγο... Αλλά από την παραπάνω περιγραφή που κάνεις τι ακριβώς περίμενες; Αν εννοούσες να πάρεις κατ'εξαίρεση μετάθεση τότε είχες το δικαίωμα να ζητήσεις επανεξέταση.

Τώρα τα μπαστουνόβλαχοι και τα λοιπά σχόλια καλύτερα να μην τα εννοείς, το ο, τι έχεις νεύρα και λογικό μου φαίνεται είναι άλλο θέμα, οι στρατιωτικοί γιατροί είναι από τους καλύτερους.

Από εκεί και πέρα το να απαλλαγείς από τον στρατό είναι πολύ εύκολο. Εσύ έχεις μπερδέψει δύο διαφορετικές διαδικασίες.

Ποια μετάθεση; Δεν έχω μπεί καν μέσα. Απο την παραπάνω περιγραφή περίμενα να πάρω απαλλαγή όπως ορίζει το ΦΕΚ.
Ποιες διαδικασίες έχω μπερδέψει;
Επιστροφή στην κορυφή
Matteo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Matteo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Αυγούστου/2018 ώρα 23:15
Παιδιά, έχω μαζέψει δυο χρόνια αναβολών για ψυχολογικούς λόγους. Το επόμενο β΄ημα για Ι5 ποιο είναι; Θα μου σταλεί χαρτί παρουσίασης στην στρατολογία πάλι ή θα πρέπει να πάω κατευθείαν επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Supermelons Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Supermelons Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 15:19
Καλησπέρα παιδιά.

Έχω πάρει 2 χρόνια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους. Σε λίγους μήνες θα πρέπει να παρουσιαστώ κ σκέφτομαι να κάνω την ίδια διαδικασία και να πάρω ι5 ψυχολογικό. Έχω 2 ερωτήματα και αν γνωρίζει κάποιος κάτι θα το εκτιμούσα να με βοηθήσει. Επειδή τώρα τελειώνω την φαρμακευτική, με το ι5 ψυχολογικό θα έχω πρόβλημα εργασίας ή να γραφτώ στον φαρμακευτικό σύλλογο; ζητάνε το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης τύπου Α για να γραφτείς στο σύλλογο και ασκήσεις το επάγγελμα.
2 ερώτημα: σε περίπτωση που πάρω οριστική απαλλαγή, αν χρειαστεί τελικά να αλλάξω το ι5 λόγω εργασίας , μπορώ ν ζητήσω επανεξέταση ώστε να πάρω ι1; Τότε θα χρειαστεί να κάνω φαντάρος;
Ευχαριστώ παιδιά κ ελπίζω κάποιος να μπορεί ν βοηθήσει
Επιστροφή στην κορυφή
Marine Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Marine Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Οκτωβρίου/2018 ώρα 00:48
Παιδιά καλησπέρα. Έχω μαζέψει και εγώ δυο χρόνια απαλλαγών λόγω ψυχολογικών. Κοιτάζοντας τηνς σελίδα της στρατολογίας βλέπω πως είμαι υπόχρεος κατάταξης το Νοέμβριο. Δεν θα έπρεπε να πάρω κατευθείαν παραπομπή για Ι5; Πρέπει να περάσω ξανά από επιτροπή;
Επιστροφή στην κορυφή
Nikos Trivizas Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 05/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση Nikos Trivizas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2018 ώρα 02:28
Παιδιά βοηθήστε με κάποιος. Σας παρακαλώ. Έχω ψυχολογικά προβλήματα και βλέπω ψυχίατρο εδώ και 3 χρόνια. Δεν βγαίνω από το σπίτι σχεδόν καθόλου και όταν βγω παθαίνω κρίσεις πανικού. Αύριο οι γονείς μου και γω θα πάμε στο φρουραρχείο. Τι να περιμένω; Τι θα συμβεί; Θα μου δώσουν αναβολή ; Κάνω αγωγή με Seroquel XR και Minitran. Αντιψυχωσικο και αντικαταθλιπτικό. Παιδιά ας μου απαντήσει κάποιος.
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2018 ώρα 14:40
Θα σε παραπεμψουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο για εξεταση
Επιστροφή στην κορυφή
kostas888 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
  Παράθεση kostas888 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:20
Φίλε Νίκο όπως τα λες σίγουρα θα πάρεις αναβολή διαρκειας 1 έτους το πολυ 2. Εχε μαζί σου και γνωμάτευση του γιατρού που σε παρακολουθεί όταν περάσεις από επιτροπή απαλλαγών σε κάνα μήνα.
Επιστροφή στην κορυφή
quest Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση quest Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Νοεμβρίου/2018 ώρα 23:23
TΕλικά με Ι5Ψ εχεις ή όχι πρόβλημα με διπλωμα οδηγησης;
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
Τενεκές Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση Τενεκές Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:39
Πρόβλημα με δίπλωμα οδήγησης; Πρώτη φόρα το ακούω αυτό. Αν το κράτος εξισώνει τους πάσχοντες από κάποια ψυχιατρικονευρολογική ασθένεια με το να βγήκες μόλις από τον κόσμο του grand theft auto μπορεί. Αλλά μάλλον πλακίτσα θα κάνεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Τενεκές Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Νοεμβρίου/2018
  Παράθεση Τενεκές Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Νοεμβρίου/2018 ώρα 15:52
Matteo - Κανονικότατα χαρτί παρουσίασης. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα έπρεπε να είναι διαφορετικά;

Supermelons - Χωρίς να είμαι σίγουρος, δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα. Ότι το θέλουν τι δηλαδή στο σύλλογο; Να δούνε αν έχεις τελειώσεις με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις; Δεν μπορώ να ξέρω βέβαια, αλλά μου φαίνεται περίεργο, καλυτερα να σε διαφωτίσει κάποιος που να έχει γνώση επί του θέματος.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.