Συχνές ερωτήσεις Συχνές ερωτήσεις       Εγγραφή Εγγραφή   Σύνδεση Σύνδεση

Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας

Το κανάλι του ελληνικού στρατού στο Google+  Facebook  Twitter  Youtube 
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Συγγραφέας
  Θέμα  Αναζήτηση Θέμα Αναζήτηση  Επιλογές θέματος Επιλογές θέματος
papagias Δες τη Λίστα
Στρατιώτης
Στρατιώτης

Μέλος από: 18/Ιανουαρίου/2018
Κατάσταση: Αποσυνδεδεμένος/η
  Παράθεση papagias Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Θέμα: Μειωμένη θητεία - Προστάτες οικογένειας
    Αποστολή: 18/Ιανουαρίου/2018 ώρα 21:45
Καλησπέρα παιδία. Είμαι από τρίτεκνη οικογένεια και είμαι και το πρώτο παιδί. Όταν είχα κάνει τα χαρτιά μου στην στρατολογία στο λύκειο είχα δηλώσει ναυτικό. Είτε πάω ναυτικό, είτε στρατό ξηράς 8μηνο θα κάνω;
επίσης πως μπορώ να πάω σε στρατο ξηρας όταν θα κόψω την αναβολή μου.
Επιστροφή στην κορυφή
iKilledKenny Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 05/Απριλίου/2018
  Παράθεση iKilledKenny Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Απριλίου/2018 ώρα 07:26
Αρχικά αποστάλθηκε από papagias

Καλησπέρα παιδία. Είμαι από τρίτεκνη οικογένεια και είμαι και το πρώτο παιδί. Όταν είχα κάνει τα χαρτιά μου στην στρατολογία στο λύκειο είχα δηλώσει ναυτικό. Είτε πάω ναυτικό, είτε στρατό ξηράς 8μηνο θα κάνω;
επίσης πως μπορώ να πάω σε στρατο ξηρας όταν θα κόψω την αναβολή μου.

Μειωμενη θητεια λογω τριτεκνιας ειναι στην ξηρα 8μηνο (απο 9μηνο), και στο ναυτικο ειναι 9μηνο (απο 12μηνο)
Επιστροφή στην κορυφή
naglorious Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 18/Απριλίου/2014
  Παράθεση naglorious Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 09/Απριλίου/2018 ώρα 19:32
Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη στην ομάδα. Είμαι 27 ετών και τον Σεπτέμβριο θα υπηρετήσω. Έχω χάσει τον πατέρα μου εδώ και 20 χρόνια περίπου. Η μητέρα μου έχει ξαναπαντρευτεί και η μεγαλύτερη μου αδερφή έχει την δική της οικογένεια. Υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι μειωμένη θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
Σπύρος Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Σπύρος Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2018 ώρα 10:04
Καλημέρα. Υπηρετώ στο πολεμικό ναυτικό και είμαι στον πέμπτο μήνα της θητείας μου και μου είπαν πως δικαιούμαι 9μηνη θητεια διότι η μητέρα μου είναι άνεργη και ο πατέρας μου έχει ξαναπαντρευτει. Επίσης στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης φαίνεται πως η οικογένεια είναι μόνογονεικη. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος αν γνωρίζει για την κατάσταση μου?
Επιστροφή στην κορυφή
steve0 Δες τη Λίστα
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας

Μέλος από: 16/Ιουνίου/2017
  Παράθεση steve0 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 06/Μαΐου/2018 ώρα 12:11
Εφόσον φαίνεται οτι ειναι μονογονεική αρκεί να ζητήσεις ένα πιστοποιητικό για μειωμένη θητεία απο το δήμο στον οποίο ανήκεις και να το καταθέσεις στη στρατολογία.
Επιστροφή στην κορυφή
Alex Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Alex Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 28/Μαΐου/2018 ώρα 17:11
Γεια σας.. υπηρετώ στο πεζικο και απολυομαι τον Αύγουστο 9μηνη θητεία. Είμαστε τριτεκνοι 1 αδελφή 1 αδελφός κ γω οι οποιοι ειναι μεγαλύτεροι. Ο αδερφς μ υπηρέτησε πριν 18 χρόνια κ δεν πηρε μειωμένη θητεια (δεν υπήρχε ο νόμος τοτε) πλεον εχει οικογένεια δική του. Δικαιούμαι εγώ την μειωμένη θητεία; Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή
μιχαηλ Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση μιχαηλ Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 30/Ιουλίου/2018 ώρα 13:06
Καλησπερα σας,
Οι γονεις μου ειναι Χωρισμενοι πολλα χρονια ειμαι ο μονος γιος της οικογενειας και εχω μια μεγαλυτερη αδερφη η οποια δεν μενει μαζι μας. Η μητερα μου ειναι προωρη συνταξιουχος δημοσιου λογω προβληματων υγειας και χρονιας καταθλιψης με αυτοκτονικες τασεις. Ο πατερας μου απεβιωσε πριν 40 ημερες, παρουσιαζομαι τον σεπτεμβριο, δικαιουμαι μειωμενη θητεια σαν προστατης οικογενειας;
Επιστροφή στην κορυφή
Γιαννης8 Δες τη Λίστα
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος

Μέλος από: 25/Απριλίου/2018
  Παράθεση Γιαννης8 Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2018 ώρα 06:51
Καλημέρα.. παρουσιαστηκα τον μαιο.. ειμαι προστατης και είχα καταθέσει στην άδεια της ορκομωσιας στην στρατολογια(ρουφ) τα πιστοποιητικα για το 8μηνο.. όταν είχα πάει εκεί με έβαλαν να δηλώσω σε ποιο στρατόπεδο βρίσκομαι ώστε να έρθει εκεί η μετάθεση.. εγώ έχω πάει σε άλλο στρατόπεδο της παραμεθωριου τώρα και θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να ενημερωθω αν εγκρίθηκετο χαρτί μου και θα κάνω κανονικά μειωμένη θητεία και αν πρέπει να κάνω κάποια περαιτερω κίνηση πλέον.. ευχαριστώ προκαταβολικά!
Επιστροφή στην κορυφή
Nassos Δες τη Λίστα
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού
Γενικός Επιθεωρητής Στρατού

Μέλος από: 12/Νοεμβρίου/2005
  Παράθεση Nassos Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 31/Ιουλίου/2018 ώρα 07:54
Τηλεφώνησε στο Ρούφ για να τους πείς ότι άλλαξες Στρατόπεδο.
Επιστροφή στην κορυφή
Δημήτρης Δες τη Λίστα
Πολίτης
Πολίτης
  Παράθεση Δημήτρης Παράθεση  ΑπάντησηΑπάντηση ’μεσος Σύνδεσμος Σε Αυτό Το Μήνυμα Αποστολή: 13/Σεπτεμβρίου/2018 ώρα 14:42
Καλησπέρα. Είμαι μοναχοπαίδι και έχασα τον πατέρα μου όταν είμουν 11. Η μητέρα μου πέρνει σύνταξη χείρας. Δικαιούμε την 6μηνη θητεία;
Επιστροφή στην κορυφή
 Απάντηση Απάντηση Σελ.  1 161718
Τα Greeklish απαγορεύονται και τα μηνύματα διαγράφονται αμέσως και χωρίς προειδοποίηση (βλέπε Σωστά ελληνικά ή διαγραφή)

Γρήγορη Απάντηση
Όνομα:

Μήνυμα:
Κωδικός Ασφαλείας:
Code Image - Please contact webmaster if you have problems seeing this image code Φόρτωση νέου Κώδικα
Παρακαλώ εισάγετε τον Κωδικό Ασφαλείας που φαίνεται παραπάνω σαν γραφικό.
Θα πρέπει να ενεργοποιήσετε τα Cookies στον browser.