Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 60>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 20/Οκτωβρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: Από χθες ώρα 22:56
Αρχικά αποστάλθηκε από ArmyLifeGr

Γειά σας κύριοι.
Γνωρίζει κάποιος αν η αναβολή από το το φρουραχειο διακόπτεται για κατάταξη της επόμενης εσσο;

Έχει φίλος για λόγους υγείας και νιώθει πλέον καλύτερα την περίοδο της άνοιξης ενώ έχει μέχρι τέλος του έτους.

Γεια σου φίλε. Δυστυχώς δεν γίνεται τόσο γρήγορα. Πρέπει να περάσει ένα 6μηνο και μετά να κάνει την επανεξέταση.
Επιστροφή στην κορυφή
ArmyLifeGr Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση ArmyLifeGr Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 21:29
Γειά σας κύριοι.
Γνωρίζει κάποιος αν η αναβολή από το το φρουραχειο διακόπτεται για κατάταξη της επόμενης εσσο;

Έχει φίλος για λόγους υγείας και νιώθει πλέον καλύτερα την περίοδο της άνοιξης ενώ έχει μέχρι τέλος του έτους.

Επιστροφή στην κορυφή
johnn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 21:10
Ευχαριστω παιδες
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 19:53
Αρχικά αποστάλθηκε από johnn

Ευχαριστω για τον χρονο σου.

μια ερωτηση ακομα. Μπορω να παω 4-5 μερες στο φρουραρχειο πριν και να παρω αναβολη χωρις να παρουσιαστω; Γιατι ετσι λενε 5 μερες πριν.

μετα θελει μια διαδικασια φρουραρχειο, πεντελη, φρουραρχιο, ρουφ και μετα βγαινει 401 η αναβολη αν καταλαβα καλα.

αν δεν προλαβει το 401 να βγαλει αναβολη τι γινεται; Παρουσιαζομαι ενω ειχε ξεκινησει η διαδικασια απο φρουραρχειο;

Μεχρι 5 εργασιμες πριν την ημερομηνια καταταξης (μπορεις και την μερα που παρουσιαζεσαι να πας στο φρουραρχειο αν δεν μπορεσεις τις υπολοιπες) και να κανεις διαδικασια... Εφοσον εχεις γνωματευση απο γιατρο καποιον ψυχιατρο κλπ, δεν χρειαζεται να πας πεντελη, γιατι υπαρχει εκει ηδη καποιος ψυχολογος για σου γραψει γνωματευση οτι υπαρχει προβλημα οταν δει το χαρτι του γιατρου... Και θα σου κανουν χαρτια για να τα καταθεσεις στην στρατολογια και μετα να περιμενεις να περασεις επιτροπη απαλλαγων. Θα στα πουνε και στο φρουραρχειο/στρατολογια οταν πας. Μην αγχωνεσαι...
Επιστροφή στην κορυφή
johnn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 18:33
Ευχαριστω για τον χρονο σου.

μια ερωτηση ακομα. Μπορω να παω 4-5 μερες στο φρουραρχειο πριν και να παρω αναβολη χωρις να παρουσιαστω; Γιατι ετσι λενε 5 μερες πριν.

μετα θελει μια διαδικασια φρουραρχειο, πεντελη, φρουραρχιο, ρουφ και μετα βγαινει 401 η αναβολη αν καταλαβα καλα.

αν δεν προλαβει το 401 να βγαλει αναβολη τι γινεται; Παρουσιαζομαι ενω ειχε ξεκινησει η διαδικασια απο φρουραρχειο;
Επιστροφή στην κορυφή
mboxre Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 13/Νοεμβρίου/2019
  Παράθεση mboxre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 17:51
Αρχικά αποστάλθηκε από johnn

9 Μαρτη παρουσιαζομαι μετα απο αναβολη σπουδων απο πανεπιστημιο που ηταν 10 ετη σχεδον.

λογω προβληματων και αγχους θελω να παρω αναβολη. Ειχα και παλιοτερα αγχωδη διαταραχη και διαγνωση απο νοσοκομειο που μου εδωσε αγωγη αλλα δεν εχω καποιο χαρτι. Και αλλη αγωγη απο ιδιωτη γιατρο παλια.
ποια ειναι η διαδικασια για να μην παω καθολου στην καταταξη; Να παω στο φρουραχειο χωρις τιποτα;

Χρειάζεσαι πρόσφατο (νομίζω μέχρι 3 μηνών; Κάτι τέτοιο) χαρτί από γιατρό (είτε ιδιώτη, είτε δημόσιο) για να πας στο Φρουραρχείο αντί για το στρατόπεδο. Αν το έχεις, μπορείς να διαβάσεις τη διαδικασία πολύ αναλυτικά στα προηγούμενα μηνύματα.
Επιστροφή στην κορυφή
johnn Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση johnn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 15:29
9 Μαρτη παρουσιαζομαι μετα απο αναβολη σπουδων απο πανεπιστημιο που ηταν 10 ετη σχεδον.

λογω προβληματων και αγχους θελω να παρω αναβολη. Ειχα και παλιοτερα αγχωδη διαταραχη και διαγνωση απο νοσοκομειο που μου εδωσε αγωγη αλλα δεν εχω καποιο χαρτι. Και αλλη αγωγη απο ιδιωτη γιατρο παλια.
ποια ειναι η διαδικασια για να μην παω καθολου στην καταταξη; Να παω στο φρουραχειο χωρις τιποτα;
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: Από χθες ώρα 00:39
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Βρήκα τον νόμο που το λέει αυτό :3421/2005

’ρθρο 13
Απαλλαγή από τη στράτευση
1. Απαλλάσσονται από την υποχρέωση στρατεύσιμης στρατιωτικής υποχρέωσης οι παρακάτω κατηγορίες στρατευσίμων και οπλιτών:
α. Όσοι κρίνονται από τις αρμόδιες υγειονομικές επιτροπές ή συμβούλια των Ενόπλων Δυνάμεων ακατάλληλοι για στράτευση, για λόγους υγείας.

...

3. Οι υπαγόμενοι στις διατάξεις της παραγράφου 1 α του παρόντος άρθρου υπέχουν στρατιωτικές υποχρεώσεις, εφόσον, πριν από τη συμπλήρωση του τεσσαρακοστού πέμπτου έτους της ηλικίας τους, παύσουν να υφίστανται οι λόγοι της απαλλαγής. Στις γνωματεύσεις ακαταλληλότητας των αρμόδιων υγειονομικών επιτροπών ή συμβουλίων αναγράφεται υποχρεωτικά αν υπάρχει πιθανότητα ή όχι βελτίωσης ή ίασης της παθήσεως. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας, που εκδίδεται ύστερα από πρόταση του Αρχηγού του Γενικού Επιτελείου Εθνικής ’μυνας, καθορίζονται η διαδικασία και ο χρόνος της αυτεπάγγελτης παραπομπής για επανεξέταση της σωματικής ικανότητας ορισμένων ή όλων των απαλλαγέντων από τη στράτευση, περιοδικά ανά πενταετία ή έκτακτα κατά την κρίση του Υπουργού Εθνικής ’μυνας. Με την ίδια απόφαση καθορίζονται οι υποχρεώσεις των παραπεμπομένων και οι συνέπειες της μη τήρησής τους, οι υποχρεώσεις των στρατολογικών γραφείων και των υγειονομικών επιτροπών, καθώς και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή των διατάξεων της παραγράφου αυτής.
================================================

Στις γνωματεύσεις ακαταλληλότητας των αρμόδιων υγειονομικών επιτροπών ή συμβουλίων αναγράφεται υποχρεωτικά αν υπάρχει πιθανότητα ή όχι βελτίωσης ή ίασης της παθήσεως.

Στον νόμο που υπάρχει από το 2010 υπάρχει αυτό το άρθρο και το παραπάνω υπάρχει ήδη από το 2010... Δεν άλλαξε από τότε ο νόμος. Απλά αυτός Στην επιτροπή αποφασίζει αν θα το γράψει πάνω ή όχι...

Επίσης οσον αφορα αυτην την υπουργικη αποφαση:

Υπάρχει ήδη απο το 2010. Αρα δεν έχει αλλάξει κάτι οσον αφορά την αυτεπάγγελτη επανεξεταση οπως οριζει η αποφαση και ο νομος του 2005 στο αρθρο 13 για τις απαλλαγες... Αρα στην επιτροπη που λεει αυτος οτι εχει αλλαξει προσφατα ο νομος κλπ δεν ισχυει... Οτι ισχυε ισχυει εως τωρα με βαση την υπουργικη αποφαση του 2010 και τον νομο του 2005... Οποτε προτεινω να μην αγχωνεστε και τοσο...

Επιστροφή στην κορυφή
dimitris90 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 23/Ιανουαρίου/2018
  Παράθεση dimitris90 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 17/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 20:13
@mboxre Βρηκα αυτο που αναφερει οτι η επιτροπες αναγράφουν υποχρεωτικά αν υπάρχει πιθανότητα ή όχι βελτίωσης ή ίασης της πάθησης
https://www.stratologia.gr/el/content/υπουργική-απόφαση-φ429146206923σ157507-οκτ-2010-απόφ-υεθα2010«ρύθμιση-θεμάτων-που-αφορούν

Δες καλυτερα αυτο το λινκ, και πηγενε
’ρθρο 13
Απαλλαγή από τη στράτευση

https://www.e-nomothesia.gr/kat-enoples-dynameis/stratologia/n-3421-2005.html
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 16:18
Αρχικά αποστάλθηκε από mboxre

Θα χρειαστεί αυθεντικοποίηση μέσω TAXISnet:https://www.stratologia.gr/el/taxis_login_redirect

Αφού το κάνεις αυτό, πας https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy και συμπληρώνεις τη φόρμα.

Έπειτα, εδώ https://www.stratologia.gr/el/aitiseis θα δεις εκκρεμείς και ολοκληρωμένες αιτήσεις. Στις ολοκληρωμένες κατεβάζεις απ' ευθείας το έγγραφο (αυτό έκανα σήμερα το πρωί).

Αν το κάνεις και δεις κάτι σχετικό με αυτό που ρώτησα, μπορείς να το σχολιάσεις; Ευχαριστώ.

Εγώ φίλε είμαι στην διαδικασία των αναβολών ακόμα. Δεν έχω φτάσει στην απαλλαγή. Απλά ήθελα να μάθω αν θα το λάβω ηλεκτρονικά ή ταχυδρομικά.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 13:09
Καλησπέρα σας, κάποιος άλλος που πήρε πρόσφατα απαλλαγή, το χαρτί του γράφει ότι του mboxre; [Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)]
Εφαρμόστηκε ο νόμος της Κύπρου και εδώ και δεν το γνωρίζουμε;
Επιστροφή στην κορυφή
louk Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 13/Φεβρουαρίου/2020
  Παράθεση louk Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 15/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 11:34
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να ρωτήσω, έχω πάρει διετή αναβολή λόγω παχυσαρκίας τον Μάρτιο του 2018 με βάρος 150kg και ύψος 1,71 (ΔΜΣ=51) . Φέτος τον Μάϊο παρουσιάζομαι και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει περάσει πρόσφατα τη φάση της απαλλαγής λόγω παχυσαρκιας με τη διαδικασία μέσω του φρουραρχείου ή ξέρει κάποια αντίστοιχη περίπτωση και μπορεί να δώσει κάποιες λεπτομέριες για τη διαδιακασία για την συγκεκριμένη περίπτωση. Σας ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
mboxre Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση mboxre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 18:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Jay27

[QUOTE=mboxre]
Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης εκδίδεται ηλεκτρονικά ή σου έρχεται ταχυδρομικά φίλε; Πως το παρέλαβες εσύ;

Θα χρειαστεί αυθεντικοποίηση μέσω TAXISnet:https://www.stratologia.gr/el/taxis_login_redirect

Αφού το κάνεις αυτό, πας https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy και συμπληρώνεις τη φόρμα.

Έπειτα, εδώ https://www.stratologia.gr/el/aitiseis θα δεις εκκρεμείς και ολοκληρωμένες αιτήσεις. Στις ολοκληρωμένες κατεβάζεις απ' ευθείας το έγγραφο (αυτό έκανα σήμερα το πρωί).

Αν το κάνεις και δεις κάτι σχετικό με αυτό που ρώτησα, μπορείς να το σχολιάσεις; Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
Jay27 Δες τη Λίστα
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ

Παράθεση Jay27 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 17:48
Αρχικά αποστάλθηκε από mboxre

Αρχικά αποστάλθηκε από Christos anipotaktos

Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου, εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,

Σ' ευχαριστώ μπήκα και είδα το χαρτί στις αιτήσεις (για οποιον ενδιαφέρεται:https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy χρειάζεται αυθεντικοποίηση με TAXISnet) ! Τέλος και για μένα η αγωνία.

Αλλά να ρωτήσω κάτι, το χαρτί γράφει:

Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)

Το συζητήσαμε και λίγο πιο πάνω για το ψάρωμα αλλά τώρα το γράφει και το χαρτί. Ανησυχώ λίγο, μήπως είχε δίκιο αυτός που μου τα έλεγε για το θα σε ξανακαλέσουμε σε 2 χρόνια τελικά;

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν το πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης εκδίδεται ηλεκτρονικά ή σου έρχεται ταχυδρομικά φίλε; Πως το παρέλαβες εσύ;
Επιστροφή στην κορυφή
Christos anipotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Christos anipotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 17:16
Καλησπερα φίλε θα πας 5 μέρες πριν στο φρουραρχείο μετο χαρτί τις κατάταξης και ζήτησης αναβολή και αυτή θα σου δωσουν παραπεμτικο για να περάσεις επιτροπή σε στρατιωτικό νοσοκομείο,
Επιστροφή στην κορυφή
Menegos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Menegos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 15:06
Γεια σας. Περιμενω το χαρτι για το Μαρτιο και πηρα τηλεφωνο στο φρουραρχειο στην πατρα για να ζητησω πληροφορειες σχετικα για αναβολη για ψυχολογικους λογους μεσο φρουραρχειου. Αυτος που απαντησε στο τηλεφωνο μου ειπε οτι πρεπει να παρουσιαστω κανονικα, κατι το οποιο θελω να αποφυγω. Τι πρεπει να κανω ή τι πρεπει να τους πω για να παρω την αναβολη απο το φρουραρχειο. (Εχω χαρτι απο ψυχιατρο δημοσιου νοσοκομειου).
Επιστροφή στην κορυφή
mboxre Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση mboxre Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 10:53
Αρχικά αποστάλθηκε από Christos anipotaktos

Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου, εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,

Σ' ευχαριστώ μπήκα και είδα το χαρτί στις αιτήσεις (για οποιον ενδιαφέρεται:https://www.stratologia.gr/el/ekdosi_pistopoihtikoy χρειάζεται αυθεντικοποίηση με TAXISnet) ! Τέλος και για μένα η αγωνία.

Αλλά να ρωτήσω κάτι, το χαρτί γράφει:

Ακατάλληλος για στράτευση (Ι/5), επειδή πάσχει από [... ] (πιθανολογείται ίαση της πάθησης μέχρι 03 Φεβ 2022)

Το συζητήσαμε και λίγο πιο πάνω για το ψάρωμα αλλά τώρα το γράφει και το χαρτί. Ανησυχώ λίγο, μήπως είχε δίκιο αυτός που μου τα έλεγε για το θα σε ξανακαλέσουμε σε 2 χρόνια τελικά;
Επιστροφή στην κορυφή
Christos anipotaktos Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Christos anipotaktos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 14/Φεβρουαρίου/2020 ώρα 05:58
Το λινκ αυτό φίλε mboxre είναι για τις αναβολες σε μένα δεν δειχνει όταν περνάω τα στοιχεία μου , εγώ πήρα τηλέφωνο στο Ρουφ εδωσα τα στοιχεία μου και το ΑΣΜ μου το κοίταξαν στο σύστημα και μου είπαν ότι η βγηκε η απαλλαγή,
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 60>