Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2627282930 31>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Abkn Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 23/Ιουνίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Abkn Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου
    Αποστολή: 23/Ιουνίου/2018 ώρα 22:00
Καλησπέρα παιδια,
Μου ηρθε το χαρτι καταταξης χτες και αναγραφει οτι παρουσιαζομαι στις 2/7. Ξερει κανεις αν μπορω να παω στο φρουραρχειο για αναβολη αυτη τη δευτερα, μεθαυριο δηλαδη. Θα υπαρξει προβλημα; Μετα απο ποσες μερες συνηθως απο οταν σου ερθει το χαρτι μπορεις να πας στο φρουραρχειο.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Επιστροφή στην κορυφή
Clark6 Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Clark6 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Ιουνίου/2018 ώρα 17:25
Η διαδικασία του Φρουραρχείου μπορεί να γίνει από 5 εργάσιμες ημέρες πριν την κατάταξη. ’ρα, για όσους κατατάσσονται στις 2 Ιουλίου, η διαδικασία ήταν δυνατή από σήμερα, ενώ για όσους κατατάσσονται 4 Ιουλίου, μπορείτε να την κάνετε από τις 27 Ιουνίου.
Για όσους πάνε στο Φρουραρχείο Αθηνών: Να είστε κάθε πρωί το αργότερο στις 7:30 εκεί, αλλιώς κινδυνεύετε να μην προλάβετε το Ρουφ την ίδια μέρα. Ο κόσμος είναι πολύς και η αναμονή αντίστοιχα αυξημένη.
Επιστροφή στην κορυφή
malvinan Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 03/Ιουνίου/2018
  Παράθεση malvinan Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 27/Ιουνίου/2018 ώρα 22:07
Καλησπέρα παιδιά, οπποος έχει περάσει προσφατα από επιτροπή απαλλαγών στο 424 αν μπορει ας μου στείλει ένα προσωπικο μνμ.
Επιστροφή στην κορυφή
Βασίλης Κ. Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Βασίλης Κ. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 29/Ιουνίου/2018 ώρα 15:31
Καλησπέρα.

Απ' όσο γνωρίζω η αναβολή από φρουραρχείο κλπ διαρκεί κάποιες μέρες με επιτροπές κλπ. μέχρι να πάρεις το χαρτί στα χέρια σου.
Αν παρουσιαστείς κανονικά στο κέντρο, και ζητήσεις από μέσα την αναβολή, η διαδικασία κρατάει επίσης μέρες ή παίρνεις κατευθείαν το χαρτί της αναβολής;
Επιστροφή στην κορυφή
Army Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Ιουλίου/2018 ώρα 07:07
Καλημέρα. Μου ήρθε το χαρτί για να παρουσιαστώ στις 11 του μήνα στη Ρόδο. Αλλά εγώ θέλω να πάρω αναβολή, έχω ξαναγραφτεί στο σχολείο αλλά το υπουργείο θα καθυστερήσει να περάσει τις εγγραφές στο myschool και έτσι το σχολείο δεν μπορεί να μου δώσει τη βεβαίωση. Μήπως ξέρετε εάν δέχονται στην στρατολογια χειρόγραφη βεβαίωση;
Επιστροφή στην κορυφή
cpf Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση cpf Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 15:36
Καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το χαρτί κατάταξης απο την αστυνομία και προς έκπληξη μου μου λένε οτι παρουσιάζομαι σήμερα (!). Και μάλιστα με πήραν 2 η ώρα απο αστυνομία να μου πουν οτι 2 μίση κλείνουν. Τι μπορώ να κάνω τώρα για αναβολή για ψυχολογικούς λογούς;
έχω γνωμάτευση από ιδιώτη γιατρό, αλλά κανονικά την όλη διαδικασία μέσω φρουραρχείου μπορούσα να την κάνω μέχρι σήμερα. Τώρα τι κάνω;
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 09/Μαρτίου/2017
  Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 15:37
Καλησπερα, μολις παρελαβα το χαρτι καταταξης απο την αστυνομια και προς εκπληξη μου μου λενε οτι παρουσιαζομαι σημερα (!).
και μαλιστα με πηραν 2 η ωρα απο αστυνομια να μου πουν οτι 2μιση κλεινουν.
τι μπορω να κανω τωρα για αναβολη για ψυχολογικους λογους; Εχω γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο, αλλα κανομικα την ολη διαδικασια μεσω φρουραρχειου μπορουσα να την κανω μεχρι σημερα. Τωρα τι κανω;
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:19
Αρχικα θα μπεις σημερα; Αν δε προλαβαινεις σημερα, εκεινο το οποιο προεχει ειναι να μη βγεις ανυποτακτος, και οχι πως θα παρεις αναβολη! Οταν παρουσιαστεις θα περασεις απο γιατρους, ψυχολογους κλπ, εκει θα Παραπονεθεις για τα ψυχολογικα σου προβληματα και θα ζητησεις αναβολη. Εχε μαζι σου το χαρτι, ομως θα εξεταστεις και απο το προσωπικο του στρατου.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:23
Σημερα αδυνατον.
μιλησα με φρουραρχειο Αθηνων, μου ειπαν να παω αυριο πρωι πρωι στο Ρουφ (αραγε τι ωρα ανοιγουν;) να ζητησω μια αναβολη-προθεσμια 2 ημερων, και μετα να παω στο Φρουραρχειο ωστε να κανω την διαδικασια για την αναβολη. Το εκανα και περυσι αυτο και πηρα για εναν χρονο, ολα καλα και απλως γραφειοκρατικα, απλως τωρα εχω αγχωθει για το γεγονος οτι σημερα υποτιθεται παρουσιαζομουν.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:31
Αρχικά αποστάλθηκε από giannismar

Αρχικα θα μπεις σημερα; Αν δε προλαβαινεις σημερα, εκεινο το οποιο προεχει ειναι να μη βγεις ανυποτακτος, και οχι πως θα παρεις αναβολη! Οταν παρουσιαστεις θα περασεις απο γιατρους, ψυχολογους κλπ, εκει θα Παραπονεθεις για τα ψυχολογικα σου προβληματα και θα ζητησεις αναβολη. Εχε μαζι σου το χαρτι, ομως θα εξεταστεις και απο το προσωπικο του στρατου.

Σημερα αδυνατον.
μιλησα με φρουραρχειο Αθηνων, μου ειπαν να παω αυριο πρωι πρωι στο Ρουφ (αραγε τι ωρα ανοιγουν;) να ζητησω μια αναβολη-προθεσμια 2 ημερων, και μετα να παω στο Φρουραρχειο ωστε να κανω την διαδικασια για την αναβολη. Το εκανα και περυσι αυτο και πηρα για εναν χρονο, ολα καλα και απλως γραφειοκρατικα, απλως τωρα εχω αγχωθει για το γεγονος οτι σημερα υποτιθεται παρουσιαζομουν.
Επιστροφή στην κορυφή
giannismar Δες τη Λίστα
Επιλοχίας
Επιλοχίας

Μέλος από: 28/Οκτωβρίου/2015
  Παράθεση giannismar Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:46
Εφοσον επικοινωνησες ηδη με τη στρατολογια δε νομιζω οτι μπορουμε να σου πουμε κατι παραπανω. Πηγαινε αυριο εκει που σου ειπαν και θα ξεκαθαρισεις εκει το ζητημα. Θα πεις οτι δεν ειδοποιηθηκες εγκαιρως κλπ, φανταζομαι καταλαβαινουν οτι δε προλαβαινεις να παρουσιαστεις μεσα σε μιση μερα.
Επιστροφή στην κορυφή
sada Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση sada Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:50
Το ΡΟΥΦ ανοίγει στις 08:00

Tαυτότητα να έχεις μαζί.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 16:50
Αρχικά αποστάλθηκε από giannismar

Εφοσον επικοινωνησες ηδη με τη στρατολογια δε νομιζω οτι μπορουμε να σου πουμε κατι παραπανω. Πηγαινε αυριο εκει που σου ειπαν και θα ξεκαθαρισεις εκει το ζητημα. Θα πεις οτι δεν ειδοποιηθηκες εγκαιρως κλπ, φανταζομαι καταλαβαινουν οτι δε προλαβαινεις να παρουσιαστεις μεσα σε μιση μερα.

βασικα, μονο με το φρουραρχειο προλαβα να μιλησω, με ρουφ ή ΣΥ Δυτικης Ελλαδας που ανηκω, δε προλαβα να μιλησω.
αυτο θα τους πω και ελπιζω αρχικως οτι δεν τιθεται θεμα για 1 μερα να βγω ανυποτακτος, και κατα δευτερον πως θα μπορω να παρω την αναβολη μεσω φρουραρχειου -θα τους πω πως πρεπει να την παρω απο φρουραρχειο για να την παρω αμεσα ηδη αυριο, αλλιως θα καθυστερησω κ αλλο αμα πρεπει μεσω στρατοπεδου και θα υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος να βγαινω ανυποτακτος.
Επιστροφή στην κορυφή
LoneWolf_24 Δες τη Λίστα
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος

Μέλος από: 05/Απριλίου/2013
  Παράθεση LoneWolf_24 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 02/Ιουλίου/2018 ώρα 23:37
Στη τελική και μέσα να πας άμα θες να πάρεις αναβολή, κάνεις αίτηση.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 03/Ιουλίου/2018 ώρα 12:06
Λοιπον εκανα την διαδικασια παλι σημερα για την 2η ετησια αναβολη, οποτε γραφω εδω για οποιον εχει αποριες:
εφτασα στο φρουραρχειο 9μιση η ωρα (που ειναι αργα, διοτι μεχρι να πας στο ρουφ μετα, θα βρεις εκει μεγαλη ουρα) με τα χαρτια μου (χαρτι γιατρου, ταυτοτητα, σημειωμα καταταξης).
ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ειναι οτι εχουν μεταφερει πλεον το 414 ακριβως μεσα στο Φρουραρχειο, οποτε δεν χρειαζεται να τρεξεις μεχρι Πεντελη και να ξανακατεβεις Φρουραρχειο (εχουν βαλει κατι λυομενα παραδιπλα ακριβως απο το κτιριο, που ειναι οι ''γιατροι'' του 414). Πας πρωτα στο πρωτο κτιριο που λες τι θες, σου δινουν ενα χαρτι, βγαινεις, πας διπλα στο λυομενο, και μετα τα ξαναφερνεις στο κεντρικο κτιριο.
Οποτε μεσα σε ενα τεταρτο ειχα ξεμπερδεψει και εφυγα με τα χαρτια για Ρουφ. Τετοια ωρα που πηγα βεβαια, Βρηκα σχετικα ουρα (περιμενα κανα 20λεπτο) εδωσα τα χαρτια, εγραψα την δηλωση, μου ειπαν σε ενα μηνα οτι θα μου εχει ερθει συστημενο σπιτι για να περασω απο την (τυπικη) επιτροπη αναβολων-απαλλαγων και ξεμπερδεψα.
Μια εντελως γραφειοκρατικη διαδικασια για αλλη μια φορα, οποτε μην αγχωνεται κανεις.
Το μονο που χρειαζεστε ειναι να εχετε τη διαγνωση του γιατρου, ειτε απο δημοσιο νοσοκομειο, ειτε ιδιωτη (εγω απο ιδιωτη ειχα, δεν μου ειπε κανεις τιποτα) και να ξεκινησετε οσο νωριτερα μπορειτε (οχι οτι καιγεται ο κοσμος, και εγω 9μιση η ωρα τα εκανα, αλλα αμα ειχα παει νωριτερα θα γλυτωνα χρονο απο την ουρα στο Ρουφ και απο την κινηση).
Επιστροφή στην κορυφή
Κωστας_ολυμπιακαρα Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Κωστας_ολυμπιακαρα Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2018 ώρα 17:06
Παιδιά καλησπέρα. Τρίτη (3/7/2018) έκανα την διαδικασία για την αναβολή. Τώρα περιμένω το χαρτί παραπεπτικου. Θα ήθελα μα σας ρωτήσω : Επειδή πρέπει να πάω στην Γερμανία για σπουδές 23/7 Μπορεί να γίνει επισπεύσει της διαδικασίας ; Εξωτερικό θα μπορώ να πάω ; Όταν έρθει το χαρτί -παραπεπτικο, πρέπει να κλείσω ραντεβού για την επιτροπή απαλαγων ή αναφέρουν ποια μέρα πρέπει να πάω. Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
lyap_stockholm Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση lyap_stockholm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 08/Ιουλίου/2018 ώρα 20:03
Καλησπέρακ απο εμένα.

Σε ευχαριστώ φίλε για το χρήσιμο ποστ από πάνω. Θέλω να ξεκινήσω τη διαδικασία με αναβολή απο Φρουραρχείο. Η αναβολή μου λήγει τον προσεχή Δεκέμβρη. Οπότε λογικά θα παρουσιαστώ αρχές Μαρτίου για την πρώτη φορά.

Μπορείτε μήπως να με συμβουλέψετε πότε περίπου να πάω σε ψυχίατρο για να πάρω χαρτί; Είναι καλύτερο να έχεις το χαρτί με ημερομηνία γνωμάτευσης αρκετούς μήνες πριν ή λίγες μέρες πριν μπεις;

Ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
cfm Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Παράθεση cfm Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Ιουλίου/2018 ώρα 12:15
Αρχικά αποστάλθηκε από lyap_stockholm

Καλησπέρακ απο εμένα.

Σε ευχαριστώ φίλε για το χρήσιμο ποστ από πάνω. Θέλω να ξεκινήσω τη διαδικασία με αναβολή απο Φρουραρχείο. Η αναβολή μου λήγει τον προσεχή Δεκέμβρη. Οπότε λογικά θα παρουσιαστώ αρχές Μαρτίου για την πρώτη φορά.

Μπορείτε μήπως να με συμβουλέψετε πότε περίπου να πάω σε ψυχίατρο για να πάρω χαρτί; Είναι καλύτερο να έχεις το χαρτί με ημερομηνία γνωμάτευσης αρκετούς μήνες πριν ή λίγες μέρες πριν μπεις;

Ευχαριστώ.

λιγες μερες πριν μπεις. Οταν θα σου ερθει το χαρτι και θα δεις την ημερομηνια καταταξης, θα πας στον γιατρο να σου δωσει μια γνωματευση και θα του πεις να βαλει ημερομηνιες λιγες μερες πιο πριν, εγω πχ εβαλα ημερομηνια 15 μερες πριν την ημερα καταταξης.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 2627282930 31>