Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Επιτροπή Απαλλαγών

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Επιτροπή Απαλλαγών
    Αποστολή: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 19:15
Περασα σημερα απο καρδιολογο στο 401 (μετα απο παραπεμπτικο του φρουραραρχειου) και μου εβγαλε ενδειξη: Ι5 με αναφορα στην παραγραφο 532 του ΦΕΚ, ομοιως και η επιτροπη του φρουραρχειου. Σημειωθηκε να περασω απο επιτροπη απαλλαγων. Υπαρχει το ενδεχομενο η επιτροπη να αλλαξει τη γνωματευση του γιατρου;(και να το κανει Ι4; ) υπαρχει τετοια περιπτωση. Να σημειωσω οτι ο γιατρος ηταν καθετως λεγοντας μου "ΔΕ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ"
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Οκτωβρίου/2009
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 24/Αυγούστου/2011 ώρα 19:26
Αρχικά αποστάλθηκε από Bas

Περασα σημερα απο καρδιολογο στο 401 (μετα απο παραπεμπτικο του φρουραραρχειου) και μου εβγαλε ενδειξη: Ι5 με αναφορα στην παραγραφο 532 του ΦΕΚ, ομοιως και η επιτροπη του φρουραρχειου. Σημειωθηκε να περασω απο επιτροπη απαλλαγων. Υπαρχει το ενδεχομενο η επιτροπη να αλλαξει τη γνωματευση του γιατρου;(και να το κανει Ι4;) υπαρχει τετοια περιπτωση. Να σημειωσω οτι ο γιατρος ηταν καθετως λεγοντας μου "ΔΕ ΘΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕΙΣ"

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς. Θα την πάρεις την απαλλαγή
Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 11:46
Περασα χτες απο επιτροπη απαλλαγων αφου πριν απο 1 μηνα ειχα περασει απο τον καρδιολογο ο οποιος ειχε δωσει ενδειξη γα Ι5. Στην επιτροπη δε με ρωτησαν τιποτα απλα κοιταξαν τα χαρτια μου και μου ειπαν να φυγω και οτι η αποφαση θα σταλει ταχυδρομικα απο το στρατολογικο μου γραφειο. Υπαρχει περιπτωση να μου αλλαξαν την ενδειξη και να το εκαναν Ι4; Δε θα επρεπε να με εξετασουν για να γινει Κατι τετοιο; Συμβαινει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 12:47

Περασα χτες απο επιτροπη απαλλαγων αφου πριν απο 1 μηνα ειχα περασει απο τον καρδιολογο ο οποιος ειχε δωσει ενδειξη γα Ι5. Στην επιτροπη δε με ρωτησαν τιποτα απλα κοιταξαν τα χαρτια μου και μου ειπαν να φυγω και οτι η αποφαση θα σταλει ταχυδρομικα απο το στρατολογικο μου γραφειο. Υπαρχει περιπτωση να μου αλλαξαν την ενδειξη και να το εκαναν Ι4; Δε θα επρεπε να με εξετασουν για να γινει Κατι τετοιο; Συμβαινει αυτο;

Η επιτροπή δεν εξετάζει, απλά βλέπει την γνωμάτευση και σπάνια αλλάζει τις αποφάσεις, βασικά δεν σου κάνανε ερωτήσεις;
Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 12:56
Αρα δηλαδη η επιτροπη δε μπορει να αλλαξει την ενδειξη του γιατρου; Αυτο που ρωαταω ειναι οτι τι μπορει να μου συμβει τωρα; Να με καλεσουν για επανεξεταση; Να αλλαξουν το Ι?
Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 13:00
Οχι Greek_Army δε με ρωτησαν τιποτα σχετικα με την παθηση μου... ! Μονο για την αναβολη που ειχα παρει για λογους σπουδων το 2005. Για αυτο ρωταω τι μπορει να μου συμβει; Περιμενα οτι κατι θα με ρωτησουν... Αλλα απλα ειδαν τα χαρτια μου και μου ειπαν οτι η αποφαση θα σταλει ταχυδρομικα απο τη στρατολογια.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 13:04
Από την στιγμή που η πάθηση υπάρχει στο ΦΕΚ και αναφέρει ότι πρέπει να πάρεις Ι5 δεν θα σου αλλάξει τίποτα η επιτροπή

Καλή απαλλαγή!

Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 20/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 17:13
Απλα ρωταω αν υπηρχε θεμα να μου αλλαξουν την ενδειξη του γιατρου δε θα μου εκαναν τουλαχιστον καποιες ερωτησεις για την παθηση μου?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Σεπτεμβρίου/2011 ώρα 05:25

Απλα ρωταω αν υπηρχε θεμα να μου αλλαξουν την ενδειξη του γιατρου δε θα μου εκαναν τουλαχιστον καποιες ερωτησεις για την παθηση μου;

Θα τους κάλυψε η γνωμάτευση του γιατρού, δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς
Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 17:46

Μετα απο ποσο καιρο ερχεται στο σπιτι η αποφαση της επιτροπης απαλλαγων; Και επισης μπορει να λεει οτι πρεπει να παρουσιαστω αμεσα σε περιπτωση αλλαγης της αποφασης του στρατιωτικου γιατρου;

Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 04/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:39

Μετα απο ποσο καιρο ερχεται στο σπιτι η αποφαση της επιτροπης απαλλαγων; Και επισης μπορει να λεει οτι πρεπει να παρουσιαστω αμεσα σε περιπτωση αλλαγης της αποφασης του στρατιωτικου γιατρου;

1-2 μήνες

Σπάνια η επιτροπή αγνοεί την σύσταση του γιατρού
Επιστροφή στην κορυφή
Bas Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Bas Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2011 ώρα 14:26
Και ομως η επιτροπη με εκρινε Ι4 και παρουσιαζομαι Μεσολλογι τη δευτερα, αλλα το φυλο πορειας γραφει επανω εισαγωγη και επανεξεταση στο 401. Τι σημαινει αυτο; Θα περασω απο επιτροπη και γιατρους ξανα ; Βοηθηστε καποιος
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 19/Οκτωβρίου/2011 ώρα 19:04

Και ομως η επιτροπη με εκρινε Ι4 και παρουσιαζομαι Μεσολλογι τη δευτερα, αλλα το φυλο πορειας γραφει επανω εισαγωγη και επανεξεταση στο 401. Τι σημαινει αυτο; Θα περασω απο επιτροπη και γιατρους ξανα ; Βοηθηστε καποιος

Μάλλον κάτι δεν έκανε σωστά ο γιατρός που πήγες γι'αυτό η επιτροπή έκρινε ότι θα πρέπει να κάνεις εξετάσεις στο 401
Επιστροφή στην κορυφή
Αλεξανδρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Αλεξανδρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2013 ώρα 20:51
Καλησπέρα! Πέρασα χτες από επιτροπή απαλλαγών και μου είπαν ότι θα μου στείλουν με αλληλογραφία την απόφαση. Γνωρίζετε πότε θα έρθει περίπου?
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Νοεμβρίου/2013 ώρα 22:12
15 με 20 ημέρες, καλό θα είναι σε αυτό το διάστημα να επικοινωνήσεις και εσύ με την στρατολογία.
Επιστροφή στην κορυφή
blondeamon Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Ιουνίου/2012
  Παράθεση blondeamon Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2014 ώρα 19:07
Παιδια αν πάω Φρουραρχειο και μου δωσουν διετη αναβολη, η επιτροπη ειναι μετα απο 3 βδομαδες ετσι; Και ειναι μια τυπικη επικυρωση.

Μπορω να στειλω μελος οικογενειας με εξουσιοδοτηση στην Επιτροπη Απαλλαγων; Εφοσον κραταει 3 λεπτα μονο.

Δουελυω εξω και αν ερθω ηδη μια φορα για την αναβολη (Φρουραρχειο) δε μπορω να κατσω 3 βδομαδες.
Επιστροφή στην κορυφή
Greek_Army Δες τη Λίστα

Παράθεση Greek_Army Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 21/Ιανουαρίου/2014 ώρα 19:57
Όχι δεν γίνεται.
Επιστροφή στην κορυφή
kaneis Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 02/Μαΐου/2010
  Παράθεση kaneis Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Οκτωβρίου/2014 ώρα 12:50
Παιδιά καλησπέρα.
Μπορεί να μου πει κάποιιος που βρίσκεται η επιτροπή απαλλαγών ακριβώς;
Γκούγκλαρα και λέει πλησίον 401 αλλά που ακριβώς;
ΘΑ σηκωθώ να πάω κατευθείαν απο κει γιατί είναι να πάρω απαλλαγή και δε σηκώνουν τηλέφωνα ούτε με αίτηση εκεί πέρα.
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  123 6>