Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

ΛΟΚ - Λόχος Ορεινών Καταδρομών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 25>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: ΛΟΚ - Λόχος Ορεινών Καταδρομών
    Αποστολή: 24/Απριλίου/2009 ώρα 20:52
Ειμαι 17 χρονςν κ θα Ιθελα να 3ερω τα παντα για τις ειδικες δυναμεις καταδρωμων μπορει καποιος να μ πει
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Απριλίου/2009 ώρα 21:14
Αρχικά αποστάλθηκε από ΙΩΑΝΝΗΣ

Ειμαι 17 χρονςν κ θα Ιθελα να 3ερω τα παντα για τις ειδικες δυναμεις καταδρωμων μπορει καποιος να μ πει
Αν γουστάρεις να πας πήγαινε ειναι καλη εμπειρία. Και θα δεις πως εχουν τα πραγματα. Αν περίμένεις να σου πει ο αλλος τι παιζει την πάτησες γιατι αλλο θα σου πουν και αλλο θα περιμένεις...
Το μόνο που θα σου πω ειναι οτι οπου και να πας δεν θα δεις αυτα που ειδε ο ΄καταδρομέας σειράς 290 και κάτω... Περίπου
’ντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
Jrhellas Δες τη Λίστα
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2008
  Παράθεση Jrhellas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2009 ώρα 00:26
Αρχικά αποστάλθηκε από 10κωστας50

Αρχικά αποστάλθηκε από odycsd

Γνωρίζει κανείς αν πληρώνονται και πόσο οι καταδρομείς;(όχι στην Κύπρο). Ένας φίλος που ήταν αλεξιπτωτιστής μου είπε οτι παιρναν 1.000 euro/πτώση αλλα δεν ήξερε για καταδρομείς.
Πες σε αυτον που στο είπε οτι λεει μαλακίες...
Τουλάχιστον τώρα δεν είναι ετσι...
Ο αλεξιπτωτιστής πέρνει 1270 την συντήρηση...
Συντηρίσεις πέρνεις 2 ή 3...
2 πέρνουν οι μονές σειρές δηλαδή πχ 301 303 305 κλπ...
3 πέρνουν οι ζυγές σειρές δηλαδή πχ 302 304 306...
Οι απλοι καταδρομείς που υπηρετούν στην ελλαδα και ΟΧΙ στην ΕΛΔΥΚ πέρνουν το συνταρακτικό ποσο των 8,60ευρώ...
Πες τα βρε Κωστα γιατι σε καποιο αλλο "θεμα" που ειπα οτι ΟΛΟΙ οι αλεξιπτωτιστες ανεξαρτητα αν ειναι απλοι καταδρομεις/υπαξιωματικοι η Δοκιμοι περνουν χρηματα και οτι το μονο που αλλαζει ειναι οτι διαφερουν τα ποσα, κατηγορηθηκα οτι δεν ξερω τι λεω!
Πες τα λοιπον και εσυ μια και εγω σαν ασχετος απο Ειδικες Δυναμεις λεω ανοησιες.
Επισης χαιρομαι που τονιζεις οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν πληρωνεται ανα αλμα αλλα ανα συντηρηση (δηλαδη περιπου ανα εξαμηνο).
Πραγμα που σημαινει οτι μεσα στη συγκεκριμενη περιοδο ειτε 2 αλματα κανεις (που ειναι το ελαχιστο) ειτε 102 το ποσον ειναι το ιδιο!
Αλλοιμονο αν για καθε αλμα υπηρχε "αμοιβη".
Σκεφτομαι καποια παιδια "στα αρχαια χρονια" Που περναγαν σχολειο ανιχνευτων με 30-40 αλματα (αστερι στην πουλαδα και ολα τα σχετικα) ‘η καποιους "αλλους" στο ΕΤΑ (με ακομα περισσοτερα) , θα "πλουτιζαν" αν ειχαν καθε αλμα και μισθο
Επιβεβαιωσε με σε παρακαλω μια και εγω σαν πρωην σμηνιτης δεν ξερω τοσο καλα ποια ειναι η πραγματικοτητα στις Ειδικες Δυναμεις
Α και να συμπληρωσω κατι: ΠΟΤΕ δεν επερναν χρηματα οι καταδρομεις σε καμια αλλη Μοιρα πλην των αλεξιπτωτιστων!
"... του Ξέρξου γράψαντος πέμψων τα όπλα, αντέγραψε μολών λαβέ".
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 25/Απριλίου/2009 ώρα 13:32
Και εμένα μου έλεγαν ότι τα περίπου 1200 Ευρώ τα λάμβανες στα άλματα συντηρήσεως. Αλλίμονο αν για κάθε άλμα πληρωνόσουν τόσα!

Αυτό που ξέρω για τους άλλους Καταδρομείς, και ας μου το επιβεβαιώσουν, είναι ότι στη Κύπρο (35 ΜΚ), εάν βγείς πρώτος στις επιδόσεις/ασκήσεις κλπ, παίρνεις κάπου 600 Ευρώ. Ο δεύτερος παίρνει λίγο λιγότερα κλπ. Γενικά, αν είσαι στους 5 πρώτους παίρνεις λίγα παραπάνω.
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2009 ώρα 11:51
Γεια σας παιδια, ειμαι 20 χρονων και θελω να μου δωσετε μερικες πληροφοριες για τα Λ. Ο. Κ.
εχω περασει περιοδευων και πηρα αναβολη λογω σπουδων, εχω παρει και το χαρτι, αλλα τοτε δεν ειχα δηλωσει Λ. Ο. Κ παρα μονο στρατο ξηρας, γιατι και απο τα τρια,(ναυτικο, αεροπορια, ξηρα) το προτιμω. Υστερα πηγε ο αδερφος μου στρατο ξηρας και ειδα οτι τα πραγματα δεν ηταν ετσι οπως τα φανταζομουν. Μου ελεγε οτι δεν εκπαιδευοντουσαν τοσο οσο καναν αγγαρειες. Αυτο εμενα με ξενερωσε και πριν λιγες μερες εμαθα οτι υπαρχουν τα Λ. Ο. Κ Πωρωθηκα με τη μια και αρχισα να μαζευω πληροφοριες και ετσι επεσα στο site σας.
αυτο που θελω να μου πειτε ειναι αν μπορω να μπω στα Λ. Ο. Κ! Ταιριαζω γαντι με τη φιλοσοφια τους και θελω να μπω ΜΟΝΟ εκει πλεον, ποιες ειναι οι προυποθεσεις; Τι μπορω να κανω τωρα και αν θα με παρουνε. Εχω 2-2 μυωπια,1.74 υψος και 81 κιλα (αλλα φαινομαι πολυ λεπτος) αρκουν αυτα; Τι αλλο χρειαζετε;
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2009 ώρα 14:16
Λοιπόν,

ας τα πάρουμε απο την αρχή :

35ΜΚ/41ΛΚ Ήμουνα 301 σειρά, ΛΥΠ και ο πιο ψηλός που υήρχε στο στρατόπεδο.

KTM,κι εγώ νόμιζα πως μια πορεία θα με έπιανε αλλά τελικά κάναμε δύο. Μία το Φλεβάρη και μία το Μάιο. Για τα γυαλιά δε γνωρίζω σίγουρα για να σου απαντήσω οπότε καλύτερα να ρωτήσεις όταν παρουσιαστείς, μη σου πώ κάτι που δεν θα ισχύει. Το 7αρι νομίζω πως γίνεται μόνο στην 35ΜΚ.

Nikolakis,για μένα αυτά που λές ισχύουν. Το τρέξιμο και τις αγαρείες θα τα κάνεις για κάποιο καιρό όπου κι αν πας. Οι υπηρεσίες πάνε αρκετά καλά - σκέψου μόνο οτι η μονάδα έχει δύναμη γύρω στα 400 άτομα. Το τί αντιμετώπιση θα βρείς, εξαρτάται από τις παλιές σειρές που θα βρείς εκεί.
Γενικά όταν ήμουνα εγώ επικρατούσε καλό κλίμα και οι παλιοί - οχι όλοι φυσικά - μας βοήθησαν. Εννοείτε οτι θα βρείς και άτομα που θα το παίζουν "στρατηγοί". Προσωπικά πιστεύω οτι σε μεγάλο βαθμό η αντιμετώπιση που θα έχεις εξαρτάται από τη δική σου συμπεριφορά.

gijoe, το μόνο που θα χάσεις, είναι η ορκομωσία στο Πεύκο. Μετά εφ' όσων το δηλώσεις, θα σε στείλουν στο Πεύκο ή σε όποιο άλλο κέντρο εκπαίδευσης ΕΔ είναι κοντά σου.

Nassos,δε γνωρίζω αν αυτό που λές για την 35ΜΚ σχετικά με την χρηματική αμοιβή και τις επιδόσεις ίσχυε κάποτε, αλλά πλέον δεν ισχύει. Ποτέ δε μας ανέφεραν κάτι τέτοιο. Αυτό που ισχύει είναι ότι ο καταδρομέας παίρνει σχεδόν 280 € το μήνα και ο Δνέας 380 €.

ΠαμεΠεύκο,μην ανησυχείς για τη σωματική σου διάπλαση. Είδα άτομα που ήτανε 1.90 και γυμνασμένοι αλλά ήτανε "κρέατα" και είδα άτομα που ήτανε 1.50 και ήτανε άριστοι καταδρομείς. Αυτό που μετράει έιναι η ψυχή.

Τέλος, να επιβεβαιώσω κι εγώ οτι οι αλεξιπτωτιστές παίρνουν χρήματα για τις συντηρήσεις και όχι για κάθε άλμα
Επιστροφή στην κορυφή
Velerefontis Δες τη Λίστα
Κυανόκρανος
Κυανόκρανος

Μέλος από: 26/Ιανουαρίου/2009
  Παράθεση Velerefontis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2009 ώρα 14:25
Χρησιμες οι απαντησεις φιλε μου, ευχαριστουμε
Επιστροφή στην κορυφή
Guests Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Guests Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2009 ώρα 14:28
Οκ ολα αυτα, αλλα εγω καποιες αποριες που οποιος μπορει και ξερει ας μου τις λυσει. Ξερω οτι πρεπει να εισαι Ι1 για να πας στα Λ. Ο. Κ. Αλλα δεν ξερω πια ειναι τα κριτηρια για να βγεις Ι1!
επισης ακουσα απο γνωστους μου οτι τα Λ. Ο. Κ. Περνουν ΜΕΧΡΙ και καποια συγκεκριμενη ηλικια, δηλαδη οτι τους θελουνε μικρους, αυτο ισχυει; Ή μπορω να παω οποτε θελω; Αλλιως να κοψω τη σχολη τωρα και να παω. Και με το χαρτι που μου δωσανε, να παρουσιαστω στο στρατο ξηρας τι θα κανω; Μπορω να παω απο τωρα καπου (σε κανα ρουφ δηλαδη) και να δηλωσω τα Λ. Ο. Κ. ή πιο μετα;(ξερω οτι εχω πολλες αποριες, απλα το θελω παρα πολυ να παω στα λοκ, αν μπορειτε απαντηστε μου, ευχαριστω)
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 26/Απριλίου/2009 ώρα 20:13
Ευχαριστώ Oddie.
Επιστροφή στην κορυφή
m.p. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Απριλίου/2009
  Παράθεση m.p. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Απριλίου/2009 ώρα 18:57
KΑλησπέρα παιδιά! Επειδή έχω κοιτάξει σε πολλά θέματα που αφορούν τις ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ στο forum και έχω βρει διαφορετικές απαντήσεις ας μου απαντήσει κάποιος ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ οτι ισχύουν όντως τα εξής:

1. Εάν σου έρθει το χαρτί για Μ. Πεύκο απλά παρουσιάζεσαι και δεν πέρνας αθλήματα. Σε διαφορετική περίπτωση όταν είσαι πεζικό και έρχονται για να σε επιλέξουν, εκεί περνάς: Τρέξιμο 1000μ. Σε 5',4 έλξεις,20 κάμψεις (οι έλξεις είναι μέσα στο πρόγραμμα σίγουρα δλδ)

2. Παίρνουν ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΣΣΟ για τις ειδικές δυνάμεις.(Και ειδικότερα για Δυνάμεις Καταδρομών που ενδιαφέρει εμένα.)

3. Οι εξοδούχοι φορούν ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΑ πλέον.

Εάν όντως ισχύουν αυτά ας μου απαντήσει κάποιος που ΞΕΡΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ με ενα απλο ΟΚ. Κανείς που ναχει υπηρετήσει πρόσφατα στα ΛΟΚ για να μου πει;
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
10κωστας50 Δες τη Λίστα
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης

Μέλος από: 08/Απριλίου/2008
  Παράθεση 10κωστας50 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 01:32
306 σειρά... Οτι πιο πρόσφατο...

1----> Ναι ειναι έτσι ακριβώς.
2----> Ναι εννοείται οτι περνουν απο όλες τις ΕΣΣΟ και απο οπου και να παρουσιαστείς...
3----> Οι εξοδούχοι βγαίνουν και με πολιτικά και με στολή εξόδου (αναλόγως τι επιθυμούν) , με την προυπόθεση οτι αν βγουν με στολη να είναι γυαλισμενοι και ξυρισμένοι... (πληροφορία που ειναι ασήμαντη για εναν που ζητάει πληροφορίες για τις ΕΔ)
’ντρας λογάται, όποιος μπορεί να σκύβει το κεφάλι, όπου πουλάν παλικαριές κ' εγωισμούς οι άλλοι...
Επιστροφή στην κορυφή
m.p. Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 07/Απριλίου/2009
  Παράθεση m.p. Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 01/Μαΐου/2009 ώρα 16:01
YΠάρχει σχετικό άρθρο '' σωματική ικανότητα'' στο site εκεί αναφέρει για τα κριτήρια σωματικής ικανότητας όπως επίσης υπάρχει και η εφημερίς της κυβερνήσεως (μέσα στο site) οπου έχει πλήρη και εκτενή αναφορά για το ζήτημα. Για το όριο ηλικίας δεν ξέρω να σου απαντήσω
Επιστροφή στην κορυφή
jorz Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 02/Δεκεμβρίου/2008
  Παράθεση jorz Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 05/Μαΐου/2009 ώρα 00:18
Δλδ, ρε σις. Τωρα που παρουσιαζομαι στο Πευκο εγω. Δν θα κανω τις ασκησεις (καμψεις, ελξεις και τρεξιμο... ) για να με παρουν στους καταδρομεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Chester Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 13/Μαΐου/2009
  Παράθεση Chester Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 16:20
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο site σας το οποιο μ εδωσε πολλες και καλες πληροφοριες.
Ειμαι 17 χρονων και περασα περιοδευον και δηλωσα ΛΟΚ.
Δεν αντιμετοπιζω ακομα κανενα προβλημα υγειας απλος θα ηθελα να μαθω σχετικα με τον ψυχολογικο πολεμο που σου ασκουν μεσα διοτι πολλα εχουν ακουσει τα αυτια μου.
Χωρις βεβαια να γνωριζω υπαρχει περιπτωση να σε βαρεσουν εαν κανεις κατι λαθος
Ειμαι προθημος να υποστω τα παντα στον στρατο διοτι πιστευω οτι βγενεις μαχημος απο εκει
ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή
tolios Δες τη Λίστα
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ

Μέλος από: 03/Φεβρουαρίου/2009
  Παράθεση tolios Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 18:12
Φιλε μου... Μπορει να ακουσεις το οτιδηποτε απ τον οποιονδηποτε... Αν δεν μπεις να δεις εσυ ο ιδιος σου τι συμβαινει...
Επιστροφή στην κορυφή
Chester Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Chester Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 18:37
Καλα σιγουρα αλλα απο οτι μου εχει πει ο ξαδερφος μου που ειναι στο nato για μετεκπαίδευση δεν ισχυουν ολα
αλλα ειναι ζορικα και καλα κανουν και κατι αλλο θελω να ρωτησω. Ισχυει οτι μετα τον στρατο μπορεις να πας στο iraq
με αμοιβη για καποιο χρονικο διαστημα;
Επιστροφή στην κορυφή
-erased- Δες τη Λίστα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός

Μέλος από: 21/Σεπτεμβρίου/2008
  Παράθεση -erased- Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 19:37
Φιλε μετά τον στρατό είσαι πολίτης. Για να μετέχεις σε ειρηνευτικές Αποστολες πρέπει να ενταχθείς ως μόνιμος στο στρατό. Είτε μέσω πανελληνίων εξετάσεων είτε μέσω προκύρηξης Επ. Οπ.
Every soldier has two families.Those you raise,and those you raise hell with.
Επιστροφή στην κορυφή
Γιώργος1986 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Παράθεση Γιώργος1986 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Μαΐου/2009 ώρα 21:20
Καλησπέρα. Θα ήθελα να κάνω 2 ερώτησεις.

1) Πριν από 7 χρόνια είχα κάταγμα στο κνημιαίο κύρτωμα (κάτω από το γόνατο) και έκανα χειρουργείο. Από τότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα αθλούμε κανονικά και αν εξαιρέσουμε κάποιες ενοχλήσεις κυρίως τη χειμερινή περίοδο δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι. Υπάρχει περίπτωση να μη με δεχθούν ΛΟΚ;

2) Έχω τελειώσει νοσηλευτική αλλά δε θέλω σε καμία περίπτωση να μπω ως νοσοκόμος θα πρέπει να μην το δηλώσω κατά τη διακοπή της αναβολής μου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1234 25>