Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 47>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Απλος πολιτης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 21/Ιουνίου/2019 ώρα 11:26
Στο φρουραρχειο χαλκιδας με βαση την παθηση σου θα παρεπεμπτικο και θα σε στειλουν στο 414 στρατιωτικο νοσοκομειο αθηνας για ψυχολογικα η 401 για παθολογικα με το παρεπεμτικο πας στο στρατιωτικο νοσοκομειο της αθηνας η στο 414 η στο 401 σου γραφει την ενδειξη για σωματικη ικανοτητα πας φρουραρχειο για να συντασει την γνωματευση την στελνεις μεσω κεπ στην στρατολογικη υπηρεσια που ανηκεις γραφει πρωτα το νουμερο της επιτροπης απαλλαγων και μετα στελνεις την γνωματευση σου ρχεται απο την στρατολογια χαρτι που απευθυνεται στην επιτροπη απαλλαγων με το χαρτι αυτο πας στην επιτροπη απαλλαγων αφου κλεισεις ραντεβου με την επιτροπη απαλλαγων μετα απο 20 ημερες και να ρωτησεις στην επιτροπη απαλλαγων αν ηρθε η γνωματευση που εστειλες. Την διαδικασια θα
Την κανεις αφου παρεις το χαρτι καταταξης. Αν και η γνωμη μου ειναι την απαλλαγη να την κανεις μεσω στρατοπεδου να πας την ημερα καταταξης με το χαρτι καταταξης και να τελειωσεις σε μια μερα
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2019 ώρα 11:09
Μετα το διαστημα 20 ημερων να κλεισεις ραντεβου με την επιτροπη απαλλαγων αν κανεις την ενεργεια μεσω φρουραρχειου.
Επιστροφή στην κορυφή
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος πολιτης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιουνίου/2019 ώρα 11:05
Ιδια διαδικασια ειναι απλα παιρνεις παραπεμπτικο απο το φρουραρχειο χαλκιδας για 414 στρατιωτικο νοσοκομειο αθηνας για ψυχολογικα η 401 για παθολογικα αφου σου ερθει πρωτα χαρτι καταταξης. Μετα πηγαινεις με το παραπεμτικο και το χαρτι καταταξης στο 414 στρατιωτικο νοσοκομειο αθηνα η 401 για παθολογικα στην αθηνα ειναι αυτο που θα γραφει ο παθολογος η ο ψυχιατρος την ενδειξη για κατηγορια σωματικης ικανοτητας μετα πηγαινεις φρουραρχειο συντασσει την γνωματευση την στελνεις μεσω κεπ στην στρατολογικη υπηρεσια που ανηκεις πανω στην γνωματευση θα γραφει το νουμερο της επιτροπης απαλλαγων το σημειωνεις καπου και μετα στελνεις την γνωματευση μεσω κεπ στην στρατολογικη υπηρεσια που ανηκεις μετα σου στελνει η στρατολογια χαρτι που θα απευθυνεται στην επιτροπη απαλλαγων πρωτα θα κλεισεις ραντεβου με την επιτροπη απαλλαγων για να σου πουνε την ημερομηνια που θα πας και την ωρα θα ρωτησεις αν τους ηρθε η γνωματευση που εστειλες και με το χαρτι που στειλε η στρατολογια και με το χαρτι καταταξης πας στην επιτροπη απαλλαγων. Αν και ειμαι της γνωμης να πας για απαλλαγη μεσω στρατοπεδου την ημερα καταταξης με το χαρτι καταταξης για να τελειωσεις μεσα σε μια μερα.
Επιστροφή στην κορυφή
thanasisthanasis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 20/Ιουνίου/2019
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση thanasisthanasis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Ιουνίου/2019 ώρα 11:52
Γνωρίζει κανείς πως είναι τα πράγματα για απαλλαγή από το φρουραρχείο Χαλκίδας; Σε στέλνουν αλλού για ψυχολογική αξιολόγηση ή την περνάς εκεί; Είναι παρόμοια η διαδικασία όπως στης Αθήνας, ή είναι πιο αυστηροί λόγω επαρχίας;
Επιστροφή στην κορυφή
Απλος ανθρωπος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος ανθρωπος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2019 ώρα 19:00
Δεν προκειται να σε ξανακαλεσουν. Μονο σε περιπτωση επιστρατευσης θα σε ξανακαλεσουν. Οσο αφορα το χαρτι ζητα απο το κεπ πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α
Επιστροφή στην κορυφή
Απλος ανθρωπος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Απλος ανθρωπος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 16/Ιουνίου/2019 ώρα 14:17
Δεν σε ξανακαλουν. Μονο υστερα απο δικη σου αιτηση γινεται επανεξεταση σωματικης ικανοτητας στην αρμοδια στρατολογικης υπηρεσιας και σε περιπτωση επιστρατευσης θα σε ξανακαλεσουν. Οσο αφορα το χαρτι ζητα απο το κεπ πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης τυπου Α που θα γραφει οτι εχεις απαλλαχτει απο τον στρατο.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 30/Απριλίου/2019
  Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Ιουνίου/2019 ώρα 23:04
Αρχικά αποστάλθηκε από manos.m

Καλησπέρα σας. Τις επόμενες μέρες θα επισκεφτώ το 401 έχω περάσει από Φρουραρχιο και Ρουφ. Γνωρίζει κάποιος τι ώρα ανοίγει το 401 τι διαδικασία και περίπου τη χρόνο θέλει; Ευχαριστώ πολύ.

Αρχικά αποστάλθηκε από Lyapunov13

Πέρασα σήμερα από την Επιτροή Απαλλαγών στο 401 για πρωτη φορα.

Εφτασα 07.30 και η ΕΑ αρχισε να δεχεται κοσμο στις 08.15 Ημουν 6ος στη σειρα. Καθε ενας εκανε μαξιμουμ 1 λεπτο. Ο γιατρος απλα αντεγραφε τη γνωματευση του Φρουραρχειου χωρις να ρωταει τιποτα. Δεν με κοιταξε καν στα ματια. Το μονο που ειπε ηταν "σε 1.5 μηνα να μπεις στην ιστιοσελιδα της Στρατολογιας να δεις την αναβολη/απαλλαγη σου".

Καλη τυχη σε ολους!
Επιστροφή στην κορυφή
manos.m Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Απριλίου/2019
  Παράθεση manos.m Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουνίου/2019 ώρα 17:04
Καλησπέρα σας. Τις επόμενες μέρες θα επισκεφτώ το 401 έχω περάσει από Φρουραρχιο και Ρουφ. Γνωρίζει κάποιος τι ώρα ανοίγει το 401 τι διαδικασία και περίπου τη χρόνο θέλει; Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Ιουνίου/2019 ώρα 10:27
Αρχικά αποστάλθηκε από xristos1925

Καλησπέρα. Εγώ παρουσιάζομαι τον Αύγουστο, είμαι από αναβολή και εγώ για ψυχολογικούς λόγους. Στο χαρτί που θα έχω μαζί μου που θα βγάλω από τον γιατρό παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στο Φρουραρχείο ή στην επιτροπή αν θα είναι αυτού του μήνα Ιουνίου ή του Ιουλίου; Δηλαδή παίζει ρόλο αν θα το έχω βγάλει πριν 1 μήνα ή πριν 2 μήνες από την ημερομηνία που θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης ; Ή πρέπει να είναι του ίδιου μήνα που θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης δηλαδή να βγάλω τον ’υγουστο; Όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολυ.

Εως 2 μηνες πριν τη μερα μερα που θα σε εξετασουν ειναι ΟΚ.
Επιστροφή στην κορυφή
xristos1925 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 16/Μαρτίου/2018
  Παράθεση xristos1925 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2019 ώρα 23:51
Καλησπέρα. Εγώ παρουσιάζομαι τον Αύγουστο, είμαι από αναβολή και εγώ για ψυχολογικούς λόγους. Στο χαρτί που θα έχω μαζί μου που θα βγάλω από τον γιατρό παίζει κάποιον ιδιαίτερο ρόλο στο Φρουραρχείο ή στην επιτροπή αν θα είναι αυτού του μήνα Ιουνίου ή του Ιουλίου; Δηλαδή παίζει ρόλο αν θα το έχω βγάλει πριν 1 μήνα ή πριν 2 μήνες από την ημερομηνία που θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης ; Ή πρέπει να είναι του ίδιου μήνα που θα μου έρθει το χαρτί κατάταξης δηλαδή να βγάλω τον ’υγουστο; Όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολυ.
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Ιουνίου/2019 ώρα 22:32
Αρχικά αποστάλθηκε από Bristo

Καλησπέρα σας,

Από διαδικασία φρουραρχειου έγινε εισήγηση για ετήσια αναβολή. Στην επιτροπή απαλλαγών και εφόσον τους έδειξα γνωμάτευση για ψυχικό νόσημα με ρώτησαν αν παίρνω χάπια... Τους είπα ladose και εν συνεχεία με ενημέρωσε να μπω ένα με ενάμιση μήνα στο ίντερνετ να δω την απόφασή τους. Υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσουν τη 2η ετήσια;

αυτο που ξερω ειναι οτι αντιγραφουν την αποφαση του φρουραρχειου ή αν κρινουν εισαι καλα δινουν μικροτερης διαρκειας. Για αυξηση του χρονου δεν εχω ακουσει ποτε.
Επιστροφή στην κορυφή
Bristo Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bristo Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουνίου/2019 ώρα 16:41
Καλησπέρα σας,

Από διαδικασία φρουραρχειου έγινε εισήγηση για ετήσια αναβολή. Στην επιτροπή απαλλαγών και εφόσον τους έδειξα γνωμάτευση για ψυχικό νόσημα με ρώτησαν αν παίρνω χάπια... Τους είπα ladose και εν συνεχεία με ενημέρωσε να μπω ένα με ενάμιση μήνα στο ίντερνετ να δω την απόφασή τους. Υπάρχει περίπτωση να μη μου δώσουν τη 2η ετήσια;
Επιστροφή στην κορυφή
σακηςςςςςςςςςςς Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 04/Ιανουαρίου/2019
  Παράθεση σακηςςςςςςςςςςς Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουνίου/2019 ώρα 00:39
Καλησπερα. Εχω παρει απαλαγη μεσω φρουραρχειου ι5 με πιθανοτητα ιασης. Υπαρχει περιπτωση να με ξανακαλεσουν; Και αν ναι ποσα χρονια μετα; Επισης δεν μου εχουν δωσει καποιο χαρτι. Πρεπει να εχω παρει χαρτι κανονικα;
Επιστροφή στην κορυφή
Giorgos79 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Giorgos79 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Μαΐου/2019 ώρα 19:04
Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 40 χρονών και ανυπότακτος εσωτερικού. Πρίν λίγες μέρες μου είχε έρθει για ακόμα μία φορά σημείωμα κατάταξης για τις 07/05. Την προηγούμενη βδομάδα πήγα στην ασφάλεια μετά απο τηλέφωνο τους όπου και υπέγραψα μια υπεύθυνη δήλωση πως δε παρουσιάστηκα για λόγους υγείας και πως επιθυμώ να περάσω απο επιτροπή, σύμφωνα με την υπόδειξη του αστυνομικού ακολουθώντας τη διαδικασία του Φρουραρχείου.
Έχω αρκετά προβλήματα υγείας όπως προκαρκινικό οισοφάγο Barrett, εκκολπωμάωση παχέως εντέρου, αναιμία, πέτρες στη χολή, αλλεργική ρινίτιδα και άσθμα στα όρια απόφραξης και μια επέμβαση στο χέρι με μόνιμη βλάβη σε ωλένιο νεύρο και αρτηρία, μέσο νεύρο και καμια 10ρια τένοντες και νεύρα δακτύλων.
Για όλα τα παραπάνω έχω εξετάσεις όπως γαστροσκοπήσεις, κολονοσκοπησεις, αιματολογικές, υπέρηχους κτλ συν την βεβαίωση απο δημόσιο νοσοκομείο για την επέμβαση στο χέρι.
Μέσα σε όλα αυτά έχω και μια δερματίτιδα που προκαλείται απο άγχος και είναι εμφανής για την οποία δεν υπάρχει επίσημη γνωμάτευση.
Στις εξειδικευμένες εξετάσεις οισοφάγου που έχω κάνει στο συμπέρασμα αναφέρεται πως έχω σπλαχνική υπερευαισθησία και συνιστάται η χρήση αντικαταθλιπτικών.
Η ερώτησή μου είναι τι ακριβώς γίνεται στην περίπτωσή μου; Και αν θα πάρω αναβολή ή όχι; Εαν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει σας παρακαλώ;
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2019 ώρα 09:47
Αρχικά αποστάλθηκε από kostas

εμένα μου κράτησαν και τα χαρτιά του γιατρού στο Ρουφ. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;

Ενοεις το χαρτι γνωματευσης του προσωπικου σου γιατρου; Αν ναι, τοτε εαν το Ρουφ το στειλει μαζι με το φακελο σου στην Επιτροπη Απαλλαγων δε θα εχεις προβλημα, καθως χρειαζεσαι το χαρτι γνωματευσης του προσωπικου σου γιατρου η Επιτροπη. Αν οχι, πηγαινε οπωσδηποτε στο Ρουφ και ζητα το χαρτι σου πισω, γιατι θα εχεις προβλημα.

Τα μονα χαρτια που το Ρουφ κραταει οταν επιστρεφεις απο το Φρουραρχειο ειναι:
1) Σημειωμα καταταξης
2) Παραπεμπτικο σημειωμα Ιατρου Μοναδας (το μικρο χαρτακι-τρικακι)
3) Γνωματευση Υγειονομικης Επιτροπης

Σε καμια περιπτωση δε δινουμε τη γνωματευση του προσωπικου μας γιατρου στο Ρουφ.
Επιστροφή στην κορυφή
kostas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση kostas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2019 ώρα 17:13
Αρχικά αποστάλθηκε από Lyapunov13

[Μην αγχώνεσαι για το χαρτί γιατρού, δίνουν αναβολή από το Φρουραρχείο και χωρίς χαρτί γιατρού. Φρόντισε όμως να το έχεις οταν περάσεις στην Επιτροπή Απαλλαγών μέσα σε ένα μήνα, εκεί είναι σημαντικό να έχεις γνωμάτευση μαζί σου.

εμένα μου κράτησαν και τα χαρτιά του γιατρού στο Ρουφ. Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα;
Επιστροφή στην κορυφή
Lyapunov13 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Lyapunov13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 12/Μαΐου/2019 ώρα 16:09
Αρχικά αποστάλθηκε από Dimitris

Γράφτηκε στο ρουφ πάνω στο σημείωμα κατάταξης ότι δεν παρουσιάστηκα λόγω αντικειμενικής αδυναμίας (ήρθε το χαρτί στις 8/5 το απόγευμα στην Αθήνα για παρουσίαση στις 8/5 στο Σουφλί) και αφού συμπλήρωσα μια αίτηση όπου ζητώ παράταση 5 ημερών (σήμερα 10/5), θα πάω την Δευτέρα να ζητήσω αναβολή για κοινωνικούς λόγους.

Το θέμα που προκύπτει τώρα είναι το αν θα καταφέρω να την πάρω, δεδομένου πως μέσα στο σ/κ δεν θα μπορώ να βγάλω δικαιολογητικά. Θα ενημερώσω όταν έχω νέα!

Μην αγχώνεσαι για το χαρτί γιατρού, δίνουν αναβολή από το Φρουραρχείο και χωρίς χαρτί γιατρού. Φρόντισε όμως να το έχεις οταν περάσεις στην Επιτροπή Απαλλαγών μέσα σε ένα μήνα, εκεί είναι σημαντικό να έχεις γνωμάτευση μαζί σου.
Επιστροφή στην κορυφή
marioscs Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 29/Απριλίου/2019
  Παράθεση marioscs Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 11/Μαΐου/2019 ώρα 20:30
Αρχικά αποστάλθηκε από Κανένας

Όχι 401, το 251 είναι της αεροπορίας. Και πάντα έτσι ήταν για τα άλλα 2 σώματα, αυτό που άλλαξε, είναι πως για την ξηρά ότι κατέβασαν τους Γιατρούς από το 414 της Πεντέλης στο φρουραρχείο εδώ και...2 χρόνια (ή λίγο λιγότερο).
Ναι φίλε έχεις δίκιο έκανα λάθος. Απλά το είπα γιατί και εγώ δεν είχα διαβάσει κάτι και είχα την εντύπωση ότι θα εξεταζόμουν εκεί.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 47>