Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 192021
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 03/Μαρτίου/2017 ώρα 08:31
Το Φρουραρχείο Χαλκίδας είναι στη Σχολή Πεζικού και το τηλέφωνο είναι το 22210-67198
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 09/Μαρτίου/2017
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 10:10
Καλημερα παιδια μια βοηθεια γιατι ειναι πολυ επειγον, μου ηρθε το χαρτι για καταταξη την επομενη Δευτερα 13/3, το οποιο μου παρεδωσαν μολις χθες το απογευμα ημερα Τεταρτη.
Αρχικα το πρωτο που θελω να ρωτησω, παρουσιαζομαι Μεσολογγι, ειμαι κατοικος Αθηνων αλλα γραμμενος στα εκει μητρωα, μπορω να απευθυνθω στο φρουραρχειο Αθηνων για τη διαδιασια αναβολης;
Κατα δευτερον, η αναβολη μου θα ειναι για σοβαρους λογους υγειας των μελων της οικογενειας μου (πατερας με ποσοστο αναπηριας 80% και αδερφος μικροτερος με ποσοστο 70%) αλλα και οικονομικους λογους που μου καθιστουν πραγματικα αδυνατο να φυγω αυτη τη στιγμη. Για αυτους τους λογους, παω για αναβολη για ψυχολογικους; Και αν ναι, απ ο, τι καταλαβα χρειαζομαι και χαρτι απο γιατρο για να παω στο φρουραρχειο, το οποιο ομως πως το παιρνω; Παω σε εναν ψυχιατρο αναφερω τους λογους και του λεω να μου δωσει βεβαιωση για αναβολη στρατου; Θα μου δωσει κανεις τετοιο χαρτι για τετοιους λογους; Συγγνωμη εχω διαβασει ολες τις σελιδες αλλα αυτη τη στιγμη επικρατει μια τεραστια συγχηση γιατι πρεπει ολα να γινουν μεσα σε 2 μερες και χρειαζομαι βοηθεια.
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 13:14
Όντας κάτοικος Αθηνών, μπορείς να απευθυνθείς απευθείας στο Φρουραρχείο Αθηνών. Από εκεί, και εφόσον έχεις γνωμάτευση γιατρού (κατά προτίμηση δημοσίου), θα λάβεις παραπεμπτικό σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο (συνήθως 401 ή 414), όπου ο στρατιωτικός γιατρός θα γράψει την δικιά του πρόταση για αναβολή. Με αυτήν επιστρέφεις στο Φρουραρχείο για τις υπογραφές και μετά πας στο Ρουφ για κατάθεση όλων των εγγράφων (αφού πρώτα περάσεις από ένα copy shop για να βγάλεις αντίγραφα όλων των χαρτιών για το αρχείο σου).
Όσον αφορά το χαρτί του γιατρού, αυτό είναι ένα ζήτημα, τόσο βραχυπρόθεσμα. Θα πρέπει να αναζητήσεις έναν ψυχίατρο συντόμως και να του εξηγήσεις την κατάσταση σου, ώστε να σου γράψει μια κατάλληλη γνωμάτευση. Εν ανάγκη θα πρέπει να πας σε ιδιωτικό γιατρό, γιατί χαρτί ιδιωτικού γιατρού είναι καλύτερο από το να παρουσιαστείς στο Φρουραρχείο χωρίς οτιδήποτε. Χωρίς ένα χαρτί, δεν θα λάβεις παραπεμπτικό για το στρατιωτικό νοσοκομείο.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 14:35
Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυτο με το χαρτι γιατρου δεν εχω καταλαβει καλα. Καταρχας, να υποθεσω παω στα επειγοντα της ψυχιατρικης καποιου νοσοκομειου που εφημερευει, σωστα; Και εκει τι κανω; Λεω στον ψυχιατρο οτι θελω για αναβολη στρατου; Η δεν το αναφερω;
Επιστροφή στην κορυφή
sil Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sil Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 15:41
Καλησπέρα, πήγα σήμερα φρουραρχείο και πήρα παραπεμπτικό για ψυχολικούς λόγους για το 414. Το θέμα είναι ότι δν μπορούσα να πάω σήμερα. Μπορώ να πάω αύριο στο 414, με το ίδιο παραπεμπτικό με τη σημερινη ημερομηνία ή θα έχω θέμα.
Γιατί όταν τους ζήτησα να πάω αύριο, μου το αρνήθηκαν και είπαν πήγαινε τώρα.
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 17:33
Δεν νομίζω ότι τα επείγοντα της Ψυχιατρικής να σε δεχτεί για κάτι τέτοιο. Στο κάτω κάτω, δεν είναι κάτι που σου έτυχε τώρα ξαφνικά, με την έννοια ότι ήξερες περίπου πότε θα σου έρθει η κλήση στο στρατό.
Το πρόβλημα σου είναι ότι δεν έχεις πλέον καμία χρονική πολυτέλεια. Με άλλα λόγια, ίσως πρέπει να αναζητήσεις σήμερα κιόλας κάποιον ιδιωτικό ειδικό και να πάρεις την απαραίτητη γνωμάτευση. Γιατί αύριο στις 7 το πρωί πρέπει να είσαι στο Φρουραρχείο για να ξεκινήσεις την προαναφερθείσα διαδικασία. Μπορείς να την κάνεις και την Δευτέρα, αλλά πολύ πιθανόν να σε αναζητήσει η Αστυνομία για την μη κατάταξη σου.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 17:59
Ξεχασα να αναφερω οτι χθες με το που μου ηρθε το χαρτι, εστειλα αιτημα (με τα απαιραιτητα δικαιολογητικα δηλ. Γνωματευσεις και ποσοστα αναπηριας του πατερα μου και του αδερφου μου) για τη 2μηνη αναβολη για κοινωνικους λογους, αναφερομενος δηλαδη στην αδυναμια μου να καταταγω τη δεδομενη χρονικη στιγμη λογω σοβαρων προβληματων υγειας στην οικογενεια. Και αυτο διοτι μου ανεφεραν απ την στρατολογικη υπηρεσια οτι μονο αυτο μπορω να κανω για αναβολη (δεν ειχα προλαβει να ενημερωθω για την αναβολη για ψυχολογικους λογους, αλλιως θα πηγαινα γι αυτην). Μεχρι στιγμης δεν εχει βγει η αποφαση αν θα την παρω η οχι αυτη την 2μηνη, μου ειπαν μαλλον αυριο θα ξερουν.
Οποτε αυτο που με απασχολει τωρα ειναι το εξης:
μιας και δεν εχω καθολου χρονικα περιθωρια και τυπικα μεχρι στιγμης δευτερα παρουσιαζομαι, να παω καλου κακου σημερα σε ενα ιδιωτη ψυχιατρο για μια γνωματευση, σε περιπτωση που μου απποριφθει αυριο η 2μηνη (αν και μου ειπαν συνηθως δε τις απορριπτουν) ;
απ την αλλη, πες οτι παιρνω και την 2μηνη αυριο και θελω να κυνηγησω τον Μαιο που θα μπαινω την 6μηνη για ψυχολογικους, η γνωματευση που θα εχω η σημερινη απ τον ιδιωτη, θα μετραει, η θα πρεπει να εχω μια πιο κοντα σε εκεινη την ημερομηνια του Μαιου;
Επιστροφή στην κορυφή
zachos4 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 18:06
Φίλε μπορείς να περάσεις την διαδικασία του Φρουραρχείου ακόμη και την ημέρα που παρουσιάζεσαι. Εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να πάρεις μία γνωμάτευση από κάποιον ιδιωτικό ψυχίατρο στην οποία θα αναφέρει ότι αδυνατείς να παρουσιαστείς αυτό το διάστημα και πας με κάποιον συνοδό την Δευτέρα να περάσεις την διαδικασία. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Καλύτερα ζήτησε 1 χρόνο αναβολή.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Μαρτίου/2017 ώρα 18:35
Αρα καλου κακου ειτε παρω αυριο τη 2μηνη για κοινωνικους λογους ειτε οχι, να παρω προς το παρον γνωματευση ιδιωτικου γιατρου στη περιπτωση που τη χρειαστω αμεσα για δευτερα, αλλιως τη κραταω για τον Μαιο και αν ειναι μεχρι τοτε προσπαθω να παρω και μια απο δημοσιο (γιατι σιγουρα ουτε τον Μαιο θα ειμαι σε θεση να μπω)
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 22/Μαρτίου/2017 ώρα 21:45
Καλησπέρα!
Πέρυσι για οικογενειακούς και οικονομικούς λόγους ζήτησα αναβολή με το που παρουσιάστηκα στο ΚΕΝ. Φέτος παραμενουν κάποιες δυσκολίες και δεν μπορώ καν να πάω στο ΚΕΝ. Μπορώ να κάνω την διαδικασία από το φρουραρχείο για να γλιτώσω τα ταξίδια; Ή με δεσμεύει το ότι πέρυσι πέρασα απο ΚΕΝ για αναβολή; Έχω καταλάβει φυσικά ότι πρέπει να έχω χαρτί από ψυχίατρο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
camper13 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Απριλίου/2017
  Παράθεση camper13 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2017 ώρα 14:40

Καλησπέρα με καλέσανε για τις 10/5 αλλά πάω για τρίτη απαλλαγή.

Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να παρουσιαστώ στο φρουραρχείο πέντε Ημέρες πριν αυστηρά η μπορώ και αργότερα πχ 2-3-4 πριν;

επίσης μέτρα και την 10/5 (Τετάρτη) ως μέρα;

η πάω για παρασκευη;(Π-Σ-Κ-Δ-Τ) 5 του μηνα;

Επιστροφή στην κορυφή
zachos4 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 18/Απριλίου/2017 ώρα 16:25
Μπορεις μεχρι και 5 ημερες πριν, ακομη και την ιδια μερα καταξης σου μπορεις να περασεις την διαδικασια του φρουραρχειου.
Για το δευτερο που ρωτας δεν είμαι σιγουρος. Ισως μετραν οι εργάσιμες.
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Απριλίου/2017 ώρα 09:42
Από το 2011 κι έπειτα, είναι 5 εργάσιμες ημέρες πριν, άρα μπορείς να ξεκινήσεις την διαδικασία ήδη από τις 3 Μαϊου. Κι εγώ το πιθανότερο έτσι θα το κάνω, μιας και κι εγώ παρουσιάζομαι όπως κι εσύ, απλά εγώ πάω για την δεύτερη ετήσια αναβολή.
Φαντάζομαι ότι ξέρεις την διαδικασία πλέον. Για την απαλλαγή είναι ακριβώς το ίδιο. Από όσα διαβάζω όμως, όσοι παιρνάνε από την Επιτροπή Απαλλαγών για την οριστική απαλλαγή, εκεί είναι πιο αυστηροί, κάνουν περισσότερες ερωτήσεις, προσπαθούν να βγάλουν άτομα Ι4 αντί για Ι5, κλπ. Όμως πιστεύω πως εάν έχεις την κατάλληλη γνωμάτευση, κι αν συμπεριλαμβάνονται και συνταγές για φάρμακα, τότε μάλλον δύσκολα να πάνε κόντρα στη γνωμάτευση του στρατιωτικού γιατρού που σε εξέτασε.
Επιστροφή στην κορυφή
Hyperion7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Απριλίου/2017
  Παράθεση Hyperion7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2017 ώρα 04:06
Καλημέρα και από εμένα, καλώς σας βρήκα... Μετά από 2ετή αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, μου ήρθε το Σημείωμα Κατάταξης με σημείωση "24μηνη ΑΥ - Οριστική Κρίση"

Μου είναι ψυχολογικά αδύνατον να υπηρετήσω, όπως λέει και το χαρτί από τον ιδιωτικό ψυχίατρο που με παρακολουθεί χρόνια.

Διάβασα σε προηγούμενα posts ότι οριστική απαλλαγή μέσω φρουραρχείου σχεδόν ποτέ δε δίνουνε, και σε στέλνουν στο στρατόπεδο.

Ισχύει αυτό; Αν ναι, μήπως πρέπει απλά να πάω για απαλλαγή μέσω στρατοπέδου, ή πρέπει να ακολουθήσω τη διαδικασία του φρουραρχείου;
Επιστροφή στην κορυφή
gr_ar Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση gr_ar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2017 ώρα 12:02
Χάπια παίρνεις; Το ότι σε παρακολουθεί ιδιώτης ψυχίατρος δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να μεταβείς στο στρατόπεδο... Υποτίθεται πως στο φρουραρχείο πηγαίνουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μετακινηθούν κάπου.

Ότι άλλες απορίες έχεις διαβάζεις τις προηγούμενες σελίδες και βλέπεις τις εμπειρίες και των υπολοίπων.
Επιστροφή στην κορυφή
zachos4 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση zachos4 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2017 ώρα 12:47
Καλημέρα,
όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Σαφέστατα και η τελευταία φορά που είναι και η καθοριστική είναι λίγο πιο "αυστηρή" αλλά σε καμία περίπτωση
δεν σημαίνει ότι κατά κανόνα τους στέλνουν όλους στο στρατόπεδο. Αν θες την άποψη μου κάλο θα ήτανε να έχεις όλα τα χαρτιά απο γιατρούς
μαζί σου και επίσης κάλο θα ήτανε να έχεις κάποιον συνοδό ώστε να είναι μπροστά στην εξέταση.

Αποκει και πέρα αν σε στείλουν στο στρατόπεδο πάνε σίγουρα με συνοδό γιατί αλλιώς θα σε κρατήσουν κάποιες μέρες μέσα μέχρι να εξεταστείς κλπ κλπ ενώ αν συνοδεύεσαι τελειώνει το ζήτημα
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος822 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Γιώργος822 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Απριλίου/2017 ώρα 14:59
Γεια σας

Είχα καταταγεί κανονικά πριν δύο χρόνια αλλά μέσα στο στρατό είχα πολλά προβλήματα και έφυγα με 2ετη αναβολή για ψυχολογικούς λόγους.
Τώρα ήρθε χαρτί κατάταξης που λέει 24μηνη ΑΥ
Έχω χαρτί από ψυχίατρο από τέλος του 2016

1) Χρειάζομαι νεότερο χαρτί από ψυχίατρο ή κάνει αυτό που είναι από τέλος 2016 ;
2) Παίζει κάποιο ρόλο το ότι είχα μπει κανονικά στην αρχή και δεν διεκδίκησα αναβολή κατευθείαν ;
3) Αν δεν δεχτούν να δώσουν την απαλλαγή στο φρουραρχείο τότε έχω δικαίωμα να ζητήσω την απαλλαγή όταν παρουσιαστώ ή δεν γίνεται ;
4) Υπάρχει πιθανότητα να με κρατήσουν μέσα παρά τη θέληση μου αν δεν δεχτούν να μου δώσουν απαλλαγή ;
Επιστροφή στην κορυφή
Hyperion7 Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 21/Απριλίου/2017
  Παράθεση Hyperion7 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 23/Απριλίου/2017 ώρα 01:21
Κατ' αρχήν ευχαριστώ και τους δυο.

Αρχικά αποστάλθηκε από gr_ar

Χάπια παίρνεις; Το ότι σε παρακολουθεί ιδιώτης ψυχίατρος δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να μεταβείς στο στρατόπεδο... Υποτίθεται πως στο φρουραρχείο πηγαίνουν όσοι έχουνε πρόβλημα να μετακινηθούν κάπου.

Χάπια πολλά. Σίγουρα άμα με βάλεις σε ένα όχημα οπουδήποτε μπορώ να μεταβώ, το θέμα είναι ο κίνδυνος να επιβαρύνω και την κατάστασή μου αλλά και να είμαι βάρος για τους ανθρώπους του στρατοπέδου.

Ναι, τις διάβασα όλες τις σελίδες, απλά δεν βρήκα αφηγήσεις ανθρώπων που να πήραν την απαλλαγή, παρά μόνο επιτυχείς αναβολές...

Ζω στη Θεσσαλονίκη. Αν η εδώ επιτροπή με στείλει στρατόπεδο (Αυλώνα), από εκεί θα με στείλουν σε γιατρό στο νοσοκομείο της Αθήνας; Και μετά από ένα μήνα ξανά ταξίδι για επιτροπή στην Αθήνα;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 192021
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.